alçı lekesi nasıl çıkarılır

Alçı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Alçı Lekesi Nasıl Çıkarılır? – Alçı lekesi çıkarmanın püf noktaları ve dikkat edilmesi gerekenler.

Alçı Lekesi Nasıl Çıkarılır? – Alçı lekesi en zor lekelerin başında gelir. Herhangi bir yere bulaştığı zaman hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Aslında çok basit olmasına rağmen, alçı lekesinin çıkarılması bilmeyenler için işkence olabiliyor. Bu sayfamızı sonuna kadar okuyunca alçı lekesinin çıkarılmasının ne kadar basit olduğunu sizde anlayacaksınız.

Alçı Lekesi Nasıl Çıkarılır? – Lekeler her daim hayatımızdadır ve her zaman çocuklar için değil bazen de büyükler için sorun teşkil eder. Zorlu lekelerden birisi de alçı lekesidir. Hızlı müdahale gerektirmesi ve kurursa çok daha fazla uğraştırması yönüyle uğraşılması güç lekeler arasında yer alır.

İnatçı ve meşakkatli lekelerden alçı lekesini, olabildiğince hızlı müdahale edersek, kolay bir şekilde silebiliriz ancak alçı lekesi derine işler ise, işiniz biraz daha zordur. Leke uzun süre orada kalabilir ve kendi haline bırakılarak çıkması sağlanabilir ancak.

Alçı Lekesini, yüzeylerden su ile arındıramazsınız. Bu sebepten, su ile alçı lekesini çıkarmayı denemeyiniz aksi halde lekeyi dağıtmış olmaktan başka bir şeye yaramayacaktır yaptığınız işlem. Bunun dışında, yine su bazlı; bulaşık deterjanı, çamaşır suyu gibi şeyler kullanmayınız. Aksi durumda lekeyi silmek yerine yalnızca dağıtırsınız.

Alçı Lekesini Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler:

1- Alçı lekeniz oluşur oluşmaz müdahale etme şansınız varsa bunu lekeden bile saymanıza gerek yok. Çünkü ıslak bir bez yardımıyla bastırmadan ya da ovmadan silmeniz lekeyi çıkarmak için yeterli olacak. Ama ya alçı lekesi kuruduysa?

2- Kurumuş alçıya müdahalede en etkili malzeme sirke. Çünkü sirke, alçı içerisindeki maddeleri çözebilir. Alçıyı su ile silmek yerine sirkeyle silmek mantıklıdır. Çünkü su, alçıyı çok daha fazla dağıtmakta ve lekenin daha da büyüyerek göze batmasına neden olur.

3- 1 çay bardağı sirkeyi normal derinliğe sahip bir kabın içine alın ve ocakta çok hafif ısıtın. Sirkenin buzdolabından çıkarılarak kullanılmasıyla ısıtılarak kullanılması, lekenin çıkma noktasında oldukça etkili bir faktördür. Kesinlikle ılık sirke daha etkilidir. Bu nedenle müdahaleden önce mutlaka ısıtılmalıdır.

4- Sirke ılık bir kıvama geldikten sonra temiz ve açık renk bir bez yardımıyla lekeyi silmeye başlayın. Bezi önce sirke ile ıslatıp lekeli yüzeye müdahale edin. Bezle çitileme hareketi yapabilirsiniz. Sirkenin lekesi çıkar mı diye düşünmeyin. Çünkü alçının üzerinde uygulama yaparken sirkenin etkisi geçecek ve değdiği yüzeyde leke bırakmayacak.

5- Bu küçük çabanızdan sonra alçı lekesinin tamamen kaybolduğunu görebilirsiniz. Bu noktadan sonra sirke kokusunun kaybolması için alçı lekesinin olduğu yüzeyi hafif arap sabunuyla köpürttüğünüz bir bezle silebilir ya da halı silme şampuanların dan sadece birkaç damla damlatarak temizleyebilirsiniz.

6- Son işlem olarak durulama beziyle yüzeye zarar vermeden silin.

Ayrıca bakınız;


alçı lekesi nasıl çıkarılır, alçı lekesi, alçı lekesi çıkarmanın püf noktaları, alçı lekesi nasıl çıkar, zorlu lekeler nasıl çıkar, sirke ile alçı nasıl çıkarılır, alçıyı ne çözer, evde alçı çıkarma, donmuş alçı nasıl çözülür, donmuş alçı nasıl temizlenir, alçı lekesini çıkarmak için yapılması gerekenler

Related Posts

Alçı Nasıl Çekilir Resimli Anlatım

Alçı Nasıl Çekilir Resimli Anlatım

Bu makalemde alçı sıva malzeme ve işçilik fiyatlarını, alçı sıvanın nasıl hazırlanması gerektiğini, alçı sıva

venedik-sıvası1

Venedik Sıvası

Venedik Sıva Hakkında bilgileri burada inceleyin! Bu makalemizde Venedik sıva dekorasyon fikirlerinden tutun, Venedik sıva

Mantolama ve Alçı Sıva Fiyat Teklifimiz

Fiyat verilmesi istenilen tüm kalem işlere ait  detaylı çalışma şekilleri ve m2 birim fiyatlarımız aşağıdadır.