Modern aydınlatmalar – Modern sistemli aydınlatma tasarımları.

Modern aydınlatmalar – Mekanın dekorasyonuna uygun modern aydınlatma tasarımı nasıl yapılır? Özel olarak yapılan tasarımlarda ne gibi sorunlarla karşılaşılır? Modern aydınlatma ürünleri hakkında bilinmesi gerekenler.

Modern aydınlatmalar – Aydınlatmalar, yeni moda tasarımlarıyla dekorasyonlara ışık tutmakla beraber, son derece estetik ve modern tasarımlı ürünler olarak evlerimizde şık dekorasyonlar oluşturmamızı sağlıyor. Salondan oturma odasına, yatak odasından mutfağa kadar evimizin her alanını aydınlatma tasarımıyla çok daha şık ve gösterişli bir hale getirebiliriz. Bu nedenle şüphesiz ki aydınlatma ürünlerinin kullanımı ile aydınlatma sistemleri ev dekorasyonunun en önemli parçalarından birisidir. Ayrıca günümüzde aydınlatma armatürlerinin işlevsellik özellikleri kadar dekoratif özellikleri de önem kazanmıştır. Öyle ki; kimi zaman dekoratif yanı işlevsel yanından çok daha ön plana çıkmaktadır.

modern aydınlatmalar

modern aydınlatmalar

Mekanın havasına katkısı bakımından aydınlatma ürünü, mekanın dekorasyonuna uygun olarak seçilmelidir. Mesela, minimalist bir mekan tasarımında, şatafatlı kristal taşlarla süslenmiş bir avize kullanılmaz. Aynı zamanda vintage tasarıma sahip bir mekanda da modern yapıda bir aydınlatma armatürü kullanmak görünüm açısından çok kötü duracağı için kullanılması doğru değildir. Bu nedenle aydınlatma armatürlerinin seçimi, mekan dekorasyonuyla paralel olmak zorundadır. Sade dekorasyonlarda desenli ve gösterişli modelleri tercih ederken, canlı ve gösterişli dekorasyonlarda ise sade ve modern tasarımları tercih etmelisiniz.

Modern aydınlatma çeşitleri;

Modern aydınlatma ürünleri çok çeşitli tasarımlardan oluşmaktadır.

  • Sarkıt olanları
  • Tavandan olanları
  • Led olanları
  • sabit olanları
  • Portatif olanları
  • Yerden yükselen modelleri gibi onlarca çeşitleri vardır.

Aynı şekilde bu ürünler tasarım açısından ve yapıldıkları ürünler açısından da oldukça farklı özellikler gösterirler.

  • Seramikten ahşaba
  • Plastikten cama kadar

pek çok malzeme aydınlatma ürününe kullanılıyor. Tabi bu ürünlerin hepsi farklı tarzlarda olduğundan ötürü kullanım alanları da doğal olarak değişiyor. Modern aydınlatma ürünleri içinde yere sabit olan tavandan yansıtmalı ürünler diğerlerinden daha fazla olmakla birlikte, bir zamanların en popüler lambalarından olan abajurlar, kendini yeniden var etmekte ve ayrıca el yapımı olanlarının porselen olanları kolayca bulunabilmektedir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Aydınlıkevler Dekorasyon

Abajur: Şık ve konforlu bir salon dekorasyonu için her zaman kullanılabilecek uygun bir üründür.

Ahşap lambalar: Genel olarak spor bir tarza sahip olmasından dolayı spor tarzdaki salon dekorasyonları ve yatak odası dekorasyonları için uygun bir üründür.

Kağıt lambalar: Spor ve spora yakın dekorasyonlar için uygun bir üründür.

Etnik desenli avizeler: Yemek odaları, yatak odaları, antreler ve mutfaklar için uygun bir üründür.

Not: Mutfak ve banyo gibi su ve nemle temas eden  alanlarda seramik ve ahşap aydınlatma ürünleri kullanılması uygun değildir.

modern aydınlatma tasarımı

modern aydınlatma tasarımı

Özel aydınlatmalar;

Mekan dekorasyonunda kullanılan renkler, materyaller ile uyumlu aydınlatma armatürlerini piyasada bulmak kimi zaman kolay olmuyor. Bu yüzden sıradanlıktan uzak değişik mekan tasarımları yapmak, bazen piyasada bulunan armatürler içinden seçim yapmakla pek başarılı sonuçlar vermeyebiliyor. Hal böyle olunca mimarlar özel aydınlatma tasarımlarına yöneliyorlar. Bu durum kesin bir çözüm gibi gözükse de bazı sorunlara neden olabiliyor. Bu sorunlara göz atacak olursak;

1- Özel üretim yapılacağı ve tek kişilik bir proje olacağı için; standart piyasa ürünlerine göre daha pahalı olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

2- Özel üretim olduğundan dolayı üretim sırasında çıkacak problemler göz önünde bulundurulmalı ve 3-4 hafta önceden sipariş verilmelidir.

3- Tasarımı yapılan ürünün isteğe uygun şekilde üretilebilmesi için atölye seçimi doğru yapılmalıdır.

dekoratif aydınlatma modeli

dekoratif aydınlatma modeli

Not: Çoğu zaman tasarımla imal edilen ürün arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü atölyeyi seçerken çok dikkatli davranılmalıdır. Zaten işinin ehli, titiz, dikkatli ve kaliteli işler ortaya çıkaran atölyeler sizlere tasarım aşamasında da yardımcı olacak, ürünün montajından tutunda, kullanılacak ışık kaynağına kadar birçok noktada yapılabilecek ve yapılamayacaklar hakkında size bilgi verecektir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Eviniz İçin Doğru Stili Seçin

MODERN VE ŞIK AYDINLATMA MODELLERİ

ilginizi çekebilecek diğer konularımız;

modern aydınlatmalar, modern sistemli aydınlatma tasarımları, modern aydınlatma sistemleri, aydınlatma tasarımı, aydınlatma ürünleri, birbirinden modern aydınlatma ürünleri, aydınlatma sistemleri, aydınlatma modelleri, aydınlatma, dekoratif aydınlatma ürünleri, modern aydınlatma çeşitleri, salon tavan aydınlatma modelleri, modern aydınlatmalar, özel tasarım aydınlatmalar, mimari özel tasarım aydınlatma, 2018 modern aydınlatmalar