Daha Hijyenik Banyolar

Banyo Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? Banyo Dekorasyonunda Daha Hijyenik Banyo Malzemeleri Hangileridir? Banyo Temizliğinde Kullanılması Gereken Temizlik Malzemeleri. Banyo Tavanında Oluşan Küf Nasıl Çıkar? Bu Makalemizde Hijyenik Bir Banyoya Sahip Olabilme Konusunda Geniş ve Kapsamlı Bilgilere Ulaşabilirsiniz.

Daha Hijyenik Banyolar – Banyo dekorasyonu gittikçe önemi artan iç mekanlardan biridir. Önemi artmakla beraber yüzlerce farklı desen ve çeşitte dekor aksesuarlarını da banyolarınız için bulmanız çok kolay. Banyo aksesuarlarınız ne kadar şık olursa olsun eğer fayanslarınız dekorasyonunuzu yansıtmıyorsa, aksesuarlarınızın da bir önemi yoktur. Banyo dekorasyonları için farklı renk, model ve formlardaki fayansları tarzınıza en uygunlarını seçerek banyolarınızda kullanabilirsiniz.Banyo fayansları hemen her renkte üretilmektedir. Önemli olan banyonuzun ihtiyaçlarına uygun renkleri bulup banyonuzu dekore etmenizdir. Eğer dar bir banyonuz varsa zemin fayanslarını açık renklerde seçmeniz banyonuzu geniş gösterecektir. Duvar fayanslarınız için de aynı şeyi söylemek mümkün. Duvar ve zemin fayanslarınızın aynı renk olmamasına dikkat etmenizde fayda var. Zıt renklerle banyonuzu dekore edebilir ve aydınlatmalardan yararlanabilirsiniz.

Banyonuz ister küçük olsun ister büyük olsun dekorasyonu ve görüntüsü son derece önemlidir. Ayrıca güzel görünüme sahip banyo dekorasyonları kullananlara kullanım rahatlığı vermeli ve uzun ömürlü olmalıdır. Bunun için de banyo eşyaları ve banyo malzemeleri üreten bir çok firma bulunmak ile beraber ürünlerine garanti imkanı da sunmaktadırlar. Banyo fayansları, banyo mobilyaları, küvet ya da duşa kabin, klozet ve lavabo ayrıca banyo duvarları ve banyo tavanı dekorasyon yaparken gözden geçirilmesi gereken alanlar olmak ile beraber hepsi bir bütünü oluşturarak dekorasyon tarzınızı da tam olarak yansıtmaktadır. 

Banyo dekorasyonu ne kadar önemli ise bu dekorasyon tarzını ve görüntüyü koruyarak sürdürmek de bir o kadar önemlidir. Banyonun görüntüsünün korunarak devam ettirilmesi bir yana aynı zamanda banyo eşya ve aksesuarlarınızın kullanım ömrünü arttırmak amacı ile de banyonuzun işlevsel ve fonksiyonel özelliklerini korumalı ve banyonuzu gün aşırı temizlemeniz gerekmektedir. Banyonuzda oluşabilecek çeşitli kir, leke, küf gibi temizlemeniz gereken, banyonuzun görüntüsünü kötü yönde etkileyen ve aynı zamanda da sağlığınızı riske atan durumlar söz konusu olmaktadır. Banyolarda karşılaşılan en önemli sorunlardan bir tanesi banyo duvar ve tavanlarında oluşan küf lekeleridir. Bu lekeleri çıkarmak için evinizde kendiniz birkaç pratik yol geliştirebilirsiniz. 

Banyo Tavanında Oluşan Küfler Nasıl Çıkar

Duvarlarınızdaki küf lekeleri nemli ortamlar sonucu kendini gösteren bir problemdir. Su basması gibi suya maruz kalan duvarlarda oluşabileceği gibi, banyo duvarlarında da kendini göstermektedir. Banyolar genel olarak boydan boya fayans ile kaplı olduğu için, küf lekeleri banyo tavanlarında oluşmaktadır. Eğer bu küfler temizlenmezse, rutubet kokusuna neden olmakta ve banyonuzdan yayılan koku bütün evi etkileyebilmektedir.

Banyo tavanındaki bu küf lekelerini zımpara, çamaşır suyu ve bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Aksi halde sağlığınızı da tehdit eden küf lekeleri solunum yolu problemlerine yol açabilmektedir. Mikropların hızlı bir şekilde yayılması ile duvarınızın bir çok bölümü küf lekesi olabilir. Banyonuzu ayrıca sıklıkla havalandırdığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bu sıraladığımız yöntemlerden bir tanesini uygulayarak banyo tavanınızda oluşan küf lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ayrıca tekrar oluşmasını da engellemiş olacaksınız. 

Banyo Kapıları Nasıl Temizlenmelidir

Kapı temizliği yaparken kapının üretim malzemesi ve kalitesine göre bir temizlik yapmak daha doğru olacaktır. Örneğin genellikle ahşap malzemeden üretilen banyo kapıları eğer camlı ise cam bölümünü cam temizleyici ile birlikte kuru bir cam bezi yardımı ile yapabilirsiniz. Geriye kalan ahşap alanlarını ise ahşap temizlik malzemesi kullanarak silebilirsiniz. Kova içerisine dolduracağınız su ile birlikte belirli bir oranda ahşap temizlik malzemesi de dökerek su ile karıştırın. Sonrasında ise temizlik bezi için kullanacağınız bezi bu kova içerisinde ıslatıp fazla suyunu sıkın. Sonrasında da ahşap kapı temizliği için kapının ahşap alanlarını silebilirsiniz. Ahşap malzemeler nem ve sudan çok kolay etkilenebilen malzemelerdir. Bu nedenle kapıyı ıslak bez ile sildikten sonra mutlaka kurulamanız gerekmektedir. Ahşap temizlik malzemeniz yok ise aynı temizliği bulaşık deterjanı ya da sirke ile de yapabilirsiniz. 

Beyaz kapı temizliğinin özenle yapılması gerekmektedir. Çünkü kiri, lekeyi ve tozu en çok gösteren renk olması ile beraber beyaz kapılar temizlik anında ya da küçük ev kazaları sonucunda deformasyona uğradığında da kötü bir görüntüye neden olabilmektedir. Yine beyaz kapı temizliğinde temiz bir bez kullanmazsanız bezden akan kirler de beyaz kapıda oldukça kötü bir görüntüye neden olacaktır. 

Eğer banyo kapınızın rengi beyaz ahşap kapı ise temizliği farklı bir yöntem ile yapmalısınız. Beyaz kapı temizliği yaparken kapının kalitesi, üretim malzemesi önemlidir. Oda kapıları ve banyo kapıları genellikle ahşap malzemeden üretilmektedir. Koyu renk kapılarda leke, kir ve toz çok fazla kendini belli etmezken beyaz kapılarda bu leke, kir ve toz olduğu andan itibaren kendini belli edebilmektedir. Bu nedenle beyaz kapı temizliği de oldukça zordur. Yine beyaz kapı temizliğini belirli tarihler ile tekrarlamanız gerekmektedir. Koyu renkli kapılarda leke ve kiri çok fazla belli etmediği için genel temizliklerde temizliği yapılır iken beyaz kapı temizliği için rutin bir şekilde temizlik yapılması gerekmektedir.

Banyo Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo temizliği yapılır iken diğer eşya ve ev temizliğinde olduğu gibi oldukça hassas davranılarak ağır kimyasal temizlik malzemelerinden uzak durulması gerekmektedir. Kimyasal temizlik malzemeleri güçlü bir temizlik yapma şansı verse de zamanla banyonuzun fayanslarının, banyo dolaplarının ve duşa kabinin ömrünü kısaltabilmektedir. Banyo malzeme ve eşyalarınıza zarar vererek zamanla deformasyona uğramasına neden olmaktadır. Aynı zamanda güçlü kimyasal temizlik malzemelerinin durulama işlemi de oldukça zor olduğu için temizlik esnasında banyo zemin yüzeyinde mutlaka kimyasallar kalacaktır. Bu da ev içerisinde yaşayan bireyler için sağlık riskine yol açacaktır. 

Banyo temizliği yaparken bu amaç için üretilen bezler bulunmaktadır. Örneğin duşa kabin için üretilen temizlik malzemesi ve temizlik bezi bulunmaktadır. Ya da banyo dolaplarınızın malzeme kalitesine göre de özel üretilen temizlik malzemelerini bulmanız mümkündür. Genellikle temizliklerde en çok kullandığımız ve güçlü bir temizlik malzemesi olan cif, tuz ruhu ve çamaşır suyunu banyo temizliğinde kullanmak banyo fayans ve derzlerine zarar vermesine yol açmaktadır. 

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek banyo dekorasyonu hakkında farklı ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: hijyenik banyo, banyo temizliği, banyo temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler, banyo tavanındaki küfler, banyo kapısı nasıl temizlenir,

Related Posts

Banyonuzu Böyle Yenileyin

Sıfırdan eski bir banyoyu nasıl yenilediğimi bu yazımda tüm ayrıntılarıyla sizlerle paylaşıyorum. Böylelikle hem hakkımızdaDevamını oku

Eryaman-mutfak-banyo-yenileme-işleri

A’dan Z’ye Mutfak Banyo Yenileme

Ankara Eryaman’da anahtar teslim olarak mutfak ve banyoyu tamamen yeniliyoruz. Bu projemize ait tüm bilgileri,Devamını oku

Klozet Fiyatları

Fiyatlar listesinden sizler için seçtiklerimizden olan klozet fiyatlarını sizlere aşağıda verdi. Sizler için verdiğim buDevamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0