Banyo Dekorasyon Tarzları Nelerdir? Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır? Banyonun Genişliğine Göre Banyo Dekorasyonu. Küçük Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? Kullanışlı Banyo Dekorasyon Tarzları. Bu Makalemizde Doğru Banyo Dekorasyonu ile İlgili Geniş ve Kapsamlı Bilgilere Sahip Olabilirsiniz.

Banyo Nasıl Dekore Edilir – Dekorasyon günden güne ilginin arttığı konulardan bir tanesidir. İnsanların kendilerini konuşmadan ifade etme biçimi olarak ve tarzlarını yansıtma biçimi olarak gördükleri dekorasyon insanın yaşadığı her alan içinde yer almaktadır. Ev içerisinde ise özellikle üstünde durulan dekorasyon için farklı alanlarda farklı tarzlar yaratmak mümkündür. 

Evin her alanında önemli hale gelen dekorasyon tutkusu banyo için de geçerlidir. Eski tip banyolardan son zamanlarda giderek küçülen banyolara kadar farklı banyo tipleri için farklı tarzları uygulamak mümkün iken kendi tarzınızı ve yaratıcılığınızı da banyo dekorasyonlarında yansıtabilirsiniz. Banyolar için farklı banyo dolapları, duşa kabin, küvet, fayans gibi banyo ürünleri bulmak mümkündür.

Muhteşem Banyolar (Galeri)

Banyo Dekorasyonları (İzle)

Küçük ve dar olan son zamanlarda üretilen ve modern tarzın izlerini taşıyan banyolarda tarz belirleme ve yansıtma konusu oldukça sınırlı iken geniş banyolarda da mimari olarak eski olduğu için daha klasik tarzda dekorasyonlar yapılmaktadır. 

Banyo dekorasyonu yaparken öncelikle dekorasyonu yapacağınız tarzı belirlemeniz gerekmektedir. Tarzı belirlerken de banyonuzun büyüklüğünü ya da küçüklüğünü göz önünde tutmanız dekorasyon tarzını daha iyi ifade etmenizde size yardımcı olacaktır. Son zamanlarda artan inşaat malzemesi fiyatları ile birlikte alım gücünü düşürmemek adına evler küçülmektedir.

Küçülen evler banyoların metre karelerini de küçülterek daha işlevsel ancak daha dar banyoların oluşmasına neden olmaktadır. Bununla beraber eski mimarideki evlerde sıklıkla görülen klasik tarzdaki dekorasyonlar yerini daha modern ve daha işlevsel fonksiyondaki banyolara bırakmıştır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Banyo fayans modelleri
banyo-tadilati17pg

Örneğin eski mimarideki banyolarda ve retro tarzı dekorasyonlarda çok şık ve gösterişli duran küvetler giderek yerine daha az yer kaplayan ve daha kullanışlı duşa kabinler gelmiştir. Ya da bir başka örnek olarak banyo dolapları eski mimarideki evlerde daha geniş ve daha zengindi. Son zamanlarda yapılan banyolarda ise takım halinde satılarak daha az yer kaplayan Hilton tipi banyolar gelmiştir. 

Banyo Dekorasyon Tarzları

Modern banyo dekorasyonu için birbirinden farklı alternatif bulunmaktadır. İyi bir araştırma ile banyo mimarinize ve banyonuzun boyutuna gre dekorasyon yapabilirsiniz. Küçüklüğü ya da genişliğine göre banyonuza uygun modern bir banyo dekorasyonu yapmanız mümkündür. modern banyo dekorasyonlarında en önemli noktalardan biri aydınlatmalardır.

Modern banyo dekorasyonlarında dekoratif aydınlatmalara sıklıkla yer verilmektedir. Ayrıca metal renkte olabilecek bu aydınlatmaların gümüş ve rose tonlarında olanları da tercih edilmektedir. Banyo dekorasyonu yaparken banyonun darlığına göre modern tarzda kullanabileceğiniz renkler beyaz, krem rengi, gri gibi renkler olmak ile beraber nude tonları da banyo dekorasyonuna ekleyebilirsiniz. Banyonuz geniş ise modern tarzdaki banyo dekorasyonunda siyah ve antrasit renklerine de yer verebilirsiniz. 

banyo-tadilati10jpg

Country tarzı dekorasyonlar eski dönemin izlerini taşıyan dekorasyon tarzıdır. Bu tarz dekorasyonlar için eskiye dönüş ya da eskiye çağrışım olarak da isimlendirilmektedir. Country tarzı banyo dekorasyonlarında modern tarzın Hilton banyo modelleri denir.

Duşa kabinleri ya da gömmeli rezervuarları yerine daha klasik tarzdaki materyalleri kullanılmaktadır. Bunun için ise daha geniş ve büyük olan banyolar bu tarzdaki dekorasyonlar için oldukça idealdir. 

Fransız tarzı banyo dekorasyonları yoğunluklu olarak klasik tarzın izlerini taşımaktadır. Örneğin duvara monte edilen altı açık olan büyük ve gösterişli lavabo modelleri ile beraber genellikle gold rengi detaylı lavabo bataryası ve bu batarya ile uyumlu büyük bir işçiliğe sahip gold rengi detaylı çerçevesi ile büyük ve geniş bir ayna dekorasyonda yerini almaktadır. Fransız tarzı banyo dekorasyonlarında genellikle bu aynaların yanlarına eski dönemleri çağrıştıran ve ayna ile uyumlu aydınlatmalara yer verilmektedir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Modern Banyolarda Neler Var

Ayrıca Fransız tarzı banyo dekorasyonlarında banyo duvarlarının da büyük bir önemi bulunmaktadır. Yine duşa kabin yerine küvet modelleri tercih edilmek ile beraber bu küvet modelleri de ayaklı modellerdir. 

banyo-tadilati1

Küçük Banyo Dekorasyonları

Küçük banyo dekorasyonlarında tarz, renk, aydınlatma gibi konular oldukça önemlidir. Doğru aydınlatma ve açık renkler ile banyoda ışığın daha kolay ve güzel yansımasını sağlayarak dar ve küçük banyonuzu olduğundan daha geniş ve büyük gösterebilirsiniz. Aynı zamanda banyonuzun daha yüksek görünmesini sağlamak için duvar ve zeminde aynı renk fayansları kullanabilirsiniz. Bunun yanında yien zemin ve duvar fayanslarını birbiri ile uyumlu iki renk olarak seçebilirsiniz. Küçük ve dar banyolarda zeminde mermer kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır. Aynı zamanda banyo dolabı olarak da alanın ölçüsünü alarak banyo dolabı satın alabilirsiniz.

Banyo10

 

Küçük metre kareye sahip banyolarda dekorasyon yaparken hem şık bir görüntü hem de daha geniş ve ferah göstermek de amaçlanmalıdır.

Küçülen evler ile beraber banyoların da metre karelerinin küçülmesi ile beraber daha ufak ebatlarda mobilya ve eşya seçimi yapılmaktadır. Aynı zamanda seçilen bu mobilyaların da alanda fazla yer kaplamamasına dikkat edilmelidir. Küçük ve dar banyolarda parlak fayans modelleri hem ışığı daha güzel yansıtarak banyoyu geniş göstermekte hem de şık ve göz alıcı bir görüntü sağlamaktadır. Bununla beraber genellikle modern çizgide dekore edilen küçük ve dar banyoları farklı tarzlar ile de dekore etmek mümkündür.


Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek banyo tadilatları hakkında farklı ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


İLGİLİ BAŞLIKLAR: banyo dekorasyonu, banyo dekorasyon tarzları, doğru banyo dekorasyonu, küçük banyo dekorasyonu, büyük banyo dekorasyonu, dekorasyon tarzlarıyla ilgili bilgiler,

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Banyo Yenileme Fikirleri