Osmanlı dekorasyon – Osmanlı dekorasyon yapmanın püf noktaları.

Osmanlı dekorasyon – Osmanlı tarzı dekorasyon nasıl yapılır, dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir? En şık Osmanlı dekorasyon örnekleri.

Osmanlı dekorasyon – Artık dekorasyonda geleneksel motifleri taşıyan farklı aksesuarları tercih ederek geçmişin izlerini evinize taşımanız oldukça kolay. Bilindiği üzere günümüzde Osmanlı mimarisinin ve stilinin, dekorasyondaki yansıması, modern dünyada göz kamaştırıcı bir zevki temsil etmektedir. Gün geçtikçe, Osmanlı tarzı dekorasyon talebi artan bir akım haline gelmektedir. Sizde evinizde Osmanlının ihtişamlı havasını yansıtmak istiyorsanız bu usule uygun mobilya ve aksesuarlardan yararlanabilirsiniz. Klasik dekorasyonla özdeşleşen Osmanlı tarzı, modern ve spor tasarımlara da uyum sağlamaktadır.

osmanlı dekorasyon

osmanlı dekorasyon

Osmanlı tarzı dekorasyon önerileri

Farklı dekorasyon anlayışı çizgisi üzerinden yola çıkan kişilerin tercihi Osmanlı tarzında buluşuyor. Evinizde Osmanlı mimarisini yaşatmak için hat ve çini sanatının kullanıldığı ürünlerden, kadife kumaşlardan, ahşap malzemelerden, oyma desenler ve geleneksel motiflerden yardım almanız gerekir.

1- Osmanlı dekorasyonu için işleme, oyma, sedef, sedir, püskül, kadife, çini, eskitme mobilya, mermer, pirinç gibi dekorasyon ögelerine yer verin.

2- Saraylarının klasik ve ihtişamlı çizgilerini günümüze taşıyan lale, tuğra gibi simgelerin kullanıldığı tablo, vazo, ayna ve yastıkları dekorasyona dahil edin.

3- Doğal malzeme, ahşap kullanımı, gösterişli perdeler ve desenli halılardan yararlanın.

4- Mobilya seçimlerinde oyma kenarlı ve daha çok eskitilmiş görünüme sahip olanları tercih edin.

osmanlı tarzı dekorasyon önerisi1

osmanlı tarzı dekorasyon önerisi1

5- Osmanlı tarzı için verilen önerilerin hepsini bir arada kullanmak zorunda değilsiniz. Kendi zevkinizi de buna dahil edebilirsiniz. Örneğin; Salonunuzun bir köşesinde koltuk yerine sedir kullanın.

6- Perde seçerken özellikle kadifenin kullanıldığı ve Osmanlı motiflerinin yer aldığı kumaşları tercih edin.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Zamansız Olanların Seçimi

7- Evde kullandığınız nesnelerde veya duvarlarda toprak renklerine, zümrüt yeşiline, turkuaz ve bordoya yer verin.

8- Banyo ve mutfakta Osmanlı geleneğini yansıtmak için mermer malzemeden yararlanın.

9- Dekoratif yastıklarda özellikle Osmanlı motiflerini, aksesuarlarda eskitilmiş görünümlü ürünleri tercih edin.

osmanlı tarzı dekorasyon önerisi2

osmanlı tarzı dekorasyon önerisi2

Osmanlı dekorasyonda önemli püf noktalar

Osmanlı dekorasyonun gösterişli ve büyüleyici atmosferini salonunuzda oluşturmak için, seçtiğiniz mobilyaların ağacı, doğal ve iyi işçilikle üretilmiş, oymaları ve varsa varak yapıştırmaları ustalıkla yapılmış olmalıdır. Renkleriyle, işçilikleriyle, uyumuyla bir bütün olarak, kusursuz bir tarz oluşturmak için tüm bunların önemi göz ardı edilmemelidir.

1- Evinizin salonunda Osmanlı ihtişamının lüks dokunuşunu yaşamak istiyorsanız, renk seçimleri, kumaş seçimleri, mobilyaların doğal malzemelerden yapılmış olması ve aksesuar seçimi gibi detaylara dikkat etmelisiniz.

2- Yastıklar ve sedirler çok önem verilen mobilya ve aksesuarlardır. Bu sebeple, dekorasyonun tarzını oluştururken, bu konsepti de dikkate almalısınız.

3- Renk seçiminde, o dönemin ağırlıklı renklerinden, mürdümler, zümrüt yeşilleri, mor ve bordonun tonları, kiremit renkleri gibi koyu ve iddialı renklerden yararlanmalısınız.

osmanlı tarzı dekorasyon önerisi3

osmanlı tarzı dekorasyon önerisi3

4- Salonunuzun duvarlarında, mutlaka dekorasyonda belirlediğiniz renklerin ve kişisel zevkinizin uyumuna göre, altın veya gümüş varaklı tablolar ve aynalara yer vermelisiniz.

5- Aksesuarları eskitilmiş görünümlü olanlardan seçmeniz, minderler, yastıklar ve kumaşlarda Osmanlı motiflerini kullanmanız, küçük dokunuşlar yaparak büyük işler başarmanıza yardımcı olur.

6- Koridora özel itina göstermelisiniz. Dış kapısı açıldığı zaman gözün ilk gördüğü sıradan bir kapı olsa bile, ahşap işçiliğiyle veya eskitilmiş bir aynayla zenginleştirilmelidir.

7- Salonda oymalı ve işlemeli koltuklar kullanmak istemiyorsanız, kapitoneli koltuklardan, toprak renklerinden ve ahşap sıcaklığından yararlanmalısınız.

8- Salonunuzda o muhteşem esintiyi yakalamak istiyorsanız, yemek masası, diğer mobilyaların büyüklükleri ile orantılı ve bir o kadar da gösterişli olmalıdır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Duvarlar Çiçek Açtı

9- Aksesuarlarda dönemin el işçiliğini yansıtan, cam işi objelere, el işlemelerine, halılara, çini aksesuarlar yer vermelisiniz.

Not: Şüphesiz tüm bu saydığımız ögelerle birlikte, kristal büyük avizeler, çiniler, minderler, püsküller, yastıklar, görkemli halılar, gösterişli perdeler ve büyük puflar Osmanlı ihtişamının vazgeçilmez önemli püf noktalarıdır.

ilginizi çekebilecek diğer konularımız;

Kırmızı rengi ev dekorasyonları

Osmanlı tarzı ev dekorasyonları

incek iç ve dış dekorasyon

Otel dekorasyonu

Eryaman daire dekorasyon hizmetleri

En güzel dekorasyon modelleri

Sincan komple ev dekorasyon

Dekorasyonda aydınlatma

Alan dekorasyon

Bahar dekorasyonu

Duvar dekorasyonları

Dekorasyon nasıl yapılır

Dekorasyon sanattır

Komple ev dekorasyon

 


osmanlı dekorasyon, osmanlı ihtişamı, osmanlı tarzı dekorasyon, osmanlı dekorasyon püf noktaları, osmanlı motifleri, osmanlı tarzı dekorasyon nasıl uygulanır, saray tarzı dekorasyon, osmanlı tarzı salon dekorasyonu, doğru dekorasyonun püf noktaları, perde seçimi, osmanlı dekorasyon örnekleri, osmanlı aksesuarları, osmanlı mimarisi, klasik dekorasyon, osmanlı dekorasyonu