Oturma Odası Dekorasyon

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri. Harika oturma odası tasarımları burada. Bu sayfamız oturma odanızı düzenlerken onlarca farklı alternatifler bulabileceğiniz görseller içerir. Ayrıca videomuzuda büyük bir keyifle izleyeceksiniz. Oturma odanızı dekore ederken odanın kullanım kolaylığı olması gerekir. Dekorasyonu çok abartarak fazla kalabalık oda tasarlamayın.

Oturma Odası Dekorasyon – Herkesin kafasında mükemmel oturma odasını nasıl oluşturabileceğine dair bir fikir vardır. Fakat yaşam alanında en iyi sonucu elde etmek için bazı temel kurallar var. Öncelikle herkes daima kendi kişisel tarzını ve tabii ki oturma odasının mevcut dekorasyonunu aklında tutmalı. Oturma odası ambiyansı sizi odaya ilk adım attığınız andan itibaren evde hissettirecek ölçüde davetkar ve sakin olmalı. Belli bir tarzı ve temayı seçmeden önce kişi nasıl bir etki uyandırmak istediğini kendine sormalı. Bir konfor ve sükunet vahası mı yoksa daha cesur bir eğilimle eklektik bir sanatsal atmosfer mi? Hangisini tercih ettiğinize bağlı olarak çok fazla farklı alternatifiniz var.

Muhteşem Oturma Odaları (İzle)

Oturma odama tam olarak ne yapabilirim?

1- Sizin de bildiğiniz gibi oturma odasını dekore etmenin çok çeşitli yolları var. Biz en iyi şeyin kendiniz olmak olduğunu düşündüğümüzden, kişiliğinize ve yaşam tarzınıza en çok uyan şeyleri tercih etmenin önemli olduğuna inanıyoruz.

2- Duvarların rengi ya da zemin kaplamaları gibi önemli unsurları seçerken oturma odasının diğer özelliklerini sorgulamalısınız. Canlı renklerle bezenmiş bir oturma odası mı istersiniz yoksa risk almayıp nötr renkleri mi tercih edersiniz?

3- Fonksiyonellik ve uzun süre kullanılabilirlik görüntü kadar önemlidir, dolayısıyla zevklerinizin değişebileceğini göz önünde bulundurun. Hatta odanın her daim kelimenin tam anlamıyla oturma odası olarak mı kullanılacağını ya da zaman ilerledikçe işlevsel bir depolama alanına mı dönüşeceğini bile düşünün.

4- Elbette, farklı gereklilikler ve ihtiyaçları bir araya getirmek de mümkün. Ancak önceden ne kadar çok şey bilirseniz, bu oturma odası fikirlerini hem şimdi hem gelecekte uygulamak o kadar kolay olur.

Trend Oturma Odası Dekorasyonları (Galeri)

Oturma odasının duvarları için hangi rengi seçmeliyim?

1- Duvarların rengine karar vermeden önce oturma odasının tümünü aynı renge mi boyayacağınızı yoksa farklı tonlarla bir takım bölümleri öne mi çıkaracağınızı düşünmelisiniz. Oturma odanızın boyutları bu kararı verirken önemli bir faktördür.

2- Genel bir kural olarak pastel ve açık renkler küçük oturma odalarına daha çok uyarken, canlı ve parlak renkler daha geniş oturma odalarında kullanılabilir.

3- Kararı verirken dikkat edilecek bir diğer etmen ise oturma odasına ne kadar gün ışığının girdiğidir. Renge karar vermeden önce boyayı duvarın küçük bir kısmına uygulayabilir ve gün içinde rengin nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

oturma odası dekorasyon örneği1
oturma odası dekorasyon örneği1

Oturma odasına nasıl bir zemin malzemesi uygulayabilirim?

1- Oturma odası için çok çeşitli zemin kaplama tercihleri var. Sıcak bir etki yaratan parke aynı zamanda pek çok farklı tarzla da görsel olarak uyum sağlar ama bakım ihtiyacı yüksektir.

