Hobbit Evler

Hobbit tarz evler yapmak ve tasarlamak bizim işimiz. Hobbit ev nedir? Neden hobbit ev? Hobbit ev nasıl yapılır? Hobbit ev modelleri. Yamaç evleri yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hobbit ev fiyatları.

Tarafımızca çizilen hobbit ev projelerimiz için bizimle iletişime geçiniz. Birbirinden hobbit projeler sizleri bekliyor.

GİRİŞ

Hobbit evler –  Önce İngiltere’de, daha sonra da tüm Dünya’da büyük ilgi gören Hobbit evleri hayalleri süslemeye devam ediyor. Doğa ile iç içe, fantastik ve farklı bir yaşam tarzı sunan Hobbit evler (yamaç evleri) yeşili seven, doğallığı seven ve fantaziyi seven kişilerin aradığı tarza en yakın küçük ev tasarımlarından bir tanesidir. Yeni nesil tatil evleri artık hobbit evler ve yamaç evleridir. Günümüzde insanlar, beton yığınlarından, kalabalıktan, kirli havadan, gürültüden ve yeşile uzak yaşamaktan bıkmış bir halde doğa ile iç içe huzurlu bir tatil ve yaşam arayışına girmişlerdir. Hobbit evler bu ihtiyaçlara en güzel çözümü sunan yenı tarz tatil ve yaşam alanlarıdır. Bizler bu işte profesyoneliz. İletişim numaralarımızı arayarak Hobbit Evler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir ve yaptırabilirsiniz.

Hobbit Evler Hakkında Videomuzu Mutlaka İzleyiniz

Örnek Hobbit Ev Projemiz

Yapımı için yeni anlaşmış olduğumuz hobbit ev projemizin 3D sunumundan bazıları aşağıdadır. Daha fazlası için bizimle iletişime geçiniz.

Sizler için hobbit ev çizmeye devam ediyoruz. Hayallerinizi süsleyen yeni nesil yaşam alanları için biz buradayız. Sayfamızı okumaya devam ederek hobbit evler hakkında çok farklı bilgiler edinebilirsiniz.

Tanıdığınız veya tanımadığınız insanlara; ‘böyle bir evde tatilinizi geçirmek ister misiniz?’ diye sorduğunuzda alacağınız cevap kesinlikle; ‘Evet, muhteşem olurdu’ cümlesidir. Böyle bir evde yaşamak veya böyle bir hobbit evinde tatilinizi geçirmek istemez misiniz?

Hobit ev

Sadece alt yapısında ve temelinde beton ve demir kullanılan hobbit evler, gerek kullanılan malzemeler olsun, gerekse peyzaj çalışmalarında olsun tamamen çevre dostu ve huzur vericidir. İstenilirse, önüne yapılacak olan bir havuz ile, tamamen bir yazlık villa özelliği de kolaylıkla sağlayabilir. Alışılmış ve sıradanlaşmış çok katlı otel, yazlık beton villalar veya kalabalık tatil beldelerinden bıkmış olan tatil severlere sunabileceğiniz farklı, fantastik ve doğa ile iç içe bir tatil alternatifidir Hobbit Evler.

hobbit ev

Hobbit ev nedir

Senaryosunu John Ronald Reuel Tolkien’in yazdığı, Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan ”Yüzüklerin efendisi” ile ”Hobbit” isimli filme konu olan cücelerin yaşadığı, tepeciklerin içine gömülerek inşa edilen küçük, yeşillikler ve ağaçlar içinde kaybolmuş evlere verilen isimdir. Diğer ismi ise yamaç evleri‘ dir.

hobbit nedir

Dünyaca ünlü bu filmin ana karakterini oluşturan cücelerin yaşadıkları fantastik ve küçük yamaç evleri, günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Beton yığınlarından bıkmış olan ve doğa ile iç içe, sakin ve farklı bir hayat tarzını arayan insanların yeni gözde ev tasarım ve projeleri arasında listenin ilk başını çekmektedir hobbit evler.

Neden hobbit ev

Bir hobbit ev (yamaç ev) yapmak için öncelikle kendinizi özgür ve farklı hissetmelisiniz. Çünkü yapmaya başladığınız ev modeli bir çok kişi tarafından hiç görülmemiş ve düşünülmemiş bir projedir günümüz Türkiye’sinde. İngiltere başta olmak üzere tüm Dünya’da artık bilinen ve rağbet gören Hobbit Evleri, ülkemizde pek tanınmamakta ve bilinmemektedir. Fakat ilk olarak Sivas Belediye’sinin mesire alanında yapılarak haftalık ve aylık olarak kiraya verilmesiyle anında ünlenmiş ve büyük ilgi görmüştür. Neden sizinde böyle fantastik ve doğa ile iç içe bir eviniz olmasın ki? Gerek maliyeti açısından, gerek farklı ve doğal olmasından, gerekse yaşam dolu bir duygu aşılamasından dolayı hobbit evleri sizleri hem psikolojik olarak pozitif etki yaratacak, hemde hayatınızı olumlu yönde tetikleyecek bir vesile olacaktır. Farklılık güzeldir…

Hobbit tarz evler 1

Hobbit ev nasıl yapılır

Görünüş itibariyle çok basitmiş gibi görünen ve bunu herkes yapabilir fikriyle hareket etmek çok yanlış bir düşüncedir. Temeli olmayan, hiç beton kullanılmayan, hava şartlarıyla mücadele etmesi bakımından dış etkilere dayanıklı olacak şekilde sağlam ve uzun ömürlü bir yapı oluşturmak gerçekten zor ve tecrübe isteyen bir iştir. Bu anlamda hobbit ev yapmak için işin uzmanı olan bizler gibi deneyimli ekiplerden yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

hobbit evleri

Öncelikle evimizi yapmaya karar verdiğimiz zemini kontrol ederek işe başlamalıyız. Hobbit evimizin yapılacağı zemin yağmur veya sel sularının fazla etki etmeyeceği bölgede olmalıdır. Çünkü beton ve demir kullanmadan yani temeli olmayan bir yapı oluşturacağız ve kesinlikle sağlam olmalıdır. Bu yüzden yer seçiminde çok dikkatli ve bilinçli davranmalıyız. Doğru yere karar verdikten sonra işimize öncelikle evimizi yapmaya karar verdiğimiz ölçülerde en fazla 1 metre derinliğinde düz bir zemin kazarak işimize başlamalıyız.

yamaç ev yapmak

Evimiz için yaptığımız kazı işi mutlaka terazisinde olmalıdır. Dikkatsiz yapılan bir kazı işi sonraki çalışmalarda çok önem arz edecek olup, oluşturacağımız tüm yapıyı olumsuz yönde etkileyecektir. Temel kazıldıktan sonra yapmayı düşündüğümüz yamaç evin ölçüleri ve tasarımı şeklinde en alta su ve nemi engelleyecek olan mebran yalıtım malzemesini düzgünce yere sermeliyiz. Etrafına hiç boşluk kalmayacak şekilde ilk sıra kum torbalarını dikkatlice döşedikten sonra ortasına yer, mebran ve ev içi arasında oluşacak olan etkileşimi kesmesi için çakıl yaymalıyız. Bu çakıl taşlarının yüksekliği en az 10 cm, en fazla 20 cm olmalıdır. Dilerseniz yaydığınız bu çakıl taşlarının üzerine ince bir sıra hasır demir ve ince bir beton dökebilirsiniz. Fakat bunu önermiyoruz çünkü doğallıktan uzaklaşırsınız.

