aydınlatmanın önemi

Aydınlatmanın önemi

Aydınlatmanın önemi – Dekorasyonda aydınlatma neden önemlidir?

Aydınlatmanın önemi – İyi bir aydınlatma nasıl olmalıdır? Aydınlatma ürünlerini seçerken nelere dikkat edilmelidir? Aydınlatma türleri hakkında bilgiler.

Aydınlatmanın önemi – İster ev dekorasyonunda ister mimari dekorasyonda olsun aydınlatmalar olmazsa olmazların başında yer alan ve fazlasıyla dikkat edilmesi gereken teçhizatlardan dır. Nasıl bir dekorasyon yaparsanız yapın, doğru bir aydınlatma sistemi kullanmadığınız taktirde; istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.

aydınlatmanın önemi
aydınlatmanın önemi

İyi bir aydınlatma; odada güzel bir atmosfer oluştururken, odanın hem ayrıntılarını hem de renklerini daha iyi göstermektedir. Kötü aydınlatma ise evinizin aksesuarlarını, seçtiğiniz boya veya duvar kağıdının sıradan görünmesine sebep olur. Mükemmel ve yerinde bir görünüm elde etmek istiyorsanız eviniz için uygulayacağınız dekorasyonda aydınlatmanın önemi küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Odanız büyük ise daha fazla ışık ihtiyacı duyulacağından dolayı dekorasyonda aydınlatmanın önemi daha da artmaktadır.

Aydınlatma ürününü kullanacağınız odada açık renkler hakimse canlı renklerde bir abajur ya da lambader odaya hareket ve canlılık katmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra artık modern tasarımlı avizelerin çeşitliliğinden ötürü dekorasyon yaparken tarzınıza uygun modelleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

salon aydınlatma örneği
salon aydınlatma örneği

Aydınlatma türleri;

1- Genel düzeyde algı oluşturmak adına mekanlarda genel aydınlatmalar kullanılır. Alanın içindeki eşyaları daha rahat görmenizi, daha kolay hareket etmenizi ve genel tarzın yansımasını hissettirirler. Bu aydınlatmalar tavana montajlanmış spotlar, sarkıtlar, duvar aplikleri ve avizelerden oluşmaktadır.

2- Alandaki belli bir amaca hizmet etmek adına mekanlarda lokal aydınlatmalar kullanılır. Bu aydınlatma türleri, genel aydınlatmaların tam aksine geçişleri daha yumuşak ve algıda estetik bir vurguya da hizmet eden aydınlatmalar dır. Bu aydınlatmalar lokal spotlar, aplikler, abajur, lambader ve sarkıtlardan oluşmaktadır.

3- Mekanlarda odak noktası dediğimiz, dikkat çekici dekoratif alanlar oluşturmak adına vurgu aydınlatmalar kullanılır. Bunlar mekanlara derinlik ve estetik katmak amacıyla kullanılır. Bu aydınlatmalar genel ışığın miktarından daha fazla güç kullanılarak oluşturulmakla birlikte; sıva üstü ya da gömme spotlar, ray spotlar, aplikler ve tasarım odaklı aydınlatma türleriyle uygulanabilir.

yatak odası aydınlatma
yatak odası aydınlatma

Aydınlatma ürünü seçerken;

1- Evinizde tadilat yaptıracaksanız, tadilata başlamadan evvel nasıl bir aydınlatma sistemi istediğinize karar vermeli ve ona göre tadilat işlemlerine başlamalısınız.

2- Aydınlatma ürünlerini seçerken uzun süre kullanabileceğiniz, kaliteli malzemeden yapılmış, çabuk yıpranmayacak ve renk değiştirmeyecek ürünler seçmelisiniz.

3- Mutfak aydınlatması seçimi yaparken ışığı mutfağın ortasında değil, tezgahta ve ocakta yemek hazırlarken ihtiyacınız olacağını düşünerek seçmelisiniz.

4- Banyoda aynanın üstünde ve her iki yanında aydınlatmanın olması, aynaya bakarken gölge sorununu ortadan kaldırmasının yanı sıra makyaj yaparken veya tıraş olurken de işinizi kolaylaştıracaktır.

5- Salon dekorasyonunda aydınlatmanın önemi oldukça büyüktür ve bunun için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunların başında yemek yenilecek kısımda iyi bir aydınlatma sisteminin kurulması gelmektedir. Salonunuz için iyi bir ışıklandırması bulunan güçlü bir avize seçmelisiniz.

banyo aydınlatması
banyo aydınlatması

İyi bir aydınlatma nasıl olmalıdır;

1- Dekorasyonda aydınlatma planı tasarlarken ışığın nereyi aydınlatacağını, hangi tip bir aydınlatma elemanı kullanılacağını mekanda var olan mevcut ışık miktarına göre seçmek gerekir.

2- Yapısal sebeplerden ötürü mekanlarda gün ışığının miktarı azsa buna göre tercihler yapılmalıdır. Özellikle holler, penceresi olmayan alanlarda aydınlatma seçeneğinin ve ışık miktarının iyi ayarlanması gerekmektedir.

3- Odanın farklı noktalarına, farklı yüksekliklerde aydınlatma ürünleri koyarak odanızın ışık seviyesini yükseltebilirsiniz.

4- İyi bir aydınlatma için avize yerine, bir tavan lambası, ayaklı lamba veya abajur gibi çeşitli ışık kaynakları seçerek evinizi daha güzel gösterebilirsiniz.

Ayrıca bakınız;

Dekorasyonda aydınlatma

Gergi tavan aydınlatma

Salon aydınlatması


aydınlatmanın önemi, dekorasyonda aydınlatmanın önemi, iyi bir aydınlatma nasıl olmalıdır, aydınlatma ürünü seçerken, vurgu aydınlatma, lokal aydınlatma, genel aydınlatma, aydınlatma ürünü, aydınlatma türleri, aydınlatma sistemi, dekorasyonda aydınlatma, aydınlatma, ev dekorasyonda ışıklandırma, iç dekorasyonda aydınlatma, led aydınlatma

Lütfen Yorum Yapın (Teşekkürler)