Dekorasyonda-Sık-Yapılan-Yanlışlar5

Dekorasyonda Sık Yapılan Yanlışlar

Ev dekorasyonunda sıkça yapılan hataları burada inceleyin! Bu makalemizde Yanlış renge boyanan odalardan tutun, plan yapmadan başlanan dekorasyona kadar her şey var. En sık yapılan dekorasyon yanlışları hakkındaki geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz!

Dekorasyonda Sık Yapılan Yanlışlar Dekorasyonda yapılan hatalar, hem masrafları hem de yorgunlukları boşa çıkarabilir. Ev dekorasyonunda sıkça yapılan dekorasyon hataları nelerdir?  Evimizi daha şık ve konforlu hale getirirken yapılan hatalar neler? Çok güzel bir görünüme kavuşma ihtimali olan yaşam alanları, günümüzde dekorasyonda yapılan yanlışlardan ötürü maalesef kötü bir imaja bürünüyor.

Eminim hepiniz yaşam alanlarınızı kendi zevkinize göre şekillendirmek istersiniz. Yapacağınız doğru seçimlerle evinizi sıcak ve ferah bir ortam haline getirmeniz mümkün. Peki bunu başarmanın yolları neler? Hangi dekorasyon hatalarına dikkat etmeniz gerekiyor? İşte en sık yapılan dekorasyon hatalarını sizin için derledik.

Odaları Yanlış Renge Boyamak

Doğru seçilmeyen oda renkleri evin tüm atmosferini bozar. Renk seçimi yapmadan önce, mutlaka ilgili odada kullanılacak mobilyaları da düşünün. Renk seçiminde birbirine aşırı zıt renkler veya aşırı yakın tonlar kullanmayın. Yapılan bu hata evin boğucu hale gelmesine neden olur. Bununla birlikte oda içinde birden fazla renk kullanmak, yine dekorasyonda yapılan yanlışlar arasındadır.

Aynı Deseni Birçok Yerde Kullanmak

Bir desenden çok hoşlanmış olabilirsiniz. Ama çok beğendiğiniz bu deseni birden fazla yerde kullanırsanız, dekorasyonda adeta faciaya yol açarsınız. Örneklendirecek olursak; kanepe döşemesinde kullanacağınız kumaşı, hem perde, hem duvar kağıdı hem de yastıklarda kullanamazsınız. Yoksa karmaşık bir görüntüye yol açarsınız. Beğendiğiniz deseni tek bir alanda kullanarak, daha sofistike bir mekan oluşturabilirsiniz.

Yanlış Halı Perde Seçimi

Halı ve perde kesinlikle evin geri kalan eşyaları ile uyum içinde olmalı. Perdeyi odanın büyüklüğüne göre seçememek, yanlış asmak, uzun veya kısa perde seçimi yine yapılan yanlışlar arasındadır. Yanlış alınan halı ölçüsü de en sık yapılan dekorasyon hatalarından biridir. Halınızın seçimini odanızın metrekaresine ve mobilyalarınıza uygun ölçüde yapmalısınız. Aksi taktirde, anlamsız bir dekorasyona sahip olursunuz.

Halı seçiminde sıklıkla renk uyumu sorunları yaşanabilmektedir. Halılar mutlaka odanın ve mobilyaların rengiyle uyum içinde seçilmelidir. Halılar, zemin kenarlarından 30-40 santim içeride olmalı. Kanepe ve mobilyalarınızın ön ayakları da halının kenarına oturmalı. Evinizin imajının olumsuz yönde değişmesini istemiyorsanız, lütfen seçimlerinizi ona göre yapın.

Fazla Cesaret

Dekorasyonda cesur olmak iyi sonuçlar verebilir. Ancak fazla cesurca karar vermemelisiniz. Örnek verecek olursak; çarpıcı bir duvar dekorasyonu yapmaya karar verdiniz. Fakat fazla cesur davranıyorsunuz. Sonuç nemi olacak? Tabi ki!  yorucu bir dekorasyon.

Gereksiz Eşya Kullanımı

Kusursuz dekorasyon yoktur. 😊 Ama yine de hayaliniz kusursuz dekorasyondan yanaysa, çok eşya kullanmamalısınız. Fazla eşya hem gereksiz detay, hem de insanların gözünü yoran faktörlerden. Bu sebeple sadelik olarak tanımlanan minimalizm akımı kullanabilirsiniz. Minimalizm son yılların en büyük modası. Ve ev dekorasyonunda da sıklıkla tercih ediliyor.

Bir Arada Kullanılan Farklı Tarzlar

Klasik, modern, otantik, minimalist hiç fark etmez… Mutlaka bu dekorasyon stillerinden birini seçmeli ve ona göre yola çıkmalısınız. Tarzları bir araya getirerek, evinize kişilik kazandırmanız çok zor bir eylem.

Yetersiz Aydınlatma

Son rötuş olarak adlandırabileceğimiz aydınlatma, kullanılan mekanda kusursuz bir görünüm sergiler. Tabi seçimi doğru yapılırsa. Her konuda olduğu gibi maalesef bu konuda da büyük hatalar yapılmakta. Odalarda yanlış renklerde ve odayı çok veya az aydınlatan aydınlatma seçimleri yapılıyor. Tabi bu durumda hatalı bir dekorasyona sebebiyet veriyor. Aydınlatma dekorasyonda çok önemli bir komponent (bileşen).

Işık rengini, miktarını ve kullanım alanını iyi planlamalısınız. Kullanım alanlarına göre birkaç farklı aydınlatma unsuru kullanılabilir. Yemek yerken sarkıt lambayı, dinlenmek için abajur veya lambadere yer verilebilir. Ayrıca sarkıt lambanın ölçüsü de son derece önemli. Büyük salonda küçük sarkıt lamba veya küçük salonda büyük bir avize kullanımı son derece komik olur.

Renk Korkusu

Dekorasyon seçiminiz sadelikten yana olabilir. Ancak dekorasyonunuzu sadeleştirirken sıkıcı bir görüntü elde etmekten kaçınmalısınız. Düşük bir bütçeyle ev dekorasyonunu yapabilirsin. Örneğin aksesuar veya yastıklarla odanızın dekorasyonunu renklendirebilirsin.

Mobilyaları Duvara Dayamak

Yanlış yapılan dekorasyon hatalarının bir diğeri de duvara mobilya dayamak. Bu hareket odanın orta kısmını açma amacıyla yapılıyor. Ancak gereksiz derecede mekanın orta kısmının boş görünmesine neden oluyor. Bu şekilde yapıldığında ortadaki alanın fazla boş, eşyaların birbirinden kopukmuş gibi algılanmasına sebep oluyor.

Bu da dekorasyonu kötü gösteriyor. Bu sebeple mobilyaları duvardan 5 cm de olsa uzaklaştırmak daha iyi bir denge unsuru oluşturur. Aynı zamanda sohbet alanının da daha samimi kurgulandığı algısını verir.

Asimetrik Düzen Kullanımı

Bilindiği üzere her şeyin fazlası zarardır. Asimetri son yılların favori trendlerinden olsa da fazlası dekorasyonun çirkin görünmesine ve göz kirliliğine neden olur. Bu nedenle asimetriyi abartıya kaçmayacak şekilde kullanmak şarttır. Örneklendirecek olursak; salondaki kitaplığınızı odaya asimetrik bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Ama bununla birlikte başka parçaları asimetrik yerleştirmemelisiniz.

Yanlış Yerleştirilen Tv

Dekorasyonda sıklıkla yapılan diğer önemli hatalardan bir diğeri, tv’yi salonda baş köşeye yerleştirmek. Maalesef yapılan bu yanlış, istediğimiz dekorasyonu yapmamıza engel olur. Peki ne yapmalıyız? Tabi ki! televizyon için seçtiğimiz yaşam ünitesinin sade ve küçük olmasına özen göstermeliyiz. Aksi takdirde odayı boğabiliriz.

Yanlış Tablo Çerçeve Asımı

Evet dekorasyonda yapılan hatalar arasında bulunan bir diğer şey de tabloları yanlış asmak. Çerçeveleri mobilyalara uygun bir mesafede asmamak. Tabloları fazla yukarı veya fazla aşağı asmak, odanın bütün güzel görünümünü bozar. Çerçevenin alt kenarı ile mobilyanızın üst kenarı arasındaki mesafe, en az 20 santim olmalı. Sanatsal tablolar ve aynalar için göz seviyesi uygun. Gereksiz yükseklikteki çerçeveler, odanızın dekorunu bozar.

Plan Yapmadan Dekorasyona Başlamak

Ev dekorasyonuna başlarken belki de dikkat edilmesi gereken en önemli konu plan yapmaktır. Plansız dekorasyon, dekorasyonun pek çok hata barındırmasına neden olur. Yapılan plansız alışverişler, eve uyum sağlaması zor eşyalara sebep olur. Bu demektir ki! evinizi eksiksiz ve estetik bir şekilde dekore etmek istiyorsanız, mutlaka önceden planlamanızı yapmalısınız.

Hangi stile karar vereceğinizden tutun kumaş ve malzeme seçimine, hatta boya rengine kadar her ayrıntıyı planlamanız gerekir. Öncelikle ilk yapmanız gereken şey iyi bir araştırma yapmak olmalıdır. Sonrasında alışverişe çıkmadan önce evinizin tüm ölçülerini almalısınız. Eğer evinizin ölçülerini dikkate almadan alışveriş yaparsanız sonu hayal kırıklığı olabilir.

NOT: Evin bütün albenisini ortaya koyan ev dekorasyonu, son derece önemli bir harekettir. Bu nedenle dekorasyon yanlışları konusunda dikkatli davranmak gerekir. Dekorasyon sırasında üzerinde duracağınız en küçük detay bile, emin olun evinizin veya ofisinizin daha mükemmel görünmesini sağlar. Evin içindeki uyumu yakalamak sizin elinizde. Yani iyi bir planlama ile güzel bir dekorasyona adım atarsınız.

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: Dekorasyonda yapılan hatalar,dekorasyon yanlışları,renk seçimi,dekorasyon hataları,ev dekorasyonu,plansız dekorasyon,halı perde seçimi,sıklıkla yapılan dekorasyon hataları,

Related Posts

Villa-dekorasyonu-işte-böyle-yapılır

Antalya’da Ultralüks Villa Tadilatı

Antalya’da yeni anlaşmasını yaptığımız ultralüks villa tadilat ve dekorasyon projemize ait tüm detayları burada inceleyiniz.Devamını oku

3d-modelleme-örneği

Ultralüks Villa 3D Görselleri

Bu sayfamızda Antalya’da başlamış olduğumuz ultra lüks bir villa projesinin 3D modellerini sizlerle paylaşıyoruz. Biz,Devamını oku

Ofis-dekorasyon-projemiz-bitti

Ofis Dekorasyon Projemiz Bitti

Merhaba. Yeni bir Dekordelisi projesi ile yine birlikteyiz. Çalışmalarımıza tüm hızımızla devam ediyoruz. Bu videomuzdaDevamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *