Resimli anlatımlarla teras nasıl kapatılır. Teras kat kapatmak hakkında merak edilen sorulara bu sayfamızda cevaplar bulabilirsiniz. Teras nasıl kapatılır? Hangi malzemeler kullanılıyor? Farklı neler yapılabilir? Teras kapatma için alınması gereken izinler nelerdir? Resmi olarak teras kapatmak yasalmı?

Teras Kapatma Nasıl Yapılır? Bir çok farklı yapım şekli, projesi ve tasarım seçenekleri olabilir. Elbette tüm seçenek ve tasarımlar için ayrılması gereken bütçelerde değişiklikler gösterir. Teras kat kapama nasıl yapılıyor diye merak ediyorsanız sayfamızı dikkatle inceleyiniz. Bittiğinde merak ettiğiniz bir çok soruya cevap bulacağınızı düşünüyoruz. Sonrasında sizde zevkinize, tarzınıza ve bütçenize göre bir teras kapatma nasıl yapılır fikirleri edinebilirsiniz. Faydamız olacağını düşünüyoruz.

Teras Kapatma Çeşitleri

Bir çok farklı teras kapatma çeşidi bulunmaktadır. Zevkinize, kullanış tarzınıza ve bütçenize göre dilediğiniz biçimde teras katınızı kapatabilirsiniz. Örneğin;

  • Sadece üst çatıyı şingle ile kapatabilirsiniz.
  • Sadece üst çatıyı sandviç panel ile kapatabilirsiniz.
  • Teras çatı alt kapatmasını ahşap lambri ile kapatabilirsiniz.
  • Teras çatı alt kaplamasını pvc ile kapatabilirsiniz.
  • Teras çatı alt kapatmasını alçıpan asma tavan ile dekore ederek kapatabilirsiniz.
  • Teras kat zemin kaplamalarını değiştirebilirsiniz.
  • Teras kat çevresini katlanır sürgülü cam balkon sistemi ile kapatabilirsiniz.
  • Teras kat çevresini pvc açılır sürgülü pencere sistemi ile kapatabilirsiniz.
  • Teras katınıza şömine yaptırabilirsiniz.
  • Teras katınızı bir iç mekân haline getirip, komple dekorasyon yaptırabilirsiniz.

Kısacası bir teras katını, her şekild değiştirebilir ve dekorasyonunu yaptırabilirsiniz. Dolayısı ile yapacağımız bu seçim, teras kapatma nasıl yapılır uygulama şekillerinde değişikliklere sebep olacaktır. Biz bu makalemizde standart bir teras kapama nasıl yapılırı anlatmaya çalışacağız.

Teras Kapatma Nasıl Yapılır

Bir teras katı kapatmak için sırası ile yapılması gerekenleri listeledik. Sırası ile dikkatle yapıldığı taktirde mutlaka başarılı sonuçlar elde edilebilir. Hem zamandan, hemde paradan tasarruf edebilirsiniz.

Standart bir teras kapatma nasıl yapılır detayları ile birlikte açıklıyoruz. Tüm bilgileri ve görselleri inceleyip, çok daha farklı dekorasyonlara sahip yeni teras katları tasarlayabilir ve uygulayabilirsiniz.

1-) Planlama ve Tasarım

Teras katları farklı şekillerde ve ölçülerdedir. Dolayısı ile her modeli, her teras kata uygulamak mümkün olmayabilir. Bu yüzden teras katınıza en uygun tasarımı ve bu tasarımı uygulamak için doğru planlama yapılması gerekmektedir. Bütçenizi ve zamanınızı teras kat tasarım seçeneğinize göre ayarlamalısınız. Yukarıda anlattığımız şekilde bir çok farklı teras kapatma çeşitleri bulunmaktadır. Öncelikle bu seçenekler arasında size en uygun teras kapatma uygulama ve imalat çeşidini seçmelisiniz.

2-) Doğru Seçim Yapmak

Teras kapatma nasıl yapılır diye araştırma yapanlara ilk tavsiyemiz doğru ekip veya firma ile çalışılmalıdır. Çünkü tecrübe isteyen ve tehlikeli bir imalattır. Hatasız, sağlam ve bilinçli olmak gerekmektedir. Bu sebeple bizim gibi işin ehli firmaları tercih etmeniz sizin yararınızadır. Hem daha hızlı, hem daha kaliteli, hemde daha ekonomik fiyatlarla yeni teras katınıza kavuşabilirsiniz. Doğru malzeme seçimi de çok önemlidir. Aşağıda kullanılan malzemeler hakkında detaylı bilgiler edineceksiniz.

3-) Ana Taşıyıcılar

Öncesinde ana çatıya yapılı olan yatay yağmur oluk giderlerini sökün. Dikey yağmur oluklarına tekrar nasıl bağlantı yapacağınızı planlayın ve gerekli alt yapıyı hazırlayın. Eski çatı saçağına profil kargası bağlayacağınız için oluklar size engel olacak. Teras kat kapatma tasarımına ve teras katının ölçüsüne göre her 100 cm’de bir ana taşıyıcı atılmalıdır. Ana taşıyıcıların ölçüsü genellikle ustanın seçimidir. Doğru seçimi yapabilen ve tecrübeli bir kaynak ustası ile çalışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Hem kaynak ustalığı, hem tecrübesi, hemde sistemli çalışması değişmez kuralınız olmalıdır. Ana taşıyıcı çelik profil malzemeniz en az 60 x 120 (3 mm) ebatlarında olmalıdır. Kare profiller değil, kesinlikle dikdörtgen profiller kullanmalısınız. Kare profiller dediğimiz 60 x 60, 80 x 80 veya 100 x 100 ölçülerindeki tüm malzemeler esnemeye sebebiyet vereceklerdir. Dikdörtgen profilleri dik olacak şekilde taşıyıcı olarak kullanmanız esnemeyi önleyecektir. Profil esnemesi çatının eğilmesine sebep olacaktır. Buna paralel olarak su yalıtımında mutlaka problemler çıkaracaktır. Esneyen ek yerleri zamanla yağmur suyunun çatı içine akacağı boşluklara ve açılmalara yol açacaktır. Ana taşıyıcı profillerimizi her 100 cm’de bir yatay olarak tavan kargasına kaynatmalıyız. Dikey taşıyıcılarda aynı malzemeden her 2,5 metrede bir zemine flaşlar üzerine kaynatılmalıdır. Teras kalkan duvarı üzerine dikey taşıyıcıları asla kaynatmamalısınız. Direkt olarak zemine bağlanmalıdır.

Ara Izgara Kargas

Yapılan ana taşıyıcıların üzerine 40×60 (2 mm) profilleri sona ve başa sıfır olacak şekilde birer adet kaynatın. Sonrasında sondan ve baştan başlayarak her 60 cm’de bir ızgara olarak kaynatın. Bunu yapmaktaki maksat çelik kargası tamamlamak ve terası sağlamlaştırmak. Diğer sebebi ise Osb döşemesi için alt zemin hazırlamak.

Antipas

Demir kargas imalatınız bittiğinde tüm prifl demirleri antipas ile mutlaka boyayın. Ham olarak kaynattığımız tüm demirler zamanla içerde veya dışarda mutlaka oksitlenecek ve paslanacaktır. Bunu engellemek için boşluksuz olarak rulo ve fırça yardımı ile tüm profilleri tamamen antipaslamalısınız. Sentetik bir malzeme olan antipasınızı tiner yardımıyla inceltebilirsiniz. Gri veya kırmızı renkte olması farketmez. Önemli olan antipas vurulmasıdır. Daha sonradan görünen demir kargasın yüzeylerini sentetik yağlı boya ile dilediğiniz renklerde ayrıca boyayabilirsiniz.

Osb Döşemek

Farklı ölçülerde bulunan osb malzemesi minimum 1.2 mm et kalınlığında olmalıdır. Çünkü kışın yağan kar çatıya yük uygulayacak. Bu yükü taşıyabilecek kuvvette malzemeler kullanmalıyız. Tıpkı asma tavan nasıl yapılır sayfamızda anlattığımız gibi, her 60 cm’de bir kaynattığımız 40×60 profillerin üzerine boşluksuz olarak vidalamalıyız. Matkap uçlu alçıpan vidası ile sık aralıklarla (en az 15 cm’de bir) vidalamalıyız. Hiç ek yeri boşluğu olmamasına dikkat edin. Bir osb 3 m2 zemini kapatır. O yüzden hesaplama yaparken teras katı çatınızın tüm ölçüsünü 3’e bölerek osb malzeme ölçüsünü çıkarabilirsiniz. Örneğin 15 m2 bir teras çatıya 5 adet osb gider. (15 m2 / 3 m2 = 5 Adet)

Şafak Alın Tahtası

Bir çok modeli ve ölçüsü bulunmaktadır. 15 cm – 20 cm eninde. Yaprak, üçgen, piramit modelleri gibi. Teras kat çatınızın ön ve yan saçak kapatmalarında kullanılır. Bu sebeple osb döşemeniz bittiğinde hemen osb altına şafak tahtalarınızı vidalayın. İsteğe bağlı olarak vernik veya renkli vernikle boyayabilirsiniz.

Yatay ve Dikey Yağmur Olukları

Demir kargas, osb ve şafak tahtalarını döşedikten sonra sıra yağmur oluk borularına geldi. Yağmur giderlerini doğru bağlamak en önemli işinizden biridir. Kimse çatısının akmasını istemez değilmi? Döşediğimiz şafak tahtalarının üst kısmını hizlayarak ve dikey gidere doğru yüzde 2 meyil vererek yatay oluğu monte etmeliyiz. Gerekli olan dirsek yardımıyla dönerek dikey oluğa bağlantısını yapmalıyız. Tüm ek yerlerine mutlaka silikon sıkarak oluşabilecek kaçakların önüne geçmeliyiz.

Mebran Döşeme

Yukarıda sıraladığımız tüm işleri eksiksiz yaptıktan ve sıralamayı bozmadan yapın. Osb üzerine isteğe bağlı olarak 2’lik ve 3’lük mebranı boşluksuz olarak dikkatle seriniz. Bazı mebranlar ısıtmalı yapıştırmalı, bazıları ise çakmalıdır. Siz hangi malzeme olursa olsun mutlaka pürmüz yardımıyla ek yerlerini ısıtarak yapıştırın. Asla çivi ile çakmayın. Çünkü çivi mebranı zedeler ve su kaçağına sebep olabilir. Mebranı döşediğimiz yatay oluk borusunun içine doğru en az 5 cm kıvırarak yapıştırın. Yağmur suyunun direk oluğa akmaını bu şekilde sağlayın. Eski çatının alttan 3 sırasını mutlaka sökün. Sökülen kiremitlerin altına kadar mebranı serine yapıştırın. Bu iki çatıyıda birbirine bağlayacak ve çatılar ek yerinden su kaçağının olmasını engelleyecektir. Sonra kiremitleri tekrar kapatabilirsiniz.

Şingle Kaplama

Tüm önceki işleri eksiksiz bitirdikten sonra sıra son işlem olan şingle döşemeye geldi. Farklı renkler, ölçüler ve modelleri mevcuttur. Zevkinize ve bütçenize göre dilediğiniz şingle modelini kullanabilirsiniz. Çivileme ve yapıştırma sistemi ile şingle malzemesini çatıya boşluksuz sererek yapıitırın ve çakın. Şiddetli rüzgarlarda uçmaması ve kalkmaması için dikkatli çalışın. Oluk içine üstten inecek şekilde hafifçe kıvırın. Hem yandan hem önden bunu yapmalısınız. Bu hem görselliği arttıracak, hemde mukavemeti sağlayacaktır.

Pvc veya Sürgülü Katlanır Cam Kapatma

Teras kat çatımızı böylelikle bitirdik. Eğer terasınızı tamamen kapatmak istiyorsanız pvc veya sürgülü katlanır cam balkon sistemini seçebilirsiniz. Bizler pvc kapamayı tercih ediyoruz. Çünkü ısı ve ses yalıtımı açısından daha faydalı bir uygulamadır. Teras katlar yüksek olduğu için hava koşullarını direk karşılar. Aşırı rüzgara ve soğuğa maruz kalır. Isı ve ses sirkülasyonunu en aza indirmek ve bunu başarmak için pvc daha faydalı bir seçim olacaktır. Biz winsa pvc kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Dikey taşıyıcı profilleride pvc kaplama yaptırarak demir kargası tamamen gizleyebilirsiniz.

Teras Tavan Dekorasyon

İlk yapmanız gereken tavan aydınlatma elektrik tesisat alt yapısını hazırlayın. Borulama ve kablolama işinizi bitirmelisiniz. Teras çatı altını dilediğiniz şekilde dekore edebilirisiniz. Bu tamamen sizin bütçenizle ve zevkinizle alakalıdır. Genellikle pvc tavan kaplama tercih edilmektedir. Ahşap desenlileri ise en fazla kullanılan renk ve modeldir. Daha hızlı, pratik ve ekonomik oluşu da ayrı bir faydasıdır. Alçıpan asma tavan da yapabilirsiniz. Ahşap tavan kaplamalarını da tercih edebilirsiniz. Bir çok dekorasyon malzemesi ve uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bitirdiniz. Yeni Teras Katınız Hayırlı Olsun. 🙂

Bu makalemizde Teras Kapatma Nasıl Yapılır diye merak edenlere güzel bilgiler vermeye çalıştık. Tadilat ve dekorasyon konularında araştırma yapanlara her bilgiyi ve görselleri sunmak için biz çok çalışıyoruz. Teras katınız için güvenilir ve işinin ehli bir firma arıyorsanız biz buradayız ve size çok yakınız.

Bizden teklif alın, kârlı çıkın

Hata: İletişim formu bulunamadı.

Şu sayfalarımızı da mutlaka ziyaret edin

Teras Kapatma Fiyatları

Teras kapatma

Teras Dekorasyonu

Çatı Katı Teras Kapatma

Teras kapama nasıl yapılıyor, terasımı nasıl kapatırım, teras katını nasıl kapatırım, teras kapatma resimli anlatım, teras balkonu nasıl kapatılır,