alçının 3 önemli faydası nedir

Alçının 3 Önemli Faydası Nedir

Alçının 3 Önemli Faydası Nedir? – Yangın, yalıtım ve yaşam konforudur.

Alçının 3 Önemli Faydası Nedir? – Alçı kullanılarak yapılan yapı elemanlarının ısı iletiminin uygun olması çevrelediği mekanda enerji tasarrufu sağlar.

Alçının 3 Önemli Faydası Nedir? – Türkiye’de alçı ve alçı türevlerini üreten kuruluşlar tarafından kurulan Alçı Üreticileri Derneğinin (ALÇIDER) 3Y Konsepti, alçının insan yaşamındaki önemine dikkat çekiyor. Alçının faydaları ve alçının zararları ile ilgili tüm konuları yazımızda bulabilirsiniz.

alçının faydaları
alçının faydaları

İnşaat, sağlık, kimya sanayi, tarım, bilimsel araştırmalar ve sanat gibi birçok alanda kullanılan alçı, inorganik özelliği sayesinde yangına karşı bir kalkan görevi görüyor. Yalıtım ürünleri ile birlikte kullanıldığında ısı kaybını önleyerek enerji tasarrufu sağlayan alçı, pratik ve estetik çözümleriyle de konforlu ortamlar yaratıyor.

Günümüzden 30 milyon yıl önce, Anadolu toprakları oluşurken buharlaşan denizlerden miras kalan alçı taşı sayesinde Türkiye, dünyada milyarlarca ton alçı rezervine sahip ülkeler arasında yer alıyor. Başlangıçta alçı Anadolu’da bir yapı malzemesi olarak yaygın bir biçimde kullanılırken, bugün gerek teknoloji gerekse yapı sektöründeki mimari anlayışın gelişimiyle sektör yepyeni bir kimliğe bürünerek, gelişimini hız kesmeden sürdürüyor.

Türkiye’deki, alçı ve alçıdan yapılan ürünleri tanıtmak, alçı ve alçı ürünlerinin kullanımını yaygınlaştırma amacıyla 1995 yılında kurulan ALÇIDER, alçının yararlarını 3 ana başlık altında ortaya koyuyor.

Alçı, Yanmaz Bir Yapı Malzemesidir

1- Alçı, içerisinde taşıdığı su sayesinde yangına maruz kaldığı zaman bünyesindeki suyu dış ortama verir, karşılığında ortamdan ısı alır. Bu da alevlerin yayılmasını önemli ölçüde engeller.

2- Alçının bu özelliği tüm yangın sigortası otoritelerince kabul görüyor. 1766 yılındaki Londra yangını sonucunda yapılarda gözlenen koruyuculuğu sayesinde, gelişmiş ülkelerde insanların yoğunlukla bulunduğu alanlarda alçı kullanımı zorunlu hale getirildi.

alçının faydası
alçının faydası

Alçı, Isı ve Ses Yalıtımında Önemli Bir Etkendir

1- Yapılan araştırmalar göstermiştir ki yapılardaki ısı kaybının başlıca sebebi; ısı yalıtım malzemesi ile sıvanmamış duvar ve yüzeyler. Çünkü ısının yüzde 35’i yalıtım gücü olmayan duvar ve yüzeylerden kaybedilmekte. Yalıtımın olmayışı, kapalı mekanları ısıtmak için yapılan harcamalara gereksiz bir yük, ülke ekonomisine büyük bir zarar oluşturuyor.

2- Alçı doğal bir klima özelliği taşımaktadır. Mikroskobik boşlukları sayesinde yaşadığımız mekanı, kışın sıcak, yazın serin tutma özelliğine sahiptir.

3- İç mekanlarda oluşan rutubeti çabucak emer, hava kuruyunca da ortama iade eder. Tüm yalıtım sistemleri ile birlikte yaygın olarak kullanılmaktadır.

4- Alçı ve alçı levhalar, gözenekli yapı özelliği sayesinde sesi emerek, gürültü kirliliğine de engel olmaktadır.

5- Sesin yansımasına önleyen alçı ve alçı levhalar akustik özelliğinden dolayı, yabancı uzmanlar tarafından otellerde, restoranlarda veya toplantı salonu gibi kalabalık mekanlarında sıva ve taban kaplaması olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

* Alçı sıva hakkında farklı bilgiler ve görsellere ulaşmak için lütfen diğer sayfalarımız ziyaret ediniz;

Alçı sıva

Alçı sıva nedir

Alçı sıva fiyatları

Alçı sıva nasıl yapılır

Perlitli sıva alçısı

Yapıştırma alçısı

Saten alçı

Alçı, Yaşam Konforu Sunar

1- Alçı beyaz rengi ile sınırsız dekoratif seçenek sunarak konforlu bir yaşam sağlarken, yaratıcı uygulamalara da olanak veriyor.

2- İstenilen forma sokulabilen alçı, sadelik, zarafet ve estetiğin vazgeçilmez unsurları olan tavan süsleri, kartonpiyer, nişler, apliklere dönüşür, kalıpsız konkav yüzeyler yapılmasına olanak sağlar, ortamdaki sıcaklık hissini artırır.

3- Hafifliği ve kolaylıkla değiştirilebilme özelliği sayesinde mimari uygulamalara özgürlük tanıyan alçı, kimyasal yapısı sayesinde bünyesinde bakteri barındırmıyor, bazik ve asitik özellikler taşımıyor. PH değeri insan cildiyle aynı özellik taşıyor. Bu sebepten dolayı tıbbi amaçlı da kullanılıyor.

Ayrıca bakınız;


alçının 3 önemli faydası nedir, alçının faydası, alçının faydaları, alçı, alçının 3 faydası, alçının yararları, alçı malzemesinin kullanım yerleri, alçının yararları nelerdir

Related Posts

Alçı Nasıl Çekilir Resimli Anlatım

Alçı Nasıl Çekilir Resimli Anlatım

Bu makalemde alçı sıva malzeme ve işçilik fiyatlarını, alçı sıvanın nasıl hazırlanması gerektiğini, alçı sıvaDevamını oku

venedik-sıvası1

Venedik Sıvası

Venedik Sıva Hakkında bilgileri burada inceleyin! Bu makalemizde Venedik sıva dekorasyon fikirlerinden tutun, Venedik sıvaDevamını oku

Mantolama ve Alçı Sıva Fiyat Teklifimiz

Fiyat verilmesi istenilen tüm kalem işlere ait  detaylı çalışma şekilleri ve m2 birim fiyatlarımız aşağıdadır.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *