Giysideki pas lekesi

Giysideki pas lekesi – Çamaşırlardaki pas lekeleri nasıl çıkar?

Giysideki pas lekesi – Kıyafetlerimize bulaşan pas lekelerinden nasıl kurtuluruz? Pas lekesi nasıl bulaşır ve nasıl temizlenir?

Giysideki pas lekesi – Zamanla metal maddelerin oksitlenmesi sonucu pas lekeleri oluşur. Pas lekesi en zor çıkan lekeler arasında yer alır. Bazen hiç farkında olmadan sürtündüğümüz bir yerden, bazen bir tamirat işiyle uğraşırken, bazen makineli ortamlarda çalıştığımız yerlerden, bazen de çamaşır makinemizin içinde oluşan paslanma dan ötürü giysilerimizde, havlularda, perde veya kumaşlarda istenmeyen sinir bozucu pas lekeleri oluşabilir. Bu lekeler her ne kadar zor lekeler olsa da hepsini çıkarmak için basit ama etkili yöntemler vardır.

giysideki pas lekesi
giysideki pas lekesi

Genelde insanlar pas lekesini demirin oksitlenmesi olarak bilirler ancak alüminyum ve bakır gibi malzemeler de paslanabilir. Pas lekesini temizleyebilmek için önce lekeyi tanımalısınız. Örneğin; demir ve metal kırmızı ve kahverengi tonlarda bir leke bırakır. Bazı pas lekeleri de hafif yeşil tonlarında ve küf görünümünde olabilir.

Giysilerdeki pas lekesi nasıl çıkarılır

Pas lekesini çıkarmak için genellikle asit kullanılır. Asit, kumaşa uygulandığında pas suda çözünür hale gelir ve lekenin çıkmasını kolaylaştırır. Limon suyundaki sitrik asit de pas için doğal ve iyi bir leke çıkarıcı görevi görür.

1- Öncelikle lekeli kıyafetinizin kuru olduğundan emin olun.

2- Pas lekesi olan bölgeye, limonu sıkarak dökün.

3- Limon suyunu kumaşın tamamen emmesini bekleyin.

4- Sonra giysiyi doğrudan güneş ışınlarının geldiği noktada kurumaya bırakın.

5- Ardından giysiyi ister elde ister makinede ılık suyla yıkayın.

pas lekesi nasıl çıkar
pas lekesi nasıl çıkar

Not: Pas lekelerinin çıkarılmasında ilk önce paslanan malzemenin özelliklerini tespit etmek gerekir. Şayet ipek, yün, deri, keten, süet gibi narin kumaşlar veya astarlı kıyafetler söz konusuysa, bunları profesyonel bir kuru temizleyiciye götürmelisiniz.

Farklı kumaşlardaki pas lekeleri nasıl çıkarılır

1- Kumaşın lekeli kısmına bolca limon dökülür, henüz ıslakken üstüne tuz ilave edilerek birkaç dakika bekletilir.

2- Daha sonra bu alan ovulur.

3- Ovma işleminden sonra kumaş güneşin altında kurumaya bırakılır. Limon suyu buharlaşarak kumaştan ayrıldıkça lekeyi de beraberinde götürür.

4– Kumaş kuruduğunda su izi gibi bir iz kaldıysa, kumaşın cinsine göre uygun bir programda iyi bir deterjanla yıkayın.

farklı kumaşlardaki pas lekeleri
farklı kumaşlardaki pas lekeleri

Kot kumaştaki pas lekeleri

Diğer pek çok kumaş türüne göre kot kumaşlar çok daha dayanıklı olduklarından ötürü bu tür kumaşlarda daha farklı bir yönteme başvurmalısınız.

1- Bu konuda artık temizlikte en büyük yardımcılardan biri olan ve birçok amaçla kullanılan WD-40 dan faydalanabilirsiniz.

2- WD-40`ın paslanma önleyici etkisi kot kumaşlara uyguladığında bu oluşumları tamamen ortadan kaldıracaktır.

3- Uygulamanın arkasından kotta kalan izi yok etmek için kotun cinsine uygun bir programda yıkayın.

Uzun süre bekleyen lekeler

Uzun müddet beklemiş ve tabaka haline gelmiş pas lekelerini çıkarmak için;

1- Öncelikle kumaşın üzerindeki bu tarz kalıntıları temizlemek için kalıntıyı plastik bir spatula veya kredi kartı gibi malzemelerle kazıyın.

2- Sonrasında yine aynı yöntemlerle bu kiri kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

pas lekesi temizleme yöntemleri
pas lekesi temizleme yöntemleri

Ayrıca bakınız;

Boya lekeleri

Anahtar teslim ev fiyatları

Ev boyama

Alçı lekesi nasıl çıkarılır


giysideki pas lekesi, çamaşırlardaki pas lekeleri nasıl çıkar, pas lekesi, pas lekeleri, bekleyen lekeler, farklı kumaşlardaki pas lekeleri, giysilerdeki pas lekesi nasıl çıkar, pas lekesi nasıl çıkar, pas lekesi kumaştan nasıl çıkar, kıyafetlerdeki pas lekesi nasıl çıkar, kıyafetlerimize bulaşan pas lekesi, pas lekesi nasıl temizlenir, giysilerden küf lekesi nasıl çıkar, pas lekesini çıkaran deterjan