ideal Yatak Odası Renkleri

ideal bir yatak odası düzeni nasıl olur? En rahatlatıcı ve huzur veren renk kombinleri hangileridir? Bu makalemizde yatak odanız için ilham alabileceğiniz şık ve dinlendirici yatak odası renk kombinasyonları hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz!

ideal Yatak Odası Renkleri – Bilindiği üzere eşyaların yerleşiminden aydınlatmaya, odanın genel stilinden kullanılan en küçük aksesuarlara kadar ayrı ayrı her bir detay, farkında olmadan insanların psikolojisi üzerinde oldukça etkili oluyor. Aynı şekilde yaşam alanlarında uygulanan renklerde kişinin ruh halini etkilemesinin yanı sıra, bir nevi karakter yapısını da yansıtıyor. Kısacası dekorasyon insanların ruh hali üzerinde oldukça büyük etkilere neden olabiliyor. Birçok insan tarafından bilinmektedir ki, uyuduğumuz odanın düzeninin uyku kalitesi üzerindeki etkileri büyüktür. Sağlıklı ve dengeli uyku düzeni adına evin en önemli bölümü olan yatak odaları, renk seçimi bakımından en çok dikkat edilmesi gereken bölümlerin başında geliyor. Yatak odasında yer alan gereksiz veya önemsiz eşyalar fazladan yer kaplayarak yatak odasını olduğundan daha kalabalık gösteriyor. Bu durumda kişinin kendisini hem rahatsız hissetmesine yol açıyor hem de uyku düzenini etkiliyor.

Bu nedenle ideal bir yatak odası düzeni için sadece bir yatak, baş ucu komodini ve eşya dolabı kullanılarak, yatak odalarının dekorasyonu oldukça basit tutulmalı ve az eşyaya yer verilmelidir. İdeal bir yatak odasının ortamı rahat ve huzurlu uyumak, az şey düşünerek uykuya dalmak ve sabah dinlenmiş olarak kalkmaktır. Yatak odanızda bu ortamı oluşturabilmenin en doğru yolu ise, renklerin doğru şekilde kullanılmasından geçmektedir. Yatak odasında kullanılan eşyaların veya duvarların rengi, uyku düzeninin yanısıra hayat kalitesini de etkilemektedir. Ancak neyse ki! bunun için renk alanında yapılabilecek birtakım yatak odası dekorasyon seçenekleri de bulunmaktadır. Örneğin yaşam kalitesini arttırabilmek adına ilk olarak;

 • Yatak odasında çok koyu ve insanın içini daraltan renklerden kaçınılmalı; bunların yerine, daha açık renkler tercih edilmelidir.
 • Duvar boyalarında; krem rengi, bej ve mavi gibi rahatlatıcı renkler kullanılmalıdır.
 • Ayrıca kullanılan mobilyaların renkleri; yine koyu tonlar yerine daha açık renklerden tercih edilmelidir.

Unutmayın! Yatak odası dekorasyonu için seçeceğiniz renkler, gerek odanın görsel kalitesi gerekse psikolojik olarak büyük önem taşıdığı için tercihinizi, sakinleştirici ve dinlendirici etkiye sahip yumuşak renklerden yana yapmalısınız. Böylelikle doğru renk kombinasyonları sayesinde, her yeni güne daha zinde ve tazelenmiş aynı zamanda daha enerjik ve mutlu bir şekilde merhaba diyebilirsiniz. Dekordelisi olarak bizde bugünkü makalemizde, sizler için derlediğimiz ve bu konuda fikir verebilecek birbirinden şık ve rahatlatıcı yatak odası renk kombinleri ve önerilere yer vereceğiz. Gelin şimdi birlikte yatak odanız için ilham alabileceğiniz şık ve dinlendirici yatak odası renk kombinasyonlarını inceleyelim..

En Rahatlatıcı Huzur Veren Renk Kombinleri

Gri Renk

Huzur ve sakinlik veren aynı zamanda yumuşak tonlu ve dinlendirici etkisi bulunan bu rengin, doğadan alınmış bir renk olması nedeni ile her zaman insan ruhuna iyi gelen bir yönü vardır. Yatak odası dekorasyonu adına sakinleştirici ve dinlendirici renkler en uygun renklerdir.

Özellikle ferah ve huzur verici tarz için yumuşak pastel tonlar en doğru renk seçenekleri arasındadır. Düz beyaz bir tavanla çevrili bir oda, insanda bazen sıkıcı ve boğucu bir hisse neden olabilir. Daha aydınlık bir seçenek arıyorsanız, gri ve beyazı kombinleyerek güzel ve ferah bir renk geçişi elde edebilirsiniz. Örnek verecek olursak;

 • Tavan veya duvarların herhangi birine biraz grilik katarak; odanızı sıkıcılıktan kurtarıp daha aydınlık ve ferah hale getirebilirsiniz. Ancak açık gri duvarlarda kullanmanız gereken materyaller koyu gri olmalıdır.
 • Duvarları, yatak başı ve yatak örtüsü gri-beyaz dekore edilmiş bir yatak odasında; rahatlıkla daha koyu objeler kullanarak, yumuşak renklerle dolu odanıza renk katabilirsiniz.
 • Koyu gri ve mavi bir yatak odasının ışık saçması ve daha aydınlık ve büyük görünmesi için biraz parlak renkler serpmelisiniz. Mesela klasik aydınlık beyaz bir tavan gibi..
 • Ayrıca yine bu renklerle renklendirilmiş odanızı daha sıcak hale getirmek için; tahta, çimen gibi doğal ürünler ve sıcak materyaller kullanabilirsiniz.

