Ev Yapımı Hakkında Önemli Bilgiler Sıfırdan İnşaat Nasıl Yapılır

Arsama Ev Yaptırmak İstiyorum, Resmi İşlemler Nasıl Olur? Arsama Uygun Yaptırabileceğim En Uygun Ve Güzel Evi Nasıl Yaptırırım? Evim Herkesinkinden Farklı Olsun Diyorsanız Yazımı Okumanızı Tavsiye Ederim.

Herkesin hayalidir istediği yerde istediği eve sahip olmak. Bu hayalinizi gerçekleştirmek aslında çokta zor değil. Belediye ve resmi işlemler belki kafanızı karıştırıyor olabilir ya da bütçenizin yetersiz gelmesi fikri size geri adım attırıyor olabilir. Benim yazımdan sonra bu fikri olumlu yönde değerlendirmenizi umut ediyorum.

Evet belli başlı evrak işleri mevcutken bu işlemlerde size yardımcı olacak bir mimar bulmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Mimarınızın yapacağı işlemleri bilmekte sizi rahatlatacaktır. Ev yapımı aşamalarını bilgilendirmek amacıyla sizlere şöyle sıralayabilirim.

Ev yapımı hakkında önemli bilgiler verirken arada dekorasyon fikirlerimle sizlerin yaptırmak istediği evin dekorasyonu konusunda da naçizane yardımda bulunmak isterim. Sırasıyla aşamalar şöyle olmalıdır:

Resmi Aşamalar

Arsa

Arsanızın yapı izni olup olmadığını arsanızın bulunduğu yerel belediyeye giderek teyit etmelisiniz. Arsanızın bulunduğu yerde yapı izni olmayabilir bunun için yapı izini için belediyeye dilekçe yazmanız gerekir. Dilekçe yazımıyla alakalı olarak belediyedeki imar memurları size yeterli yardımı ve hangi belgelerin gerektiğini yerinde vereceklerdir.

Yapı ruhsatı alma ihtiyacı duyarsanız, belediyelere veya valiliklere verilecek belgeler maddeler halinde yazmam gerekirse:

 • Dilekçe 
 • Taahhütname 
 • Tapu Senedi
 • Vekaletname ve muvaffakatnameler (Gerektiğinde)
 • Mimari proje – Statik proje
 • Elektrik, mekanik tesisat projeleri 
 • Çevre ve peyzaj projeleri
 • Yol ve alt yapı katılım payı ödendi belgeleri
 • Teknik kontrol için istenecek diğer belgeler (Gerektiğinde)

Arsa ile ilgili ruhsat işlemlerini gerçekleştirdikten sonra iyi bir mimarla anlaşmanızı öneririm. Mimarınızın size vermesi gereken hizmet kalitesi şu şekilde olmalıdır:

Mimari İşlemler

Her işte olduğu gibi inşaat yapım aşamasında uzman ve vizyonu olan kişilerle çalışmak hem işinizi kolaylaştıracak hem de gereksiz masrafın önüne geçecektir. Mimar, müteahhit, dekorasyon ve inşaat ustası seçiminiz hangisinden yana olursa olsun işinin uzmanı olmalıdır.Mimari işlemler sırasıyla şöyle olmalıdır:

 • Zemin etüt raporu
 • Mekanik tesisat proje çizimleri sırasıyla:
  • Sıhhı tesisat
  • Isı yalıtımı
  • Doğalgaz
  • Kanal
 • Betonarme statik proje çizimi
 • Elektirik tesisat proje çizimi
 • Mimari proje çizimi,
 • 3d modelleme

Mimar bu işlemleri yaptıktan sonra inşaata başlama izni alacaktır. Bunun için belediyeden iki belge alması gerekir bunlar: imar durumu raporu belediyeden alınır, LİKAP arsanın koordinatlarını gösteren rapor. Bu belgelerin mali bedelini sizin anlaşmanıza göre şahsınız veya mimar öder.

İnşaat Aşaması

Harfiyat:

İzinler dahilinde harfiyat yapım alanı hesaplandıktan sonra bodrum kat yapımına göre derinlik ve fiyat değişiklik gösterebilir.

Grobeton:

İnşaat sınırlarını belirleme işi. Harfiyat işleriyle oluşturulan çukur alanın inşaatın sınırları dahilin de yaklaşık 10 cm kalınlığında oluşturulan temel betonudur. Yani toprak zemini mıcır ustü beton ile kapatma işlemidir.

İzolasyon:

Grobetondan sora su ve ısı için bohçalama adıda verilen izalosyon işidir. Grobetonun kenarlarına yapılan kısa duvarla havuz oluşturulur bu havuzun içerisine izolasyon malzemesiyle bir katman yapılır. Bu işleme izole etme işlemi denir.izolasyon bittikten sonra delinmemesi için ince bir beton dökülür.

Radye ya da mütemadi temel:

izalosyon işi yapıldıktan  sonra yerde yatay ve kolonlar için demir döşendikten sonra radya temel yapılır. Bu beton  hem temelini oluşturur hem de evi yol  seviyesine  getirir.

Evin temeli atıldıktan sonra evimizin şekline ve projesine göre duvarları örülmeye başlanır bu şekilde duvar ve kat işlerine de başlanmış olur. ilk çıkılırken gerekli ısı ve su yalıtımı izolasyonları da yapılır. Bu işlem perde duvar çekilen yerlere mebran çekilerek yapılır.

Evin dış duvarlarında ısı yalıtımı sizin evinizin ısı enerjisi tasarrufu için önemlidir.

Yaptıracağınız evin resmi işlerini yaptırdıktan sonra inşaat aşamasında mimarınızın yaptığı mimari proje dahilin de evinizin kaba inşaatı oluşmuş olmakla birlikte, oda sayısı, oda duvarları, balkon, veranda, sınırları da belirlenmiş olur.

Evim olsun istiyorsanız tek çare evi satın almak değildir. Evinizi kendi istek ve ihtiyaçlarına göre istediğiniz yere de yaptırabilirsiniz. Bazı işlemler gerektirse de kendi projenizle istediğiniz bir evi yaptırmanın değeri çok büyüktür. Bütçenize göre istediğiniz özelliklerde bir ev yaptırmak isterseniz size inşaat nasıl yapılır konusunda yardımcı olmaya çalıştım. Peki evinizin iç dekorasyonu hakkında bilgi almaya ne dersiniz birazda bu konu hakkında yazmak isterim.

Evinizin dekorasyonu hakkında farklı fikirler kullanmak istiyorsanız bu işle temel atıldıktan hemen sonra başlamanız gerekebilir. Evinizin dış yapı malzemesi bu aşamada önem arz eder. Betonarme ev, taş ev, ahşap ev,

Hobit ev, bungalov ev gibi birçok ev çeşidi varken birisi sizin tarzınıza hitap eden bir ev olacaktır. Evinizin modelini bulunduğunuz yerin iklim koşullarını değerlendirerek seçerseniz iklim koşulları sizi çok etkilemeyecektir. Evinizi yaptıracağınız arsa yakınlarında bulunan evlerin mimarisi sizlere bu konuda yardımcı olur. Aslında şuan gelişmiş olan yalıtım sistemleri bu soruna el atmış artık her iklimde her ev yapıla bilinir duruma gelmiştir.

Artık yüzde seksen insan kesimi yüksek katlı binalarda binanın alternatif kolaylıklarını ve lüksünü tercih ediyor olsa da kendi müstakil evinde oturmak isteyen kesimde azımsanmayacak kadar çoktur.

Apartman yaşamı komşuluk ve sosyal ilişkiler anlamında elektirik doğal gaz ve su tüketimi ve çevre düzenlemesi peyzaj konusunda çokça kolaylık sağlamaktadır. Kolaylık olduğu gibi bazı sosyal sorumluluklarda getirmektedir. Bu sosyal sorumluluklar komşuluk ilişkisi ve ortak alan sorumluluklarıdır. İnsanların omuzlarına yüklenen bu sorumluluklar insanları müstakil evlere yöneltmiştir.

Şehir hayatının kolaylıklarından yararlanmak adına şehir merkezinde apartman dairelerinde yaşayan insanların kafa dinlemek içinde tercih etti yerler olmuştur müstakil bahçeli evler.

Bu betonarme lüks evler olmak zorunda değildir prefabrik az bütçeyle yapıla bilinecek evlerde vardır. Daha fazla gezmeyi seviyorsanız ve bir arsanız yoksa mobil evlerde düşünebilirsiniz. Bütçenize göre arsanıza bir ev yaptırmayı düşünüyorsanız sizlere bu evlerin modelleri hakkında biraz bilgi vermek isterim.

 • Betonarme Anahtar Teslim Ev Fiyatları 2021 güncel

  Anahtar Teslim Ev Fiyatları

  Merak ettiğiniz bir çok farklı anahtar teslim betonarme ev hakkındaki sorularınıza net ve kesin cevaplar burada!

Ev yapımı hakkında aklınıza takılan hemen hemen bütün soruları dilim döndüğünce yanıtlama ya çalıştım. Ev yaptırmadan önce bu yazımı okuyarak evinizle alakalı nasıl aşamalardan geçmeniz gerekecek sizi bekleyen işlemler sıralaması nasıl olacak öğrendiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: ev yapımı, ev nasıl yapılır, müstakil ev, ev yaparken resmi işlemler, inşaat işleri, ev yapım aşamaları, ev modelleri, inşaat modelleri, arsama ev nasıl yaparım,


Daha fazla bilgi ve görsele ulaşmak isterseniz ev yapımı ile ilgili inşaat süreçlerini merak ediyorsanız aşağıda vereceğim sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz.


WhatsApp Bilgi Al
Çevrimiçiyiz. Bize yazın.
Merhaba! Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.