Oturma odası dekorasyonunda en sık yapılan hataları burada inceleyin! Bu makalemizde Yanlış eşya kullanımından tutun, dekoratif ürünlerin sabitliliğine kadar her şey var. Oturma odasında sıklıkla yapılan dekorasyon hataları hakkındaki geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz!

Oturma Odası Dekorasyon Hataları Eminim hepiniz evinizi günlük olarak temizlemek istersiniz. Ancak dağınık ve kalabalık dekorasyon ürünleri gözünüzde büyüyor ve sizi korkutuyor olabilir. En güzel ve göz alıcı dekorasyon yöntemlerinden birisi sade ve düzenli bir tasarımdır. Bazen bilinçsiz olarak basit dekorasyon hataları yapabiliriz. Yapmış olduğumuz basit hatalar odalarımızın dağınık ve karmaşık görünmesine neden olabilir. Ufak detaylar yanlış yapıldığında tasarımdan uzaklaşabilir.

Odanın atmosferini tamamen değiştirebilir. Üzülmeyin! Herşeyin bir çaresi var. Bu ufak hataları birkaç ince ayar ile kolayca çözebilirsiniz. Yalnızca dekor ürünlerinin ve mobilyaların yerlerini değiştirmek bile odanızın sade ve düzenli görünmesi açısından büyük rol oynar. Amacımız temiz ve düzenli görünen alanlar oluşturmanıza yardımcı olmak. Bu yüzden bugün oturma odasında yapılan hataları sizin için derledik. Bu yaygın hatalardan uzak durarak kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Oturma odanızın dekore edilmesi ve döşenmesi kolay bir iş gibi görünebilir. Ancak işin rengi öyle değil. İç mekan tasarımcılarının bulunmasının bir nedeni var. Ve kesinlikle yeteneklerinin göz ardı edilmemesi gerekir. Mobilya almak zor bir iş değildir. Ancak bir odanın güzel, rahat ve en önemlisi konforlu görünmesini sağlamak kolay değildir. Oturma odanızda yerleşim düzeninden başka hangi dekorasyon hatalarını yaptığınızı merak ediyor musunuz? İsterseniz gelin şimdi oturma odası tasarımında en sık yaptığımız hatalardan bahsedelim.

Eşyaları Yanlış Kullanmak

Özel tasarım bir koltuk takımı veya şık bir yemek masası evinizde çok şık durabilir. Ancak unutmayın ki! eşyalar kullanmak içindir. Koruyup muhafaza etmek ve seyretmek için değildir. Bu yüzden eşya alırken sadece güzel görünmesine değil, kullanışlı ve rahat olmasına da özen gösterin ve dikkat edin.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  İç Mimarideki Dekorasyon Hataları

Fazla Mobilya Kullanımı

Oturma odalarında çok fazla mobilya kullanılıyor. İnsanlar, koltuk takımından ona uygun sandalyelere ve renk katmak için renkli berjer koltuklara ihtiyaç duyduklarını düşünüyorlar. Ancak, bu eşyalar ortalama bir oturma odası için çok fazla olur. Ve sıkış tepiş görünür. Bunun yerine, görsel açıdan alanı açacak bir veya iki belirgin parça seçmek daha mantıklı olur. Küçük alanlarda birkaç büyük ölçekli mobilyadan yararlanılabilir. Oturma odanızı gerçekten ihtiyaç duymadığınız ve kullanmadığınız büyük parçalarla doldurmayın.

Mobilyaların Duvara İstiflenmesi

Oturma odaları ne kadar önemli olursa olsun, insanlar her zaman mümkün olduğunca etkili ve verimli bir şekilde dekore edemezler. Örnek vermek gerekirse, insanlar mekanı daha açık hale getireceğini düşünerek, genelde tüm mobilyalarını oturma odasındaki duvarların dibine koyarlar. Ama aslında bu durum alanı kısıtlıyor, daha az davetkar hissettiriyor. Ve pek çok mobilya düzeni seçeneğine izin vermiyor. Unutmayın! kanepenizi duvardan uzağa ve odanın ortasına yaklaştırmak, alanı anında daha büyük ve daha şık gösterir.

