Hizmetlerimiz

İnşaat

Proje + İnşaat
14
500 1 M2
 • Ekonomik inşaat
 • Popüler inşaat
 • Ultralüks inşaat
Kampanya

Tadilat

Eski Ev Yenileme
5
250 1 M2
 • Ekonomik tadilat
 • Popüler inşaat
 • Ultralüks inşaat
Kampanya
Videoyu oynat
ONLİNE ZİYARETÇİ
Stropiyer kapı kemeri yaparken ben

İÇİNDEKİLER

Alçı Kartonpiyer mi Yoksa Stropiyer mi?

Dekorasyonun en bilinen uygulamalarından olan kartonpiyer, bir kaç yıl öncesine kadar alçı ile imal edilirdi. Son yıllarda ise stropiyer köpük kartonpiyeri daha sık görmeye başladık. Peki ama alçı kartonpiyer mi yoksa stropiyer mi daha iyi? Hangisini kullanmalıyım? Bu sorunuzun cevabını, 30 yıllık kartonpiyer ustasından şimdi öğrenelim.

Alçı Kartonpiyer mi Yoksa Stropiyer mi? – Bazı kısa bilgiler vererek, asıl konumuza girmeyi faydalı görüyorum. Ben yaklaşık 30 yıllık kartonpiyer ustasıyım. Bir fiil ilk okuldan beridir sadece mesleğimi icra ediyorum. Kartonpiyer kendi içinde bir çok farklı kategoriye ayrılır. Hepsi bir kartonpiyer ustasının yapması gereken çalışmaların bütününü teşkil etmektedir. Kartonpiyer kategorisine giren uygulamalar arasında kapı kemerleri, tavan ve duvar çıtaları, ışık bantları, avize göbekleri, lambiriler, çeşitli tavan ve duvar alçı süslemeleri, alçı duvar ve tavan tasarımları, alçı bordürler vb. Kısacası alçı dekorasyonları adına imalatı yapılan tüm ürünlerin imalatı ve montaj işlerinin genelidir. Alçıpan asma tavan işi, bir kartonpiyerci mesleği değildir. Alçı sıva işleri de kartonpiyer işi değildir. Alçı sıvayı alçıcı yapar.Günümüzde herkes her işi yaptığı için, meslekler ve ustalar birbirine girmiş durumda. Fayansçı boya yapmaya, boya badana ustası kartonpiyer yapmaya, asma tavancı parke yapmaya başlamış. Buda doğal olarak sanatı ve ustalığı bitiriyor. Ayrıca artık eskisi gibi çıraklarda yok. Çırak olmayan yerde usta yetişmez. Zaten gerçek usta çok azken, birde her işi yapan ustacıklar piyasada kol geziyor maalesef. Neyse… Biz konumuza geri dönelim.

Alçı Kartonpiyer mi Yoksa Stropiyer mi?

Maliyet Açısından Stropiyer mi? Alçı Kartonpiyer mi?

Alçı kartonpiyer, gerek imalatı olsun gerekse montajı olsun, stropiyerden en az üç kat daha zahmetli ve zordur. Zaten bu sebeple maliyeti de daha fazladır. Maliyet açısından bakıldığında stropiyer kartonpiyer ürünleri, alçı kartonpiyer ürünlerine göre daha ucuzdur. Alçı kartonpiyerin imalatı da montajı kadar zahmetlidir. Kalıplar üzerine insan gücü ve ustalığı ile dökülmesiyle gerçekleştirilir. Stropiyer ise seri imalattır ve makineler tarafından yapılır. Kısa sürede elde edilen ürün adedi, alçı kartonpiyerden kat kat daha fazladır. Hafif olması sebebiyle nakliyesi ve taşıması çok basittir. Pratiktir ve toplu işlerde hamaliye masrafı da gerektirmez. Alçı kartonpiyerin elde taşınması bile ayrı bir ustalıktır. Taşırken ikişer adet halinde bazende üçer adet taşınması gereklidir. Kırmadan ve zarar vermeden tutmak gerekir. Yanlış bir tutma kırılmasına sebep olur. Stropiyerin bu gibi sorunalrı yoktur. Bir seferde 2.000 m.tül stropiyeri tek nakliye ile iş adresine basit şekilde götürebilirsiniz. 2.000 m.tülün toplaö ağırlı ise maksimum 300 kg mı geçmez. Köpük strafordur ham maddesi. 2.000 m.tül alçının ağırlığı nereden baksanız standart ürünlerde 4.000 kg gelir. Sınırlı sayıda ve çok bilinçli şekilde üst üste istiflenmesi gereklidir. Bu sebeple nakliyesi hem özen gerektirir, hemde bir kaç sefer yapılması gereklidir. Taşınması için ekstra hamaliye ücretleri ister. Zaman ve emek ister. Sonuç olarak ürün maliyeti alçı kartonpiyere göre stropiyer çok daha ekonomiktir.

İşçilik Olarak Alçı Kartonpiyer mi? Stropiyer mi Daha Ucuz?

Stropiyer Kapı Kemeri Yaparken Ben 🙂

Ürün temini ve malzeme maliyeti olarak alçı kartonpiyer stropiyerden çok daha pahalıdır. Kısacası kartonpiyerin iş yerine getirilip hazır hale getirilmesi alçıda daha fazladır. Bu iki kartonpiyer malzemesinin işçilik ve montaj fiyatları bakımından hangisinin daha ucuz olduğunu birlikte değerlendirelim. Alçı kartonpiyer ustası günde ortalama 35-40 m.tül kartonpiyer yapar. Ortalama 100 m.tül bir daire üç günde biter. Yevmiye bazında bu fiyat 600 TL yapar. Sadece alçı kartonpiyer ustasına verilecek olan işçilik fiyattır bu. Oysa 100 m.tül bir dairenin stropiyeri bir günde biter. Kartonpiyer ödenecek yevmiye fiyatı ise ortalama 250 TL dir. İkisi arasında montaj süresi olarak minimum iki kat zaman farkı vardır. Bu sebeple stropiyerin işçilik fiyatı alçı kartonpiyerden daha ucuzdur.

Alçı Kartonpiyer ve Stropiyer Arasındaki Kalite Farkı Nedir?

Bana, 30 yıllık kartonpiyer ustası olarak seçim hakkı sunulsa herkese hiç tereddütsüz alçı kartonpiyer derim. Bunun gerçek bir usta gözüyle bir çok sebebi var. karşıdan bakıldığında ve istatiksel hesaplarda stropiyer üstün gibi görünüyor. İlk bakışta öyle. Bende işi bilmeyen bir insan olsam hemen stropiyer derim elbette. Fakat gerçekte öyle değil. Ben ve benim gibi usta arkadaşlarım bu konuyu sıklıkla konuşuruz. Hepimizin ortak görüşü ve düşüncesi, stropiyerin sanatı öldürdüğü ve gerçek ustalığı yok ettiğidir. Stropiyeri elimize aldığımızda bile kalitesizliği hissediyoruz. Elbette bu iş verenler gözüyle değil, bizim gözümüzle stropiyerin tanımıdır. Stropiyer imalatçılarına, yaptıranlarına saygımız sonsuz onlara sözümüz yok. Usta diliyle, usta gözüyle içimizdekini anlatıyoruz. Neden alçı kartonpiyer daha kaliteli onu açıklayayım;

Sağlamlık: Alçı kartonpiyer tam kuruduğunda ve doğru montaj yapıldığında tavan ve duvarın bir parçası olur. Betonlaşır adeta. Darbelere dayanıklıdır. Kırılmaz. Kopmaz. Zedelense bile sert darbelerle, duvara ve tavana yapılan tamir işlerinin aynısı yapılarak tamir edilebilir. Stropiyere dokunsan iz yapar, çökme yapar, kopma yapar veya yırtılır. Nazik malzemedir. Yerinden sökmek için, çoğu zaman çekiç ve keserlerin bile gücü yetmez. Stropiyeri elinizle tutup çekmeniz yeterli. Örneğin korniş takarken hafif bir darbede hemen zedelenir. Üstelik tamiratı da zordur. saten alçı ile iz yaptırmadan ustalıkla tamir edilmesi gereklidir. Şimdilerde birde stropiyer kapı kemerleri çıktı. 🙂 En fazla darbelere ve çarpmalara maruz kalan yerlere stropiyer kapı kemeri kullanıyorlar. Zaten tamiratı zor olan gevşek bir malzeme. Dokunsanız kopuyor, dağılıyor ve yumuşak. Neden yaptırırlar anlamıyorum. Bir eşya taşırken hafif bir çarpmada kesinlikle kırılacak ve kopacak. Doğru dürüst boya mukavemeti zaten yok. Sağlamlık açısından alçı kartonpiyer mi yoksa stropiyer mi diye sorarsanız, kesinlikle alçı derim.

Alçı Kartonpiyer ve stropiyerin Boya Tutuculuğu: Üzerine uygulanan boyanın sürekli doldurduğu detaylar ve az mukavemetli. Sadece su bazlı boyalar uygulanabilir stropiyerlere. Örneğin sentetik dekoratif bir boya uygulayamazsınız. Varak çalışmaları yapamazsınız. Detaylı boya malzemelerine uygun değildir. Fakat alçı kartonpiyer yüzeyine kuruduktan sonra dilediğiniz boya malzemesini dilediğiniz şekilde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Dişleri doldurmaz, mukavemeti yüksektir. Boya tutuculuğu alçı özellikte olduğu için duvarlarınızla aynıdır. İmalatında kartonpiyer alçısı kullanıldığı için boya astarı da istemez. Alçı kartonpiyerle stropiyer arasındaki farklardan biriside budur.

Uygulama ve Montaj Üstünlüğü: Stropiyer elastik bir malzemedir. Esnektir. Örneğin 6 metre uzunluğunda bir tavana stropiyer yapacaksınız diyelim. tavan ve duvarlar düz değil. Siz o yamukluk nasılsa, aynı şekilde stropiyer de de yamuk gideceksiniz demektir. Tavanda ve duvarda açma kapama yapamayacağınız için yamukluk ne ise sizde yamuk ve eğri gideceksiniz demektir. Düzeltme özelliği yoktur stropiyerin. Tavanlar eğri ise, siz düz gidemezsiniz. Mecburen sizde eğri gideceksiniz. Oysa alçı kartonpiyerde tavan ve duvarları düzeltebilirsiniz. Tavan ve duvarlar eğri ve yamuk olabilir. Bu alçı kartonpiyeri bağlamaz. Alçı kartonpiyer dümdüz gider. Tavan ve duvarlarda mastar görevi görebilir. Peşinden alçı ustası tavan ve duvarlardaki eğrilikleri kartonpiyere göre sıfırlama yaparak düzeltebilir. Bu tavanlara döşenen alçı kartonpiyer de de aynıdır, çıtalarda da aynıdır, kapı kemelerleri ve duvar bordürlerinde de aynıdır değişmez. Tüm yüzeylerde düz ve hatasız gitme olanağı sağlar. Dolayısıyla alçı kartonpiyer, stropiyerden kat kat daha kaliteli işçilikler elde etmenizi sağlar. Gerek görsellik olarak, gerek kalite, gerekse sağlamlık açısından alçı kartonpiyer doğru ustanın elinde stropiyerden iki gömlek üstündür. Biz ustalara alçı kartonpiyer mi yoksa stropiyer mi diye sorduklarında, direkt ve net olarak alçı kartonpiyer cevabı veriyoruz. Stropiyer pratik ve ekonomik olabilir. Fakat alçı kartonpiyerin yerini asla tutamaz. Gerçek ustalar bunu iyi bilirler.

yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Çıkışta yazım hakkında görüşlerinizi yorumlarsanız çok sevinirim. SAYGILAR SUNUYORUM.

Şu sayfalarımızı da mutlaka ziyaret edin. Kartonpiyer hakkında farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: sitropiyermi alçımı, alçı kartonpiyermi köpükmü, köpük straformu yoksa alçı kartonpiyermi, hangi kartonpiyer daha iyi,

🤞 Bültenimize Abone Olun!

Güncellemelerden, fiyatlardan ve projelerimizden anında haberdar olun. İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Butonlar aracılığıyla paylaşabilirsiniz;

4 yanıt

  1. Ali bey merhaba efendim. SAYGILAR. Olabildiğince gerçek ve detaylı bilgiler sunmaya çalışıyoruz. Faydalı olabiliyorsak ne mutlu. TELEKKÜR EDERİZ.

 1. Çok güzel doyurucu ve bilgi veren bir açıklama olmuş.
  Emeği geçenlerin Ellerine yüreğine sağlık

  1. Ferhat bey çok teşekkür ederim. Elimizden geldiğince siz değerli misafirlerimizi ve ziyaretçilerimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz efendim. SAYGILAR SUNUYORUM.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir