Hizmetlerimiz

İnşaat

Proje + İnşaat
14
500 1 M2
 • Ekonomik inşaat
 • Popüler inşaat
 • Ultralüks inşaat
Kampanya

Tadilat

Eski Ev Yenileme
5
250 1 M2
 • Ekonomik tadilat
 • Popüler inşaat
 • Ultralüks inşaat
Kampanya
Videoyu oynat
ONLİNE ZİYARETÇİ

İÇİNDEKİLER

Mobilya ve Perde Uyumu

Mobilya ve Perde Uyumundaki Püf Noktalar Nelerdir? Mobilya Rengine Göre Perde Uyumu Nasıl Sağlanır? Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Mobilya ve Perde Uyumu – Yaşam alanlarının tüm görünümünü değiştirerek mobilyaları ve dekorasyonu ön plana çıkaran, bir evin en önemli aksesuarı olan perdeler, ev dekorasyonu açısından mobilyalardan sonra ki en önemli konudur. Nihayetinde özenerek dekore ettiğiniz yaşam alanınızdaki her detayı etkileyici bir şekilde ortaya çıkaracak olan perdelerin seçimi, hem dekorasyonun temelini oluşturması hem de yaşam alanının görüntüsünü yansıtması sebebiyle çok önemlidir. Perdelerin mobilya ile olan uyumu aynı zamanda evin şıklığının da bir göstergesidir. Görsel anlamda birbirleriyle uyumlu ve kullanışlı eşyalara sahip olmak, odanızı çok daha şık gösterecektir. Bu yüzden perde seçiminde renk, doku, tasarım ve stil gibi farklı noktalarda çok dikkatli davranılmalıdır. Perde seçerken; odanın büyüklüğü ve aldığı doğal ışık miktarı, duvar ve mobilya renkleri ve dekorasyon tarzı gibi önemli noktalar her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Bu anlamda uyumun yakalanması için izlenebilecek en doğru yol, mobilya ve duvar rengi seçiminden hemen sonra perde arayışına girmek olacaktır ki; bu şekilde seçenekler azaltılarak daha rahat seçimler yapılabilsin.

Oturma grubunuzda kullanılan kumaşla, perde kumaşının dokularının örtüşmesi önemli olduğu kadar, perdelerinizin de mobilyalarınızla uyum sağlaması için renk kadar doku uyumu da oldukça önemlidir. İki kumaş türünün birbirine yakın olması, bütünlüğün sağlanması bakımından önem arzettiği için perdelerinizin kumaşını, koltuklarınızda kullanılan kumaş türüne göre belirlemeniz daha doğru olacaktır. Örneğin; denge bozulacağı için saten gibi parlak bir kumaşla kaplanan koltuklara keten perde kullanmanız kesinlikle doğru olmaz. Perde seçiminde dikkat edeceğiniz bir diğer nokta, aynı renk paletini kullanmak yerine mobilya renginize kontrast renkte bir perde seçmek de olabilir. Mesela; kahverengi koltuklarla turkuaz rengi, mor oturma grubuyla sarı veya krem rengi perdeleri birlikte kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra beyaz, bej, kahverengi gibi nötr renkte perdeler pek çok renkte mobilyayla bir arada kullanılabilir ve hemen her renkle uyum gösterirler. Perdenizin modeline gelecek olursak, tamamen sizin zevkinize ve benimsemiş olduğunuz dekorasyon tarzına bağlıdır. Buna göre tarzınıza uygun model seçenekleri arasından, zevkinizle şekillenecek seçimler yapabilirsiniz.

Mobilya ve Perde Uyumunda Püf Noktalar

Dengenin Önemi

Koltuk, yemek masası, orta sehpa, konsol gibi birçok parçanın uyumlu olması; dikkat çekici bir tarz oluşturmak ve dekorasyonda dengeyi sağlamak bakımından oldukça önemlidir. Ancak bu dengeyi yakalamaya çalışırken;

 • Tüm alanı ve parçaları aynı tonlarda seçmemeye ve tarzınızı öne çıkaracak detaylara yer vermeye özen göstermelisiniz.
 • Eklektik, rustik, modern, avangart veya romantik tarz dekorasyon uygulamaya karar verdiyseniz; mor fon veya beyaz zebra perde gibi mobilyalarınızda bu tarzı destekleyecek detaylara yer vermelisiniz.

Koltuk ve Perde Seçimi

Perde seçiminizi, oturma takımınızda bulunan renklerle perde renklerinizi birbirine bağlayarak yapabilirsiniz. Koltuğunuzda birden fazla renk seçeneğine sahipseniz;

 • Bu renkler arasında birbirine uyumlu olan üç rengi seçerek perdenizde kullanabilirsiniz.
 • Koltuğunuz desenli ise; benzer veya uyumlu desenleri perdede tercih edebilirsiniz. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli şey; koltuk ve perdeyi desen ile bağlarsanız, yapacağınız diğer mobilya ve halı seçimlerinde düz renklere ağırlık vermeniz gerektiğidir.

PERDENİN STİLİ

Perde seçerken genel dekorasyon tarzına uyumlu olması için; odanın ihtiyaçlarını ve stilini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; yere kadar cam olan mekanlarda, odanın tarzına uygun sade veya dekoratif perdeler kullanmalısınız.

Romantik Dekorasyon

Romantik bir dekorasyon seçimi yaptıysanız evinizde pastel renkler, uçuş uçuş aksesuarlar ve minderler kullanabilirsiniz.

Pastel renklerle uyumlu ve muhtemelen beyaz tonlarına sahip olan mobilyalarınızda, pencerenin iki yanında asılı duran fon perde kullanmak ve bu perdeyi kanca veya halatla sabitleyerek, dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Modern Dekorasyon

Modern bir tarz deniyorsanız; daha minimal çizgilere sahip mobilyalar tercih edebilirsiniz. Modern tarzı öne çıkarmak için ise, stor veya jaluzi perde gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus camların büyüklüğüdür. Stor mekanizmaların her cam için uygun olmayacağını göz önünde bulundurarak, bu perdelerin camlara uygun olup olmadığını mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Country Tarzı

Country tarz dekorasyonlar için; samimi, sıcak ve romantik bir ortama uygun renk ve desende perde seçimleri son derece uygundur. Bu tarz salonlarda genel olarak, ortama daha şık ve romantik bir tarz kazandırmak için daha çok çiçek desenli perdeler tercih edilir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; şayet mobilyalarınız seçilen perdedeki desenlere benzer desenler içeriyorsa, göz yoran karışık bir görsel ortaya çıkmaması adına, oturma takımı desenli ise perdeyi düz renk seçmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Odadaki Uyum

Perde seçiminde evinizin daha sıkıcı ve kasvetli görünmesine sebebiyet vermemek ve herkesin yaptığı hataya düşmemek için dikkat etmeniz gereken en önemli konu birebir aynı tonlar kullanmamaktır. Benzer renkler kullansanız dahi; aynı tonlarda tercihler yapmamaya dikkat etmelisiniz. Buna göre odadaki uyumu yakalamak için sizlere birkaç öneride bulunacağız.

 • Oturma grubunuz desenli ise; odada bütünlük sağlamak ve şık bir görünüm elde etmek için desenli koltukların içindeki desen renginde perde seçebilirsiniz.
 • Yine; desenli koltuklarda düz renk perdeler, düz renk koltuklarda da desenli perdeler kullanabilirsiniz.
 • Koltuk takımınızın rengiyle aynı renk tonunda perde kullanmak istiyorsanız; koltuk takımı renginin belirgin bir şekilde farklı tonunu seçmelisiniz. Örneğin; koyu kırmızı olan koltuk takımına açık kırmızı perdeler gibi.
 • Bir diğer seçim yapma şekli de; aynı renk ve tonlar yerine, mobilya renginize kontrast renkte seçimler yapabilirsiniz. Örneğin; mor bir oturma grubuna sahipseniz sarı tonları ve krem rengi perdeler, kahverengi oturma grubunuz varsa turkuaz rengi perde kullanabilirsiniz.
 • Akgürgen, kestane gibi rengi kırmızıya çalan ahşap mobilyalarınız varsa; perde seçiminde de bu renkleri kullanabilirsiniz. Örneğin; kırmızı kadife bir perde bu ahşapla beraber oldukça şık ve hoş bir görünüm oluşturur. Fakat bunun yanı sıra halı ve duvar rengi olarak, fildişi gibi açık tonları tercih etmelisiniz.
 • Çalışma ve oturma odalarında sık tercih edilen gri ve bej gibi nötr tonları destekleyerek yaşam alanınızın enerjisini yükseltmek istiyorsanız; beyaz, lila, uçuk pembe gibi perde seçimleri yapabilirsiniz.
 • Yine bej ve gri ağırlıklı mobilyalarınıza; rustik perdeler veya ahşap jakuzilerle, yaşam alanınızda farklı bir atmosfer oluşturabilirsiniz.
 • Mobilyalarınız kahverengi ise; krem veya bej renk perdeler seçebilirsiniz.
 • Siyah mobilyalar için perde seçiminizde; gri tonları tercih edebilirsiniz.

NOT: Alçak tavanlı evlerde desenli perdelerden ziyade düz perdeler tercih edilmelidir.

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

perde seçimi,perde uyumu,perde stili,mobilyalara göre perde seçimi,perde koltuk uyumu,perde tasarımı,mobilya ve perde uyumunda püf noktalar,perde nasıl seçilir,

🤞 Bültenimize Abone Olun!

Güncellemelerden, fiyatlardan ve projelerimizden anında haberdar olun. İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Butonlar aracılığıyla paylaşabilirsiniz;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir