komple-ev-tadilat-sıralaması8

Komple Ev Tadilat Sıralaması

Ev Tadilatında Sıralama Nasıl Olmalıdır? Ev tadilatını nasıl yapmalıyım? Tadilata başlamadan önce neler yapılmalıdır? Bu makalemizde tadilat öncesinden tesisat ve yıkıma, yalıtımdan mobilya seçimine kadar komple ev tadilatı hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz!

Komple Ev Tadilat Sıralaması İçinde yaşamış olduğunuz evleriniz zaman içerisinde sizinle birlikte, tıpkı sizin gibi yaşlanıp yıpranarak özen ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Uzun yıllardır aynı evde yaşıyorsanız belli bir süre sonra kapılarınız kapanmamaya, musluklarınız akıtmaya ve dolaplarınız dökülmeye başlar. Bunun yanı sıra eşyalarınız eskir, duvarlarınız yıpranır ve tesisat sisteminiz hasara uğrar. Tüm bunları fark ettiğiniz zaman da maalesef komple ev tadilatı kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelir. Bu durum öncelikle gözünüzü korkutabilir. Kara kara bütün bu işler nasıl yapılır, nasıl hallolur, işin içinden nasıl çıkılır diye düşünebilirsiniz. Yaşam telaşının ve onca eşyanın arasında tadilatın her bir aşaması korkunç gelebilir ve ev tadilat fiyatları hakkında kaygı duyabilirsiniz. Doğrusuna bakarsanız pekte haksız sayılmazsınız. 🙂

Biraz matruşkaya benzeyen ev tadilatında yapılacak çok iş olduğu için işe boya-badana ile başlar, ısı yalıtımıyla bitirirsiniz.! Ancak siz yine de çok fazla korkmayın deriz. Çünkü doğru bir planlamayla tadilat işinin hiçte düşündüğünüz kadar korkunç ve zor olmadığını, aksine keyifli bir sürece dönüştüğünü görürsünüz. İster eski eviniz yenilensin isterse yeni bir eve taşının fark etmez baştan sona ev tadilatında, evin tadilattan geçmesi bazı tadilat işlerine göre daha uzun sürebilir. Örneğin; bir tesisat değişimi, boya-badana gibi işlere nazaran daha zahmetli ve daha uzun bir süreç ister.

Bu yüzden öncelikle tüm işlerin tamamlanmasını sağlayacak şekilde planlama yapılması ve yapılacak işlerin en aza indirgenmesi için doğru tadilat sıralamasının izlenmesi çok önemlidir. İşinin ehli bir ev tadilat firması ile çalışıyorsanız, zaman ve iş planlamasını onlar yapacağı için işiniz kolay olur. Ancak tadilat firmasıyla çalışmıyorsanız, komple ev tadilat sıralamasını kendinizin belirlemesi gerekir. Biz Dekordelisi ailesi olarak sizin için araştırıp derlediğimiz bu makalemizde komple ev tadilatında işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçlarına değineceğiz. Haydi şimdi birlikte inceleyelim.. Evdeki tadilat sürecini kendiniz yöneteceksiniz, öncelikle ne istediğinize karar vermeli ve ihtiyaçlarınızı ona göre belirlemelisiniz. Örneğin;

komple-ev-tadilat-sıralaması2
  • Evinizin ve sizin ihtiyaçlarınız neler?
  • Evinizin hangi bölümlerini yenilemeniz gerekiyor?
  • Tesisat sorununuz var mı?
  • Su tesisatı değişecek mi?
  • Elektrik tesisatı yenilenecek mi?
  • Odaya priz çıkışı eklenecek mi?
  • Duvarlarınızı yaptırmalı mısınız?
  • Yer döşemeniz yenilenmeli mi?
  • Değiştirilmesi gereken parçalarınız var mı?

Yukarıda sıralamış olduğumuz sorulara göre ihtiyaç listesi çıkarıp önceliklerinizi belirleyerek, dekoratif zevkinize ve bütçenize en uygun malzemeleri araştırmalısınız. Bununla birlikte elinize kağıt kalem alarak en az sorunla sürecin tamamlanması için liste yapmalısınız. Daha sonra yapılacakların yanına her işin yaklaşık ne kadar süreceğini ve ne kadara mal olacağını yazmalısınız. Böylelikle toplam proje süresini ve proje maliyetini daha rahat belirleyebilirsiniz.

Tadilata Başlamadan Önce

Ev tadilatına başlamadan önce işçilik, malzeme fiyatları ve işlerin tamamlanma süreci gibi durumları ele almak bakımından mutlaka piyasa araştırması yapın. Ayrıca yakın dönemde tadilat yaptıran yakınlarınız varsa onlara da genel maliyetleri sormayı ihmal etmeyin. Böylece tadilat projesi öncesinde elinizde yaklaşık bir maliyet hesabı bulunacaktır. Fakat işin kapsamı ve seçeceğiniz malzemelere göre bu maliyet hesabının değişebileceğini de unutmayın.

komple-ev-tadilat-sıralaması3

Tesisat ve Yıkım

Hayalini kurmuş olduğunuz komple tadilat sürecinin en korkutucu yanı tesisat ve kırım döküm işleridir. Evinizde açık mutfak mı istiyorsunuz veya odalardan birisini büyütebilmek için kullanılmayan diğer bir odayla birleştirecek misiniz? Evinizin tamda sizin isteğiniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda şekil alması açısından yıkım yapılacak yerlere korkmadan karar vermelisiniz. Yeni yapılan bir eve taşınıyorsanız tesisatın değişmesine gerek olmayabilir.