Daha sonra ilk sıra kum torbalarının üzerine ikinci sıra kum torbasını dizelim. Her sıra kum torbası üzerine dikenli tel koymalıyız. Bunun sebebi ise, kum torbalarının kaymaması ve bir birlerine kenetlenmesini sağlamaktır.

hobbir ev tarzında ev yapmak

Dizdiğimiz kum torbalarının şekli ve duruşu tamamen sizin özgürlüğünüz ve mimariniz olacaktır. Dilediğiniz şekilde ve tasarımda döşeyebilirsiniz. Fakat işimizin sağlamlığı, mantığı ve bittikten sonraki durumunu olumsuz yönde etkileyecek bir çalışma olmamasına dikkat etmeliyiz.

yamaç evler

Kum torbalarını dikkatlice döşedikten sonra, dikkatlice aralarında boşlu

k olmayacak şekilde çamur sıva dediğimiz eski sıvama işlerimini yapmalıyız. Hazırlayacağımız çamur sıva, adından da anlaşılacağı gibi bildiğimiz çamurdan olmalıdır ve içinde yeterli miktarda saman bulunmalıdır. Samanın bulunmasındaki maksat, tıpkı beton içinde bulunan demir gereğidir, çamur sıvamızın demiride bildiğimiz samandır. Eskiler bunu iyi bilirler. 🙂

hobbir evler nasıl yapılır

Hobbit evimizin temeli ve duvarları bittikten sonra sıra çatısına geldi. Çatı kısmını yine tarzımızdan taviz vermeyecek şekilde tamamen eğreti ağaçlardan yapmalıyız. Bunun için marangozlarda bulunan tertemiz odunlardan ziyade, öylesine kesilmiş ve eğri büğrü ağaçlardan yapmalıyız. Fakat işin önemli kısmı, bu eğreti ağaçları çakarken sağlam olmalarına dikkat etmeliyiz. Çatı kısmı dışardan görünmeyecek bittiği zaman fakat içerden görünecektir. Bir hobbit ev dış gürünüşü kadar iç tasarımıyla da gerçek bir yamaç ev görünümünde ve tarzında olmalıdır. Bu yüzden çatı ağaçlarını amaca uygun seçmeliyiz. Ağaçların ek yerlerini çiviledikten sonra, isterseniz eski halatlarla da birbirine bağlayabilirsiniz. İçerden görüneceği için bakıldığında doğal bir görüntü oluşturacaktır.

hobbir ev yapmak

Çatımızı da oluşturduktan sonra ağaçların üzerini doğru yalıtım malzemeleriyle ve sırasıyla yapmalıyız. İşimizin bu kısmı çok önemlidir. Hiç kimse çatısının akmasını veya uçmasını istemez değilmi? 🙂 Çatı ağaçlarının üzerine ilk sıra işlem olarak iç dekorasyon rengine uygun olarak seçeceğimiz tekstil bez kumaşını özenli bir şekilde sermeliyiz. Ütülenmiş gibi olmasın. Ne kadar dağınık ve buruşuk olursa o kadar doğal ve amaca uygun görünecektir. Fakat boşluksuz ve yırtık olmamasına dikkat etmeliyiz. Onun üzerine yalıtım malzemesi olarak mebran sermeliyiz. Daha sonra tekstil kumaşı ve mebran üzerine örgü tel sermeliyiz en az 2 kat. Aralıkları mümkün olduğunca sık olmalıdır. Bunun sebebi çatıya sereceğimiz toprağın kaymaması ve ağırlığıyla çatımızı bozmamasıdır. Tüm bu uygulamaları eksiksiz, sırasıyla ve dikkatlice yaptıktan sonra üzerine tarıma ve bitki yetiştirmeye uygun olan taşsız ve çakılsız toprak sermeliyiz. Bu toprağın kalınlığı en az 25 cm, en fazla 50 cm olmalıdır. Bu ölçüler çatı toprağını 3 veya 4 defa suladıktan sonra kalacak olan ölçüler olmalıdır. Çünkü toprak ıslandıkça sıkışır ve hacmi küçülür.

