Boya badana yaptınız ve yerlere boyamı damladı? Eskiden kalma boyaların yerden nasıl temizleneceğini bilmiyor musunuz? Yerleri çizmekten veya zarar vermekten mi korkuyorsunuz? Yazımızı okuduktan sonra yerdeki boyaların temizliği hakkında bir çok farklı metot öğrenmiş olacaksınız.

Yerdeki Boyalar Nasıl Çıkar – Eski boyaların yerden temizlenmesi işi bilmeyenler için kâbus gibidir. Çok zordur ve acemice metotlarla yapıldığında hem ellerinize, hemde yüzeylere zarar verebilirsiniz. Aslında çok basit yöntemlerle kolayca yerdeki boyaları temizleyebilirsiniz. Nasıl mı?

Boya temizliği
Boya temizliği

Boya Nasıl Temizlenir

Eskiden kalma yere damlamış boyaları, yeni damlamış ve kurumuş boyalara oranla çok daha zor temizlenir. Bu yüzden daha bilinçli hareket etmek gerekmektedir. Öncelikle yüzey laminat parke veya rabıta gibi ahşap yüzeylerden ise kesinlikle sentetik veya selülozik tiner gibi kimyasal malzemeler kullanmamalıyız yerdeki boyalar nasıl çıkar diye merak ediyorsanız . Çünkü bu maddeler ahşap yüzeylere ve üzerindeki vernik ve cilalara kesinlikle zarar vermektedir. Kolayca çizilmelerine ve parlaklıklarının ciddi oranda zarar görmesine sebep olmaktadırlar. Bu yüzden su bazlı çözümlere başvurmalıyız. Sabunlu su ile yerdeki boyalı yeri ıslatıp 5 dakika kadar bekleyin. Daha sonra tekrar aynı şeyi yapın. Bu şekilde yerdeki boyalar yumuşayacaktır. Daha sonra bir spatula yardımıyla yavaş hareketlerle boyaları kazımaya başlayabiliriz. Fakat bazı boyalar sentetik boya damlası olabilir. Bu tür yağlı boyalar su ile yumuşamaz. Bunun için tiner ile nemlendirilmiş bir bez ile parkelere bulaştırmadan baya damlaları ıslatılmalı ve beklenilmelidir. 5 dakika kadar sonra yine aynı şey yapıldıktan sonra yine bir spatula yardımıyla yavaş hareketlerle kazınmaya çalışılmalıdır. Kazıma işi bittikten sonra bulaşık süngerinin sert yüzeyi ile de ince temizlikleri yapılmalıdır. Tamamen olmasa bile, kısmen temizlik yapılmış olur bu şekilde.

Boya nasıl temizlenir
Boya nasıl temizlenir

Alınacak Önlemler

Boya badana yapmadan önce mutlaka koruma bantları ve kaplama naylonları ile temizlik önlemlerini almalıyız. Tüm süpürgelikler, pencere ve kapı pervazları, eşyaların üzerilerini tamamen örtmeliyiz ve ambalajlamalıyız. Ne kadar işinin ehli olursa olsun, bir usta veya işi yapacak kişi mutlaka temizlik önlemlerini almalıdır. Tüm kullanacağımız malzemeler temiz olmalıdır.

Boyanın yerden temizlenmesi
Boyanın yerden temizlenmesi

Şu sayfalarımızı da mutlaka ziyaret edin

Boya Badana
Boya Badana Fiyatları
Silikon Temizliği
Banyo Temizliği
Fayans Temizliği
Mermer Temizliği
Duvar Kağıdı Temizliği

İLGİLİ BAŞLIKLAR: boya temizliği,boya nasıl temizlenir,yerdeki boyaların temizlenmesi,damlayan boya nasıl kazılır,boyanın kolay kazılması,boyayı yerden çıkarmak,kurumuş boya nasıl çıkar,