Ancak eski evlerin yenilenmesinde tüm tesisatın değişmesi, su ve elektrik tesisatı döşenirken fayansların ve duvarların kırılması gerekebilir. Bu nedenle özellikle televizyon, müzik seti veya lambaları yerleştirdikten sonra priz arama sorununu ortadan kaldırmak adına, elektrik tesisatı öncesinde eşyalarınızın nereye geleceğinin planını iyi ayarlamalısınız. Ayrıca bu doğru planlama ve kabloların duvar arkasından görünmeyecek şekilde geçirilmesi sayesinde evinize estetik bir görüntü de kazandırmış olursunuz.

komple-ev-tadilat-sıralaması4

Yalıtım

Evinizin tüm tadilat işlerini bitirdikten sonra su sızıntısı veya ısınma sorunuyla karşı karşıya kalmak son derece can sıkıcı ve keyifsiz bir durum olacaktır. Bu nedenle gelecekte bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak bakımından, tesisat tadilatını tamamladıktan hemen sonra evinizin su ve ısı yalıtımını yapın. Unutmayın! Sonradan pişman olmaktansa önceden gerekli önlemleri almak sizin adınıza yararlı bir hareket olacaktır.

Mutfak ve Banyo

Salon ve diğer odalara nazaran mutfak ve banyo da makine giderlerinin hazırlanması, seramik-fayans döşenmesi ve tezgah montajı gibi daha zorlu işler çıkacağı için tesisat işlerinden sonra önceliği buralara vermelisiniz. Böylece duvarları ve zemini kirleten bu işleri tamamlamış olursunuz. Daha sonra gönül rahatlığı ile alçıpan uygulaması, zemin döşemesi, boya-badana ve duvar kaplaması gibi işlere geçebilirsiniz.

komple-ev-tadilat-sıralaması5

Duvar Tadilatı ve Kaplaması

Duvarlar yaşam alanlarınızın en hızlı kirlenen ve yıpranan mimari unsurlarından biri olduğu için evinizi ”eski” gösteren ve gözünüze olumsuz olarak ilk çarpan en önemli detaylardır. Unutmayın! kırık dökük, boyası solmuş, sıvası çatlamış duvarlar evinizi daha karanlık ve kasvetli bir atmosfere bürüyerek, evinizin değerini düşürür. Kısacası eski bir evin yalnızca duvarlarını tadilat yapıp pürüzsüz bir boyama işleminden geçirseniz bile göz alıcı bir değişime uğradığını hemen görürsünüz.

Bunun yanı sıra eski ev tadilatında tesisat ve yıkım sürecinden sonra zorunlu bir aşama olan duvar kaplamalarını yaptırmalısınız. Kaldı ki! yıkım-döküm yaptırmış olmasanız bile komple tadilatta duvarların bakımını yaptırmak önemli bir aşamadır. Size tavsiyemiz, kaplamaların güzel, uzun ömürlü ve kalıcı olması için ihtiyacınıza ve zevkinize uygun en kaliteli malzemeleri kullanmanız olacaktır. Eminiz ki seçmiş olduğunuz o harikulade duvar kağıtlarını kaplatarak, evinizin yeni hali gözünüzün önünde belirmeye başlayacaktır.

komple-ev-tadilat-sıralaması6

Zeminler

Evet sıra komple ev tadilatı sırasında sabırla beklediğiniz yeni yer döşemelerinin uygulanma aşamasına geldi. İhtiyaçlarınıza ve zevkinize en uygun seçmiş olduğunuz yer döşemelerinin itina ile yerleştirildiğinden emin olduktan sonra, artık bir keyif kahvesi içebilirsiniz.

Detaylar

Ana tadilatta bir sorun çıkarsa ince işlere harcamış olduğunuz emek boşa gidebileceğinden ötürü, tadilat esnasındaki detaylı işleri en sona bırakmalısınız. Bunun yerine önceliği kaba işlerinizi halletmeye vermelisiniz. Daha sonra alçıpan uygulamaları veya boya-badana gibi işlerinizi yapmalı, duvar kağıdı uygulamasını en sona bırakmalısınız. Boya işlerini tamamladıktan sonra da, yeni eşyalarınızı keyifle evinize yerleştirmeye başlayabilirsiniz.

komple-ev-tadilat-sıralaması7

Mobilya Seçimi

Evinizi baştan sona yenilemek istiyorsanız, mutfakta kullanacağınız tezgahtan tutunda salonunuzdaki koltuk ve masa takımlarınıza kadar yeni mobilyalarınızı tadilat sürecinde seçmelisiniz. Bu seçimi tadilat sürecinde yapmak, size evinizin iç tasarımında eşyalarınızı tam olarak nereye yerleştirmek istediğiniz konusunda imkan tanıyacaktır. Bunun dışında aydınlatma ünitelerine de önceden karar vererek, elektrik tesisatını yerleştireceğiniz yere göre tasarlamalısınız. Şayet yeni eşyalar almayı düşünmüyorsanız elinizdeki eşyaları yenilemeye göndererek, farklı bir görünüme kavuşmalarını sağlayabilirsiniz. Evet.. Tadilatı tamamladınız, eşyalarınızı da yerleştirdiniz. Artık sıra geldi rahatça arkanıza yaslanıp yenilenmiş evinizin tadını çıkarmaya.

Aşağıdaki sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Ev Tadilat Fiyatları


İLGİLİ BAŞLIKLAR: ev tadilatı,komple ev tadilatı,ev yenileme,ev tadilat fiyatları,ev dekorasyonu,ucuz ev dekoru,komple ev tadilat fiyatları,anahtar teslim tadilat,ev tadilat listesi,ev tadilat sıralaması,müstakil ev tadilatı,adım adım ev yenileme,ev tadilat paketleri,

Lütfen Yorum Yapın (Teşekkürler)