2- Parkelerinizin ilk günkü gibi görünmesini sağlamak için onları vernikleyip cilalamak önemlidir. Böylece çizik ve lekelerin kalıcı bir hal almamasını sağlayabilirsiniz.

3- Öte yandan halı ise kolayca yenilenebilir ve değiştirilebilir bir zemin çözümüdür. Ayrıca halı kışların uzun ve soğuk olduğu iklimlerde oturma odası için daha uygun bir çözümdür. Eğer siz de içeride çıplak ayakla dolaşmayı seven biriyseniz, halı ayaklarınızı sıcak tutmanıza yardımcı olur ve ayrıca konfor sağlar.

4- Sonuç olarak oturma odası için seçeceğiniz zemin çözümü odanızın imkanları ve yaşam tarzınıza bağlı. Daha önce de belirttiğimiz gibi nasıl bir etki yaratmak istediğinizi düşünün. Oturma odanız sizin için evde huzur ve konforun merkezi mi, yoksa tamamlayıcı bir oda mı?

Benim için hangi oturma odası tasarımı doğru?

1- İster rustik olsun, ister İskandinav, isterse de Akdeniz, dekorasyon tarzı ev sahiplerinin karakteri hakkında çok şeyi açığa çıkarır. Bu yüzden tercihlerinizi ve zevklerinizi özümsemeniz önemlidir.

2- Pek çok farklı tarz ve temayı bir araya getirip eklektik bir tarz yaratmak da mümkün. Ama bunu yaparken dikkatli olun. Bu konuda eğitimli bir iç mimardan yardım alın ki ortaya çıkan sonuç bir çorbaya dönüşmesin.

oturma odası dekorasyon örneği2
oturma odası dekorasyon örneği2

Oturma odasını dekore etmenin özel ipuçları var mı?

1- Oturma odası dekorasyonuna karar verenler mobilyaların diğer küçük, kolay taşınabilir ögeler gibi kolay yer değiştirmediğini daima akılda tutması gerek. Mobilya seçimi bu iş için ayırdığınız bütçeyle de doğrudan ilişkili.

2- Kanepe, oturma grubu ve vitrinleri uzun vadeli düşünün. Bir kez daha odanın büyüklüğünü hatırlamanızı öneririz.

3- Küçük bir oturma odasını büyük mobilyalarla döşeyip çok dolu görünmesinden kaçının. Öte yandan tam tersi biçimde minimalizmin doruklarında da dolaşmayın ki oturma odası bomboş görünmesin. İkisi arasında bir denge kurmak çok önemlidir.

Oturma odasında nasıl aksesuarlar kullanabilirim?

1- Öncelikle duvarların rengi, zemin kaplaması ve mobilyalar gibi önemli kalemlere karar verdikten sonra aksesuarlarla oturma odasını nasıl renklendireceğinizi düşünebilirsiniz.

2- Basit ya da şatafatlı aksesuarlar oturma odasını tamamen değiştirme hatta bazen tüm resmi yeniden yaratma gücüne sahiptir.

3- Lamba, yastık, örtü gibi dekoratif unsurlar mobilyalardan çok daha kolay biçimde değişebildiğinden mevsim ya da moda değiştikçe bu etmenleri istediğiniz gibi değiştirme özgürlüğüne sahip olursunuz.

4- Aksesuarlar illa ki pratik olmak zorunda da değil. Genel resmi desteklediği sürece her türlü aksesuar kullanılabilir.

Kırsal tarzda oturma odası 

1- Örnek bir kırsal tarzda oturma odası döşemek için yumuşak kumaşlar, krem tonlar ve klasik dokular kullanın.

2- Country/kır tarzı bir oturma odası konfor ve sıcak bir atmosfer vaat etmelidir.

3- Klasik tarzın en önemli unsurlarından biri de ahşap kullanımıdır. Kırsal tarza sahip bir oturma odası dekore ederken İster bir orta sehpasında, isterse de gömme gardıropta kesinlikle ahşap kullanmalısınız.

4- Country/kırsal tarzda dekorasyonun çok canlı olması gerekir. Damalı yastıklar, sırmalı kumaşlar ve danteller kullanın.

Minimalist tarzda oturma odası 

1- Minimalist oturma odasında düz çizgiler ve sade renkler baskındır. Bu tarzın mottosu daha az daha iyidir olarak özetlenebilir.

2- Kişisel eşyalardan sıyrılıp sadece gerekli olan eşyaların bırakılması önemlidir. Bunların ötesinde, yeterli depolama alanı bir zorunluluktur.

3- Oturma odasında şık ve minimalist bir görünüm elde etmenin yollarından biri dolapları duvarlara entegre etmektir.

4- Duvar boyası, dekorasyon ve zemin döşemesi için, beton, cam ve ahşap en çok kullanılan malzemelerdir.

Klasik tarzda oturma odası 

1- Klasik oturma odası zamansız ve zarif olmalıdır.

2- Siyah ve beyazın, gri tonları arasında yapacağı her türlü birliktelik oturma odasının asla yaşlanmayacağını garanti edebilir.

3- Bu tarzın amacı uyumlu bir ortam yaratmaktır. Bu yüzden zeminden tavana tüm bileşenlerin dengeli ve tutarlı biçimde birbirlerini tamamlaması gerekir. Böylelikle klasik bir oturma odası elde edilebilir.

klasik oturma odası
klasik oturma odası

Ekletik tarzda oturma odası 

1- Tek bir dekorasyon temasının etrafında yoğunlaşma fikrinden sıkılan ve yorulanlar için en iyi yol eklektik tarzda bir oturma odası döşemek olacaktır. Renkler, şekiller ve dokular hayal gücünüzün sınırlarına bağlı.

2- Bu tarz özellikle uyumsuzluklardan sıkıntı duymayan ve her şeyin birbiriyle uyumlu olması takıntısına sahip olmayanlara tavsiye edilebilir. Çünkü bu tarzda bırakın uyumluluğu, aksine daha fazla renk, tema ve dokuyu işin içine katmak daha makbuldür.

3- Klasik Cehsterfield bir kanepenin altına Afrika tarzı bir halıyı, ya da grafiti tarzı boyanmış bir duvarla, 60 lardan kalma antika büfenin uyumunu ya da uyumsuzluğunu nasıl karşılarsınız?

4- Hiçbir tarzın kuralı eklektik tarzda birbirine galebe çalmaz. Böylelikle eklektik oturma odasına karakterinizi dilediğiniz kadar katabilirsiniz. Sonuç olarak oturma odası ortaya çıktığında her yerinde sizden farklı şeyler yansıtacaktır.

Rustik tarzda oturma odası 

1- Eğer rustik oturma odasını üç kelimeyle tarif etmemiz istenseydi, kullanacağımız üç kelime herhalde ahşap, tuğla ve konfor olurdu.

2- Rustik mobilyalar sade ve davetkar ortamlar sağlar. Sadelik ve davetkarlık kulağa hoş gelen bir kombinasyon olsa gerek.

3- Açıkta bırakılmış ahşap kolonlar, tuğla duvarlar ve zımparalanmış mobilyalar ve tutumlu bir şekilde kullanılan renkler, dokular ve geometri bu tarzın karakteristiğidir.

4- Tasarımcılar son dönemlerde klasik ahır ve kulübeleri modern bir anlayışla rustik tarzda yenileyerek ortaya çok başarılı sonuçlar çıkarıyorlar.

Modern tarzda oturma odası 

1- Modern bir oturma odası minimalist ve klasik tarz arasında yer alır ve trendler ve mevsim ne kadar hızlı değişirse değişsin çok uzun süre göz alıcı biçimde kalır.

2- Modern oturma odaları diğer tarzlar arasında en çok değişiklik yapılabilen çünkü süsten arınmıştır.

3- Daha ziyade sade bir yaklaşımla dekore edildiklerinden yıllar geçtikçe duvar kağıtları, halı ve kullanılan sanat eserlerinde değişiklik yaparak modern oturma odalarını güncellemek mümkün olabiliyor.

modern oturma odası
modern oturma odası

Endüstriyel tarzda oturma odası

1- Endüstriyel tarzda bir oturma odası eğer oda bir tavan arası dairesinde ya da eski bir fabrikadaysa mümkün olabiliyor.

2- Bu tarzın karakteristikleri arasında tuğla, çelik ve beton kullanımı ve siyah, beyaz ve gri renklerin hakimiyeti geliyor.

3- Endüstriyel oturma odası dediğimiz oda illa da soğuk görünmek zorunda değil. Böyle bir oturma odasını kilim, kırlent ve perde gibi unsurlarla sıcak kılmak mümkün.

İskandinav tarzı oturma odası 

1- İskandinav tarzda oturma odası şu ara dekorasyon dünyasının gözdesi. İyi ve en doğru iskandinav oturma odasını yaratmak için renk seçeneklerini azaltıp basit geometrik şekillerde ahşap ve beton gibi doğal malzemeye yaslanmak gerekiyor. Renk eklemek gerektiğinde bunu özenli bir şekilde yapmak gerekiyor.

2- Denge ve eşitlik bu tarzda en önemli ilke. Öyle ki hiçbir unsur bir diğerine galebe çalmamalı.

3- İskandinav oturma odasının tekdüze ve sıkıcı olmasının önüne geçmek için imitasyon kürk, yün gibi yumuşak dokular kullanarak evi daha sıcak bir yuva haline getirebilirsiniz.

Akdeniz tarzı oturma odası 

1- Birisi Akdeniz tarzı oturma odası dese aklımıza her nedense hemen Arupa’nın güneyi geliyor. Buralarda terracotta karoların ve toprak rengi ve beyazın çeşitli tonlarını sıklıkla görüyoruz.

2- Genel olarak, İtalya, İspanya, Yunanistan ve ülkemizin güney kıyılarında hakim olan tarzı belirleyen unsurlardan bir tanesi sıcak hava ve denize olan yakınlık. Bu unsurlar dekorasyon tarzını ve seçilen malzemelerde belirleyici rol oynuyor.

3- Unutmayın, Akdeniz tarzı oturma odası tasarlarken aklınızda tutmanız gereken motto La Dolce Vita. Akdeniz’i ciddiyetten uzak, rahat havası için seviyoruz. Sizce de öyle değil mi?

akdeniz tarzı
akdeniz tarzı

Peki ya oturma odası küçükse?

1- Küçük bir oturma odasına sahip olunca, geniş bir oturma odası sahibine göre daha fazla düşünmeniz gerekebilir. Ama sonuçta küçük oturma odası daha iyi çözüme kavuşur ve daha planlı olur. Bunda alanın yetersizliği önemli rol oynar.

2- Oturma odasının kaç metrekare olduğunun odanın konforlu ya da davetkar olmasında çok da büyük etkisi yoktur ancak prensip olarak sert dokular ve cesur renklerden kaçınmak gerekir. Böylelikle oturma odasının ferah ve geniş görülmesi sağlanabilir.

3- Ayrıca mobilyaların yerlerinin seçimi, ışık, mobilya seçimi ve renkle optik bir illüzyon yaratıp en başarılı tasarımcıları bile oturma odasının olduğundan daha büyük göründüğüne inandırabilirsiniz. Bu konuda şaka yaptığımız düşünülmesin zira bunun pek çok örneğine rastlamak mümkün.


oturma odası dekorasyon, oturma odası dekorasyon fikirleri, ev dekorasyon örnekleri, en şık oturma odası örnekleri, oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır, oturma odası dekorasyonu, oturma odası düzeni, oturma odası dekorasyon modelleri

Lütfen Yorum Yapın

WhatsApp Bilgi Al
Merhaba Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.