niş dekorasyon

Niş Dekorasyon

Niş Dekorasyon – Modern ve şık niş tasarım ve montaj.

Niş Dekorasyon – Ev ve odalarınızda farklı ve dekoratif niş modelleri sayesinde çok güzel mekanlara sahip olabilirsiniz. Dekorasyonda çok özel yeri ve anlamı olan niş uygulamaları için sizlere bir telefon kadar yakınız.

Niş Dekorasyon – Evlerinde farklı ve kaliteli görsel çalışmalardan haz duyanlar elbetteki vardır. Özellikle Niş Modelleri ile birlikte mobilya ve dekorasyon çalışmalarınız daha da fazla takdir görecektir. Niş modelleri genellikle eski ve geleneksel tasarımların yanı sıra özel ve farklı niş modelleri ile de yapılabilmektedir. Öncelikle niş modeli uygulanacak duvarınızın işinin ehli bir mimar tarafından önceden görülmesi ve yapılabilecek farklı niş tasarımları ile seçim yapabilmesi sağlanmalıdır. Bu sayede hem bütçenize hemde dekorasyonunuza en uygun niş modellerine de sahip olabileceksiniz.

niş dekorasyonu salon
niş dekorasyonu salon

Niş, uzun yıllardan beri dekorasyonda estetik bir öge olarak kullanılmaktadır. Önceleri duvarda boşluk bırakılması ya da ahşap işçiliği ile kullanılan nişlerin yapımında artık alçı levhalar kullanılmaktadır. Niş uygulamalarında en çok kullanılan malzeme alçıdır. Alçı taşı doğal bir madendir, antik çağlardan beri alçı üretimi için çıkarılmıştır. Bir dizi işlemden geçirilerek toz haline getirilen alçı çeşitli kimyasallar karıştırılarak hamur kıvamını alır, daha sonra özel makineler yardımıyla kağıt üzerine dökülerek tabakalaşması sağlanır ve alçıpan plakalar elde edilir. Hızlı uygulanması ve ekonomik olması nedeniyle yıllar önce sıvanın alternatifi olarak duvar materyali şeklinde de kullanımı yaygınlaşmıştır.

banyo niş tasarım
banyo niş tasarım

Niş Nasıl Yapılır?

1- Niş yapımı için öncelikle istediğiniz modeli kağıt üzerine çizin. Çıkardığınız modeli duvarda istediğiniz yere kurşun kalemle uygulayın. Şekli tam olarak çıkardıktan sonra profil montajına geçin.

2- Nişin duvardaki iskeletinin yapımında galvaniz duvar profilleri kullanılır. Montaj için profilleri nişin ölçülerine uygun ebatta kesin.  Profilleri kesmek için metal makası kullanabilirsiniz.

3- Kestiğiniz profillerin duvara montajı için öncelikle profili duvara dayayın ve profil üzeriden matkapla duvarı delin. Ardından da açılan deliğe uygun ebattaki dübeller pul ve vida takılarak profil üzerinden duvara çakın. Son olarak vidaların sıkın, bu şekilde galvaniz profiller duvara sabitlenmiş olur. Böylece nişin iskeletini duvarda oluşturmuş olacaksınız. Nişin modeline göre duvar profilleri, farklı kalınlıktaki profiller ile desteklenebilir.

yatak odası niş örneği
yatak odası niş örneği

4- Profiller sabitlendikten sonra alçı levhalar, sabitlenen profillere uygun uzunlukta ve niş derinliğine uygun genişlikte kesilmelidir. Alçı levhaları maket bıçağı ile kırabilirsiniz. Kestiğiniz alçı levhaları levha vidaları ile duvardaki profillere sabitleyin.

5- Alçı levhaların dış kenarlarına ise profilleri içten sabitleyin. Bu işlemden sonra ise nişin ön kısmında açıkta kalan bölümleri, uygun boyutta alçı levha parçaları ile alçı levhalara sabitlenen profillere monte edin. Eğer nişte elektrikli aydınlatma kullanacaksanız, niş kapatılmadan önce elektrik kabloları gerekli yerlere çekmelisiniz.

6- Alçı levhanın montajından sonra saten alçı hazırlayın. Nişin kenarlarına saten alçı çekin ve üzerine uygun ebatta kestiğiniz köşebentleri takın. Köşebent montajından sonra ise nişin üzeri sıva malası kullanarak saten alçı ile sıvayın.

7- Sıva işleminden sonra alçının kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra pürüzlü yüzeyleri zımparalayın. Ardından nişin üzerindeki tozu temizleyin. Bundan sonra da boya ve duvar kağıdı uygulamasına geçebilirsiniz.

Ayrıca bakınız;


niş dekorasyon, niş nedir, niş modelleri, alçıpan niş yapımı, niş çeşitleri, niş dizayn, niş yapımı için gerekli malzemeler, niş yapımı fiyatları, niş modelleri ve fiyatları, alçıpan niş tasarımları, niş dekorasyonu

Lütfen Yorum Yapın (Teşekkürler)