hobbit ev çatısı

Tüm bu çalışmalar size güven vermeyebilir veya daha pratik seçimler yapmak isteyebilirsiniz. Elbette buna da günümüzde bir çok çareler var. Prefabrik ev sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Hazır ev dediğimiz pratik malzemeler ile de bu sorununuza köklü cevaplar bulabilirsiniz. Kum torbalarıyla, çamurla, eğreti ağaçlarla uğraşmak istemeyenler için farklı alternatifler mevcuttur.

hazır evler
hazır ev malzemeleri

Hobbit evimizin ana hatlarını oluşturduktan sonra gerisi kolay ve eğleneli olan kısımdır. İşin ameleliği burada başlıyor. 🙂 Sıra evimizin altını üstünü, sağını ve solunu dilediğimiz şekilde ve miktarda topraklamakta. Küreklerinizi ve kovalarınızı hazırlayın. Tamamen özgürsünüz. Zevkinize ve keyfinize göre yeterli kalınlıkta toprak dökmekle işimize devam ediyoruz evimizin üstüne ve yanlarına. Nasıl şekil almasını istiyorsanız, o kadar toprak atın.

Hobbit ev nasıl yapılır

Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra ve her türlü tasarım uygulandıktan sonra sıra çiçek, ağaç ve çim ekmeye sıra geldi. Bu çalışmalar tamamen sizin kişisel zevkinizle alakalıdır. Renkler ve zevkler tartışılmaz. Dilediğiniz renkleri, çiçekleri, ağaçları ve bitkileri evinizin dışında, altında, üstünde ve yanlarında kullanabilirsiniz. Seçim tamamen sizin ve tamamen özgürsünüz.

hobit

Hobbit ev modelleri

Aşağıda sizler için beğendiğimiz ve derlediğimiz bir çok hobbit ev resimlerini bir galeri haline getirdik. Birbirinden görsel, fantastik ve moda yamaç evlerimizi beğeneceğinizi umuyoruz.

Yamaç evleri yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Tarzdan ve doğallıktan asla taviz vermemeliyiz.
 • Beton ve demir gibi malzemelerden kaçmalıyız.
 • Düz bir zemine inşa etmeliyiz.
 • Yağmur suyunun ve selin fazla etki etmeyeceği bölgeye yapmalıyız.
 • Tamamen doğal malzemeler ve tasarımlardan ibaret olmalıdır.
 • Yalıtıma dikkat etmeliyiz ve bu yönde dikkatli bir çalışma yapmalıyız.
 • Tamamen özgür ve radikal davranmalıyız.
 • En fazla 65 metrekare olacak şekilde tasarlamalıyız.
 • Yeşilliğe ve ağaçlandırma çalışmalarını ağırlıklı kullanmalıyız.
 • Kapı ve pencereleri Hobbit ev tarzı olarak seçmeliyiz. Çünkü tarzı yakalamakta kullanacağımız temel malzemeler bunlardır.
 • Dış görünüşü kadar iç dekorasyonunun da yamaç ev dizaynında olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Doğal renkler ve ağaçlar kullanmalıyız.
 • Kahverengi, krem renklerini içerde, mavi ve yeşil renklerini ise dışarda kullanmalıyız.
hobbit tarz evler

Hobbit Ev Fiyatları >

Hobbit ev proje ve fiyatları

İç Dekorasyonları >

Yapım Fiyat Teklifi >

Dekor DeLisi Mimarlık olarak hayallerinizi süsleyen her türlü dekorasyon, tadilat ve temelden çatıya kadar anahtar teslimi inşaat taahhüt işlerinizi profesyonel olarak 30 yıldır yapmaya devam ediyoruz. Ücretsiz keşif, tasarım ve maliyet hesabı için iletişim numaralarımızı 7/24 arayabilirsiniz.

hobbit ev maliyet