Dekorasyonda İskandinav Mutluluk Sırlarını Keşfedin

Değerli ziyaretçimiz, bu makalede sizlere çok faydalı bilgiler var. Dünya mutluluk endekslerinde çoğu zaman ilk sıralarda yer alan İskandinav ülkelerinin felsefe edindiği, mutlu yaşama sırları burada! Sizlere Hygee, Lykke ve Lagom yaşam biçimlerinden bahsetmek istiyorum. Neyi ifade ettiklerine ve bu konseptleri evimizi dekore ederken nasıl uygulayabileceğimize hep birlikte bakalım.

Hygge Ev Dekorasyon

Dekorasyonda İskandinav Mutluluk Sırlarını Keşfedin – Dilimizde net bir karşılığı olmayan Hygge için kısaca “samimi ortamlar yaratma sanatı” diyebiliriz. Yıllardır dünyanın en mutlu ülkeleri arasında seçilen Danimarka’nın kültüründe önemli bir yeri olan Hygee’nin bu mutlu yaşamda öyle büyük bir payı olduğu düşünülüyor ki Hygge, İngiltere ve Amerika’daki üniversitelerde ders olarak okutulmaya başlanıyor. Peki 18. yüzyılda Danimarka’ya yayılarak bir yaşam ve düşünce biçimi haline gelmiş Hygge’yi evimizin dekorasyonunda nasıl uygularız, biz bunlara bakalım.

Öncelikle bu tarzı dekorasyonda uygularken odanıza gereksiz fazlalık katacak parçalardan uzak durmalısınız. Mesela, aksesuar konusunda sevdiğiniz, sizin için bir anısı olan, baktığınızda mutlu hissedeceğiniz objeleri veya canlı bitkileri kullanın, duvardaki gereksiz çerçevelerden ve artık çok demode hale gelen konsollarınızdan kurtulun. Vintage ve bohem tarzdaki aksesuarlar Hygge ev dekorasyonu için oldukça uygundur.

Mobilyalarınızda ise estetik kaygıdan çok sadelik ve rahatlık ön planda olmalıdır.Büyük mobilyalardan uzak durup daha minimalist modeller tercih edin. Rahat ve açık renkli koltuklarınızı, yumuşak dokulu kırlentlerle süsleyebilirsiniz. Geniş bir yemek masası, doğal ve sıcak bir görüntü oluşturması için masif ahşap mobilyalar, doğal metaller ve mermerler kullanabilirsiniz.

Bunların dışında İskandinav evlerinin çoğunda sıcak ve samimi ortamı yaratmak için kuzine ve şömine bulunur. Bunun için yeterli alanınız veya imkanınız olmayabilir fakat bu eksiği, yine Hygge dekorasyon tarzının olmazsa olmazlarından olan mumlarla ve loş, sarı led ışıklarla, odanın doğru yerlerinde kullanırsanız harika bir estetik yaratabileceğiniz rüstik abajurlar, lambader ve apliklerle kapatabilirsiniz.

Odanızın duvarlarında tercih edeceğiniz renklerin ise size huzur ve rahatlık hissi verecek renkler olmasına dikkat edin. Yumuşak ve nötr renkler… Mesela, temizlik, saflık ve rahatlık duygularını telkin eden beyazı veya yine rahatlığı, aynı zamanda olgunluğu ve temkinli olmayı telkin eden griyi tercih edebilirsiniz. Bu renklere çok şık bir şekilde eşlik edebilecek kahve  tonlarını kullanarak kohezif renk geçişleri oluşturabilirsiniz.

Lykke Ev Dekorasyonu

Yine Danimarka’dan dünyaya yayılmış  yaşam stillerinden biri olan Lykke ise “mutluluk ve iyi şans” anlamlarına gelmektedir. Lykke’ye göre insanların mutluluğu ve şansı yakalayabilmeleri için yaşamları sırasında en çok vakit geçirdikleri alan olan evlerin etkisi çok büyük. Mutluluğun en elzem şartlarından birinin denge olduğunu ve sade-dengeli dekorasyonun insanların mutlu olmalarında doğrudan büyük bir etkisi olduğunu savunuyor.

Estetik  kaygılardan uzak olan Lykke’de keyifli vakitler geçirilebilecek alanlar oluşturmak çok daha önemli.  Sade ve doğal bir yaşam tarzına yönelen Lykke, açık renkli mobilyalar ile aydınlık bir görüntünün yaratılmasını savunuyor.  Evinize girecek doğal ışığı engellememek adına kalın ve gösterişli perdeler yerine uzun ve ince tülleri tercih edebilirsiniz. Bu konsepti evinizde uygularken aksesuar konusunda bahçe unsurundan yararlanarak  dekorasyonunuzu geniş yapraklı bitkilerle tamamlayabilirsiniz.

Seçeceğiniz oda renginde neşe ve canlılığı arttıran, aydınlığı temsil eden sarıyı veya ormanları ve baharı temsil eden; serin, taze, gençleştirici, memnuniyet ve huzur verici yeşili tercih edebilirsiniz. Dekorasyonda İskandinav Mutluluk Sırlarını Keşfedin isimli bu makalemizi okurken umarım sıkılmamışsınızdır. Haydi bir de Lagom’a bakalım!

Lagom Ev Dekorasyonu

İsviçre’de bir ölçü birimi olarak da kullanılan Lagom, “tam kararında, ölçülü, ne az ne çok, mükemmel-basit” gibi anlamlara geliyor. Bu İsveç konsepti dengeli, sürdürülebilir ve mutluluğu arttırma anlamında yaşama değer katan bir ahlak için yaşam tarzını basitleştirir. İskandinav minimalizmi olarak da adlandırabileceğimiz lagom konseptini uygularken maksimalizmden uzak durulması gerekir.  Lagom’a göre evimizi, odamızı çok fazla şeyle doldurmak evin darmadağın görünmesi ve iç mekanın harap olmasını sağlayacak ve bunun yanı sıra uzun vadede olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

İskandinav minimalizmi olarak da adlandırabileceğimiz Lagom’da mekanda boşluk bırakmaya ve onu seçkin öğelerle süslemeye vurgu yapılıyor. “Az daha çoktur” sloganıyla, bu dekorasyon algoritmasında rahat bir oturma ünitesi, kitaplık, orta veya zigon sehpa yeterli. Yani hareket kısıtlamasının tamamen ortadan kaldırılması lazım.

Lagom, felsefesinde aşırı tüketimden ve israftan kaçınıp sürdürülebilir şeyler tercih etmemiz gerektiği düşünülüyor. Ahşap, hasır, keten gibi modası geçmeyecek doğal malzemelere yönlenerek bu sürdürülebilirliği hayata geçirebiliriz. Organik formlarla şekillendirebileceğiniz iç tasarımınızı canlı yeşil bitkilerle zenginleştirebilirsiniz. Buna ek olarak minimalist, seramik ve cam aksesuarlarla iç mekanınızın sade tarzını geliştirebilir, örneğin cam sehpa tercih ederek modern ve minimalizmi bir arada yakalayabilirsiniz.

Duvar kağıtlarınızda, resim ve tablolarınızda, mobilya döşemelerinizde ve kullanacağınız diğer aksesuarlarınızda sade desenleri tercih edin. Böylece bulunduğunuz yer sizi yormaz ve stresten uzaklaşmanızı sağlar. Huzurlu bir ortam için doğru renkleri seçmek dekorasyonun temel taşlarından biridir. Bu yüzden bu dekorasyon stilini uygularken mobilya ve duvarlarınızda nötr tonları kullanmak bu stili daha etkili bir şekilde uygulamanıza ve huzuru yakalamanıza olanak sağlar.

Dekorasyonda mutluluk sırlarını keşfettik şimdi uygulama zamanı! 🙂

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek ev dekorasyonları hakkında ilginç, faydalı ve trend bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: iskandinav dekorasyon, hygge, lykke, lagom, hygge ev dekorasyonu, lykke ev dekorasyonu, lagom ev dekorasyonu.