Yeni Nesil Dekorasyonda Maskelerin Duruşu

Geçmiş tarihlerden günümüze İnsanların doğaüstü kişileri yansıtması için ürettikleri maskeler törenlerinin vazgeçilmezi haline gelmiş objelerdendir. Günümüzde ise eşsiz enerjisi ile adeta birer sanat eseri olarak mekanlara hayat veren maskeler; ahşabın, metalin ve derinin yalın olan bir o kadar tarafsız stili yeni nesil ev dekorasyonunda çağdaş bir anlayışı dile getiriyor. Bu yazımız ile maskenin tarihsel kökenlerine inmesinin yanı sıra maskenin yeni bir anlatı biçimi olan dekorasyonda kullanımlarına değindik.

Bu yazıyı ele almamızın amacı, maskenin tarihsel süreçte gelişen kullanım amaçlarına dinsel ve mitsel alandaki amaçları, daha sonraları gösteri sanatlarından olan tiyatrodaki kullanımına kadar çok fazla dekor amaçlı kullanılarak birer sanat eseri olarak günümüze ulaşmışlardır. Yeni nesil ev dekorasyonunda duvarlarda sergilenen maskelerin ahşap, metal ve derinin yalın duruşu, tarafsız stili bizler için çağdaş bir anlayışı dile getiriyor. Maskelerin dekorasyondaki kullanımlarında bu yansımaların örnekleri ve Ev dekorasyonunda etkili kullanımlarının mekana kattığı yeni boyutların sayesinde dekorasyon trendlerini aynı hızla değiştiriyor.

Doğa karşısında tutunmaya çalışan insan ölüm korkusunu yenmek için sığınacak bir güç arar. Bu durumdan kurtulmak için kendisine soyut bir silah olarak daha sonraları sanat olarak adlandırılacak olan sembollerin dünyasına uzanmıştır. Bu yaşamı soyutlayabilme yeteneğini günümüzde sanat objesi olarak evlerimizde dekor amaçlı kullanıyoruz. Ahşabın verdiği sinerjiyi en iyi şekilde taşıyan maskeler el emeği ile işlenmiş duruşları yeni nesil dekorasyonda önceliklerimizden.

İster salonlarda ister çalışma odanızda rahatlık ile dekor amaçlı kullanabileceğiniz maskeler aynı zamanda sizleri temsil eden en güçlü detaylar olacaktır. Karakterinizin ve hobilerinizin sembolü olacak olan maskeler evde ki renklere uyacak en ideal objelerdendir. Her birinin kendine has hikayesi ve taşıdığı anlamlar ile sizlerin ufkunu açacağını ve dekorasyon için en ideal görsel sunumu sunacağını düşünüyoruz.

Dekoratif amaç ile kullandığımız maskeler daha çok sanat tarihi alanındaki çalışmaların konusu olmuştur. Maskenin dışarıdakiler için uyandırdığı etki ve gizemlilik, maskeyi takanın kendisinde de oluşmuştur. Bu durumun gerçekte aynı etki olması mümkün değildir. Maskenin karşısındakiler onun arkasında oluşturduğu karanlık bölgeden, bilinmeyenden korkar. Ama  maskeyi takan maskesinin düşürülmesinden korkar. Bu korku, maskeyi takanın maskeyle bütünleşmesini engeller. Ev dekorasyon trendlerinin gelişmesi ile yeniliklerin ortaya çıkması ve tasarımcıların arayışlarına başarılı bir şekilde cevap veren maskeler yeni boyutlar kazanarak tekrar gündemimizde yer almaktadır.

Geleneksel maskelerin olduğu gibi daha çağdaş ve marjinal desenlerde maskelerde mevcuttur. İstediğiniz renkteki kombinleriniz için seçim yaparken evinizin dekorasyonun renklerini baz almanızı öneririz.

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek ev aksesuarları ve ev dekorasyonu konularında farklı bilgiler edinebilirsiniz.

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir