Bu yıla damgasını vurmuş Tasarım harikası ahşap ranzaları burada inceleyin! Bu makalemizde Ahşap ranza modellerinden tutun, ahşap ranzaların avantajlarına kadar her şey var. Ranza modelleriyle alanınızı nasıl doğru şekilde planlamanız gerektiği konusu hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz! DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

Tasarım Harikası Ahşap Ranzalar – Çocuğunuz çok ve küçük bir evde ikamet ediyorsanız, veya ranza sevdalısı tek çocuğa sahip küçük bir aileyseniz, muhtemelen ranzalar ilgi alanınıza giriyordur. Pek çok grupta ve farklı malzemelerle üretilen ranza modelleri arasında ahşap ranza tasarımları bizim en çok hoşumuza giden kategorilerden biridir. Doğal malzeme sevenlerin en çok tercih ettiği mobilya hammaddesi ahşaptır. Böyle bir dekorasyon stiliniz varsa tercihinizi kesinlikle ahşaptan yana kullanmanızı öneririz. Modern mobilyalarla kombine edilebilen ahşap ranzaları kullanma isteğiniz ön planda ise, bizim size önerimiz ahşabın sade ve doğal havasını bütünleyen canlı ve renkli kombinlere yer vermeniz olacaktır.

ahşap-ranza-tasarım2

Ahşap eşyalar, sağlıklı ve hijyenik dekorasyon gereksinimi bakımından çocuk odalarında çok daha önemli bir seçenektir. Günümüzde şık, modern,  sağlıklı ve dayanıklı bir çözüm teşkil eden ahşap ranzalar, gelişen uygulama teknikleriyle birbirinden farklı tasarımlara imza atıyor. Rengarenk modellerle, yetişkinlerin ve çocukların gönlünü fethediyor.

Sağlıklı ve dayanıklı olan ahşap malzeme, ranza sistemlerinde özellikle tercih edilmektedir. Sağlam ahşap malzemeler güvenli olmalarının yanı sıra ortama sıcaklık ve estetiklik katmaktadır. Ahşap ranza modelleri, teknolojik ayrıntılar kullanılarak son derece ilgi çekici örnekler haline geliyor. Üretilen masalsı yapılar çocukları ve gençleri hemen o masalın kahramanları haline getiriyor.

ahşap-ranza-tasarım3

Ahşap Ranza Modelleri

Çocuk veya genç odası küçük olan ailelerin yerden tasarruf etmek için başvurdukları yatak modeli ranzalardır. Ahşap ranza modelleri doğallıkları ve uzun ömürlü olmalarıyla sunta ve mdf ürünlere göre çok daha fazla artıya sahiptir. Sağlık ve estetik sunmalarının yanı sıra son derece dayanıklıdırlar. İki katlı oldukları için odada genişlik sağlarlar. Metal ve profilden yapılmış ranzalar olduğu gibi ahşap ranza modelleri de bulunmaktadır. Bazı aileler görüntü ve işlevselliği açısından ahşap ranzaları tercih etmektedir.

Klasik Ahşap Ranzalar

İki tekli yatağın üst üste gelmesidir. Sade görünümlüdür. Fazladan yatak başlarında veya ayak kısmında dekoratif figürler bulunur. Genellikle tek renk kullanılır. Yatak başları ve ayak kısımları farklı renk olup iki renkli modelleri de bulunur. Klasik ranzalar, ahşap ranza modelleri içinde geniş bir yelpazeye sahiptir. Merdiveni; başucu, ayak kısmı veya ön tarafa yerleştirilebilir.

ahşap-ranza-tasarım4

İşlevsel  Ahşap Ranzalar

Tekli ranzalar; Üstü yatak altı boş olan ranzalardır. Ranzanın altına çalışma masası, koltuk veya dolap yerleştirilebilmekte.

Üç yataklı ranzalar; Çok çocuklu veya misafiri çok gelen aileler için imal edilmiştir. Alt yatağın altında sürgülü veya tekerlekli bir yatak daha vardır. Yatak çekilerek yatılabilir.

Alt tarafı çekmeceli ranzalar; Alt yatağın altında ikili veya üçlü çekmeceler bulunur.

Koltuk modelli ranzalar; Ranzanın üstü yalnızca yatak, altı hem yatak hem de koltuk olarak kullanılır. Duvar yönüne gelen alt bölümde korkuluk bulunur.

Farklı merdivenli ranzalar; Klasik düz merdivenlerin yanı sıra farklı dizayn edilmiş merdivenler de var. Düz ve dairesel kaydıraklı, renkli bloklar halinde ve ip merdivenler gibi çeşitleri mevcuttur.

Çalışma masalı ve dolaplı ranzalar; Yatağın bir ayağı dolaptır. Öbür ayağına çalışma masası eklidir. Yatağın altına veya dış tarafına sandalye koyulabilir. Dolap veya çalışma masasının yerine tekli bir yatak eklenebilir. Bunun yerine sandalye dışarı konup, aradaki boşluğa tekli yatak yerleştirilebilir.

ahşap-ranza-tasarım5

Ranza Modelleri İle Alanı Doğru Planlayın

Bugünlede çocukluğunu ranzalı bir odada geçirmiş yetişkinseniz, çok hayali anılarla büyümüş olabilirsiniz. Şu an ranzanın yaşamınızdaki özel yerini düşünüyorsunuz. Ranzalar geçmişte iki çocuklu ve az odalı evlerde, en önemli ve fonksiyonel mobilyalardan biriydi. Şimdilerde yine yaşam alanlarını doğru planlamak ve dekoratif anlamda ortamı destekleyen ranza modellerine yoğun bir talep olduğu aşikar.

Ranza modelleri bir süreliğine eski önemini yitirmiş olsa da, son yılların dekorasyon trendleri arasındaki yerini alıyor. Dar alanları çok daha iyi planlamaya ve nakit para kullanmaya yardımcı oluyor. Oldukça farklı, işlevsel tasarımlarıyla dekorasyona bütünlük ve estetiklik kazandırıyor. Ranzanın tasarımı çok önemli. Çok yönlü kullanım avantajı olmalı. Söz konusu çocuklarsa ve çocuk odalarında kullanılacaksa, ranza modelini seçerken bazı detaylar üzerinde durulması gerekiyor.

ahşap-ranza-tasarım6

Bir evin en kolay dağılan ve en zor toparlanan alanı çocuk odalarıdır. Ivır zıvır eşyanın çocuk odalarında haddi hesabı olmaz. Çocuk odasındaki mobilyalar derleyici toparlayıcı özellikler barındırmalı. Ranza seçimi yaparken bu özellikleri göz önünde bulundurmak son derece önem arz eder. Bir ranza bir çocuk için sadece yatak demek değildir. Onun dünyasında apayrı ve hayali bir eşyaya dönüşür. Ranzanın altındaki çocuk başka, üstündeki çocuk başka dünyalara doğru yolculuğa çıkar. Ranza modelini seçerken bunları göz önünde bulundurmayı ve çocuklarınızın gözünden bakmayı unutmayın.

Bunları örneklendirecek olursak; Klasik bir tırmanma merdiveni olan ranza modeli yerine basamaklı merdiven sistemini seçebilirsiniz. Basamaklı merdiveni olan ranzada, merdiven çekmece olarak dizayn edilebilir. Bu demek oluyor ki! daha fazla eşyayı aynı odada saklayabilme şansınız olur. Modeli kadar güvenliğinde önemli olduğunu unutmayın! Üst yatak ve alt yatak bakımından ürünün sağlam ve iyi malzemelerden tasarlanmış olmasına özen gösterin. Üst yatağın konumlandırıldığı kısmın asla bel vermemesine dikkat edin. Böyle bir sorunun alt yatakta yatan çocuk için bir tehdit unsuru olduğunu unutmayın. Üst yatakta yatan çocuğun düşmesini engelleyecek tasarımlara yönelin. Bunlara dikkat edin ki! ranza gerçekten de bir eğlence ve uyku aracı olarak anılarda yer edinebilsin.

ahşap-ranza-tasarım7

Ranzaların Avantajları

Ranzaların önemli mobilyalar olduğuna söyledik. Günümüzde ranza sisteminde her hacim belli bir amacı değerlendirmek üzere tasarlanmakta. Merdiven, yatak altı gibi olası kullanışsız hacimler, çekmece ve dolap yapısına dönüştürülmekte. Farklı bir estetiklikle alan değerlendirilmekte. Modern ranza modellerinde, çoklu kullanımı amaçlayan pratik teknolojiler kullanılıyor. En dar hacimde en verimli, konforlu, güvenli ve estetik kullanımı sağlanıyor. Ranza kullanmanın ne gibi avantajları olduğunu özetleyecek olursak;

  • Ranza kullanımı sayesinde evinizin en küçük odasını, en kullanışlı ve en geniş odası haline getirebilirsiniz.
  • Modern ranzalar artık çok işlevsel olarak tasarlanmakta. Oyuncak çekmecesi, ders çalışma masası gibi ek unsurlar bulunmakta.
  • Ranzanın her iki katını, yatak olarak kullanmayın. İlk katını yatak, ikinci katını oyun veya çalışma alanı olarak da planlayın. Bir mobilyadan iki farklı şekilde yararlanın.

Muhteşem Tasarımlı Ahşap Ranza Örnekleri

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: ahşap ranza tasarımları,ranza modelleri,modern ranza modelleri,ranza sistemleri,ahşap ranza çeşitleri,ranzaların avantajları,ranza seçimi,klasik ranza,ahşap ranza modelleri,metal ranza modelleri,ahşap ranza merdiveni,ranza dizaynı,ahşap ranza yapımı,