Hizmetlerimiz

İnşaat

Proje + İnşaat
14
500 1 M2
 • Ekonomik inşaat
 • Popüler inşaat
 • Ultralüks inşaat
Kampanya

Tadilat

Eski Ev Yenileme
5
250 1 M2
 • Ekonomik tadilat
 • Popüler inşaat
 • Ultralüks inşaat
Kampanya
Videoyu oynat
ONLİNE ZİYARETÇİ
evlerde aydınlatmanın önemi

İÇİNDEKİLER

Evlerde aydınlatmanın önemi

Evlerde aydınlatmanın önemi – Ev dekorasyonunda aydınlatma nasıl olmalı

Evlerde aydınlatmanın önemi – Aydınlatmanın sağlığımıza etkileri nelerdir? Evde aydınlatma nasıl olur, nasıl yapılır? İyi bir aydınlatma için neler gerekir, hangi oda nasıl aydınlatılmalıdır, doğru aydınlatma seçmenin ipuçları.

Evlerde aydınlatmanın önemi Dekorasyonda aydınlatma her ne kadar önemsenmeyen bir durum görünümünde olsa da, evin atmosferini en çok etkileyecek ve karakterini tamamlayacak en önemli unsur olduğundan ötürü aydınlatma ürünlerinin önemi oldukça büyüktür. Evlerimizde bulundurduğumuz mükemmel dekorasyon seçenekleri, belirgin bir biçimde bizlere sunulan kusursuz teknolojiler sayesinde, farklı çözümleri de beraberinde getirmektedir ve seçim yaparken en ideal şekilde karşımıza çıkmaktadır.

evlerde aydınlatmanın önemi
evlerde aydınlatmanın önemi

İyi aydınlatmalar, kullanılan mekanların renklerini ve detaylarını daha iyi göstererek güzel bir atmosfer oluşturur. Kötü aydınlatmalar ise eşyaların havasını söndürerek odanın sıradan görünmesine yol açar. Bu yüzden evlerimizde farklı bir atmosfer oluşturmak, aydınlatmadan doğru ve sağlığımız açısından faydalı bir şekilde yararlanmak ve sıcak bir ortam oluşturmak için aydınlatma ürünlerini dikkatlice araştırıp sonrasında ideal bir ışık için, çok farklı çeşit ve türleriyle değişik ortamlar oluşturmalıyız.

Özellikleri bakımından harika seçenekler sunan ışığın farklı çeşit ve türleriyle oldukça değişik ortamlar oluşturmak mümkündür. Geleneksel ürünlerin aksine, inanılmaz derecede farklı olan yeni trend aydınlatma ürünleriyle içinize sinen etkin sonuçlar alabilirsiniz. Etkileyici, daha ferah ve modern bir görünüm elde etmek istiyorsanız, son dönemin led aydınlatma sistemlerini tercih edebilir duvara gömülen led beyaz ışıkla muhteşem sonuçlar alabilirsiniz.

Tasarımlarına bağlı olarak;

 • Lamba
 • Lambader
 • Aplik
 • Sarkıt
 • Avize
 • Abajur

Kullanım alanlarına bağlı olarak;

 • Tavan aydınlatma
 • Duvar aydınlatma
 • Yerden aydınlatma

olarak adlandırılan aydınlatma ürünlerini seçebilirsiniz. Ancak aydınlatma ürünlerini seçerken uzun süre kullanabileceğiniz kaliteli malzemeden yapılmış, çabuk yıpranmayacak ve renk değiştirmeyecek ürünler seçmenizi tavsiye ederiz.

Dekorasyonda aydınlatmanın önemi;

Ev dekorasyonunun olmazsa olmazların başında aydınlatma sistemleri yer almaktadır. Nasıl bir dekorasyon yaparsanız yapın, doğru bir aydınlatma sistemi kullanmazsanız; istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Aydınlatma düzeni mekanda kullanılacak olan odanın genişliğini, dekorasyonunu ve en önemlisi de mekanın kullanım fonksiyonlarını etkileyen çok önemli bir detaydır. Doğru bir aydınlatma sistemiyle evlerinizde ve iş yerlerinizde çok daha keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Diyelim ki evinizde tadilat yapmaya karar verdiniz; Öncelikle tadilata başlamadan evvel nasıl bir aydınlatma düşündüğünüze karar vermelisiniz ve ona göre tadilat işlemlerine başlamalısınız.

mutfak nasıl aydınlatılmalı
mutfak nasıl aydınlatılmalı

Aydınlatma ürünleri;

Modern tasarımlı avizeler;  Genel olarak yemek masaları üzerinde kullanılan klasik sarkıt bir avizenin şıklığını ve ağırlığını, zevkli bir şekilde kullanarak modern bir yemek odasında farklı bir tarz oluşturabilirsiniz.

Klasik avizeler; Her geçen gün yeni malzemelerin artması ve elimizde bulunan malzemelerin farklı şekilde işlenip değerlendirilmesiyle  ortaya mutlaka uygun tasarım ve modeller çıkacaktır. Ancak ortaya çıkan bu modellerin evinizin tarzına uymayacağını düşünüyorsanız, sarkıt aydınlatma sistemleriyle modern tavan aydınlatmalarını bir arada kullanarak, seçeceğiniz sarkıt lambanın rengini ve şeklini ortamdaki diğer tekstil ürünleriyle uyumunu sağlayarak   kendi zevkinize uygun ortamlar oluşturabilirsiniz.

Lambaderler; Genel olarak evlerin köşelerinde mobilyaların arasında bir köşede kaybolacak şekilde yerleştirilen lambaderler, zevke ve isteğe bağlı olarak ahşap mobilyalarla karşıtlık yapacak şekilde metal ya da farklı malzemeler seçilerek, ilginç bir tarz oluşturularak klasik kullanımın dışında değerlendirilebilir.

Duvar lambaları ve aplikler; Ortamda kuvvetli, baskın bir ışık istemiyorsanız ve aynı zamanda mobilya, tablo veya sizin için özel bir objeye dikkat çekmek istiyorsanız, duvar lambaları ve aplikler sıkça kullanılan oldukça ideal bir aydınlatma türüdür. Kullanılan ışığın şiddeti odaklanan objenin kullanıldığı malzemeye ve renk özelliklerine göre istediğiniz şekilde rahatça ayarlanabilir.

Masa lambaları veya çalışma lambaları; Genel olarak evlerde veya ofislerde çalışma ortamını bölgesel olarak aydınlatmak için kullanılan ürünlerdir. Tercih edilen ışık daha çok çalışılan bölgeye odaklanarak yumuşak ve gözü yormayan bir aydınlatma sağlanmalıdır. Aynı zamanda seçilen masa lambası ve çalışma lambasının görsel açıdan tasarımına da dikkat edilmesi gerekir. istenildiği zaman rahatça hareket ettirilebilmesi ve ortamın genel dekorasyonuyla uyumlu olması gerekmektedir.

Masa lambaları veya çalışma lambaları ofislerde veya evlerde çalışma ortamını bölgesel aydınlatmak için tercih edilmektedir. Seçilen masa lambası ve çalışma lambasının istenildiğinde hareket ettirilebilmesi ve ortamın genel dekorasyonuyla uyumlu olması gerekmektedir.

ev dekorasyonunda aydınlatma nasıl olmalı
ev dekorasyonunda aydınlatma nasıl olmalı

Evde aydınlatma nasıl olmalıdır?

Hepimizin bildiği gibi günlük hayatta her odanın kendine has bir gösterişi vardır. Bu yüzden aydınlatma planı yaparken, ışıklandırma işimizi kolaylaştırmalı ve aynı zamanda güzelleştirmeli diye düşünerek ona göre plan yapmalıyız. Plan hazırlıklarında aydınlatmayı üç şekilde ele alabiliriz;

1-) Ortam Aydınlatması

 • Amacı odanın tümüne yetecek, genel bir aydınlatma kaynağı olarak kullanılmasıdır.
 • Pencereden gelen gün ışığı veya tavan lambası ortam aydınlatması sağlayan ışık kaynaklarıdır.
 • Avizeden tavan armatürüne, gizli tavan aydınlatmalarından büyük lambaderlere kadar olan ışık kaynakları bu amaçla kullanılır.
 • Yukarıda saymış olduğumuz ışık kaynakları, epeyce güçlü ışık kaynağıdır ve odanın geneline aynı şekilde yayılır.
 • Genel aydınlatmayı ister sarı, ister beyaz ışıkla yapmak tamamen sizin tercihinize bağlıdır.
 • Sarı ışığı tercih edenler floresan lambaların artık sadece beyaz değil farklı renklerde üretildiğini unutmamalıdır.

Not: Doğru bir aydınlatma yapmak için her odada bir tavan lambası olması yeterli değildir. Bu sebeple diğer iki aşamayı da aydınlatma planına dahil etmek eve büyük katkı sağlar.

2-) Görev Aydınlatması; 

 • Okumak, el işi yapmak, çalışmak, makyaj yapmak, yemek yapmak gibi işlerinizde özel olarak gözünüzü yormayacak ve yaptığınız işi kolaylaştıracak, yeterli ışığı sağlamakla görevlidir.
 • Okuma lambaları ve masa lambalarından abajurlara, tezgah arası lambalardan banyo dolabı ve tuvalet masası lambalarına kadar olan aydınlatma ürünleri görev aydınlatması ürünleri arasında yer alır.
 • Odalarda ortam aydınlatmasında düzenleme yapıldıktan sonra, görev aydınlatmasının nerelerde kullanılacağının belirlenmesi için bir listesi hazırlanır.
 • Hazırlamış olduğunuz liste yardımıyla, ekstra aydınlatma gereken durumlar hangileri ve odaya ne gibi bir ekleme yapılabileceğini rahatça görebilirsiniz.

3-) Vurgu Aydınlatması; 

 • Son olarak evde ruh halinize göre uygun bir atmosfer oluşturabileceğiniz, özel aydınlatma dokunuşlarından olan vurgu aydınlatmalarına. Evin atmosferini belirlemekte oldukça etkili olan bu dokunuşlarla, sevdiğiniz bir köşeyi veya objeyi öne çıkarabilirsiniz.
 • Sevdiğiniz aksesuarları öne çıkarmanın yanı sıra evinizin mimari özelliklerini vurgulamak ve hatta evde gözlerden uzak tutmak istediğiniz köşeleri saklamak için  bu aydınlatmadan yararlanabilirsiniz.
 • Spot lambalardan çerçeve lambalarına, niş aydınlatmalarından dimmer anahtarlı lambalara, duvar apliklerinden dolap içi aydınlatmalarına kadar olan ürünler vurgu aydınlatması ürünlerindendir.
yatak odası nasıl aydınlatılmalı
yatak odası nasıl aydınlatılmalı

İyi bir aydınlatma için; 

Aydınlatmanın aşamalarında, nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettik. Şimdide işleri kolaylaştıracak birkaç öneri verecek olursak;

 • Işığın seviyesini yükseltmek için odanın farklı noktalarına, farklı yüksekliklerde aydınlatma ürünleri koyabilirsiniz.
 • Hem evinizi daha güzel göstermesi hemde kulanışı için tavanda sıralayacağınız üç avize yerine, bir ayaklı lamba, bir abajur veya bir tavan lambası gibi, çeşitli ışık kaynaklarından yararlanabilirsiniz.
 • Işığın göz yormaması ve odada bulunan diğer kişilerin gözlerinin dinlenmesine fayda sağlaması açısından, odanın ayrı bölümlerinin farklı miktarda ışıkla aydınlanmasına izin vermelisiniz.
 • Mutfak aydınlatmalarında ışığı mutfağın orta yerinde değil, iş yaparken tezgahta veya yemeği kontrol ederken ocakta daha çok ihtiyaç duyduğunuzu düşünerek görev ve vurgu aydınlatmalarını ihmal etmemelisiniz.
 • Banyoda aynanın üstünde ve her iki yanında aydınlatmanın olması, makyaj yaparken ve tıraş olurken işinizi kolaylaştırmasının yanı sıra, aynaya bakarken gölge sorununu da ortadan kaldırır.
 • Işığın şiddetini kolayca ayarlayabilmek ve istediğiniz atmosferi oluşturabilmek için, evdeki elektrik anahtarlarını dimmer anahtarlarla değiştirebilirsiniz.
 • Salon için dekorasyonda aydınlatmanın önemi büyük olduğu için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yemek yenilecek bölümde iyi bir aydınlatma sisteminin kurulması bunların başında gelmektedir. Salonunuz için iyi bir ışıklandırması bulunan güçlü bir avize seçebilirsiniz.
yeni trend aydınlatmalar
yeni trend aydınlatmalar

Hangi oda nasıl aydınlatılmalı;

Dekorasyonu gösteren aydınlatma dır ve çok önemli bir parçası olan ışığın rolü nedense unutulur. Oysa ki yemek yaparken, okurken, dinlenirken her koşulda iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç vardır ve evin değişik bölümleri için farklı aydınlatma kurallarına uyarak yaşamımızı daha konforlu bir hale getirmek bizim elimizdedir. Şimdi odalar için aydınlatmalara geçecek olursak;

Koridor;

 • Koridor boyunca ışık kaynakları dizilebilir veya yarı şeffaf aplikler kullanılabilir.
 • Ancak koridorla odalar arasında çok fazla ışık farkı olmamasına dikkat edilmelidir.

Yemek odası;

 • Yemek esnasında masa üstündeki her şeyin net olarak görünmesi gereklidir ve tavan aydınlatması da buna göre olmalıdır.
 • Masanın üzerinde yer alacak tavan aydınlatmasının yanı sıra yerden aydınlatma kullanılabilir.

Mutfak; 

 • Dolap içlerinin ve çevrenin iyi algılanabilmesi için tavanda geniş yüzeyli ışık yayıcı lambalar kullanılmalıdır.
 • Bunun yanı sıra tezgah üstünün bölgesel olarak aydınlatılması gerekir.

Banyo;

 • Kayma riski yüksek bir alan olduğundan dolayı iyi aydınlatılması gerekir.
 • Ayrıca makyaj yapmak için aynanın bulunduğu alan da iyi aydınlatılmalıdır.

Yatak odası;

 • Başucu aydınlatması duvardan, yatak üzerine aplikle veya komodinler üzerine konan lambalarla yapılır.
 • Yataktan kalkmadan komodin üstündeki abajurların kontrol edilebilmesi iyi olmasına rağmen okumak açısından yetersiz kalır.
 • Oturduğunuzda başınızın hizanıza gelecek ve doğrudan göze gelmeyecek bir aydınlatma tercih edilmelidir.

Çocuk odası;

 • Renklerin doğru algılanabilmesi için, tüm renkleri olduğu gibi gösteren aydınlatmalar tercih edilmelidir.
 • Yorulmadan uzun süre çalışmak ve çocukların göz sağlığını korumak için, çalışma masalarının aydınlık olmasına ve ışığın yansıma yapmamasına dikkat edilmelidir.
dekorasyonda banyo aydınlatması
dekorasyonda banyo aydınlatması

BİRBİRİNDEN GÜZEL VE ŞIK EVDE AYDINLATMA ÖRNEKLERİ

ilginizi çekebilecek diğer konularımız;


evlerde aydınlatmanın önemi, ev dekorasyonunda aydınlatma nasıl olmalı, ev dekorasyonunda aydınlatma, aydınlatma ürünleri, hangi oda nasıl aydınlatılmalı, iyi bir aydınlatma için, dekorasyonda aydınlatmanın önemi, yeni trend aydınlatma ürünleri, aydınlatma sistemleri, dekorasyonda aydınlatma, led aydınlatma sistemleri, ev dekorasyonunda ışıklandırma, evde aydınlatma nasıl olmalı, aydınlatma tüyoları, eviniz için ilginç aydınlatma fikirleri, gözü yormayan ışık rengi, salon aydınlatması nasıl olmalı, avize seçimi nasıl olmalı, en iyi aydınlatma, salonda iki avize

🤞 Bültenimize Abone Olun!

Güncellemelerden, fiyatlardan ve projelerimizden anında haberdar olun. İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Butonlar aracılığıyla paylaşabilirsiniz;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir