Yeni Mimariler ve İlginç Ev Modelleri

Beton yığınlarının yerini artık farklı mimari tasarımlar ve uygulamalar almakta. 2021 yılında daha da fazla yaygınlaşan bu yapılar ve konutlar hakkında bilgiler veriyoruz. Bir çoğu ticari kazanç için tercih edilen ve yatırım amaçlı yapılan evler, daimi yaşam alanları olarak ta kullanılabiliyor. Bu sayfamızda birbirinden farklı ve ilginç yeni ev modellerini inceleyeceğiz.

Yeni Mimariler ve İlginç Ev Modelleri – Artık insanların beton yığınlarından kaçarak, kendilerini doğaya ve yanlızlığa attığını görmekteyiz. Her geçen gün daha da yaygınlaşan bu farklı yaşam tarzı arayışlarını, yatırımcılar farketti. Bu sebeplerden dolayı, farklı ve alışılmışın dışında yapılar inşa etmeleri için çılgın arayışlara giriyorlar. Bu arayışlara doğru cevap vermeyi başaranlar gerçekten de karşılığını fazlasıyla alıyorlar. Kısa bir süre sonra inanıyoruz ki, ticari kazanç için yapılan bu yatırımları artık yaşam alanı olarak daimi kullanacak kişilerde takip ederek çoğalacaklar.

Bu sayfamızda yeni mimariler ve ilginç ev modelleri hangileridir? Nasıl yapılıyorlar? Ne kadara maloluyorlar? Diğerlerinden farkları nelerdir? Gibi merak ettiğiniz sorularınıza cevaplar vererek, farklı görseller ve bilgiler sunmaya çalışacağız.

Yeni Mimariler ve Trend Ev Modelleri

Hobbit Evler

Doğa ile iç içe, birazda fantastik bir yaşam tarzı arayanların tercih ettiği yeni mimariler ve ilginç ev modellerinin başında gelmektedir. Yüzüklerin Efendisi isimli fantastik filmden esinlenilerek projesi çizilen bu ev modeli ilk olarak Danimarka’da yapılmış. Çok sevilen ve rağbet gören Hobbit Evler hızla yaygınlaşarak, Dünya’nın dört bir yanında hızla yaygınlaşmaya başlamış. Günümüzde ülkemizde hızla yapımı çoğalan bu yamaç evlerini, hemen hemen her tatil beldemizde görmekteyiz. Hobbit veya yarı hobbit şeklinde yapılmaktadır. Bunun da sebebi yapımı konusunda tecrübe sahibi olmayan kişi veya firmaların acemiliğinden veya arazinin uyumsuzluğundandır. Ticari amaç için otel odası kullanımlı tercih edilen Hobbit Ev Odaları hem işletmeciye, hemde kullanıcısına yeterince karşılığını veriyor.

Hobbit ev imalatında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, tamamen hobbit tarz kalabilmektir. Unutmamalıyız ki, insanlar betondan kaçtı ve sizi tercih ettiler. Veya siz betondan kaçtığınız için hobbit ev yaptırıyorsunuz. Bu sebeple beton kullandığınız sürece, amaçtan şaşmış demektir. Tamamen doğal, peyzaj çalışmaları ile yapaylıktan uzak ve iç dizayn olarak tamamen doğadan faydalanmalısınız. Unutmayın; hobbit evler kendi kendine doğada oluşmuş ve sadece kapı ve pencere takılmış yaşam alanlarıdır.

Bungalov Evler

İmar izni alınamayan yerlerde genellikle yapılabiliyor. Çünkü betonarme imalat bulunmuyor yapımında. Dilediğiniz şekillerde ve ölçülerde kolaylıkla yapılabiliyor. Örneğin bir tatil beldesinde araziniz var ve resmi inşaat izini alamıyorsunuz. Hiç uğraşmadan küçük, şirin ve gittiğinizde rahatlıkla kalabileceğiniz ferah bir ev istiyorsanız Bungalov Evler en doğru seçim. Tabiki resmi izinleri yinede almalısınız. Kaçak yapıya teşvik etmiş gibi olmayalım sizleri. 🙂 Bungalov evler hem dıştan, hemde içten tamamen ahşap görünümlü olmalıdır. Tamamen ahşap imalat olduğu için aşırı soğuk bölgelerde kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Kesinlikle betondan uzak durmalıyız imalatında. Yerden ortalama 75 cm yüksek taşıyıcılar üzerine yaparak, alt yalıtımı ve izolasyonu da sağlamış oluruz. Bu şekilde ayrıca haşarelerden ve diğer hayvanlardan da kısmi olarak korunmuş oluruz. Bungalov evlerin tercih edilmesinin bir başka sebebi ise bazı hastalıklara iyi gelmesidir. Tamamen ahşap bir imalat olduğu için içinde fazlasıyla oksijen barındırmaktadır. Romatizma ve astım gibi rahatsızlıkların tedavi süreçlerini kısaltmaktadırlar.

