Duvar kağıdı nedir, neden duvar kağıdı kullanılır, seçimi nasıl yapılır? Dekorasyonda duvar kağıdı dokunuşlarıyla gelen şıklık.

Dekorasyonda Duvar Kağıdı – Duvar kağıtları, dekoratif açıdan mekanların iyileştirilmesi ve duvar yüzeylerinin korunması amaçlı kullanılan yapı malzemesidir. Son yıllarda duvar dekorasyonunun pratik çözüm olarak görülmesi, teknolojinin gelişmesiyle kullanılan malzemelerin kalitesinin artması, ev dekorasyonuna değer katması bunun yanı sıra sağlık ve yalıtım konusunda daha iyi seçenek haline gelmesi ve tasarım konusundaki değişimleri sonucu, üç boyutlu ve kişiye özel duvar kağıdı modellerinin artması gibi nedenlerle kullanım alanı ve oranı artan duvar kağıtları, adeta ev dekorasyonunun vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Dekorasyon olarak duvar kağıtlarının kullanılmaya başlamasıyla pek çok kalitede duvar kağıdı ortaya çıktı. Kağıt materyalinin alt ve üst katmanlarında kullanılan malzemeler, duvar kağıdının ıslak ve kuru hacimlerdeki ayrı ihtiyaçlara cevap vermesini sağladı. Bu yüzden artan talep doğrulusunda, duvar kağıdı desen ve renk çeşitliliği kadar üretim ve teknik aşamalarını da geliştirerek değiştirdi. işte tamda bu noktada daha uzun ömürlü olması, kolay temizlenebilmesi ve daha şık görünüm katması için doğru ve kaliteli seçimler yapmalıyız.

Niçin Duvar Kağıdı Kullanılır?

 1. Su geçirmez, nem oluşturmaz, koku yapmaz, ekonomik, pratik ve uzun yıllar dayanıklılığı olan bir üründür.
 2. Uygulama zamanı ve mali yönden tasarruf sağlar.
 3. Uygulaması ve temizlemesi kolay bir üründür.
 4. Zengin renk, desen ve doku çeşitliliğiyle, mekanlarınızda daha rahat ferah ve şık bir etki oluşturur.
 5. izolasyon özeliği sayesinde ses ve ısı yalıtımı sağlar.
 6. Zarar görmesi halinde tamir edilir.
 7. Mekanlarda daha modern ve sıcak atmosfer oluşturur.
 8. Kullanılan malzemeler doğal ve sağlıklıdır.

Duvar Kağıdı Seçimi

Kıyafetlerimiz nasıl bizim elbiselerimizse, duvar kağıtları da evlerimizin elbisesidir. Duvar kağıtlarımızı kullanırken, tıpkı elbiselerimiz gibi düşünmeli ve önem vermeliyiz ki dekorasyonumuzda istediğimiz etkiyi fazlasıyla mekanımızda hissedelim. İyi ve kaliteli bir duvar kağıdı seçimi yapabilmek için;

 1. Duvar kağıtlarını mekana uygun seçmek için, o mekanda istenilen etkinin ne olması gerektiğine karar verilmelidir.
 2. Öncelikle duvar kağıdının desen ve formu evinizin büyüklük ve küçüklük durumuna göre seçilmelidir.
 3. Duvarların yapısı, şekli ve rengi kullanılan mobilyalarla, halılarla veya perdeler ile bir bütünlük oluşturmalıdır.
 4. Alanın aldığı ışık miktarına dikkat edilerek, genel konsept renklerine uygun renkler tercih edilmelidir.
 5. Duvar kağıtları kullanılacak alana göre seçilmelidir.

Duvar Kağıdı Çeşitleri

Vinil esaslı duvar kağıtları: Dayanımı yüksek ve silinebilirliği kolay ürünlerdir.

Nonwomen duva kağıtları: Yapıştırıldığı duvardan özenle çıkarıldıktan sonra tekrar farklı bir duvarda kullanılabilme özelliği olan ürünlerdir.

Tekstil duvarı kaplamaları: içeriği keten, pamuk veya sentetik liflerden oluşan kumaş görünümlü ve diğer duvar kağıdı türlerine göre daha maliyetli olan ürünlerdir.

Duvar Kağıdı Seçerken Dikkat Edilecekler

 1. Duvar kağıdı ugulayacağınız alan küçük ise büyük desenli ve koyu renk duvar kağıdı tercih etmeyiniz.
 2. Duvar kağıdını çok pencereli ve çok kapılı alana uygulayacaksanız, büyük ve karışık desenli kağıtlar tercih etmeyiniz.
 3. Modern tarz ve pastel renkli mobilyaların olduğu mekanda odanız büyük ise; açık renk ve büyük desenli duvar kağıtları tercih ediniz.
 4. Dar mekanlarda gözleri yormaması için tv arkalarındaki duvarlara renkleri çok açık olmayan, küçük desenli kağıtlar seçiniz.
 5. Gözünüzde bozukluk varsa, şeritli duvar kağıtları yerine desenli duvar kağıtlarını tercih ediniz.
 6. Civciv sarısı fıstık yeşili gibi açık pastel renkler uyku getirdiği için dinlenme alanlarında tercih ediniz.

ilginizi çekebilecek diğer konularımız;

Duvar kağıdı, 3d duvar kağıdı, duvar kağıdı dekorasyonu, duvar kağıdı örnekleri, duvar kağıdı dekorasyon fikirleri, duvar kağıdı seçimi, duvar kağıdı önerileri, duvar dekorasyonu,