Mavi Renk

Yatıştırıcı ve rahatlatıcı renkler adına, doğanın verdiği bir ilham ve aydınlık bir günün gökyüzü rengi olan mavi renk ve tonlarını, hem klasik hem de modern yatak odaları için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca aşırı yoğun bir hayatınız varsa, mavi tonlarının enerji verici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde yorgunluğunuzu atarak rahatlamak için de mavi rengi kullanabilirsiniz. Sakinleştirici ve dinginleştirici bir etkisi olan mavi, görünüm bakımından loş ışığın hakim olduğu yatak odalarında oldukça hoş bir atmosfer oluşturur.

Bununla birlikte kişinin ruh hali üzerinde iyileştirici etkisi olan yatak odası rengi olarak da bilinir. Her ne kadar lacivert ve turkuaz gibi her tonu yatak odaları için uygun olmasa da; rahatlatıcı, ferah ve dinlendirici bir renk olarak, yatak odası renk kombinlerinde sıklıkla karşımıza çıkar. Ayrıca soğuk bir görüntü oluşturmaması adına mavi rengin hakim olduğu yatak odası dekorasyonunda tamamlayıcı olarak sıcak tonlarda aksesuarlar kullanılır. Renk kombinine örnek verecek olursak;

 • Amacınız rahatlatıcı ve dinlendirici bir ortam elde etmek ise; tercihiniz diğer nötr tonlar olan çikolata kahvesi, boz kahve ve sıcak gri renklerden yana olmalıdır.
 • Rahatlatıcı bir duvar rengi olarak; gök mavisi veya koyu tonları tercih edilmelidir.
 • Mavi ağırlıklı bir yatak odasında aksesuar ve diğer küçük detaylar için; altın ve sarı tonları kullanılmalıdır.
 • Yatak odanızda dinlendirici, sakin bir atmosfer oluşturabilmek için; yumuşak pastel mavi tonları tercih edilmelidir.

Beyaz Renk

Her yaşam alanında olduğu gibi yatak odasında da favori renk olarak gösterilen beyaz gibi açık renkler, yatak odanızın daha ferah ve aydınlık görünmesinde epeyce etkili olduğu için şık ve rahat bir yatak odası dekorunda kullanılması gereken doğru renklerdendir diyebiliriz. Özellikle küçük metrekareli yatak odalarında kullanarak, odanızı olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz.

Beyaz ağırlıklı yatak odasının sıkıcı görünüme sahip olmaması için koyu tonlarla kontrast oluşturabilirsiniz. Bunun dışında krem gibi popüler bir rengide sakin, huzurlu ve şık bir görünüm için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yatak odanızı kremin farklı tonları ile dekore ederek, her bakımdan zarif ve şık bir görünüm oluşturabilir ve dikkatlari üzerinde toplayabilirsiniz. Beyaz yatak odasının huzurunu keşfetmek için;

 • Mobilya olarak yatak odalarında en sevilen renklerden biri olan beyazı; isterseniz duvarlarınızda da kullanabilirsiniz.
 • Ancak farklı bir renk seçmek istiyor ve beyaz yatak odasına hangi renk boya gider diye düşünüyorsanız; beyaz renge uyan tüm pastel renkleri kullanabilirsiniz.
 • Zıt renklerin dinamik atmosferini yansıtmak isterseniz; kırmızı ve koyu mavi gibi güçlü renk tonlarını uygulayabilirsiniz.

Toprak Rengi

Yatak odalarında toprak tonları, doğal ve huzurlu bir stil adına en çok tercih edilen renklerdendir. Özellikle doğal ışıktan iyi faydalanılan yatak odaları için toprak renkleri, mekanda şık ve rahatlatıcı bir atmosfer oluşturur. En önemlisi de bu renkler yatak odanızı çok daha huzurlu ve sıcak bir mekan haline çevirebilir. Örneğin;

 • Rahatlatıcı ve sakin bir atmosfer için; açık renk duvarlar, farklı kahve tonlarında mobilyalar ve tekstil ürünleri ile beraber tercih edilebilir.

Mor Renk

Zengin, sofistike ve koyu bir renk olmasıyla beraber, gücü ve ihtişamı yansıtan mor renk; yaratıcı ve haraketli bir yaşam tarzına sahip kişiler için ideal yatak odası renkleri arasındadır. Morun bu keskinliğini kırmak için tamamlayıcı olarak, açık lila ve leylak renkleri kullanılabilir. Lila tam anlamı ile bir mor renk değildir, daha yumuşak açık tatlı bir eflatun rengidir.

