Duvar Kağıdı Temizliği

Duvar kağıdı temizliği – Duvar kağıdı nasıl temizlenir, nasıl silinir?

Duvar kağıdı temizliği – Hanenizde farklı bir atmosfer oluşturan duvar kağıdınızın nasıl tozlanıp kirlendiğine inanamazsınız.

Duvar kağıdı temizliği –  Her şeyden önce duvar kağıdı uygulamasının kaliteli bir işçilikle yapılması gerekir. Bunun yanı sıra duvar kağıtlarını uzun seneler rahatlıkla kullanılabilmesi için bakımına ve temizliğine önem verilmesi gereklidir. Duvar boyalarına nispeten korunması ve temizliği biraz daha zordur. Günümüzde duvar kağıtları artık kolaylıkla silinebilir hatta yıkanabilir özelliklere sahiptirler. Bu nedenle düzenli aralıklarla ve yaraşır bir bakımla kağıtlarınızın hem yeni görünümünü koruyabilir hemde temizliğini sağlayabilirsiniz.

duvar kağıdı nasıl temizlenir

duvar kağıdı nasıl temizlenir

Duvar kağıdı  bakımı ve temizliği;

1- Öncelikle duvar kağıdınızın düzenli olarak tozunu almanız gerekir. Bu işlem için en kolay yöntemlerin başında elektrik süpürgesi gelir. Elektrik süpürgenizin ucuna yumuşak bir fırça, fırçanın üzerine beyaz bir toz bezi dolayın ve duvar kağıdınızı yukarıdan aşağıya doğru süpürerek temizleyin.

2- Bir diğer yöntem silme ve yıkama yöntemidir. Bu işlem için öncelikle duvar kağıdınızın silmeye veya yıkamaya uygun olup olmadığını test etmeniz gerekir. İçinde deterjan (bulaşık deterjanı) olan bir karışımı duvar kağıdının bir ucuna püskürtün. Şayet duvar kağıdı koyulaşırsa veya sıvıyı emerse, o zaman duvar kağıdınızın bu işlem için uygun olmadığını anlarsınız.

3- Duvar kağıdındaki lekeleri çıkarmak için, soğuk veya ılık suya biraz arap sabunu koyun ve fazla ovmadan lekeli yeri silin ve kurumaya bırakın.

4- Başka bir kolay yöntemse bir kova suyun içine biraz bulaşık deterjanı ekleyerek duvar kağıtlarını silmektir.

Duvar kağıdı canlılığını kaybetmiş ve rengi solmuş ise;

1- İki kaşık karbonatı 1 lt suya koyup iyice karıştırın.

2- Daha sonra temiz bir bez yardımıyla fazla bastırmamak şartıyla yavaş ve narin bir şekilde duvar kağıdınızı silin.

duvar kağıdı temizleme püf noktaları

duvar kağıdı temizleme püf noktaları

Duvar kağıdında yağ lekesi varsa;

1- Bir çay kaşığı karbonatı, bir yemek kaşığı suya ilave edin ve macun kıvamına gelene dek karıştırın.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Duvar Renkleri Hakkında Bazı İpuçları

2- Hazırlamış olduğunuz macunu lekenin üstüne sürün ve 10-15 dakika kadar bekletin.

3- Daha sonrasında ıslak bir bezle silip kurulayın.

Narin ve lekeli duvar kağıdı temizlemek;

1- Narin ve lekeli duvar kağıdı temizlemek hiç kolay değildir. Bu işlem için boya mağazalarında satılan duvar kağıdı hamuru alabilirsiniz.

2- Boya mağazalarından almış olduğunuz hamuru elinize alarak top haline getirin ve duvarın üzerinde elinizle gezdirin.

3- Bütün duvar kağıtlarını bu biçimde temizleyebilirsiniz ve işlem sırasında elinizdeki hamur kirlenirken, duvar kağıtlarınızın tertemiz olduğunu görürsünüz.

duvar kağıdın temizliği

duvar kağıdın temizliği

Duvar kağıdı temizlerken dikkat edilmesi gerekenler;

1- Duvar kağıdını silerken dairesel hareketlerle değil dikey hareketlerle silmeniz gerekir. Bunun nedeni dairesel hareketlerle silerseniz dalga dalga görüntülerin oluşacak olmasıdır.

2- Düzgün bir şekilde yukarıda belirtilen malzemelerle silip temizlemiş olduğunuz duvar kağıdınızın ardından yine temiz ve nemli bir bezle silerseniz deterjan kalıntılarının kalmasını önlersiniz.

3- En son kuru bir bezle tekrar silip duvar kağıdında kalan ıslaklığı almalısınız.

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Duvar kağıdı nasıl sökülür

Duvar kağıdı uygulaması

İthal duvar kağıtları

Duvar kağıdı seçimi

Duvar kağıdı fiyatları

Duvar kağıdı modelleri

2017 duvar kağıtları


İLGİLİ BAŞLIKLAR: duvar kağıdı temizliği, duvar kağıdını silerken, duvar kağıdını temizlerken dikkat edilmesi gerekenler, narin ve lekeli duvar kağıdı temizlemek, duvar kağıdındaki lekeleri çıkarmak için, duvar kağıdı bakımı ve temizliği, duvar boyaları, duvar kağıtları, duvar kağıdı uygulaması, duvar kağıdı nasıl temizlenir, duvar kağıdı nasıl silinir

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir