Evimizi Boyarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Evin Genişliğine Göre Duvar Boyası Seçimi Nasıl Olmalıdır? Dekorasyonda Duvar Boyasının Önemi Nedir? İç Cephe Duvar Boyalarının Özellikleri Hakkında Bilgiler. Bu Makalemizde Evinizi Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler ve İç Cephe Duvar Boyalarının Özellikleri Hakkında Geniş ve Kapsamlı Bilgilere Ulaşabilirsiniz.

Evimizi Boyarken Nelere Dikkat Etmeliyiz – Ev dekorasyonunda en önemli konulardan bir tanesi de duvar dekorasyonudur. Duvarları boş olan bir iç mekan dekorasyonu tam olarak tamamlanmamış olur ve mekan boşmuş hissi yaratır. Bunun için duvar dekorasyonuna oldukça büyük bir önem vermemiz gerekmektedir. Duvar dekorasyonlarında öncelik ile duvarda kullanılacak boya rengine dikkat edilmesi gerekmektedir. Duvar boyları arasında çok fazla çeşit, renk ve model bulunmak ile beraber işlevsel ve fonksiyonel özelliklere sahip duvar boyaları da vardır.

İç mekan tasarımına ve dekorasyonuna başlarken öncelik ile duvarlardan başlamamız gerekmektedir. Ve duvarda kullanılacak boyanın rengine karar verirken de iç mekan dekorasyon tarzına uygu renklerden bir ya da birkaç rengini belirleyerek duvar dekorasyonuna başlayabiliriz. Daha geniş ve büyük olan evlerde dekoratif bir duvar boyası ile beraber bu boya rengine uyumlu farklı tonlardaki boya renkleri ile duvarda bir renk kombinasyonu yaratılabilmektedir. Ancak daha küçük ve dar evlerde iç mekanı daha geniş, büyük ve ferah göstermesi açısından daha soft ve açık renkler kullanılmalıdır. Küçük ve dar evlerde kullanacağınız açık renkteki duvar boyası, gündüz mekana giren güneş ışığını daha güzel aydınlatacaktır ve bu da iç mekanın hem aydınlık hem de ferah görünmesini sağlayacaktır. Akşamları ise aydınlatma ışığını, mekanda daha iyi yansıtabilecek bu da iç mekanın yine daha aydınlık şekilde görünmesini sağlayarak daha ferah bir görüntü kazandırabilecektir. 

Evin Büyüklüğü ve Küçüklüğüne Göre Duvar Boyası Tercihi

Küçük ve dar evlerde genellikle tek renk duvar boyası kullanılmak ile beraber yine dekorasyon tercihinize göre dekoratif bir duvar boyası da kullanabilirsiniz. Örneğin mavinin renk tonlarından biri ile krem rengini beraber kullanabilirsiniz. Küçük ve dar mekanlarda oldukça iç açıcı ve ferah bir görüntü sağlayacaktır. Ancak bu tarz küçük ve dar olan iç mekanlarda duvar boyası olarak koyu tonlardaki renklerden kaçınmanız gerekmektedir. Koyu tonlardaki renkler gündüz iç mekana giren gün ışığını, akşamları ise aydınlatma ışıklarını içerisinde hapsederek mekanı iyi aydınlatamaz. Bu da mekanın kasvetli ve boğucu görünmesine yol açacaktır. Aynı zamanda zaten dar ve küçük olan iç mekan daha da dar ve küçük görünecektir. 

Renklerin insan psikolojisine çeşitli etkileri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda da bilimsel olarak ortaya konulan bu araştırmalarda renklerin insanları hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkilediğini ortaya koymaktadır. Örneğin, her tarz ve hemen hemen nerdeyse her renk ile beraber kullanılan kırmızının insan psikolojisine ruhsal ve psikolojik etkileri oldukça fazladır. Fiziksel olarak hareketliliği artırdığı düşünülen kırmızı rengin psikolojik olarak da samimiyeti ve gücü arttırdığı ortaya konulmuştur. Aynı zamanda yoğun kullanıldığı alanlarda korku, agresiflik ve bunaltıcı etkileri de vardır. Kullanıldığı alanlardaki insanların alabilecekleri kararları hemen almaya iten ve beklentileri arttırdığı düşünülen bir renktir. Genellikle güçlü duyguları ön plana çıkaran kırmızı renk oldukça dikkat çekici bir renktir. Bu rengi kullanan ve seven insanların liderlik özelliklerinin fazla olduğu ve iktidar düşkünlüklerinin olduğu düşünülmektedir. Ayrıca kırmızı rengi seven kişiler hayatı aktif yaşayan, güçlü ruhlu ve özgüveni yüksek kişilerdir. Bu renk tercihini dar ve küçük iç mekanlarda yoğun şekilde kullandığınız takdirde ise kırmızının olumsuz etkilerini üstünüzde hissedebilirsiniz.

Küçük ve dar mekanlarda duvar dekorasyonu için doğru renkte duvar boyaları seçerseniz mekanın algısını olumlu yönde ve hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz. Seçeceğiniz açık tonlardaki renkler ışığı daha güzel yansıtabileceği için alanı daha ferah ve aydınlık gösterebilecek bu da iç mekanın daha geniş ve büyükmüş gibi bir algı yaratacaktır. 

Büyük ve geniş mekanlarda ise tek renk duvar boyası tercihi yerine dekoratif bir duvar boyası da seçilerek duvarlarda bir renk kombinasyonu yaratılabilir. Bunun için ise seçilecek renk kombinasyonunun mekanın tarzı ile uyumlu olması aynı zamanda da seçilen renklerin de birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu şekilde doğru bir tercih yaparak boyayacağınız iç mekan daha modern ve şık bir görüntüye kavuşacaktır. Ayrıca yine görüntü açısından da daha estetik ve göz alıcı olacaktır. 

Duvar Boyalarının Özellikleri

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile beraber dekorasyonda da teknolojinin faydalarını kullanmaktayız. Buna iç cephe duvar boyaları da dahildir. Önceki zamanlarda güzel bir görüntü vermesi dışında işlevsel ve fonksiyonel çok bir özelliği bulunmayan duvar boyaları artık oldukça işlevsel özelliklere sahip olarak üretilmektedir. 

Duvar boyaları renk ve marka olarak birbirinden ayrılmak ile beraber mat ve parlak iç cephe duvar boyası olarak da birbirlerinden ayrılmaktadır. Duvar tipine göre seçeceğiniz mat ve parlak görünüme sahip olan duvar boyaları arasından eğer duvar tipiniz düz değil ve çukurlu ise parlak duvar boylarından uzak durmanız gerekmektedir. Parlak duvar boyaları, kusurları çok net bir şekilde gösterebilmektedir. Ancak mat duvar boyaları kusurları parlak duvar boyalarına oranla daha çok gizleyebilmektedir. 

Duvar boyaları arasında işlevsel ve fonksiyonel özelliklere sahip duvar boyaları da bulunmaktadır. Örneğin kolay silinebilir ve leke tutmayan duvar boyaları, nem ve sudan etkilenmeyen duvar boyaları, ısı izolasyonu ve ses yalıtımı bulunan iç cephe duvar boyaları da bulunmaktadır. İhtiyacınıza ve tercihinize gör istediğiniz işlevsel özellikteki duvar boyalarını istediğiniz renkte bulmanız mümkündür. 

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek boya ve badana hakkında farklı ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: duvar boyasında dikkat edilmesi gerekenler, duvar boyası renk seçimi, dekorasyonda duvar boyası, duvar boyalarının özellikleri,

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0