Banyonlarda Tavan Tasarımları Nasıl Olmalıdır? En Çok Tercih Edilen Banyo Tavan Modelleri Hangileridir? Banyo Dekorasyon Tarzına Göre Tavan Tasarımları. Bu Makalemizde Banyo Tavan Tasarımları ile İlgili Geniş ve Kapsamlı Bilgilere Ulaşabilirsiniz.

Banyolarda Yeni Tavan Tasarımları – Banyo dekorasyonu, günümüzde herkesi evinde dekorasyon alanları içerisinde önemli bir iç mekan dekorasyonu haline gelmiştir. Banyo dekorasyonu için birbirinden farklı dekorasyon tarzları olmak ile beraber genellikle modern tarzda dekore edilen banyolar güzel bir aydınlatma sayesinde de çok şık alanlar haline gelmektedir. Banyo dekorasyonu yaparken öncelik ile banyonun büyüklüğü ya da küçüklüğüne göre bir dekorasyon tarzı seçilmelidir. Örneğin küçük bir banyoda klasik tarz banyo dekorasyonlarını iyi bir şekilde yansıtamayacağınız gibi kullanım rahatlığı da vermeyecek ve alan darlığına da neden olacaktır. Çünkü klasik tarzın gösterişli büyük ve geniş eşyaları küçük banyonuzu daha da dar hale getirebilir. Küçük banyolarda genellikle modern tarz çizgisinde dekorasyon yapılır iken aynı zamanda da boyutları ufak işlevsel ve fonksiyonel banyo eşyalarına yer verilmektedir. Banyo eşyaları arasında ise, banyo lavabosu, banyo dolabı, banyo dolabı aynası, duşa kabin, klozet gibi eşyalar bulunmaktadır. Hatta çoğu evde çamaşır makinesinin bulunduğu alanlar da banyolardır. Bu nedenle banyo dekorasyon tarzını belirler iken banyonun büyüklüğü ya da küçüklüğü çok önemlidir. 

Banyo dekorasyonlarında, dekorasyon tarzını en iyi yansıtan banyonun duvar ve zemin fayanslarıdır. Fayans modelleri arasında ise birbirinden dekoratif tarzda oldukça şık banyo fayansları bulunmaktadır. Banyo fayanslarını dekorasyon tarzınızın çizgisinde seçerek banyo dekorasyonunuza başlayabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki banyo dekorasyonlarını en iyi yansıtabilmekte yardımcı olan dekorasyon tavan dekorasyonudur. İyi bir tavan dekorasyonu sayesinde hem banyonuzda seçmiş olduğunuz dekoratif fayansları daha güzel yansıtabilir hem de banyonuzu daha aydınlık ve büyük gösterebilirsiniz. 

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Banyo Zemin Seçimi

Banyo Tavan Tasarımları Nasıl Olmalıdır

Banyo tavan tasarımı yapar iken banyonuzun ihtiyacını karşılayabilen ve dekorasyon algınızı daha güzel gösterebilecek tavan tasarımları yapmalı ya da yaptırmalısınız. Banyo dekorasyonunuz ne kadar güzel olursa olsun, fayanslarınız ne kadar dekoratif ve şık olursa olsun iyi bir tavana sahip değilseniz dekorasyonunuz yarım kalmış demektir. Ayrıca banyonuzun dekorasyonunu da iyi bir tavanınız yoksa istediğiniz şekilde yansıtamazsınız. Bunun için ise profesyonel bir yardım alarak bir usta ile çalışmanız daha doğru olacaktır. Çünkü banyolar evin diğer alanları gibi değildir. Nedeni ise banyolar sürekli su, nem ve buhara maruz kaldıkları için tavanda kullanılan malzemelerin de bunlardan etkilenmeyecek şekilde kaliteli olması ve tavan tasarımının da doğru teknikler ile yapılması gerekmektedir. Çok buhara maruz kalan banyo tavanlarında küfler meydana gelmektedir. Bu da hem dekorasyonu kötü göstermekte hem de evde yaşayan bireylerin sağlığını riske etmektedir. Ayrıca kötü bir kokuya da neden olmaktadır. Yine buhara ve neme maruz kalan tavanlarda zamanla döküntüler olmaya başlayacaktır. Bunları yaşamamak adına banyo tavanınızın tasarımını iyi bir ustaya yaptırmanız daha sağlıklı ve doğru bir karar olacaktır. 

Banyo Tavan Tasarımları

Banyo tavan tasarımları arasında oldukça popüler ve çok talep gören tavan tasarımı asma tavandır. Ancak banyonuz için bir asma tavan modeli seçerek bu modeli yaptırmadan önce banyo tavanınızın iyi bir şekilde izole edilmesi gerekmektedir. Banyo tavanının izole edilmesinin size sağlayacağı fayda ise, daha uzun ömürlü bir asma tavan kullanımı ayrıca su sızdırmamasıdır. Banyoda oluşan buharlar direkt olarak tavan ile temasa geçerek tavanı ıslatmaktadır. Bu da tavanın zamanla deforme olarak dökülmeye başlamasına neden olur ve ayrıca üst kattan da su sızdırmaya başlar. Bunu önlemek adına da iyi malzeme kalitesine sahip malzemeler ile tavanın izole edilerek kaplanması gerekmektedir. Bu malzemeler arasında ise en çok tercih edileni alüminyumdur. 

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Banyo Asma Tavan

Alüminyum kaplamalı asma tavan modelleri son zamanlarda banyo tavanlarında oldukça sık karşımıza çıkmakta ve banyo tavanlarında oluşabilecek hasarlara karşı da en iyi çözüm olmaktadır. Banyonuzun büyüklüğü ya da küçüklüğünün bir önemi olmadan tavanlarınıza alüminyum kaplama asma tavan yaptırabilirsiniz. Banyonuzun büyüklüğü ya da küçüklüğüne bağlı olarak değişen tek şey alüminyum kaplama asma tavanların fiyatlarıdır. Banyonun tavan ölçüsü arttıkça doğru orantılı olarak fiyatı da artmaktadır. Bunun dışında ister küçük ister büyük olsun her tip banyonuza alüminyum kaplama asma tavan yaptırabilirsiniz. 

Asma tavan dışında yine banyo tavan tasarımlarınız için sadece alüminyum kaplama yaptırarak üzerine alçı da çektirebilirsiniz. Banyo tavan tasarımlarınızı şık gösterecek ve banyo dekorasyonunuzun da tam olarak görünmesini sağlayacak olan tavan aydınlatmalarıdır. Banyonuz küçük ve dar ise, tavan aydınlatması rengi olarak beyazı tercih etmeniz banyonuzu daha büyük ve geniş aynı zamanda da daha aydınlık gösterebilecektir. 

Banyo tavan aydınlatması için ise gerekli tesisat özelliklerine sahip değil iseniz, banyo tavanınızı ustaya yaptırır iken bir elektrik ustasını da çağırmanız daha faydalı olacaktır. 

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek banyo tadilat fiyatları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: banyo tavan tasarımları, banyo tavan modelleri, en yeni banyo tavan tasarımları, banyo tavan dekorasyonu,