Yatak-Odası-İçin-Dekorasyon-Fikirleri11

Yatak Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Rahat Ama Şık, Sade Ama İşlevsel, Modern Ve Sıradanlıktan Uzak Yatak Odalarıyla Kendinizi Şımartmaya Ne Dersiniz?

Evimizin en çok kullandığımız yerlerinden biriside yatak odalarımızdır. Evet en çok kullandığımız ama en az önemsediğimiz. Hemen hemen herkesin kalıplaşmış yatak odası tarzı bellidir. Kendi tarzımızı da kullanarak kalıpların dışına çıkabilir rahat ama şık, sade ama işlevsel, modern ve sıradanlıktan uzak yatak odaları yapabiliriz.

Yatak odalarımızın bir çoğu mobilya, yatak, makyaj aynası ve yan komidinlerden oluşur. Bu yıllardır süre gelen yatak odası mobilya kombinasyonuyken günümüzde giyinme odalarına da yer verilerek gardroplar daha az kullanılarak odalara ferahlık sağlanmıştır.

Yatak odaların da cüsseli dolaplar standart 160×200 ölçülerde yataklar yüksek oranda yer kaplarlar. Kıyafet yoğunluğumuza göre dolapların boyutları da değişmektedir tabi ki.

Kıyafet yoğunluğu fazla olan kişiler için devasa gardroplar yerine bazalı yatak kullanımı mevsimlik kıyafet devir dayımı yapabilmek adına bir hayatınızda kolaylık sağlayacak bir alternatif olabilir.

Yatak odalarımızı sıradanlıktan uzaklaştırmak için dar ve geniş yatak odalarında dekorasyon nasıl olmalıdır o halde değinelim.

Yatak Odalarında Sıra Dışı Fikirler

Yatak odaları konusunda daha öncede değindiğim gibi kalıpların dışına çıkmaya korkarız. Yatak odalarımızı sıradanlıktan kurtarabilir ve bunu çizgimizden fazla çıkmadan da yapa biliriz. İhtiyaçlarımızı karşılayacak şık ve konforlu sıra dışı yatak odalarımız olabilir.

Renk Belirleyin

Yatak odası dekorasyonu değişikliği düşünürken renk seçimi önemlidir. Yatak odasında kullanacağınız renk kullanım amacına göre değişir. Mavinin dinlendirici özelliğini, turuncu ve sarının dinamikliğini, beyazın ve pudra renklerinin saflığını, siyah tonlarının asaletini kullanabilirsiniz.

Yada eskitme yeşil  ve gri tonlarını kullanarak rüstik bir rahatlık sağlayabilirsiniz, mint rengi kahvve ve yeşille odanızda meditasyon bile yapabilirsiniz. Mobilya perde halı ve yatak örtüsü seçerken her şeyi uyum içinde kullanarak göz yormayan bir şıklık kullanıla bilinir. Tercihleriniz sizin tarzınızdır.

Tarz Ve Stil Belirleyin

Yatak odanızda kullandığınız tarz tamamen sizin zevkinize hitap etmeli. Mahremiyetle koruduğumuz yatak odalarımızda tamamen bizim rahatlığımızı ön plana çıkarmalı. Avangart, modern, İskandinav tarzı, klasik, kauntry, hangi tarzı belirlediyseniz o tarzı zenginleştirerek tarzınıza yenilikler katabilirsiniz.

Tek Duvarınızda Duvar Kağıdı Dekorasyonundan Ve Tablolardan Yararlanın

Yatak odasında kullandığınız tek duvar rengini öbür odalardan farklı olmasını öneririm. Kullanılan renk sizi rahatlatan türden bir renk olmalıdır. Tek duvarınızda kullanacağınız duvar kağıdı 3d duvar kağıtları da olabilir, bu sayede odanıza bir derinlik katmış olursunuz.

Doğa manzaraları, şehir ışıkları ya da gökyüzü ve bulutlar bunlar sizde rahatlama sağlayacaktır.

Duvarınızın birinde duvarın rengine zıt dekoratif çerçeveli tablolarda koyabilirsiniz. Ya da uyandığınızda yatarken ve dinlenirken sevdiklerinizi yanınızda görmek istiyorsanız asimetrik birçok aile fotoğraflarından oluşan bir soy ağacı yaratabilirsiniz.

Bu odanıza hem hareket katacak hem de maneviyatınızı hatırlatarak size içsel bir huzur verecektir. Tek duvarınızı kaplayacak büyük tablolardan da yararlanabilirsiniz. Ya da birbirini tamamlayan aynı tarzı içeren simetrik obje resimleri de işini görecektir.

Aydınlatma Ve Perde Seçimi

Yatak odasında aydınlatma ve perde seçimi yaparken odanızda göz yorucu öğelerden kaçının. Dinlenme odasında en son kullanacağınız yüksek ışık ve kalabalık perde desenleri olmalıdır. Odanızda köklü bir değişim yapmak istemiyorsanız dekorasyon anlamında yapacağınız bir avize ve perde değişikliği yatak odanızın bütün havasını değiştirecektir. Avize ve aydınlatma yatak odalarında önemsenmeyen bir dekorasyon öğesiyken iyi bir avizeyle yatak odanızın star parçası haline getirebilirsiniz.

Aydınlatma önerisi olarak gergi tavan sistemleri ve asma tavan sistemleri de birer alternatiftir. Asma tavan ve avizeyle kullanabileceğiniz şık aplikler de yataktan ışık kapatma rahatlığı sağlar buda bizler için küçük şımarıklıklar olabilir. Yatak başlığınızın yaslandığı sade duvarlara iki aplik takabilir ya da yatağınızın yanındaki komodinlerin üzerine şık aplikler düşünebilirsiniz.

Perde seçiminiz odanızın tarzına ve ışık alma durumuna göre değişiklik gösterebilir. Avize seçiminde de belirtiğim üzere odanızın sadeliğini ve monotonluğunu şık bir perde ile de değiştirebilirsiniz. Odanızda star parçanız perdeniz değilse kesinlikle sadelikten yana olmalısınız abartılı fon perdelerle karışık be ağır desenlerler gözlerinizi yormamalısınız.

Blackout karartma perdeleri kullanarak akşam karanlığını gündüzleri de yaşayarak uyku motivasyonu sağlayabilirsiniz. Bu tarz perdeleri gece çalışan kişilerin kullanması uyku sağlığı için oldukça önemlidir. Eğer gece çalışıyor iseniz yatağınızın konumunu camı arkanıza alacak şekilde de ayarlıya bilirsiniz. Gece uykusu yaşayan kişiler içinse gündüz ışık alan perdeler en sağlıklı olanıdır. Eğer odanızın konumu güneşi az alan bir yöndeyse güneş ışığından daha fazla yararlanmak adına ince ve açık tonda perdeler kullanmanızı öneririm. Sabah kalkan bir kişi için düşünülürse  yatağın konumu pencereyi görecek konuma getirilerek güneş enerjisinden en iyi şekilde yararlanılmalıdır.

Yatak odaları için genel açıklamalar yaparken yatak odalarımızın boyutlarına göre dekorasyon önerilerimi ayrı bir başlık altında incelemek istiyorum. Küçük yatak odaları yaşam alanımızı kısıtlarken büyük yatak odaları da eşya yoğunluğuyla bizlere gereksiz enerji harcatabilir.

Küçük yatak odalarında minimalist dekorasyon:

Her zaman büyük evlere sahip olamayabiliriz. Evimizin yaşam alanı olarak daha fazla önemsenen salon ve mutfaklarımızın büyüklüğü bizler için biraz daha önem arz ederken yatak odalarımız genelde ikinci planda kalır. Ev seçimi yaparken pekte önemsemediğimiz yatak odası büyüklüğü daha sonra başımızı ağrıtır. Seçilen dolap baza ve komodinlerin büyüklüğünü odalarımıza uydurmakta sorunlar yaşayabiliriz. Eşya seçimini yaparken odanın büyüklüğünü kesinlikle göz önünde bulundurmalıyız.

Eğer hali hazırda eşyamız var ve evimizi değiştiriyorsak eşyalarımızın sığacağı boyutlarda oda genişlikleri tercihiniz olsun. Odanız küçük olabilir eşya tercihinizi de kesinlikle minimalist ve küçük eşyalardan yana kullanmalısınız. Eşyalarınızı konumlandırırken odanızın kullanım alanlarını daha az eşyayla ferah konforlu ve şık odalar yaratabilirsiniz. Halı ve kilim seçiminde olabildiğince küçük modellere yönelerek kullanım rahatlığı sağlayabiliriz. Küçük yatak odaları aslında pek hoş bulunmasa da bir yatak ve küçük bir dolapla minimalist dekorasyon ürünleri kullanarak çok şık ve kullanışlı olabilir. Elimizdeki boyutu en iyi şekilde değerlendirerek istediğimiz tarzda ve konforda yatak odaları da yaratabiliriz. Odalarınızda küçük ışık oyunları yaparak odanızı daha büyük gösterebilirsiniz.

Büyük Yatak Odalarında Farklı Kullanım Alanı Oluşturma:

Yatak odam büyük dolap alayım ya da gardrobumu büyüteyim düşüncesi yanlıştır. Elinizdeki dodroplar ihtiyacınızı görüyorsa odanızda farklı dinlenme alanları oluştura bilirsiniz. İki berjer ve bir sehpayla kitap okuma alanı ya da televizyon koyarak dinlenme köşesi yapabilirsiniz. Yatak odanızda çalışma masanızı ve bilgisayarınızı koymak için kendinize bir çalışma köşesi hazırlaya bilirsiniz.


Yatak odası dekorasyon fikirleri hakkında daha fazla bilgi ve görsele ulaşmak için aşağıdaki adreslerimizi de ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: yatak odası, yatak odası dekorasyonu, modern yatak odaları, yatak odası aydınlatması, yatak odası fikirleri, yatak modası, yatak çeşitleri,

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir