lambader-modelleri

Aydınlatma Nasıl Seçilir

Hangi Oda da Ne Tür Aydınlatma Kullanmalıyız? Aydınlatmanın Sağlığınızı Etkilediğini Biliyor muydunuz? Aydınlatma nasıl seçilir?

Aydınlatma nasıl seçilir? Salon, mutfak, koridor, yatak odası ve çalışma odalarının aydınlatma seçimleri nasıl olmalıdır?

En çok zaman geçirdiğimiz odalar olan salon ve oturma odalarında gün içinde birçok aktiviteyi bir arada yaparız. Siz de takdir edersiniz ki yapılan aktiviteye göre aydınlatma farklılık gösterebilir.

Bu yüzden salon ve oturma odalarımızda tek tip aydınlatma kullanmak yanlış olur.

Dekoratif amaçla da kullanılan bu aydınlatmalar kaliteli zaman geçirmemizi de sağlarken yaptığımız işte verimliliğimizi de arttırır.

Oturma odamız ve salonumuzun ihtiyacı olan aydınlatma şeklini belirlemek işlerimizi kolaylaştıracaktır.

Dekorasyon yaparken aydınlatma pek önemsenmese de evimizin bütün aurasını değiştirir.

Yaptığımız her işin farklı bir ışık ortamına ihtiyacı olur. Sinema keyfi yaparken loş, yemek yerken aydınlık, sohbet ortamlarında ise normal derecede bir ışığa ihtiyaç duyulur.

Bu sebepten çok fonksiyonlu aydınlatma yöntemleriyle o odanın yaşam kalitesini arttırabiliriz.

Aydınlatma yöntemi olarak fonksiyonel asma tavanlar, gergi tavanlar, kartonpiyer ve zemin aydınlatmasında kullanılan ledpiyer ve sıralı ışıklar, göbekten aydınlatma olarak kullanılan çoklu avize çeşitleri, ayaklı ve duvar lambaderleri.

Bunun gibi birçok aydınlatmanın doğru kullanımıyla odanıza konforlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Aydınlatma şekilleri odanın büyüklüğüne, tavanın yüksekliğine ve ışık alma şekline göre değişiklik göster bilir. Odanız büyük bir salon ise tek aydınlatma yeterli olmayabilir. Bu tür salonlarda odanın duvarlarını saran ve tüm tavanı kaplayan ışık sistemi kullanılmalıdır. Bu yöntem için ışığın odada homojen dağılmasını sağlayan asma tavanlar kullanılmalıdır.

Daha az ışık alan koridor ve merdivenlerde yerden ışıklandırmada yaparak daha kullanışlı bir ortam yaratabiliriz.

Aydınlatma nasıl seçilir? Seçim yaparken ayaklı bir lambaderle kitap okuma köşesi yapabilirsiniz. Yemek masasının tam ortasına gelecek şekilde masanın uzunlamasına bir avize koyarak yemek odası şıklığı yaratabilirsiniz.

Televizyonun olduğu köşeye loş ışıklı bir avize kullanabilirsiniz. Bu şekilde her noktası ayrı aydınlatılmış daha fonksonel ve kullanışlı bir salon elde eldebilirsiniz.

Bu şekilde değişik aydınlatma şekilleriyle değişik ışık kombinasyonları yaratabilirsiniz.

Salonunuzda değer verdiğiniz bir kişinin fotoğrafının üzerine ya da güzel bir tablonun altından aplik ve ledlerle dekoratif bir görüntü sağlayabilirsiniz.

 Bu seçimleri yaparken odanın bütünlüğünü ve dekorasyon detaylarını değerlendirerek yapmalıyız. Dekorasyon bütünlüğü ve tarz, salon aydınlatması için önemlidir.

Oda da dekoratif ihtiyaçlarda oldukça önemlidir. Obje ve aksesuara yönelik aydınlatma oda da etkileyici ve dikkat çekici etkiler uyandırabilir.

Bu küçük yaramazlıklarla salonunuza tarz katabilirsiniz.

Odanız küçükse daha az aydınlatma yapmanız gereklidir. Gerekli olan aydınlatma şekli loş ve az ışık olmalıdır. Küçük bir masa lambasıyla dekoratif bir görüntü elde ederken gerektiğin de daha loş bir ışık elde edebilirsiniz.

Binlerce aydınlatma arasında evinizin ihtiyacı olan aydınlatmayı bulmanız önemlidir. Evinizin aydınlatması da her şeyde olduğu gibi tarzınızı yansıtmalıdır. Eğlenceli şık ve kullanışlı aydınlatmalar evinizin kalitesini arttırır.

Yanlış aydınlatma göz sağlığını olumsuz etkilerken bedensel yorgunluklara da neden olabilir. Aydınltma nasıl seçilir konusunda, kitap okurken kullanacağınız ışık oranı ile televizyon izlerken kullanacağınız ışık oranı tabi ki eşit değildir. Odadaki ışık yetersizliği ve aşırı parlak ışıklar tatsız ev kazalarına bile zemin oluşturabilir. Kullandığınız odanın dekorasyonu ve sağlığınız için doğru aydınlatma tercihinde bulunun.

Evinizde klasik bir tarz oluşturduysanız seçeceğiniz avize, aplik ve lambaderler,  ros altın ve boncuklu, cam, parlak malzemelerle göz kamaştırmalıdır. Rustik ve spor tarzı benimsediyseniz tercihleriniz daha çok keten kumaşlı aplikler ve ahşap detaylı aydınlatmalar kullanmalısınız.

Evinizde her oda farklı oranda ışık almalıdır. Mutfak aydınlatması dikkat arttırmak amacıyla kazalara sebebiyet vermemesi için aydınlık olmalıdır. Salonumuz ya da oturma odamız fonksyonel aydınlatılmadır. Yatak odaları loş ve uyku dağıtmayacak  gün ışığı renginde aydınlatılmalıdır. Çalışma masalarında ise genelde yukardan ve çalışan kişinin arkasından aydınlatma kullanılırken masa için lambaderler kullanılmalıdır.

Evinizin özel bir görünüme sahip olmasını isterseniz tasarım asma tavanlar gergi tavanlar ünite ve niş ışıklandırmalarıyla da evinizi havalı aydınlatmalarla süsleyebilirsiniz. Bu dekoratif tavanlar için mimar ve dekorasyonculardan yardım alabilirsiniz.

NASIL SEÇİLİR?

Ev dekorasyon ve tasarımlarında doğru seçim nasıl yapılır? Detaylı bilgiler ve görseller için giriş yapınız.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: avize modelleri, asma tavan modelleri, aplik modelleri, lambader modelleri,

Related Posts

alçıpan-asma-tavan-ve-kartonpiyer-fiyat-teklifi

Alçıpan Asma Tavan ve Kartonpiyer Fiyat Teklifi

Güncel olarak 3 katlı bir işyeri için sunmuş olduğumuz alçıpan asma tavan ve kartonpiyer fiyatDevamını oku

Dekorasyonda alçıpan kolaylığı

Dekorasyonda Alçıpan Kolaylığı

İç dekorasyonda alçıpan uygulamaları sınır tanımıyor. Dekorasyonda alçıpan kolaylığı saymakla bitmez. Bölme duvarlar, asma tavanlar,Devamını oku

Lüks Asma Tavan Projeme Başlıyorum

Dekordelisi olarak sizleri her dekorasyon konusunda olduğu gibi asma tavanlar hakkında da bilgilendirmek istiyoruz. Türkiye’ninDevamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *