pas lekesi nasıl temizlenir

Pas lekesi nasıl temizlenir

Pas lekesi nasıl temizlenir – Tüm yüzeylerdeki pas lekelerini çıkarma yolları

Pas lekesi nasıl temizlenir – Pas lekesini çıkarırken nelere dikkat edilmelidir? Pas lekesi nasıl olur, temizleme yöntemleri nelerdir?

Pas lekesi nasıl temizlenir – Paslanma, özellikle nemli havalarda veya suyla temas halinde metallerin yüzeyinde oluşan oksitlenme ile zamanla oluşması normal bir kimya olayıdır. Hepimizin bildiği gibi paslanma sonucu oluşan lekeler, epeyce zorludur ve her an her yerde karşımıza çıkabilir. Fakat önceden metallerin boyanarak bakımının yapılması, çinkoyla boyama yapılması, havaya dayanıklı bir madenle yüzeyin kaplanarak havayla temasın kesilmesi gibi başlıca bakım önlemleri alınarak paslanmanın önüne geçmekte mümkündür.

pas lekesi nasıl temizlenir
pas lekesi nasıl temizlenir

Pas lekesini temizlemenin püf noktaları

Pas lekesi tam olarak çıkarılamadığın da hiç hoş olmayan sararmış bir görüntü oluşturmaktadır. Genellikle banyo gibi ıslak yerlerde olan pas lekesine musluk kenarlarında daha çok rastlanılmaktadır.

1- Fayans ve mermer gibi yüzeylerden pas lekesini çıkarmak için pas lekesinin üzerine limon ve tuz karışımı dökülüp bir süre beklenir ve daha sonra ovarak durulanır.

2- Aynı uygulama kumaşlar içinde geçerlidir.

3- Pas lekesi tutan önemli yüzeylerde biri olan ütü tabanının temizliğinin erimiş mumla yapılması gerekir. Bezin üzerine sürülen mum ile ütü tabanı ovularak pas lekesi kolaylıkla çıkarılabilir.

4- Pas lekesine türlü yöntemlerle yapılan ilk müdahaleden sonra, kumaş veya yüzeyler soğuk suyla yıkanmalıdır.

5- Pas lekesi temizliğinde en önemli nokta, lekenin yüzeyine göre işlem yapmaktır.

Pas lekesi temizliğinde yapılmaması gerekenler

1- Pas lekesini temizlemek için kesinlikle içeriğinde ağartıcı olan deterjan kullanmayınız.

2- Yüzeyin rengini kötüleştireceği için klorlu ağartıcı deterjanlar, pas lekesine asla sürülmemelidir.

3- Kıyafetlerdeki pas lekeleri kazıyarak çıkarılmamalıdır.

pas lekesi nasıl çıkar
pas lekesi nasıl çıkar

Halıdan pas lekesi nasıl çıkar

Evlerimizde kullandığımız halılarımız, estetik olarak bizim için oldukça önemlidir. Halılarımıza pas lekesi genelde mobilyaların metal kısımlarından bulaşır. Örneğin; Metal ayaklı koltuklar, kanepeler, masalar veya sehpaların zamanla paslanması sonucu halılarımıza pas lekesi bulaşır. Bu tür metal eşyaların halılarımıza zarar vermesini önlemek için ayaklara plastik koruma başlıkları takılmalıdır. Fakat halımıza pas lekesi bulaşmış ve kurumuşsa;

1- ilk önce yapılması gereken işlem lekeyi dağıtmamaya özen göstererek halının yüzeyinde kalan kurumuş pas lekesini kazımaktır. Bıçak halınıza zarar verebilir bu yüzden bir kredi kartı bu kazıma işlemi için en uygun araçtır.

2- Daha sonra temiz bir beze bulaşık deterjanından dökün ve köpürtmeden bu bezi lekenin üstünde birkaç dakika bastırıp tutun.

3- Bezi kaldırdığınız zaman eğer bezin üzerinde pas lekesi görüyorsanız, bezi değiştirerek işleme devam edin.

4- Bu yöntem işe yaramadıysa pas lekesini çıkarmak için bir aside ihtiyaç var demektir. Pas lekesini parçalamadan halınızın dokusuna zarar vermemek için limon suyundan yararlanabilirsiniz.

5- Limon suyundan bir miktar pas lekesinin bulunduğu bölgeye sıkın ve bir kaç dakika kadar bunu bekletin. Sonrasında  su ve bez yardımıyla oval hareketlerle bu bölgedeki pas lekesini alın.

6- Ayrıca halıdaki pas lekesini çıkarmak için karbonatlı su ile halıyı silmek de büyük ölçüde etki gösterecektir.

halıdaki pas lekesi
halıdaki pas lekesi

Betondaki pas nasıl temizlenir

Genelde kiler, depo, garaj gibi evimizin nemli ve az güneş gören yerlerinde sık karşılaştığımız, hoş olmayan manzaralardan bir tanesi de pas lekeli betonlar dır. Yüzeyde betonla temas halinde olan bir metal varsa, su ve havanın da etkisiyle birlikte pas lekesinin oluşması kaçınılmazdır. Betonda oluşan pas lekeleriyle başa çıkabilmek için hidrojen peroksitten faydalanabilirsiniz.

1- Öncelikle hidrojen peroksidi, bir miktar suyla karıştırdıktan sonra lekeli bölgelere sürünüz.

2- Sert, tüylü bir sünger, veya ona benzer bir fırça yardımıyla lekeleri ovalayarak iyice siliniz.

3- Diğer bir başka seçenek de içinde güçlü kimyasallar olan, marketlerde satılan yüzey temizleyicilerle silmektir.

Not: Bu tip temizleyiciler kesinlikle eldiven giyilmeden kullanılmamalıdır. Aksi halde hem sizin hem evde yaşayanlar için son derece zararlıdır.

Banyo ve tuvaletlerdeki pas temizliği

Görüntü olarak rahatsız edici ve sağlıksız olmasının yanı sıra, yapımlarında kullanılan malzemelerden dolayı banyo ve tuvaletlerde bulunan klozet, duşakabin, küvet, lavabo gibi bölgeler kullanıldıkça pas lekesine maruz kalabilirler. Evin bu alanlarında bulunan pas lekesini çıkarmak için doğal yöntemlerden faydalanabiliriz. örneğin; Ponza taşı olarak da bilinen sünger taşı ile pas lekesi temizliğinde oldukça etkili bir sonuç alabilirsiniz.

1- İlk önce bütün yüzeyi, kaliteli bir sabun, su ve sirkeyle hazırlamış olduğunuz bir karışımla güzelce temizleyin.

2- Daha sonra uygun bir fırçayla ovalayın ve iyice silin.

3- Son olarak ılık suda beklettiğiniz sünger taşı ile doğrudan lekeli bölgeyi silin.

4- Bu yöntemle istediğiniz sonucu alamazsanız; hidrojen peroksit ve krem tartarı bir kaba alarak, macun kıvamına getirene kadar karıştırıp lekeli bölgeye sürün ve yaklaşık 20 dakika kadar bekletin.

5- Sonra da temiz suyla iyice durulayın.

Paslanmaz çelik yüzeylerin temizliği

Kirli ve ıslak olarak uzun süre bakımsız bırakmadığımız taktirde paslanmaz çelik parçalar, gerçekten paslanmaz. Ancak paslanmaz çeliklerde leke görürseniz;

1- Lekeli bölgeyi fırça ile güzelce ovun ve kurulayın.

2- Sürekli olarak kuru tutmanız gerektiğini de unutmayın.

metal eşyalarda pas temizliği
metal eşyalarda pas temizliği

Metal eşyalardaki pas temizliği

Su ile teması olan metal eşyaların zamanla pas tutması kaçınılmazdır. Özellikle metal ütü tabanı ve musluk kenarları gibi bölgeler oldukça sıkça temizlense de, metalin aşınmaya başlamasıyla birlikte pas tutması kolaylaşır. Bu durumda mutfaktaki en doğal temizleyicilerden biri olan sirke, metal yüzeylerdeki pas lekesini çıkarmak için birebirdir.

1- Sirkeyi direkt paslı yüzeye sürerek veya sirkeli su ve bez yardımıyla ovarak pas lekesinden kurtulmak mümkündür.

2- Metal eşyaları çizmeden pas lekesini çıkaracak diğer bir yöntemse karbonattır. Nemli bir bez ve karbonatla paslı yüzeyler ovularak pas lekesi kolayca çıkarılır.

Nikel eşyaların pas temizliği

1- Nikel eşyanız pas lekesi oluşmaya başlamışsa üzerine çiçek yağı sürünüz. Yaklaşık olarak üç gün kadar çiçek yağı eşyanın üzerinde kalsın.

2- Bekleme işlemin ardından amonyaklı temiz bir bez ile ovalayın. Bu işlem sonunda nikel kaplamalı eşyalarınız yeniden sağlam parlak görüntüsüne sahip olacaktır.

3- Domates suyu ve soğan kullanıp ovarak diğer madeni eşyalarda oluşan pas lekelerini temizleyebilirsiniz.

Fayansta pas lekesi

Fayanslar evimizin bir çok alanında kullanılır ve genellikle suya maruz kalan yerlerde tercih edilir. Uzun süre dayanıklı olmasına rağmen suyla fazla teması halinde paslanma belirtileri gösterebilir. Yüzey üzerinde kalın bir tabaka oluşturur ve temizlerken çok fazla çaba sarf etmek gerekir. Ancak bu lekeleri kolayca temizlemek istiyorsanız, doğru yöntemlerden yararlanmalısınız. İşte size doğru ve pratik yöntemler;

fayanstan pas lekesi nasıl çıkar
fayanstan pas lekesi nasıl çıkar

Limon suyuyla

Mutfak ve banyo fayansları bu lekelerden ötürü kötü görünüyorsa, asitli çözeltiler ile bu görüntüden kurtulabilirsiniz. Asitik yapısıyla limon suyuyla bu lekeler yüzeyden kolayca çıkar.

1- Lekeli bölgeye limon suyu uygulayın ve on dakika bekletin.

2- Sonrasında sert kıllı bir fırçayla fırçalayın. Bu işlemi lekenin tamamı yüzeyi terk edene dek sürdürün.

Diş macunuyla

Bu tür lekeleri çıkarmada en etkili yöntemlerden biri de diş macunudur. Tabakayı kolayca yumuşatır ve yüzeyden söküp atar.

1- Bir miktar diş macununu yüzeye uyguladıktan sonra sert kıllı bir fırçayla fırçalayın.

2- Fırçalama işlemi bittiğinde su ve sabunla temizleme işlemini sonlandırın.

Sirkeyle

Sirke yüksek dozda asit içeren bir madde olduğundan ötürü bir çok lekeyi çıkardığı gibi pas lekelerinde de oldukça etkilidir. Sirkedeki asit lekeyi inceltmeye ve hafifletmeye yararlı olur. Leke üstüne uyguladıktan sonra temiz bir bezle silmeniz yeterlidir.

Gazyağıyla

Öbür ismi kerosin olan bu madde yer ve duvardaki fayans yüzeylerden bu lekeleri çıkarmanın en etkili yoludur. Bu madde tabakayı kolayca yüzeyden söküp atmanızı sağlayacaktır. Bu yöntemle asla yüzeye zarar vermeden ideal temizliğe kavuşabilirsiniz.

1- Bir miktar gaz yağını sprey şişesine dökün ve leke üzerine püskürtün.

2- Ardından birkaç saat bekletin ve fırça yardımıyla lekeyi yüzeyden uzaklaştırın.

Boraksla

Asitik çözeltilerin en etkililerinden birisi de boraks dır.

1- Bir miktar boraksı su ile karışım haline getirin ve doğrudan lekelerin üzerine uygulayın. Bu lekelerin yumuşamasını ve yüzeyden akıp gitmesini sağlayacaktır.

2- Bu yöntemi uygularken ellerinizi ve solunum yollarınızı korumak için kesinlikle eldiven ve maske kullanın.

pas lekesi temizleme yöntemleri
pas lekesi temizleme yöntemleri

ilginizi çekebilecek diğer konularımız;

Yere damlayan boya temizliği

Plastik boya temizliği

Yağlı boya nasıl temizlenir

Banyodaki küf temizliği

Duvar küfü temizliği

Duvar kağıdı temizliği

Mermer temizliği

Silikon temizliği

Boya lekeleri

Alçı lekesi nasıl çıkarılır

Giysideki pas lekesi


pas lekesi nasıl temizlenir, pas lekesi nasıl çıkar, pas lekeleri, pas lekesi, fayanstan pas lekesi nasıl çıkar, nikel eşyaların pas temizliği, metal eşyalardaki pas temizliği, paslanmaz çelik yüzeyler, betondaki pas nasıl temizlenir, halıdan pas lekesi nasıl çıkar, pas lekesi temizliği, kurumuş pas lekesi, pas lekesini çıkarmak, pas lekesi temizleme yöntemleri, pas lekesini ne çıkarır, giysideki pas lekesi, demirden pas nasıl çıkar, lavabodaki pas lekesi nasıl çıkar

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0