Ters Evler

Tepetaklak ev diyede isimlendirilirler. İsimleri gibi yapımları tamamen tersliklerle doludur. Çatısından tutunda, eşyalarına kadar her şey terstir. İnsan ilk içeri girdiğinde mide bulantısı yaşayabiliyor. Baş dönmesi yaşayanlara sıkça rastlıyoruz. Çatısı ve bacası üzerinde duran bir evin, temeli tepesinde. Bu çok ilginç bir tecrübe. Düşünsenize, tuvalete giriyorsunuz ve klozet tavanda asılı? 🙂 Veya buzdolabınız tavana asılı. Siz ayakta yürüyorsunuz ama parkeler tavanda.

Mutfak masanız tavanda siz aşağıdasınız. Bütün pncereler ters ve perdeler yerde asılı. Banyo aynasına kafanızı çevirip saçınızı taradığınızı düşündünüz mü hiç? :)Tamamen ticari kazanç için ve yatırım amaçlı imalatı yapılan ters evler konusunda en tecrübeli imalatçı firmalardan bir tanesiyiz. Gerek temelinden, gerek iç ve dış dekorasyon çalışmalarından, gerek se kullanımından oldukça bahsedilen ters evlere olan ticari rağbet her geçen gün artmaktadır.

Dönen Evler

Ekolojik ev olarak ta bilinen dönen evler, çok farklı görünümüyle dikkat çekmeye devam ediyor. İmalatı ve tasarımı hobbit, ters veya bungalov gibi görünmese de farklı bir mimari yaklaşımla tasarımı yapılmış. Daha çok bir uzay gemisini andırmakta. Dönmesi sebebiyle yuvarlak (oval) şekilde tasarımı yapılan dönen evlerde, her an farklı bir manzara ile karşılaşabiliyorsunuz. Örneğin mutfak penceresinde sabah kuzey manzarasını izlerken, öğlen güney manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Kendi etrafında dönmesi sebebi ile, sürekli hareket halindesiniz. Ayrıca ilginç mimarisi ile de farklı yaşam alanı deneyimi yaşayabilirsiniz. Amerika’da yapılan ilk ters ev, kısa bir sürede duyulmuş ve yaygınlaşmaya başlamıştır.

Tek bir düğme ile dönmeye başlıyor. Dönüş hızı sizi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanabiliyor. Tmamen ahşap ürünlerinden yapıldığı için oldukça ekolojik. Doğaya saygı gösterip on korumayı amaçlayan muhteşem bir yapı. Mesela, sürekli dönerek güneş ışığından daima faydalanabilirsiniz. Üstelik yapımı da çok kısa bir süre alıyor. Dilerseniz güneş panelleri ekleyerek, şehirden uzak, hiç bir şeye ihtiyaç duymadan kendi enerjinizi de sağlayabilirsiniz. Saatte seksen kilometre hızla esen tüm rüzgârlara dayanıklı olarak tasarımı yapılmış. Ayrıca sekiz şiddetindeki depremlere de oldukça dayanıklı. İlk yapım bedeli 950.000 dolar olmasına rağmen, talep fazlalığı nedeni ile bu fiyat sürekli olarak düşmektedir. Şimdiler de maliyeti 450.000 dolar. İç tasarımını bilediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz.

Yeni Mimariler ve İlginç Ev Modelleri

Farklı mimariler, farklı tasarımlar ve farklı yaşam alanlarını sizlerle paylaşmak istedik. Keyifle okuduğunuzu ve incelediğinizi düşünüyoruz. Zaman ilerledikçe, teknoloji ve bilim ilerledikçe, kalabalık insan toplulukları arttıkça yeni mimari uygulamaları yayılmakta. Kalabalıklardan, betondan, stresten ve hayatın zorluklarından bir süreliğine kaçmak isteyen insanlar artık böylesi doğa ile iç içe olan yaşam alanlarını tercih etmeye başlamaktadırlar. 5 yıldızlı beton yığını ve kalabalık tatil yerlerinin yerini artık böyle huzur verici ve sakin yerler almaktadır. Hobbit evler, bungalovlar, ahşap evler, dönen evler gibi yaşam alanlarının sayıları bu sebeplerden dolayı her geçen gün daha da artmaktadır. 

İlginç evler hakkında detaylı bilgiler için şu sayfalarımızı da ziyaret edin

Müstakil Evler >

İki Katlı Dubleks Evler >

Üç Katlı Tripleks Villalar >

Havuzlu Villalar >

Taş Evler >

Çiftlik Evleri >

Hobi Bahçesi Evleri >

Prefabrik Çelik Evler >

Hobbit Evler >

Ters Evler >

Teknolojik Evler >

Dönen Evler >

hobbit evler, dönen evler, bungalov evler, ahşap evler, ekolojik ev, ilginç evler, yeni mimariler, ilginç mimariler, ilginç ev modelleri,

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir