Küçük Banyo Dekorasyon Tarzları Nelerdir? Küçük Banyo Dekorasyonlarında Doğru Renk Kombinasyonları. Küçük Banyolar Nasıl Kullanışlı Hale Getirilir? Bu Makalemizde Küçük Banyo Tasarımları ve Dekorasyonları Hakkında Geniş ve Detaylı Bilgilere Ulaşabilirsiniz.

Küçük Banyo Tasarımları – Küçük banyo dekorasyonu yaparken renk seçimine ve dekorasyonun tarzına karar verilmesi gerekmektedir. Eski dönemlerde büyük yapılar olarak inşa edilen evler zamanla küçülmüştür. Bunda evde yaşayan insan sayısının azalması ile beraber artan inşaat malzeme fiyatlarının da etkisi bulunmaktadır. Yeni yapılan evlerde genellikle modern tarzın izlerini görmek mümkün. Salon ve oturma odası ayrıca mutfak ayrımı ortadan kalkarak mutfağın ve oturma alanının birleştiği Amerikan tarzı mutfaklar yer almaktadır. Bununla beraber balkonlar da bir hayli küçülmekte hatta balkonsuz evler de yapılmaktadır. Son olarak ise tuvalet ve banyo ayrımı da ortadan kalkmıştır. Tuvalet ve banyonun beraber kullanıldığı banyo alanları yaratılmıştır. Bu tarz evlerde banyo dekorasyonu alıcıya bırakılmadan yapılmaktadır.

Alıcının eline geçmeden yapılan banyo dekorasyonunda yine modern tarzda bir dekorasyon yapılmak ile beraber daha kullanışlı ve alan konusunda da avantaj yaratacak banyo materyalleri kullanılmaktadır. Örneğin eski dönemlerdeki geniş banyolarda küvetler bulunur iken şu anda hem yer tasarrufu sağlayan hem de daha kullanışlı olan duşa kabinler bulunmaktadır. Farklı dekorasyonlara sahip olan bu duşa kabinler arasında da farklı ebatları olanları bulunmak ile beraber tamamı camlı, aynalı, perdeli, çift sürgü kapaklı ya da tek sürgü kapaklı gibi işlevsel özelliklere sahip duşa kabinler üretilmektedir. Aynı zamanda az da olsa renk alternatifleri de bulunmaktadır. 

Modern tarzdaki son zamanlarda üretilen evlerin banyo dekorasyonunda yine alan tasarrufu sağlaması açısından gömme rezervuar kullanılmaktadır. Yine bu rezervuarların da farklı işlevsel özellikleri olanları da bulunmak ile beraber sınırlı da olsa farklı renkleri de üretilmektedir. Dolap ve lavabo olarak ise tavandan tabana olan banyo dolaplarının olduğu Hilton tipi banyo modelleri tercih edilerek kullanılmaktadır. Hem işlevsel olması hem de şık tasarımlara sahip olması ile beraber bu tarzdaki Hilton tipi banyo modelleri oldukça sık tercih edilmektedir. Aynı zamanda dekorasyon anlamında da büyük bir kolaylık sağlamaktadır. 

Küçük banyo dekorasyonlarında fayanslar da kare fayans yerine farklı boyutlardaki dikdörtgen fayans modelleri olarak tercih edilmektedir. Bununla beraber dekor fayanslar da duvar dekorasyonu için oldukça şık durmaktadır. Aynı zamanda zeminin desenli olduğu duvarın ise sade olduğu fayans seçimleri de yapılmaktadır. 

Küçük Banyolarda Kullanılabilecek Renkler 

Küçük banyo dekorasyonlarında, büyük banyo dekorasyonlarında olduğu gibi fazla bir renk alternatifi yoktur. Renk yelpazesinin dar olduğu küçük banyo dekorasyonlarında genellikle nude tonlar tercih edilmektedir. Renklerin insan psikolojisine ve algısına etkileri bulunmaktadır. Beyaz, krem rengi, bej gibi açık tonlar banyonuzu daha geniş bir banyo algısına sokacaktır. 

Beyaz gibi açık tonlar ile beyaz aydınlatma ışığı, banyodaki ışığın daha kolay yansımasına yol açacaktır. Bu da dekorasyonun daha sağlıklı olmasına ve dar olan banyonun daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda dolap ve fayans seçiminin de parlak olarak tercih edilmesi ışığın daha güzel yansımasını sağlayacaktır. 

Banyo dekorasyonunda renk seçerken iki ya da üç renk kombinasyonu yapmanız daha doğru olacaktır. Örneğin kahverengi ve bej ya da krem rengi yoğunluklu olarak kullanabilir sarı renkteki aksesuarlar ile de banyo dekorasyonunuzu canlandırabilirsiniz. Modern dekorasyonda çok sık kullanılan gri rengi de beyaz renk ile beraber kullanarak banyo dekorasyonunda modern tarzda oldukça şık bir görüntüye sahip olabilirsiniz. 

Küçük Banyo Dekorasyonları

Küçük metre kareye sahip banyo dekorasyonlarında genellikle modern tarzdaki ürünler kullanılmak ile beraber Hilton banyo dediğimiz banyo dolabı, banyo tezgahı ve lavabosunun takım olarak üretildiği banyo mobilyaları kullanılmaktadır. Aynı zamanda yer tasarrufu sağlaması açısından ve daha kullanışlı olan gömme rezervuar ve duşa kabin tercih edilmektedir. Bu tarz banyo dekorasyonları ev inşa edilirken kendi içerisinde dekorasyona sahip olarak alıcılar ile buluşsa da zamanla ömrünün bitmesi ile beraber yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. 

Küçük metre kareye sahip dar banyo dekorasyonu yapar iken ister fayans modelleri ile dekorasyonu ön plana çıkartabilir isterseniz de banyo mobilya ve eşyalarını dekorasyonda ön plana çıkartabilirsiniz. Bununla beraber sade ve minimal çizgide de bir banyo dekorasyonu yapmanız mümkündür. 

Banyo dekorasyonlarında dekorasyonun ve tarzın zevkini ön plana çıkarmak amaçlanarak birbirinden farklı modelde dekoratif fayanslar üretilmektedir. Dekor fayans olarak adlandırılan renkli ya da desenli fayans modellerini duşa kabin ya da küvet içerisinde duvarda değerlendirerek geriye kalan alanı yine bu dekor olarak kullandığınız fayans modeline uygun daha sade fayanslar ile kaplayabilirsiniz. Bu şekilde banyo duvarınızda çarpıcı ve şık bir tasarım yaratmış olacaksınız. Zemin fayansında da yine duvar fayansları ile uyumlu açık tonda fayans modeli tercih edebileceğiniz gibi banyonuzun yüksekliğini daha da uzun göstermek için duvar fayansları ile aynı model ve renkte zemin fayansı tercih edebilirsiniz. Dar ve küçük banyoları daha geniş ve ferah göstermek için açık tonları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. 

Küçük Banyolar Nasıl Daha Geniş Gösterilir

Küçük banyo dekorasyonlarında aydınlatmaların da önemi bir çok açıdan fazladır. Doğru aydınlatmalar ile küçük ve dar olan banyonuzu daha geniş ve büyük göstermeniz mümkündür. Aydınlatma ışığının beyaz olarak seçilmesi daha doğru bir tercih olacaktır. 

Banyo dekorasyonu yaparken banyonuz küçük ve dar ise zemin için fayans yerine mermer de tercih edebilirsiniz. Mermerler küçük ve dar banyolar için ideal bir ürün olmak ile beraber küçük ve dar banyonuzu daha geniş gösterecektir. Kullanım rahatlığı da bulunan mermerlerde fayanslardaki gibi derz sorunu bulunmamaktadır. Ayrıca bir bütünlük algısı da yaratarak fayanslardaki gibi parçalı bir görüntüye neden olmayacaktır. 

Küçük banyo dekorasyonunda fayans ve banyo mobilya seçimlerinin tamamını parlak ve açık tonlarda yapabilirsiniz. Aynı zamanda küçük banyolarda aydınlatmalardan da yararlanarak banyonuzu daha geniş gösterebilirsiniz. 

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek banyo dekorasyonları hakkında farklı ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: banyo dekorasyonu, küçük banyo dekorasyonu, küçük banyolarda dekorasyon renkleri, küçük banyo dekorasyonu nasıl olmalı,