mermer nasıl temizlenir

Mermer temizliği

Mermer temizliği – Mermer temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Mermer temizliği – Mermer temizliği yanlış yapıldığı zaman dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir. Zarar vermeden mermer temizliği nasıl yapılır?

Mermer temizliği – Birbirinden güzel, şık desenleri ve değişik renkleri ile kireç taşının başkalaşıma uğramasıyla meydana gelen mermer, yer döşemelerinden tutunda mutfak tezgahlarına kadar kullanım alanlarına sahip güçlü ve görkemli doğal taşlardan birisidir.

mermer temizliği nasıl yapılır
mermer temizliği nasıl yapılır

Doğal taşların temizliğini yaparken diğer malzemelere nazaran çok daha dikkat etmelisiniz. Çamaşır suyu ve sentetik temizleyiciler mermer yüzeylerde kullanılmaz. Bu konuda yapılan en büyük yanlışlardan biriside mutfak ve banyo mermerlerinin temizliğinde kullanılan kireç çözücülerdir. Çünkü mermer zaten kireç taşından oluşur, bunun üstünde kireç çözücü kullanmak mermeri kısa zamanda aşındırır ve geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olur ve kullanılmaz hale gelir.

Mermer temizliği nasıl yapılır

Deterjanla mermer temizliği

1- İlk önce mermer üstünde bulunan kalıntı ve tozları temizleyin.

2- Mermer yüzeyler için kullanılan sıvı veya krem temizlik ürününü bütün yüzeye dağıtın.

3- Üç beş dakika kadar kirlerin kabarmasını bekleyin.

4- Daha sonra yumuşak, nemli veya ıslak bir bez yardımıyla çok fazla batırmadan deterjanı temizleyin. (fazla bastırırsanız mermerin çizilmesine neden olur.)

5- Kuru havlu ya da bez ile mermeri güzelce kurulayın.

mermer nasıl temizlenir
mermer nasıl temizlenir

Mermer cilası

1- Günlük rutin temizliğinin dışında, marketlerde kolayca bulunabilen mermer cilasından alarak ara sıra mermeri parlatarak güzel ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

2- Satın alırken dikkat etmemiz gereken husus mermer cilasında kullanılan sıvının, mermer için üretilmiş olduğundan emin olmaktır. Çünkü başka bir ürün için veya granit için üretilmiş sıvılar mermere zarar verir.

Doğal ürünlerle mermer temizliği

1- Karbonatı suyla karıştırarak yoğun bir macun haline getirin. Lekeli bölgeye sürün ve üzerini streç filmle kapatıp, bir gün boyunca bekletin. Ertesi gün streçi çıkartıp lekeli bölgeyi suyla temizleyin.

2- Mermer  yüzeyleri parlatmak için bir parça güderi kullanmakta mümkündür. Çünkü güderi tüy bırakmayan, hiçbir yüzeye zarar vermeyen yumuşak bir kumaştır. Temizliğini bitirmiş olduğunuz mermer yüzeye, temizliğinden emin olduğumuz güderi parçasını sürerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

mermer temizliği
mermer temizliği

Mermer temizliği ve kullanımında dikkat edilecekler

1- Limonu mermer üzerinde keserken yada sıkarken mutlaka bir bez ya da kesme tahtası kullanın. Çünkü mermer yüzey limon suyunu emer ve bir daha çıkarılamayacak lekelenmelere neden olur.

2- Kimyon, köri, kahve gibi güçlü pigmentlere sahip malzemeler döküldüğü anda bekletilmeden hemen temizlenmelidir. Çünkü bu tür ürünler içeriklerinden ötürü mermere nüfuz eder ve zarar verir.

3- Aynı zamanda yine şarap, kahve, portakal suyu gibi güçlü sıvılar mermer yüzeyle temas ettiğinde bekletilmeden hemen temizlenmelidir.

4- Sirke birçok yüzeyin temizliğinde rahatça kullanılan doğal bir sıvıdır; fakat söz konusu mermer ise, asidik yapısından ötürü zarar verebileceğinden mermer yüzeylerin temizliğinde kullanılmaz.

5- Sıcak tencereleri hem leke yapacağından hemde mermer yüzeye zarar vereceğinden ötürü doğrudan mermerin üstüne koymamalısınız.

6- Tanecikli ya da sert maddeler mermeri çizer.

7- Evinizdeki zemin döşemeniz mermerse, sandalye ve masa ayaklarının mermeri çizmesi kaçınılmazdır. Bunu engellemek için yumuşak yapışkanlı koruyucuları ayakların altına yapıştırın.

8- Tencere temizliğinde kullandığınız teller mermere ciddi zararlar vereceğinden temizlik sırasında mutlaka yumuşak bez veya yumuşak sünger kullanmalısınız.

9- Yoğun kimyasal içeren maddeler mermere ciddi zararlar verip aşındırdığı için bu tür ürünleri kullanmaktan kaçının.

Ayrıca bakınız;

Yağlı boya nasıl temizlenir

Alçı lekesi nasıl çıkarılır

Duşakabin temizliği

Fayans temizliği

Duvar kağıdı temizliği


mermer temizliği, mermer temizliği ve kullanımında dikkat edilecekler, mermer yüzeyleri parlatmak, doğal ürünlerle mermer temizliği, mermer cilası, deterjanla mermer temizliği, mermer yüzeyler, mermer, doğal taşların temizliği, mermer temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler, mermer nasıl temizlenir, mermer temizliği nasıl yapılır, mermer üzerindeki lekeler nasıl çıkarılır, mermer temizliği nasıl yapılmalı

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir