Renk Seçimi – Evimizi boyarken hangi renkleri seçmeliyiz?

Renk Seçimi – Uygun duvar boyası seçerken nelere dikkat edilmeli. Oturma odası, salon, mutfak, banyo, yatak odası, çocuk odası duvarları hangi renk olmalı.

Renk Seçimi –  Herkesin evi kendisine göre en özel mekanıdır. Aynı zamanda evinin renk ve eşyaları birbirine uyumluysa insan evinden dışarı bile gitmek istemez. Aslında kolay gibi görünse de renk seçimi, oldukça zor ve önemlidir. Renk seçimi yaparken sizin gözünüze hoş gelen veya sevdiğiniz renkleri tercih etmeniz yerine, evinizin dekorasyonunu açısından uyumuna da dikkat etmeniz gerekir. Peki ama evimizi boyarken hangi en uygun duvar boyası renklerini seçmeliyiz ve bu seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

duvar rengi seçimi

duvar rengi seçimi

Duvar Rengi Seçimi

1- Bir evin havasını nasıl etkileyip değişeceğini belirleyen en önemli unsurların başında duvar rengi seçimini doğru yapmak gelir.

2- Ev dekorasyonuna önem veren ve takip eden siz değerli ziyaretçilerimiz için duvar renginiz ne renk olmalı, duvar rengi seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli ve duvar renginiz de değişiklik yapmak veya değiştirmek istiyorsanız bu konularla ilgili tavsiyelerimize önemle dikkat etmenizi öneririz.

3- Evdeki eşya ve zemininizin rengi, salonunuzun küçüklüğü veya büyüklüğü, sizin yaşam tarzınızla birlikte mekanınızda ne gibi değişiklikler istediğiniz duvar renginizin hangi renk olmasını belirleyen etkenlerden bazılarıdır.

4- Şayet salonunuz dar ve küçükse boya yaparken koyu duvar boyaları uygulamak dekorasyonunuzu oldukça kasvetli bir havaya sokar ve daha küçük gösterir. Tabi buda hiç hoş görünmeyeceği için dar ve küçük olan mekanınızı daha aydınlık, ferah ve büyük göstermek için duvarlarınızı açık renklere boyamanız gerekir. Beyaz renkler, şampanya renkleri ve fildişi renkleri özellikle dar ve küçük salonlar açısından tercih edilen en uygun boyalardır. Eğer bunun tam tersi salonunuz genişse daha da büyük bir görünüme sahip olmamak için orta koyulukta ve canlı renkleri tercih ederek mekanınızı dengede tutabilirsiniz.
5- Bunun dışında ev aksesuar ve mobilyalarınız açık renkli ve oldukça canlıysa mat ve nötr renkleri tercih ederek duvarlarınızda çok aşırıya kaçmadan kullanabilirsiniz. Fakat dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta ise hem duvarlar hem de renkler açık renk ve fazla canlı olduğu taktirde renkler birbirine girer ve karışır göze hiç hoş görünmez.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Renk uyumu

6- Sizin yaşam tarzınız duvar renginizi belirleyen unsurlar içerisinde en önemlisidir. Mesela yoğun ve oldukça stresli bir iş yaşamınız olduğunu düşünelim. Bu stresi, kasveti ve yoğunluğu evinize taşımamanız gerekir. Bunun için duvarlarınızı kesinlikle açık yeşil veya mavinin tonlarından seçmeliyiz. Diğer bir unsurda salonunuzun bir bölümünü farklı renge boyamaktır.

7- Klasik tarzdan yana geleneklere bağlı bir yapıya sahipseniz duvarlarınızın renginin tonu kesinlikle pastel olmalıdır. Bu pastel tonlar kahve veya pembe olabilir.

8- Eğlenceyi seven bir kişiliğe sahipseniz, mat renkler ve durağanlığı sevmiyorsanız sıcak renkler tam size göre. Turuncu rengin sıcaklığını duvarlarınıza uygulayıp yansıtarak özellikle tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz.

Oturma Odası Rengi;

1- Tüm odalarınızın rengi aynı mı yoksa farklı mı olması gerekli? Seçim tamamen size bağlı.

2- Oturma odanız az ışık alıyorsa, küçükse hareketli ve açık ton renkleri duvar rengi olarak tercih etmelisiniz.

3- Tam tersi olarak odanız büyükse bu seferde orta tonlardaki renkleri seçip tercihinizi ona göre yapmalısınız.

oturma odası rengi

oturma odası rengi

Salon Duvarlarının Rengi;

1- Salon mobilyalarınızın rengi, salonunuzun yönü, tavan yüksekliği veya alçaklığı, salonunuzdaki ışık gibi unsurlar salonunuzun rengini belirleyen en önemli unsurlardır.

2- Şayet salonunuz güneye bakıyorsa sıcak ton olan turuncuyu, kuzeye bakıyorsa sarı tonları tercih edebilirsiniz.

3- Salonunuzda rahatlık ve ferahlık arzu ediyorsanız açık deniz mavisi ve yeşil tonlarını seçmelisiniz.

4- Bu tercihleri yaparken dikkat etmeniz gereken duvarlarınızın renginin mobilyalardaki renklerin önüne geçmemesi ve onu bastırmaması dır.

Mutfak Duvarları Rengi;

1- Hanımların en fazla önem verdiği ve en fazla vakit geçirdiği yerler mutfaktır.

2- Basık ve kasvetli bir mutfağı hiçbir bayan istemez, bu yüzden ortamın eğlenceli bir hale getirilmesi şarttır.

3- Mutfağınızın ortamını bu şekilde değiştirmek istiyorsanız tercihinizi eğlenceli ve sıcak renkler olan kırmızı ve turuncudan yana yapabilirsiniz.

mutfak duvarları rengi

mutfak duvarları rengi

Banyo Duvar Renkleri;

1- Diğer alanlara göre banyolar daha küçük ölçülere sahip olan mekanlardır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Tavan Boyası Nedir

2- Bu nedenden ötürü banyoları daha ferah ve geniş göstermeliyiz. Bunu yapmak için ise açık ton ve pastel renkleri tercih edip kullanmalıyız.

3- Mavi, beyaz, veya beyazın pastel tonlarını tercih edip denemenizi öneririz.

banyo duvar renkleri

banyo duvar renkleri

Yatak Odası Renk Seçimi;

1- Huzur verici ve rahat bir yatak odası istiyorsanız tercihinizi lila ve mor rengin pastel tonlarından yana kullanmalısınız.

2- Yatağınızın ve yastıklarınızın örtüsü de yatak odanızın rengini belirleyen en önemli unsurlardandır.

3- Yatak odası duvarlarınızı yatak örtünüz ve yastıklarınızın bir iki ton koyusu veya açığına boyayabilirsiniz.

Çocuk Odası Duvar Renkleri;

1- Erkekler için mavi, kızlar için pembe takıntınız yoksa, huzur verici olan pastel tonlardaki renkleri seçmelisiniz.

2- Çocuk odasını daha eğlenceli hale getirmek  istiyorsanız bunu yapmak için masallardaki yerlerin rengini duvarlara uygulayabilirsiniz. Eminim bu durum çocuğunuzun oldukça hoşuna gidecektir.

Ayrıca bakınız;


renk seçimi, renk ve boya seçimi, ilham veren renkler, evi boyamak, ev boyarken tercih edilecek renkler, salon boyası renkleri, çocuk odası duvar renkleri, yatak odası renk seçimi, banyo duvar renkleri, mutfak duvarları rengi, salon duvarlarının rengi, oturma odası rengi, evimizi boyarken hangi renkleri seçmeliyiz, duvar rengi seçimi