Oturulacak Yeterli Alan Yok

Mobilya söz konusu olduğunda parçaların miktarı ve çeşitliliği, en az yerleştirilmesi ve ölçeği kadar önemlidir. Oturma odasında yeterli oturma alanı bulunmaması, aile ve misafirler için işlevsel olmayan yaygın bir hatadır. Stratejik olarak çeşitli oturma parçalarını kullandığınızdan emin olun. Yani kanepeler, berjerler, puflar ve sandalyeler.

Doğru konumlandırma yaparak, dekorasyona bilinçli bir his katın. Herkese oturacak yer açın. Yine de bunların her birini sıkıştırmadan yapın. Odanız için en iyi sonucu verecek birkaç stil seçin. Unutmayın! davetkar bir yaşam alanı oluşturmak için yapmanız gereken tek şey bu.

Dayanıklılık İçin Tasarlanmamış Mobilyalar

Oturma odası için moda hızlı bir şeydir. Eğer zamanınız bolsa, ciddi harcamalar yapılan eşyaların alımı aceleye getirilmemelidir. Uzun ömürlülüğü hiç göz önünde bulundurmadan, görünüşüne aldanıp pahalı mobilyalar alınmamalıdır. Oturma odanızı hızlı bir şekilde döşemek ve yerleştirmek istemeniz gayet normal. Ancak bu telaş, maliyetli hatalara yol açabilir. Yıllarca sahip olacağınız parçaları dikkatlice seçmek için lütfen zaman ayırın.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Oturma Odası Dekorasyon

Aydınlatmanın Önemi

Aydınlatma oldukça önemlidir. Ambiyans ve rahat bir atmosfer oluşturur. Tavandaki aydınlatmaya güvenmek yaygın hataların başında gelir. Sabahları veya gün ortasında, güneş ışığı olduğunda iyi görünebilir. Fakat bu tür aydınlatma akşamları odayı kötü gösterir. Duvarlarda bazı ışıkların olduğundan emin olun. Ve odanızda ayaklı lambalardan yardım alın.

Evi Müze Haline Getirmek

Evinizde gezdiğiniz yerlerden bazı objeler ve fotoğraflar bulundurmak güzeldir. Ancak her gittiğiniz yerden bir şey alıp salonunuza veya oturma odanıza koymayın. Ayrıca odanızı fotoğraf albümüne çevirecek kadar çerçevelerle donatmayın.

Yastık Kullanımı

Oturma odanızın rahat görünmesini istiyorsanız, yastıklardan yardım almalısınız. Yastıklar, odanızı rahat gösterir. Büyüklüklerine bağlı olarak, çok sayıda misafiriniz için oldukça kullanışlı olurlar.

Dekoratif Ürünlerinin Sabitliği

Oturma odasındaki dekorasyon ürünlerini düzenli olarak değiştiriyor musunuz?  Cevabınız hayır ise, parçalarınızın dekoratif potansiyellerini tam anlamıyla kullanmıyorsunuz demektir. Aynı görüntüleri yaşam alanlarımızda uzun süre sabit tuttuğumuzda, başlangıçta uyandırdıkları duyguya karşı bağışık hale geliriz.

Oturma odanıza taze enerji katmanıza yardımcı olmak için dekorasyon ürünlerinizi ve resim çerçevelerinizi aylık olarak değiştirmenizi tavsiye ederim. Bu ipucunu uygulamak için her daim yeni şeyler satın almanıza gerek yok. Örneğin yatak odanızdaki bir parçayı, oturma odanızdaki duvarınıza asmayı deneyin. Her şey neye sahip olduğunuzu görmekle ilgilidir.

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: oturma odası dekoru,dekorasyon ürünleri,oturma odası tasarımı,dekorasyon hataları,dekorasyonsa sık yapılan hatalar,ev dekorasyon hataları,en sık yapılan dekorasyon hataları,