Yatak odası dekorunda yumuşatılmış açık bir eflatun rengi usta birinin elinden çıkarsa, ortaya bakmaya doyulamayacak muhteşem bir görüntü çıkartır. Koyu mor uykuya dalmanızı zorlaştıracağı için bu yüzden daha çok stresi azaltma eğilimi olan açık tonları kullanmanızı öneririz. Ayrıca odaklanma probleminiz varsa ve dikkatiniz sürekli dağınıksa, gün içinde karşınıza çıkan sorunlarda daha konsantre olabilmeniz için de, mor rengin ihtişamından faydalanabilirsiniz.

Yeşil Renk

İdeal yatak odaları için sakinleştirici renk kombinleri arasında kullanımı oldukça popüler olan bir diğer renk ise yeşildir. Genel olarak mekana tazelik kazandırıp huzur veren, ancak söz konusu yatak odası olduğu zaman rahatlatıcı ve sakinleştirici etkiye sahip bir tondur. Aynı zamanda kahve tonları ile uyumlu bir renk olan yeşil rengin mobilya seçimlerini, kahverengiden yana kullanılabilirsiniz.

En huzurlu renk olarak kabul edilen yeşil renk; vücudu ve sinirleri gevşeten bir etkiye sahip olduğundan dolayı, stres ve yorgunlukla baş etmenin yollarını arayan kişiler için de son derece idealdir. Bunun yanı sıra, hastane odalarının yeşil olarak boyanmasının da birçok gerekli sebebi vardır. Şifa ve huzur verici özellikte olan yeşil rengin, uyku sırasında odaya yaydığı enerji sayesinde hastalıklara iyi gelindiğine inanılıyor. Aslında medikal alanlarda bu rengin kullanmasının sebebi de budur. Örneğin yeşili;

 • Duvar rengi olarak kullanmayı düşünüyorsanız; yumuşak pastel yeşil tonlarını tercih edebilirsiniz.
 • Ayrıca odanın kalan bölümünde açık renk mobilyalar ve tekstil ürünleri kullanarak; daha dengeli, sakin ve rahatlatıcı bir stil ortaya çıkarabilirsiniz.
 • Sinir, kalp ve cilt rahatsızlıklarınız varsa; odalarınızda yeşil tonlarından yararlanabilirsiniz.

Kırmızı ve Turuncu Renk

Yüksek enerjiye sahip olduğundan dolayı dikkatli kullanılması gereken bir renk olan kırmızı renk, yine yatak odaları için ideal seçimlerden birisidir. Ancak hayatında sakinliğe ihtiyaç duyanlar bu rengi çok dikkatli kullanmalıdırlar. İsterseniz sizde hayatın getirdiği zorluklarına karşı yatak odanızda kırmızı rengi kullanarak, kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz. Gücün sembolü olarak nitelendirilen bu rengin, eşler arasındaki bağları da arttırdığına inanılıyor. Gücün simgesi olan kırmızı rengi;

 • Duvarlarınızdan zeminlerinize, mobilyalarınızdan aksesuarlarınıza kadar her yerde, zevkinize göre belirleyeceğiniz dekorasyon temalarınızda kullanabilirsiniz.

Yine hareket ve çoşkunun sembolü olarak nitelendirilen bir diğer renk olan turuncu renk, kişinin daha neşeli bir ruh haline girmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle dolayısı ile stres atmanın merkezi olan yatak odalarında sıklıkla kullanılması tavsiye ediliyor. Elbette zor bir renk olduğu için bazı kişiler bu rengi olumsuz algılayabilirler. Bu yüzden doğru şekilde kullanmaya özen gösterilmelidir.

Sarı Renk

Sarı renk ile mutluluğunuzu arttırın. Son derece pozitif ve enerji dolu olan sarı, aynı zamanda mutluluğunda temsilcisidir. Bilim adamları tarafından mutluluğu arttırdığına inanılan bu renk, özellikle yoğun stres altında çalışan ve sürekli öfkeli olan kişilerin günün sonunda sarı renk ile karşılaştıklarında pozitif enerji ile dolma imkanı buldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca sizde bir başka özelliği hafıza güçlendirici olan sarı rengi, yatak odalarınızda uygulayarak hayata daha pozitif bakabilirsiniz.

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz bir önceki yazımız olan ”Bej Tasarımlı Yatak Odası” başlıklı yazımıza da göz atarak önerilerden ilham alabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

İLGİLİ BAŞLIKLAR: huzur veren yatak odası renkleri,yatak odası dekoru,yatak odası renk kombini,şık yatak odası,yatak odası dekorasyon seçenekleri,en rahatlatıcı renkler,huzur veren renkler,yatak odası modelleri,yatak odası dekorasyonu,ideal yatak odası düzeni,yatak odası renkleri,huzurlu yatak odası tasarımı,renklerin enerjisi,