Lamine parke – Lamine parke nedir? Lamine parkenin özellikleri nelerdir?

Lamine parke – Lamine parke % 1oo ağaçtan yapılan doğal, kaliteli, uzun ömürlü bir döşeme malzemesidir ve bu yüzden laminat parkeden daha pahalıdır.

Lamine parke – Genel olarak iki veya üç tabaka olarak üretilen parke türüdür. Alt tabakalarda çoğunlukla düşük değerdeki rastgele bir ağaç veya kontrplak kullanılır. Üst tabakada ise ağacın kendisi bulunur. Masif parkeye göre maliyeti çok daha fazla bir üretim teknolojisinin kullanılması ve boyalı, cilalı, eskitilmiş v.b alternatiflerle satışa sunulmasından ötürü daha pahalıdır.

lamine parke

lamine parke

Lamine parkenin özelikleri ve kullanımı

1- Lamine parkede bulunan ”lamine” yapıştırma anlamına gelir ve birbirine yapışan tabakalardan oluşan bir malzemeyi ifade etmektedir. Lamine parkelerin üst tabaka (katman) kalınlığı standart olarak 3-6 mm civarındadır.

2- Fakat günümüzde son dönemlerde piyasada yer edinmek ve çok daha fazla satışa ulaşmak amacıyla piyasaya giren standart dışı lamine parkeler kontrplak üstüne 1-2 mm kalınlığında papel kaplamaların kullanılması ile üretilmektedir. Maalesef ki, 1-2 mm kalınlığında gerçek ahşaba sahip bir lamine parke ağacın gerçek dokusunu bile veremez. Fakat ne yazık ki, ülkemizde tüketiciler ucuz ürün satın alma mantığıyla hareket ederek büyük hataya düşmektedirler.

3- Bununla beraber 1-2 mm hatta 2,5 mm kalınlığında olan lamine parkeler 1 veya 2 defa silindikten sonra ömürlerini tamamlarlar. Çünkü en alt katmandaki ağaca kadar inilmiştir. Bu nedenle lamine parke seçimi yaparken üst tabakadaki ağacın kalınlığına dikkat edilmelidir.

4- Bunun dışında bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ister tek parça (plank) ister üç parça (üç strip) olsun, parçalar yan yana birleştirildiği zaman arada kot farkının olmaması ve parçaların birbirine sıkı kenetlenmesidir. Aksi taktirde en ufak bir ıslaklık da su parçacıkları ahşabın arasına sızar ve çalışmasına sebebiyet verir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Parke Dünyası

5- İki tabakalı olarak üretilen lamine parkeler üç katmanlı lamine parkelere göre daha esnek bir malzemedir. Bu tür malzemeler zemin problemleri olan mekanlarda tercih edilir. Bu nedenle iki tabakalı lamine parke yere yapıştırılarak uygulanmalı, yüzer sistem olarak tanımlanan yöntem uygulanmamalıdır. Aksi taktirde aynı laminat parkedeki gibi uygulama yapılan alanda yer yer ses üretme sorunu ile karşılaşılır.

6- Lamine parkeler paketlerinden cilası bitmiş ve kullanıma hazır olarak çıkar. Parkenin her bir parçası
diğer parçalara uyması için özel girinti ve çıkıntılara sahiptir. Bu yüzden hızla döşenirler ve döşendikten sonra ayrıca cilalanmaları gerekmediği içinde hemen kullanılmaya başlanabilir.

7- Yüzer sistemle döşenen lamine parkeler, ağacın doğal hareketine izin vererek mevsim değişiklikleri ve ısı farklarından ötürü döşemeniz de çatlama ve açılma olmasını engeller.

8- Ahşap, insan vücudundaki elektriği büyük ölçüde emdiğinden ötürü tamamen doğal olan lamine parkelerin içinde sağlığa zararlı maddeler bulunmamaktadır.

lamine parke modeli1

lamine parke modeli1

E1 belgesi olmayan parkeleri sakın almayın..

1- Laminat ve lamine parke seçerken ve satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ürünün yeterlilik belgelerinin olup olmadığıdır.

2- Art niyeti tüketiciler, üretim maliyetlerini olabildiği kadar aşağı çekmek için bazı yasaklı kimyasal maddeleri özellikle laminat parkelerde kullanabiliyorlar ki, bunun en bilineni ‘formaldehit’ isimli son derece kanserojen olan bir maddedir.

3- E1 yeterlilik belgesi burada devreye giriyor. Satın alınılan ürünün E1 yeterlilik belgesi var ise, hiç çekinmeden, gönül rahatlığıyla o ürünü satın alabilirsiniz.

4- E1 yeterlilik belgesi, o ürünün içerisinde insan sağlığına zarar verebilecek maddeler olmadığının en önemli kanıtıdır.

lamine parke modeli2

lamine parke modeli2

Ayrıca bakınız;

Masif parke

Boya yaparken nelere dikkat edilir

Masaj salonu dekorları

Sauna nasıl yapılır

Saray tavan modelleri

Düğün salonu nasıl yapılır

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Temelli Parkeci

lamine parke, e1 belgesi, lamine parke özellikleri, lamine pake avantajları, lamine parke nedir, masif parke, lamine parke ve masif parke farkları, lamine parke çeşitleri, laminat parkemi lamine parkemi, lamine parke markaları, lamine parke modelleri, lamine parke fiyatları