Duvar Boya Renklerini Nasıl Seçmeliyiz

Duvar Boyası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Dekorasyon Tarzına Uygun Duvar Boyası Renkleri. İç Mekanın Genişliğine Göre Uygun Duvar Boyası Renkleri Hangileridir? Bu Makalemizde Duvar Boyası Renklerini Nasıl Seçeceğimize Dair Geniş ve Kapsamlı Bilgilere Ulaşabilirsiniz.

Duvar Boya Renklerini Nasıl Seçmeliyiz – İç cephe duvar boyası için yüzlerce farklı seçenek bulunmaktadır. İç cephe duvar boyalarının renk yelpazesi oldukça geniştir. Bu nedenle de yüzlerce seçenek arasında kalabilmekteyiz. Eğer iç mekan dekorasyonuna sıfırdan yeni olarak başlıyor iseniz dekorasyona duvarlardan başlamanız gerekmektedir. Öncelikle iç cephe duvar boyası seçer iken dekorasyonun yapılacağı iç mekanın büyüklüğüne ya da küçüklüğüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Renklerin insan ve mekan üzerinde etkisinin bulunduğu yapılan araştırmalarla da ortaya konulmuştur. Eğer iç mekanınız küçük ve dar ise daha soft ve açık renkleri duvar dekorasyonunuzda kullanmanız gerekmektedir. Açık renkler gündüz iç mekana giren güneş ışıklarını daha çok yansıtarak ortamın daha aydınlık olmasını sağlamaktadır. Dekorasyon açısından da açık renkler ile boyanılan duvarlara sahip iç mekanlar daha aydınlık göründüğü için daha geniş, ferah ve büyük görünmektedir. Açık renkleri duvar dekorasyonunda kullanarak bu avantajdan yararlanmış olmanız size daha ferah bir iç mekan dekorasyonu sağlayacaktır. 

Duvar dekorasyonunu yaptığınız iç mekan geniş ve büyük ise, iç mekanın tüm duvar cephelerini tek renk yapmak yerine bir duvar cephesini dekoratif şekilde boyayabilirsiniz. Ya da bu cephesi için dekoratif bir duvar kağıdı da kullanabilirsiniz. Kalan cepheleri de bu cephe rengine uygun ve uyumlu bir renk ile boyadığınızda iç mekanınız daha modern ve şık bir görüntüye kavuşacaktır. Yine iç mekanınız oldukça geniş ise duvar dekorasyonunuzda üç renk de kullanabilirsiniz. Ancak büyük ve geniş olan iç mekanınızda renk kombinasyonu yapar iken birbiri ile uyumlu renk kombinasyonları yapmanız gerekmektedir. Örneğin modern bir dekorasyon yapıyor iseniz dekoratif şekilde kullanmak istediğiniz duvar cephesini turuncu kalan cepheleri de gri rengin tonlarından biri ile yapabilirsiniz. Yine duvarlarınızda mavi ve krem rengi ya da yeşil ve krem rengin uyumunu da sergileyebilirsiniz. 

İç cepheler için duvar rengi seçerken dikkat edilmesi gereken bir başka konu da iç mekanın dekorasyon tarzıdır. Her renk her dekorasyon tarzı ile uyumlu olmayabilir. Bunun için öncelikle iç mekanda uygulamak istediğiniz dekorasyon tarzına karar vermeli ve sonrasında ise bu tarza uyum sağlayacak renkleri araştırmalısınız. Örneğin gri ya da antrasit rengi genellikle modern dekorasyonlarda kullanılmaktadır. Açık kahve ya da bej, toprak rengi de klasik dekorasyonlarda daha uyumlu olmaktadır. Eğer iç mekanda farklı bir tarz yaratmak istiyor iseniz yine bu tarza uygun renkler arasından tercih yapmanız dekorasyonu tam olarak yansıtmanız açısından daha doğru olacaktır. Örneğin iç mekanda country tarzı bir dekorasyon yapmak istiyor iseniz, country tarzı dekorasyonlarda genellikle sade renkler tercih edildiği gibi sade eşya ve mobilyalar da tercih edilmektedir. Sade renk ve mobilyalar ile sıcak bir ortam sağlamanız gerekmektedir. Ya da retro tarzı bir dekorasyon ile de iç mekanınızı dekore edebilirsiniz. Retro tarzı dekorasyonlarda sıklıkla kullanılan renkler arasında bulunan fuşya, hardal sarısı, mint ve orman yeşili, mor, denim mavisi, safran sarısı, petrol yeşili gibi renkler retro tarzın en dikkat çeken ve kullanıldığı alana hareketlilik katan renkleridir. 

Duvar Boyası Renkleri

İç cephede seçeceğiniz boya çok önemli bir konudur. Yüzlerce alternatif arasından aklınızı karıştırmadan bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. Eğer boyayacağınız yer evinizin bir odası ise evin bütününü bozmayan bir renk seçmeniz gerekmektedir. Evin tamamını boyamak istiyorsanız işiniz biraz daha kolaydır. Çünkü birkaç farklı renkten faydalanabilirsiniz. Ofis ya da bir işletme için iç cephe boyası arıyorsanız alternatifleriniz biraz daha daralacaktır. Bu da seçim yaparken sizi biraz daha rahatlatacaktır.

Ev için aradığınız boyada evi bölümlerine göre değerlendirmelisiniz. Salon sizin ruhunuzu yansıtacağınız ana mekan olurken, Çalışma odası ve mutfak için açık renkler tercih etmeniz gerekmektedir. Çalışma odası daha yumuşak ışığı yansıtacak renkler olmalı mutfak ise daha canlı renkler için ideal bir mekandır. Yatak odanız, hemen uykunuzun gelmesi açısından koyu renklerle boyanması gereken bir mekandır.

Ofis ya da işletme için tercih etmeniz gereken renkler daha ağır tonlardır. Etkileyici ve karakteristik bir hava katmak için güçlü tonlardaki renkler müşterilerinizin ilgisini kolaylıkla çekecektir.

Boyalar renkleri ile beraber kendi içlerine de çeşitlilik göstermektedir. Evde küçük yaşta çocuklarınız varsa kolay silinebilir özelliği olan boyalara yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır. Sonrasında ise duvarlarınızın parlak mı yoksa mat mı görüntüsü olmasını istediğinizi belirlemelisiniz. Boya çeşitleri arasında seçim yaparken bu tip hususlar karar vermenizi etkileyecektir.           

Duvar boyasının rengine karar vermeden önce çeşidine karar vermeniz gerekmektedir. Bunun için ise dikkat etmeniz gereken duvarlarınızın dokusudur. Duvarlarınız pürüzsüz değil ve kusurluysa mat boya tercih etmeniz gerekmektedir. Parlak duvar boyası kusurları fazlasıyla belli eder. Boyama işlemi sonrası istediğiniz görüntüye kavuşamamış olabilirsiniz. Kolay silinebilir boyalar çocuk sahibi ailelerin olmazsa olmazıdır. Bunun için ise saten, yarı parlak ve su bazlı akrilik boyaları tercih etmeniz gerekmektedir.     

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek boya ve badana hakkında farklı ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: duvar boyası rengi seçimi, dekorasyonla uyumu duvar boyası, duvar boyası renkleri, duvar boyası nasıl seçilir, iç mekana uygun duvar boyası, iç cephe duvar boyaları,

Lütfen Yorum Yapın (Teşekkürler)