Boya Badana Yapmanın Faydaları

Boya Badana İçin Renk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Boya ve Badana Yaparken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Boya ve Badana Yapmanın İç Mekana ve Size Faydaları Hakkında Bilgiler. Duvar Boyası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler? Bu Makalemizde Duvar Boya ve Badanası Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler ve Boya, Badana Yapmanın Faydaları Hakkında Geniş ve Kapsamlı Bilgilere Ulaşabilirsiniz.

Boya Badana Yapmanın Faydaları – Dekorasyona olan ilginin giderek artması ile beraber gerek iç mekanlarda gerek de dış mekanlarda dekorasyon oldukça önemli hale gelmiştir. Her yıl değişen dekorasyon algısı, farklı tarzları, renkleri ve çeşitleri de beraberinde getirerek yaratıcı fikirlerin ve dekoratif ürünlerin de her geçen gün kendini yenilemesinin yolunu açmıştır. Dekorasyonda hem iç mekanda hem de dış mekanda dekore ederken kullanılan mobilyaların, aksesuarların, objelerin, halı ve perdelerin önemi olduğu kadar duvar dekorasyonun da oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır. 

İç mekan dekorasyonlarında iç mekanı ne kadar iyi dekore ederseniz edin eğer duvar dekorasyonuna yeteri kadar önemi vermez iseniz iç mekanda mekanın boş olduğuna dair bir algı oluşur. Dekorasyon tamamlanamaz ve iç mekanda bir bütünlük sağlanamaz. İç mekan dekorasyonlarında duvar dekorasyonunu doğru bir şekilde yapıp iç cephe duvar boyasını da doğru renklerde seçtiğinizde dekorasyonunuzda bütünlük sağlanmış olur. Ayrıca iç mekan oldukça ferah ve aydınlık görünecektir. 

İç mekanlarda boya badana yapmanın bir çok avantajı bulunmaktadır. Özellikle mekan içerisinde geçirdiğiniz zamanın kalitesini arttıran boya badana yaptırmak mekanı daha güzel gösterecek ve mekanda geçirdiğiniz süre boyunca da sizi daha mutlu edecektir. 

İç mekan dekorasyonuna başlarken, mekanın daha şık ve modern görünmesi için öncelikle duvar dekorasyonu yapılarak boya badana işlerinin yapılması gerekmektedir. Sonrasında seçilecek mobilya ve aksesuarların da duvar boyasına ve rengine göre seçilmesi dekorasyonun daha da bütünlüğe ulaşmasını sağlayacaktır. 

Duvar boya ve badanasının bir diğer önemli özelliği ise, dar ve küçük olan iç mekanları doğru renk seçimleri ile daha büyük, geniş ve ferah göstermeniz mümkündür. ayrıca daha aydınlık bir görüntüye de kavuşturabilirsiniz. Küçük ve dar odaları daha açık ve soft renklerde boyarsanız daha aydınlık, geniş ve ferah bir iç mekana sahip olabileceksiniz. Geniş ve büyük olan iç mekanlarda da koyu renkte dekoratif bir duvar boyası seçmek ve bu renge uyumlu daha açık tonda bir renk seçimi ile duvar renk kombinasyonunu yapmak geniş olan odanızı daha modern bir havada gösterecektir. 

İç Cephe Duvar Boyası Nasıl Seçilmelidir

İç cephede seçeceğiniz boya çok önemli bir konudur. Yüzlerce alternatif arasından aklınızı karıştırmadan bir tanesini seçmeniz gerekmektedir. Eğer boyayacağınız yer evinizin bir odası ise evin bütününü bozmayan bir renk seçmeniz gerekmektedir. Evin tamamını boyamak istiyorsanız işiniz biraz daha kolaydır. Çünkü birkaç farklı renkten faydalanabilirsiniz. Ofis ya da bir işletme için iç cephe boyası arıyorsanız alternatifleriniz biraz daha daralacaktır. Bu da seçim yaparken sizi biraz daha rahatlatacaktır.

Ev için aradığınız boyada evi bölümlerine göre değerlendirmelisiniz. Salon sizin ruhunuzu yansıtacağınız ana mekan olurken, Çalışma odası ve mutfak için açık renkler tercih etmeniz gerekmektedir. Çalışma odası daha yumuşak ışığı yansıtacak renkler olmalı mutfak ise daha canlı renkler için ideal bir mekandır. Yatak odanız, hemen uykunuzun gelmesi açısından koyu renklerle boyanması gereken bir mekandır.

Ofis ya da işletme için tercih etmeniz gereken renkler daha ağır tonlardır. Etkileyici ve karakteristik bir hava katmak için güçlü tonlardaki renkler müşterilerinizin ilgisini kolaylıkla çekecektir.

Boyalar renkleri ile beraber kendi içlerine de çeşitlilik göstermektedir. Evde küçük yaşta çocuklarınız varsa kolay silinebilir özelliği olan boyalara yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır. Sonrasında ise duvarlarınızın parlak mı yoksa mat mı görüntüsü olmasını istediğinizi belirlemelisiniz. Boya çeşitleri arasında seçim yaparken bu tip hususlar karar vermenizi etkileyecektir.           

Duvar boyasının rengine karar vermeden önce çeşidine karar vermeniz gerekmektedir. Bunun için ise dikkat etmeniz gereken duvarlarınızın dokusudur. Duvarlarınız pürüzsüz değil ve kusurluysa mat boya tercih etmeniz gerekmektedir. Parlak duvar boyası kusurları fazlasıyla belli eder. Boyama işlemi sonrası istediğiniz görüntüye kavuşamamış olabilirsiniz. Kolay silinebilir boyalar çocuk sahibi ailelerin olmazsa olmazıdır. Bunun için ise saten, yarı parlak ve su bazlı akrilik boyaları tercih etmeniz gerekmektedir.       

Duvar boyası seçerken dikkat etmeniz gereken diğer nokta evinizin büyüklüğü ya da küçüklüğüdür. Küçük bir eviniz varsa sade, açık tonlar kullanmanız evinizi daha geniş ve ferah gösterecektir. Eğer eviniz geniş ise istediğiniz renklerden faydalanabilirsiniz. Hatta tek bir renge bağlı kalmamanız duvar dekorasyonunuz için güzel sonuçlar doğuracaktır.

Duvarlarınız için boya badana yapmadan önce iç mekan için uygulamak istediğiniz dekorasyon tarzına karar vermeniz gerekmektedir. Arkasından ise bu tarza uyumlu renk alternatiflerine bakarak iç mekanınızın mimarisine ve belirlediğiniz tarza uygun bir renk seçimi yapmanız gerekmektedir. Dekorasyonda mobilya, aksesuar gibi eşyaların her yıl modası değişmek ile beraber duvar renklerinin de her yıl modası değişebilmektedir. İç mekan dekorasyonunu sürekli değiştirmek isteyen biri iseniz yılın moda renklerini ve moda tarzlarını inceleyerek bu yönde bir karar verebilirsiniz. Ancak duvarınızda uygulamak istediğiniz boya ve badanayı uzun yıllar kullanmak istiyor iseniz yaratıcı renk ve tasarımları seçerek risk almak yerine modern ya da klasik tarzdaki dekorasyon renklerinden birini tercih edebilirsiniz. 

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek mutfak dolapları ve mutfak tezgahları hakkında farklı ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: boya badana yaparken dikkat edilmesi gerekenler, boya badananın faydaları, boya badana rengi nasıl seçilir, dekorasyonda boya badananın önemi, boya badana renkleri,

Lütfen Yorum Yapın (Teşekkürler)