Dönen Ev

Günümüz mimarisinin gözdesi dönen evler, Dünya’nın her yerinde hızla inşa edilmeye başlamıştır. Ekolojik ev olarak ta isimlendirilen dönen ev, olağan dışı tasarımıyla dikkatleri çekmeye devam ediyor.

Dönen Ev – İlk olarak New York’un 130 km dışında inşa edilen Domaspace ismi verilen dönen ev projesine, Solaleya şirketi ve mimar Patrick Marsilli birlikte imza attılar. Tamamen ekolojiden esinlenilerek tasarlanan bu yapının bir çok üstün özellikleri bulunmaktadır. Görenleri hayretler içinde bırakan dönen evin nasıl tasarlanarak, nelerin yapıldığına bir göz atalım görselleriyle birlikte.

Dönen Evler

Sağlam, doğa dostu, ekolojik, pratik imalat ve montaj kolaylığı ile yatırımcıları cezbeden yeni nesil ekolojik evler artık modern mimarinin gözdesi. Bundan yüz yıllarca önce dönen ev olduğu iddia edilen antik yapılar olduğu edilmektedir. Fakat yakın geçmişe kadar ekolojik ve kendi etrafında dönen bir ev projesi yapılmamıştır.

8 şiddetinde depreme dayanacak kadar sağlam bir sistemde yapılabildiği için oldukça güvenli yapılardır. İstenilen her zemine kolaylıkla yapılabilmektedir. Tamamen ahşap çalışıldığı için ekolojik ve doğa dostu bir ev sistemidir. Tamamen güneş enerjisi ile çalışabilmesi de çok ekonomik bir yaşam alanı olma özelliği sunmaktadır.

Ekolojik Ev Özellikleri

Prefabrik ev sistemi ve mühendisliği ile inşa edilen ekolojik evler, yer üstü malzemeleri tamamen ahşap, yer altı malzemeleri ise demir ve beton malzemeleri ile kurulan düzenekler üzerine yapılmaktadır. Doğal enerji sistemi olan güneş panelleri ile tüm elektrik ihtiyacını karşılayarak, dönme motoru, aydınlatma ve elektrik güçlü akımını sağlamaktadır. Bu anlamda her zemine ve her bölgeye yapılabilmektedir.

Örneğin sabah mutfak penceresinden baktığınızda deniz manzarası izlediğinizde, akşam aynı pencereden orman manzarası izleyebilirsiniz. Saatte 25 m dönüş hızı ile 24 saatte 2 tur dönerek kullanıcısına muhteşem deneyimler yaşatma imkanı sunmaktadır. Dönüş hızı yaşamı kısıtlamayarak, sağlığı olumsuz yönde de etkilememektedir. Dönen evde yaşayan küçük veya büyük yaştaki kimseye denge sorunu yaşatmamaktadır. Bu mühendislik detayı pek dikkat edilmeyen çok önemli bir unsurdur ve titizlikle uygulanmıştır.

Bir ekolojik ev Türkiye şartlarında nakadara mal olur diye kendi kendinize mutlaka sormuş olmalısınız. Bunun cevabını da Dekor Delisi olarak araştırdık ve bulduk. 120 m2’lik bir dönen evin maliyeti yaklaşık olarak 150.000 Euro olarak belirtilmektedir. Bu maliyete arsa katılmamıştır.

Ticari kazanç ve yatırım amacıyla da kesinlikle düşünülebilir. Kafeterya, bar, restaurant gibi iş yerleri olarak ta çok mantıklı mekanlar olarak kullanılabilir.

Aşağıdaki sayfalarımızı da ziyaret ederek farklı ev ve projelere göz atabilirsiniz

Müstakil Evler >

İki Katlı Dubleks Evler >

Üç Katlı Tripleks Villalar >

Havuzlu Villalar >

Taş Evler >

Çiftlik Evleri >

Hobi Bahçesi Evleri >

Prefabrik Çelik Evler >

Hobbit Evler >

Ters Evler >

Teknolojik Evler >

İLGİLİ BAŞLIKLAR: Dönen evler, dönen ev nedir, ekolojik ev, ekolojik ev nedir, dönen ekolojik ev nasıl yapılır, olduğu yerde donen ev, dönen evlerin maliyeti, ekolojik ev fiyatları, dönenev resimleri, ekolojik ev özellikleri,ev tadilat fiyatları,

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir