Rölöve ve Türleri

Geçmişten günümüze kalan yapıların yıpranmasından sonra bu yapıların orjinaline yakın şekilde yeniden şekillendirilebilmesi için bu yapının rölövesinin tamamlanması gereklidir. Rölöveyi yapıların şu anki hallerinin bir anlatım ya da belirli ölçeklerde görsellerle ifade edilmesi olarak tanımlayabiliriz.

Rölöve ve Türleri -Diğer bir anlamıyla rölöve yapıların ayrıntılı araştırılmasını gerektirir. Kendine has özellikleri ile yapıda ve mimaride yeri olan ve yapıların şu anki hallerinin ölçeklerle ifade edildiği bir yapım gerektirir.

Rölöveyi taşıdığı konu olarak sınıflandırmak gerekirse üçe ayırırız. Asıl çalışmayı oluşturmayan çok kolay yapılabilen , ön hazırlık aşamasında yapılan bazı adımlar vardır. Örneğin karışla ölçülen, kulaçla ölçülen, adım sayılarak yapılan veya edinilen bilgilerin gelişigüzel alındığı ( yapının adresini öğrenme, etraftaki insanlardan yapı ile ilgili bilgi sağlama vb.) durumlar vardır.

Tespit rölöve denilen tür teknolojiyi kullanmayı gerektiren, görsellerle zenginleştirilmesi gereken kültür ve doğa yapılarını korumak amacıyla oluşturulmuştur.

Asıl rölöveyi tanımlayacak olursak yapıların yeniden yapım aşamasında bir taban oluşturması amacıyla veya yıkılması gereken bir yapı ile ilgili alt bilgi elde edebilmek için yapılır. Ölçümlerin ise çok az hata payı ile bitmiş olması, detaylı incelemenin iyi yapılmış olması, çok fazla kaynakçadan yararlanılmış olması ve bunların hepsinin görsellerle zenginleştirilmiş olması gereklidir.

rölöve çeşitleri, rölöve modelleri, rolove projeleri, rölöve tasarımları,

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *