dış duvar boyaları

Dış Cephe Boya

Dış Cephe Boya – Dış cephe boya çeşitleri ve uygulamaları

Dış Cephe Boya – Konutların iç mekanları için boya tercihinin önemi kadar bina dış cephe boya seçimi de hem dayanıklılık, hem de estetik açıdan önemlidir.

Dış Cephe Boya – Bina dış cephe boya uygulamalarının performansını, kullanılacak malzemenin dayanıklılığı kadar işçilik kalitesi de etkilemektedir, hatalı uygulamaların yarardan çok zarar getireceği unutulmamalıdır.

dış duvar boyaları
dış duvar boyaları

Dış Cephe Boya Seçimi

1- Dış cephe boya seçiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken husus uygulama yapılacak binanın özellikleri ve içinde bulunduğu iklim koşullarıdır.

2- Aşırı yağış alan iklim şartlarında nem ve suya dayanıklı boyalar tercih edilmelidir. Bu tür iklimler için önerilen boya çeşidi silikonlu dış cephe boyasıdır.

3- Yoğun güneş ışığı ve az yağış alan bölgelerde nem dayanıklılığından önce mutlaka güneş ışınımlarına dayanıklı ve açık renkli boyalar tercih etmek gerekir.

4- Düzgün ince sıva yapılmamış yüzeylerde de düz boyalar yerine grenli boyaların tercih edilip seçilmesi alt yüzey hatalarının kapatılmasında çok önemli rol oynamaktadır.

dış cephe boyaları
dış cephe boyaları

Dış Cephe Boya Çeşitleri

Akrilik Dış Cephe Boyaları :

1- Akrilik kopolimer bağlayıcı esaslı olup, son katta kullanılan dış cephe boyasıdır.

2- Yüksek alkali direncine sahip, yağış, nem, güneş ışınları ve deniz kıyısındaki tuzlu neme karşı son derece dayanıklıdır.

3- İyi örtücülük sağlayan, kolay sürülen, dekoratif ve koruyucu bir boyadır.

akrilik boya
akrilik boya

Silikonlu Dış Cephe Boyaları :

1- Akrilik kopolimer bağlayıcı esaslı olup, silikonlu dış cephe boyasıdır. Yüksek su itici özelliğiyle yüzeyin su geçirmemesini sağlar.

2- Yüksek alkali direnciyle tuzlu suya, neme ve rutubete karşı dayanıklıdır.

3- Güneş ışınlarının boya filmini deforme etmesini ve renk değiştirmesini önleyerek uzun süreli kullanılmasına olanak sağlar.

4- İçeriğindeki silikon sayesinde yüzeyin nefes almasına olanak sağlayarak birikmiş olan nemin iç ve dış cephelere zarar vermesini önler.

silikonlu dış cephe boya
silikonlu dış cephe boya

Grenli Dış Cephe Boyaları :

1- Su esaslı, akrilik kopolimer bağlayıcı esaslı olup, uygulaması silikonlu ince desenli rulo ile yapılan ve yine rulo ile desen verilen, grenli mat dış cephe boyasıdır.

2- Kendi kendini yıkama  özelliğiyle  yağmuru yüzeye nüfuz ettirmeden akmasını sağlar ve yüzeydeki tozları temizler.

3- Yüzeyin nefes almasına imkan vererek biriken nemin iç ve dış cephelere zarar vermesini önler.

grenli boya
grenli boya

Elastik Dış Cephe Boyaları :

1- Akrilik esaslı elastik dış cephe boyasıdır.

2- Yüzeylere nefes aldırır, kılcal çatlak ve dış etkilere karşı dayanıklıdır.

Dış Cephe Boya Nasıl Yapılır

Hava Şartları :

1- Uygulama yapılması için ortam sıcaklığının +5 °C ile +30 °C arası, olması gereklidir.

2- Çok sıcak ve nemli havalarda veya don tehlikesi olan yüzeylerde kesinlikle uygulama yapılmamalıdır.

Yüzey Hazırlığı : 

a) Yeni Yüzeyler : Yüzeyin tüm toz, kir, yağ, tuz, gres ve yabancı maddelerden arındırılması gerekir. Cephe yüzeyinde kabarıklar olmamalı ve tüm boşluklar, çatlaklar ve bozukluklar tamir harcı ile onarılmalıdır.

b) Eski Yüzeyler : Uygulama yapılacak cephenin yüzeyindeki kabarıklıklar kazınıp zımparalanmalıdır. Eğer cephede tamir edilmesi gereken çatlak, yarık ve boşluklar varsa tamir harcı ile onarımı yapılmalı, toz ve kiri uzaklaştırmak için soda ve su çözeltisiyle yıkanmalı ve astar uygulamasına geçilene kadar cephe kurumaya bırakılmalıdır.

Boyanın Hazırlığı :

1- Boya hazırlanırken katiyen tuzlu su kullanılmaması gerekir.

2- Ayrıca kireç ve benzeri yabancı malzemeler ilave edilmemelidir.

3- Üreticinin tavsiyeleri ile (%10-20 arasında bir oranla) su kullanarak inceltme işlemi yapılmalıdır.

Uygulama Aletleri : Fırça, rulo veya sprey tabancası. Uygulama sonrası aletler su ile temizlenmelidir.

Uygulama :

1- Yüzeyin emiciliğine göre 1-2 kat astar boyası kullanılmalı ve eklerin oluşmaması için uygulama kesintisiz olarak yapılmalıdır.

2- Tüm yüzeye 2 kat olarak uygulanmalı ve katlar arasında üreticinin tavsiyesine göre 2-6 saat arası beklenme yapılmalıdır.

Ayrıca bakınız;


dış cephe boya, dış cephe boyası, dış cephe boya çeşitleri, dış cephe boya uygulaması, dış cephe boya nasıl yapılır, dış cephe, dış cephe boyaları, dış mekan boyası, dış cephe ürünleri, dış cephe boya fiyatları, dış cephe boya renkleri

Güncellemeleri Alın ve Bağlantıda Kalın. Bültenimize Abone Olun.