çocuk odası aydınlatma

Çocuk odası aydınlatma

Çocuk odası aydınlatma – Çocuk odası aydınlatması için neler yapılmalıdır.

Çocuk odası aydınlatma – Çocuk odalarında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir, çocuk odalarında avize ve ışık seçimleri nasıl olmalıdır?

Çocuk odası aydınlatma – Çocuk odaları, çocukların hem oyun oynadığı, hem ders çalışıp kitap okuduğu, hem uyuduğu yani bir çok etkinliği bir arada yaptığı oldukça hareketli odalardır. Hal böyle olunca çocukların uyku düzenleri ve göz sağlıkları için doğru ışık seçimi oldukça önem kazanmaktadır. Bu yüzden çocuk odalarında sadece gece lambası, masa lambası, avize gibi aydınlatma ürünleri değil bunların yanı sıra farklı ışık renkleri de tercih edilerek dekoratif aydınlatma ürünlerinin kullanımına da yer vermek gerekir. Kullanılan ışıkların göz yormaması için ise tasarruflu LED lambalar tercih edilmelidir.

çocuk odası aydınlatma
çocuk odası aydınlatma

Aydınlatma önerileri

1- Spot ışıklar küçük bir noktadan ışık yaydıklarından ötürü çocuklarda dikkat dağınıklığına neden olurlar. Bu yüzden kullanımları çocuk odaları için uygun değildir.

2- Çocukların merak duygularını canlı tutmak için odaları büyükse çoklu avize kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra küçük odalar içinse bir avize veya aplik seçimi yeterli olacaktır.

3- Abajur veya lambader kullanımında kabloların odanın geneline yayılmamasına özen gösterilmelidir ve aynı zamanda prizlerin çocukların ulaşamayacağı yükseklikte olmasına dikkat edilmelidir.

4- Çocuğunuz küçükse veya bebekse kabloları ısırabileceği ya da takılarak düşebileceği düşünülerek, kablo kanalları ile kablolar ortadan kaldırılmalıdır.

çocuk odası aydınlatma1
çocuk odası aydınlatma1

5- Sadece çocuk odasındaki prizler değil, evdeki tüm prizler çocuk korumalı ürünler olmalıdır.

6- Renklerin çocuklar tarafından doğru algılanabilmesi için, tüm renkleri gün ışığında olduğu gibi gösteren lambalar tercih edilmesi daha doğru olur.

7- Çocuk odaları açık renk olmalıdır. Çünkü; kullanılan ampul ne kadar kaliteli olursa olsun her zaman koyu renk ışığı emer ve ortamın karanlık görünmesine neden olur.

8- Çocuk odalarında bilgisayar kullanılıyorsa tavan aydınlatması açık bırakılmalıdır veya dimmer bağlantıyla yarı yarıya kısılarak kullanılmalıdır.

çocuk odası aydınlatma2
çocuk odası aydınlatma2

Çocuk odası aydınlatması için neler yapılmalıdır

1- Çalışma masalarının aydınlık olmasına önem verirken, çok yüksek vaya çok düşük güçte olmayan ve gözü yormayacak aydınlatmanın seçilmesine dikkat edilmelidir.

2- LED sistemli lambalar fazla ısı vermediği için, okuma lambası olarak tercih edilebilirler.

3- Çocuk odalarında sadece tepe aydınlatması kullanmaktan kaçının. Bunun yanı sıra köşelerden ayarlanabilir dekoratif aydınlatma ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

4- Eğer sadece tavan aydınlatması kullanıyorsanız, dimmer bağlantılı ayarlanabilir anahtar kullanarak çocuğunuzun ışıktan rahatsız olmasını önleyebilirsiniz.

5- Çocukların gece uyandıkları zaman nerede olduklarını rahatça algılayabilmeleri ve çocukların uyumasına yardımcı olması için gece lambası mutlaka olmalıdır.

çocuk odası aydınlatma3
çocuk odası aydınlatma3

Avize ve ışık seçimi nasıl olamalıdır

1- Çocuk odalarındaki avize küçük olmalıdır.

2- Avizenin kolay temizlenebilir olması önemlidir.

3- Renkleri daha net gösterebilmesi için avize ışığı gün ışığı renginde olmalıdır, çok parlak olmamalıdır.

4- Aydınlatma çok yüksek veya çok düşük bir güçte olmamalıdır.

çocuk odası aydınlatma4
çocuk odası aydınlatma4

Ayrıca bakınız;

Yatak odası aydınlatma

Mutfak aydınlatması

Salon aydınlatması

Dekorasyonda aydınlatma

Aydınlatmanın önemi

Gergi tavan aydınlatma


 

çocuk odası aydınlatma, çocuk odası nasıl ışıklandırılır, çocuk odası aydınlatması nasıl olur, çocuk odası aydınlatma modelleri, çocuk odası aydınlatma fiyatları, aydınlatma önerileri, çocuk odaları için ideal aydınlatma, aydınlatma tüyoları, avize ve ışık seçimi, çocuk odası aydınlatmaları, çocuk odalarında doğru ışık seçimi

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir