Badana Nedir

Badana Nasıl Yapılır? Badana Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler. Badana Çeşitleri ve Özellikleri Hakkında Bilgiler. Boya ve Badana Arasındaki Farklar Nelerdir? Bu Makalemizde Badana ve Özellikleri Hakkında Geniş ve Kapsamlı Bilgilere Ulaşabilirsiniz.

Badana Nedir – Dekorasyonda en önemli alanlardan biri duvarlardır. Duvar dekorasyonu bir iç mekanın dekorasyon tarzını doğru bir biçimde göstermesini sağlamaktadır. Duvar dekorasyonu yaparken de öncelikle duvarda uygulanacak boya rengine karar verilmeli ve sonrasında boyanın parlaklığı ya da matlığına göre seçim yapılarak duvar dekorasyonuna başlanmalıdır. İç mekan dekorasyonlarında eğer dekorasyon sıfırdan uygulanacak ise öncelikle işe duvarlardan başlanmalıdır. Bunun için ise duvarın yüzeyi belirlenerek duvarın ihtiyacı olan işlemler sırası ile uygulanmalıdır. 

Son zamanlarda yeni yapılan binaların duvarları pürüzsüz iken genellikle eski tarz evlerdeki duvarlar pürüzlü yüzeylere sahiptir. Bu da duvar dekorasyonunu kötü göstererek istenilen görüntüyü vermemektedir. Duvar dekorasyonunda duvar boyasından önce duvarlara badana yapılmaktadır. Peki yapılan bu badana nedir ve faydaları nelerdir?

Badanalar öncelikle duvar yüzeyine göre ve fiyatına göre farklılıklar göstermektedir. Bunun için badanadan önce badana yapılmasına karar verilen duvar yüzeyi incelenmeli ve ihtiyaçları tespit edilmelidir. Ev ve binalarda duvar yapılır iken duvara düzgün ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması için kaba ve ince bir şekilde sıva yapılmaktadır. Ancak yüzeyi güzel göstermek için yapılan sıvanın rengi koyu bir renk olduğu için ve alanı da aydınlık göstermediği için kötü bir görüntü sağlamaktadır. Bu kötü görüntüyü gidermek ve duvara daha aydınlık bir renk vermek için de duvarın sıvasının üzerine badana yapılmaktadır. İç mekan içerisinde dekorasyonu ve görüntüyü daha güzel göstermek için yapılan badana yapımında ise plastik, kıl fırçalar ile birlikte püskürtücü badana makinesi ya da pompası kullanılmaktadır. 

Badana sulandırılmış kireç ya da boyadır. Eskiden sadece badana için kireç kullanılır iken son zamanlarda farklı kimyasal malzemeler ile birlikte boya da kullanılarak badananın renklendirilmesi sağlanmaktadır. 

Kireç Badanası Nedir

Kireç badanası aslında kirecin sulandırılarak duvar üzerinde bulunan koyu renkteki kalın ve ince sıvaya yedirilmesi işlemidir. Bu işlem için öncelik ile kirecin suda iyice eritilmesi sağlanmaktadır. Sonrasında da duvara sürülmeye başlanır. Eğer badana duvara birden fazla kez yapılacak ise ilk badana daha sulu şekilde hazırlanmaktadır. Daha sulu şekilde hazırlanan badananın amacı, koyu renkteki kaba ve ince sıvaya kirecin iyice işlemesi sağlanarak sıvanın kötü görüntüsünün giderilmesi sağlanmaktadır. En son yapılacak badana tabakası ise daha koyu şekilde hazırlanarak duvara renk vermesi sağlanmaktadır. 

Badananın duvarda uzun süre kalması için yapılması gereken az bir miktarda tuz ya da şap konulması gerekmektedir. Bu sayede badana duvarda uzun yıllar kalabilmektedir. Son zamanlarda ise kireç badanasının yerini tutkallı badanalar almaya başlamaktadır. Tutkallı badanalarda da tutkalın yapışkan özelliğinden faydalanılmaktadır. Kireç badanasına oranla daha sağlam bir malzeme olan tutkallı badanalarda boyanın ılık bir su içerisinde iyice çözünmesi beklenmektedir. Ayrıca tutkalın doğrudan doğruya yapışma özelliğinin olması sonucu tutkallı badanaların duvar yüzeyinden sürtünme ya da çıkma gibi durumları da söz konusu olmamaktadır. 

Badana Özellikleri

Badana yapılmadan önce ilk olarak badana yapılacak olan duvarın boşluklarının kapatılması gerekmektedir. Örneğin çatlak, çivi gibi delikler kesinlikle duvarlarda bulunmamalı ve varsa kapatılmalıdır. Sonrasında ise duvarın çok iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle yağ lekesi gibi leke ve kirlerin duvarlarda bulunmaması yapılacak badananın kalitesini etkilemektedir. 

Son zamanlarda ülkemizde de kullanılan bir diğer badana çeşidi de yağlı ve sentetik badana boyalarıdır. Bu badana çeşidinin özelliklerinden biri de çok geniş bir renk yelpazesine sahip olmasıdır. Ayrıca duvarı da çok iyi bir şekilde koruyabilen ve uzun ömürlü de olan bu badanaların temizliği kolaylaştırmada kolay silinebilir özellikleri de bulunmaktadır.

Badana yaparken ise yine fırça kullanılır iken badana yapma yöntemlerinde bir tanesi de tabanca ile badana yapmaktır. Püskürtme işlemi yapan bu tabanca ise elektrik ile çalışmaktadır.  

İç mekanda bulunduğumuz sürenin kalitesini ve görsel zevki arttıran boya ve badanalar sağlık açısından da oldukça önemlidir. Ancak bir iç mekanda boya ve badana yaparken dikkate almanız gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Öncelik ile boya ve badana yapılacak olan iç mekanın boş olması çok önemlidir. Eğer boş değil ise ve iç mekandaki eşyaları da çıkartamıyor iseniz mutlaka üstlerini boya ve badanadan etkilenmeyecekleri şekilde kapatmanız gerekmektedir. Eşyaları bir branda yardımı ile kapattıktan sonra zeminin de boya ve badanadan etkilenmemesi için zemini de kapatmanız gerekmektedir. 

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek boya ve badana hakkında farklı ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: badana nedir, badana nasıl yapılır, boya ve badana arasındaki farklar, badana çeşitleri, banada özellikleri,

Güncellemeleri Alın ve Bağlantıda Kalın. Bültenimize Abone Olun.