silikon temizliği

Silikon Temizliği

Silikon Temizliği – Banyo ve mutfaktaki silikonlar nasıl temizlenir?

Silikon temizliği – Silikon neyle ve nasıl temizlenir, eski ve kararan silikonlar nasıl temizlenir, silikon temizleme yöntemleri nelerdir? Temizlenmeye gerek olmadan silikon nasıl düzgün çekilir.

Günümüzde inşaat işlerinde bir çok farklı marka, çeşit, renk ve kalite de silikonlar farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bu yazımızı okuduktan sonra genel olarak tüm silikon temizliklerini kolaylıkla yapacağınızdan eminiz.

Silikon temizliği konusunda size çok az kişinin bildiği bir tüyo verelim? 😉 Silikon çekmeden önce bulaşmasını istemediğiniz yerlere sabun sürün. Silikon temizliği konusunda bu ilginç bilgiyi verdikten sonra yazımıza hadi devam edelim. Ev, ofis ve birçok alanda sıkça kullanılan silikon; dayanıklı ve güçlü yapıştırıcı olmasının yanı sıra işlevselliğiyle de oldukça dikkat çekmektedir. Birçok yapıştırma işleminin yanı sıra su geçirmeme özelliğine de sahip olmasından ötürü mutfaklarda ve banyolarda da sıkça kullanılır. Ayrıca su, ısı ve elektrik yalıtımı sağlaması da silikonu popüler bir yapıştırıcı haline getirmektedir.silikon temizliği
silikon temizliği

Yaşam alanlarının bu kadar içerisinde olan silikonlar, kirlenme ve kararmaya çok elverişlidirler. Temizlikleri çok önemli olan ve sık kullanılan banyo ve mutfakların silikon uygulamaları sırasında istenen yüzey dışına bulaşmaları hem göz zevki bakımından hemde hijyenik açıdan lekelerin oluşmasına neden olabilir ve ciddi sorunlara yol açabilirler. Kararan silikonları temizlemek sıkıntılı ve zorlu bir süreçtir. Fakat farklı yüzeylerde oluşan bu silikon lekelerinin temizliği, yararlanılabilecek pratik, etkili ve doğru yöntemler kullanıldığı zaman pekte zor olmamaktadır.

Kararmış eski silikon temizliği

Amonyaklı krem

1- Oldukça etkili ve pratik bir yöntemdir.

2- Gerekli malzemeler; amonyaklı krem, bulaşık süngeri ya da bulaşık teli, iki adet temiz bez ve bir miktar su.

3- Malzemeler temin edildikten sonra kararan silikonun üzerini temiz bir bezle iyice silin.

4- Sonra bulaşık süngeri yardımıyla amonyaklı kremi kararan silikonun üzerine uygulayın. Uygulama sırasında kararan silikonu bulaşık süngeriyle güzelce ovun. Bulaşık süngeri yetersiz gelirse bulaşık telinden yardım alın.

5- Ovma işlemi bitirildikten sonra temiz bezle silikonu iyice silin. Silikonun nemli kalmamasına dikkat edin.

Çamaşır suyu

1- Oldukça yararlı ve kolay bir yöntemdir.

2- Öncelikle kararan silikona temiz bir bezle çamaşır suyu uygulayın. Uygulama esnasında bezle kararan silikonları iyice çitileyin.

3- İşlemi tamamladıktan sonra nemli bir bezle tekrar silin ancak silikonu kuru bırakın.

silikon uygulaması
silikon uygulaması

Eski silikon nasıl çıkarılır

Banyo, tuvalet ve mutfak gibi ıslak zeminlerde kullanılan silikon esnek, dayanıklı ve yapışkan bir kimyasaldır. Özellikle duşakabinlerde sızdırmazlık sağlamak için kullanılır. Fakat zaman içinde çamaşır suyuyla yapılan temizlik nedeniyle kararır ve çirkin bir görünüm alır. Hal böyle olunca bu durumdan kurtulmak için kararan eski silikonları temizleyip, yeniden silikon çekmek gerekir.

1- Silikonu üst ve alttan bir bütün halinde kesip tutabileceğiniz kadar olunca, dibinden yukarı doğru yavaşça çekin. Biraz açılıp kopacaktır. Bu işlemi tekrarlayarak biraz işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

2- Kalan küçük silikon atıklarını cam kazıyıcı, jilet, maket bıçağı benzeri bir aletle dikkatli bir şekilde kazıyın. Ancak sert zeminlerin çizilmemesi için derin çizikler atmayın.

3- İzopropil alkolle silikon atıklarını yumuşatarak, zımpara benzeri tırtıklı bir cisimle ya da bulaşık süngerinin yeşil sert tarafıyla ovalayarak çıkarmaya çalışın.

4- Eski silikon atıkları yeni silikonun yapışmasını engellediği için, yeni silikonu çekmeden evvel eski silikon atıklarının büsbütün temizlendiğine emin olun.

5- Silikon atıklarını daha profesyonel çıkarmak istiyorsanız, özel silikon yumuşatıcı kimyasallar alıp kullanabilirsiniz.

6- Özel silikon yumuşatıcı kimyasallar silikonu kestikten sonra, sadece kalan atıkların yumuşatılıp daha kolay çıkmasını sağlar.

Uyarılar

1- Silikon sökülmesi zor ve çok esnek bir kimyasal olduğu için kesici kullanırken ellerinizi korumak için mutlaka kalın bir eldiven kullanın.

2- Eski silikonu kaldırdıktan sonra, yeniden silikon uygulayacaksanız, yeni silikonun kaliteli, küf önleyici, antibakteriyel ve kararmaya karşı dayanıklı olmasına dikkat edin.

3- Silikonu sökmek için tiner ve benzeri aşındırıcı maddeler kullanmak küvet ve duş teknenizin yüzeyine zarar verebilir.

4- Yeni silikon alırken, yapı malzemeleri satan firmalara kararma durumunu anlatıp ürünün antibakteriyel olup olmadığını, küf ve mantar tutup tutmadığını sorup öyle almalısınız. Size sanitary silikonu öneririm.

Sanitary silikon

1- Antibakteriyel, çabuk kabuklaşan yüzeylere iyi yapışan bir silikondur.

2- Küf ve mantar oluşumunu kesinlikle engeller.

silikon nasıl temizlenir
silikon nasıl temizlenir

Banyoda silikonlanmış alanlardaki küf temizliği

Her ne kadar antibakteriyel olursa olsun küvet, duş ve lavabo kenarlarında kullanılan silikon, bir veya iki yıl içerisinde küflenir.

1- Küf silikonların içine sızdıysa, silikonları söküp kazımak ve iyice temizlemek gerekmektedir.

2- Tekrar silikon yaparken uçucu gaz içermeyen antibakteriyel silikon kullanmalısınız.

3- Silikon uygulamadan önce uygulanacak olan yerin kesinlikle kuru olduğundan emin olmalı ve daha sonra silikonu çekmelisiniz. Aksi taktirde küflenme çok hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

4- Duşakabin kapısının kenarlarında yer alan, dışarıya su sızmasını engelleyen silikonlara küf yayılmışsa; şeridi camdan çekerek çıkarıp deterjanla fırçalayın. İyice durulayıp kuruladıktan sonra tekrar kapıya takın.

Önemli Not:

1- Küflerin nemli, ıslak ve sıcak ortamları çok sevdiği unutulmamalı ve banyoyu kullandıktan sonra ya da kullanırken kesinlikle havalandırmayı açık tutmalısınız.

2- İçerideki nemin bir an önce kurutulması için nemli kalan yerleri paspasla hemen temizlemelisiniz.

silikon nasıl çekilir
silikon nasıl çekilir

Sert yüzeylerin silikon temizleme yöntemleri

Sert yüzeylerde oluşan silikon lekeleri sert bir cisimle veya jiletle kazınarak çıkartılabilir. Fakat cam, ayna ve seramik gibi yüzeyler kazıma sırasında çizilebileceği için bu yüzeylerde daha dikkatli bir şekilde çalışılmalıdır.

1- Cam yüzeye yapışan silikon lekesi kurumaya başlamışsa; silikon yüzey büsbütün kurumadan evvel herhangi bir ucundan tırnak yardımıyla kısa sürede koparılmadan kaldırılır.

2- Tırnakla koparma işleminde başarılı olunamamışsa; cama zarar vermeyecek olan bıçak veya sert bir plastikle kazınmalıdır. Lekelerden ötürü kalan kalıntılar ve atıklar ıslak temiz bir bez yardımıyla güzelce silinir.

3- Camlara bulaşan silikon lekelerini kurumadan önce ıslak mendil veya ıslak bezle silerek kısa sürede temizleyebilirsiniz. Ancak silinme sırasında oldukça özen göstermelisiniz. Aksi taktirde fark edilmeden leke epeyce geniş bir yüzeye yayılır ve daha büyük soruna neden olur.

4- Silikonun kazınmasından sonra geride silikondan kaynaklı lekeler kalır ve cama iyice nüfus eder. Bu tarz sorunlarda lekelere yapılacak en güzel uygulama silikonun ısıtılmasıdır.

5- Silikonun ısıtılması için kullanılabilecek en güzel ürün saç kurutma makinesidir. Saç kurutmayı sorun olan yere tutun ve iyice ısıtın.

6- Silikon olan yerin erimesinden sonra temiz ve nemli bir bezle ısınan silikonu hızlı bir şekilde hemen silin. Bu uygulama işlemini birkaç kez tekrarlayın.

7- Silikon lekelerini kesin olarak çıkaracak başka bir çözümde silikon çözücü ürünlerin kullanılmasıdır. Bu ürünleri yapı marketlerden kolayca temin edebilirsiniz.

8- Silikonun üst kısmına uygulama yapıldıktan sonra leke silinerek temizlenir.

9- Bu tarz ürünlerin yanı sıra izopropil alkol ve aseton kullanımı da yapılır. Bu maddeler lekelerin üstüne direkt olarak uygulanır. Arkasından bir bez yardımıyla tampon yapılarak temizleme işlemi yapılır.

10- Yumuşayan silikon her zaman bez yardımı ile silinerek temizlenmelidir. Arkasından mutlaka durulama ve kurulama işlemleri de yapılmalıdır.

silikon tabancası
silikon tabancası

Kumaştaki silikon temizliği

1- Kumaşta oluşan silikon lekeleri, kumaş yıkanmadan önce asetonla dikkatli bir şekilde silinmelidir.

2- Hassas kumaşlardaki silikon lekelerinin çıkartılması için ise kuru temizleme tercih edilmelidir.

ilginizi çekebilecek diğer konularımız;

Bayram temizliği

Bahar temizliği

Mermer temizliği

Duşakabin temizliği

Fayans temizliği

Duvar kağıdı temizliği

Küf temizliği

Duvar küfü temizliği

Banyodaki küf temizliği

Plastik boya temizliği

Yere damlayan boya temizliği

Detaylı temizlik

Günlük temizlik


silikon temizliği, kumaştaki silikon temizliği, silikon lekesi nasıl temizlenir, silikon çözücü, silikon temizleme yöntemleri, sert yüzeylerin silikon temizliği, eski silikon nasıl çıkarılır, kararmış eski silikon temizliği, silikon lekesi temizliği, banyo ve mutfaktaki silikonlar nasıl temizlenir, silikon neyle temizlenir, silikon nasıl temizlenir, banyo silikonu nasıl temizlenir, silikon nasıl sökülür, sanitary silikon, silikon lekesi camdan nasıl çıkar, donmuş silikon nasıl eritilir

WhatsApp Bilgi Al
7/24 Müşteri Hizmetleri
Merhaba! Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz. 7/24 Müşteri Hizmetleri.