İnşaat kabası nasıl yapılır? Bir kaba inşaatın yapım aşamaları nelerdir? Kaba inşaat yapımına başlamadan önce neler yapılır? Kaba inşaata başlamak için ne yapmam gerekiyor? Detaylı kaba inşaat yapımı bilgileri. Kaba inşaat yapmak için resmi başvurular nelerdir? İnşaatın kabasını yaptırmak istiyorum fakat hiçbir bilgim yok diyorsanız bu sayfamızı dikkatle okuyun.

Kaba inşaat nasıl mı yapılır? Bu makalemizi sonuna kadar okuduğunuzda, inşaat yapmak için en temel bilgilere sahip olacaksınız. Elbette ki tecrübe ve inşaat konusunda derin bilgi değişmez kuraldır. Fakat bu sayfamızdan öğrenecekleriniz, bu konudaki bilgisizlik korkunuzu yenmenize yardımcı olacak. Kaba inşaat nasıl yapılır hakkında pek çok merak ettiğiniz bilgiye sahip olacağınız faydalı bir sayfa olması için açıklayıcı ve akıcı olmaya önem gösterdik.

Kaba inşaat yapımı ve imalatları konusunda her geçen gün yeni kanun maddeleri, yasaları çıkmaktadır. Günümüz mimarisi ve farklı inşaat talepleri de her geçen gün değişmekte ve ilerlemektedir. Tüm bunları takip etmek ve her türlü bilgiye eksiksiz sahip olmak elbette ki zordur. O sebeple konuya tamamen hakim ve 30 yıllık tecrübemizle Dekordelisi Mimarlık olarak sizlere en güncel ve gerçek kaba inşaat yapımı hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız.

Kaba İnşaat Nasıl Yapılır

Kaba İnşaat Öncesi Hazırlıklar

Bir inşaat çalışmasına başlamadan önce ilk yapmanız gereken, ekip ve ekipmanların genel ihtiyaçlarını karşılayacak alt yapıların oluşturulmasıdır. Şunları mutlaka yapmalısınız;

 • Şantiyenizde kullanılmak üzere mutlaka bir wc yapın.
 • Ekiplerin ve işçilerin iş güvenlik kuralları gereği kullanacakları ekipmanları ve malzemeleri mutlaka hazırlayın.
 • Yeme içme için şantiyenizde bir mekân hazırlayın.
 • Konaklama için mutlaka bir konteyner temin edin.
 • Tüm çalışacak olan personellerin sgk ve diğer resmi işlemlerini tamamlayın.
 • Çevre temizliğine dikkat edin.
 • İş güvenlik kurallarına uygun olacak şekilde, çalışma alanınızı çevreleyecek olan koruma bant ve setlerinizi hazırlayın.

İster ticari kazanç için inşaat yapın, ister kendi yaşam alanınız olması için inşaat yapın. Her şekilde aynı kurallar ve disiplin gerekmektedir. Atılan her adım para harcamanız anlamı taşımaktadır. İnşaat işlerinde atılan her adım para demektir. Bu sebepten dolayı tüm hesaplamalarınız doğru ve yerinde olmalıdır. Paranızın ve zamanınızın çok olması, bşarılı ve kalitel inşaat yapmanız anlamına gelmez. Piyasada çok para ve çok uzun süreli başarısız kaba inşaatlar bolca bulunmaktadır. Kaba inşaat nasıl yapılır sorunuza en başarılı cevaplar ve bilgiler için yazımızı sonuna kadar dikkatle okumaya devam edin. Bunun başlıca sebepleri aşağıdakilerden bir tanesi olabilir.

 • Tüm resmi izin ve onayları eksiksiz alın.
 • Bütçe hesaplamasını en doğru şekilde yapın.
 • Doğru inşaat firması ve ekiplerle çalışın.
 • Ödemelerinizi gününde yapın.
 • Doğru planlama yapın ve her konuyu tekrar araştırın.
 • İşinin ehli bir mimar ile projelendirmeleri yapın.
 • İşinin ehli mühendisler ile çalışın.
 • Bütçenize en uygun proje üzerinde yoğunlaşın.
 • Günümüz trend mimarileri seçin.
 • Kaliteden ve sağlamlıktan ödün vermeyin.
 • Malzemeleri tam ve prjesine uygun olarak kullanın.
 • Proje ve imalat aşamalarını mutlaka titizlikle takip edin. Siz takip edemiyoranız, mutlaka adınıza uzman bir takipçi bulundurun.

Hafriyat Aplikasyonu

Çizilen ve resmi kurumlarca onaylanan projenin, harita mühendisi ve koordinatları tarafından hafriyat aplikasyonu yapılmalıdır. Bu konuda yapılan tüm çalışmalar ve alınan ölçüler çok önemlidir. Yapılacak küçük bir hata, inşaat bitiminde iskân ve onay alınamamasına sebep olabilir. Biz biliyoruz ki kaba inşaat nasıl yapılır diye sorulan bir çok soru var.

Kazı Hafriyat

Yapılan aplikasyon ölçümlerine göre bire bir kazı ve hafriyat işleri yapılır. Derinlik ve genişlik ölçülerine uyulmalıdır. Arazinin durumuna göre kullanılacak olan iş makineleri konusunda bütçenize göre özgür davranabilirsiniz. Arazi alt yapısına göre iş makinesi seçmelisiniz. Küçük makineler çalıştırmak sizi kâra sokmaz. Bu hesaplama yanlıştır. Büyük iş makinesinin 1 saatte yaptığını küçük iş makinesi 3 saatte yapar ortalama. Harcanılacak olan yakıt ve iş makinesi kira ücretini kıyasladığınızda, büyük iş makinesi daha hesaplıdır. Ayrıca zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Kazı ve hafriyat çalışmaları, ortalama kaba inşaat tüm giderlerinizin %20’sini oluşturmaktadır.

Hafriyat Sonrası Nakliye

Yapılan tüm kazı ve hafriyat çalışmalarından sonra veya anında nakliyesi yapılmalıdır. Tüm molozlar belediyenin belirlediği hafriyat atım yerlerine atılmalıdır. Bunun için hafriyat ve kazı çalışmaları esnasında hafriyat kamyonu veya kamyonlarını da hazır bulundurmalısınız. Hafriyat atıklarının anında kamyonlara yüklenmesi ve atılması, hem çevre için hemde bütçeniz için en mantıklı çözüm yoludur. Örneğin hafriyat yapılırken hafriyatın bir kenarda biriktirilmesi çok yanlış bir seçimdir. Biriktirilen hafriyat daha sonra yine yerden alınıp hafriyat kamyonuna yüklenecektir. Bu gereksiz ve fazla bir masraftır. Anında kamyonlara yüklenmesi bu zaman ve para kaybını önleyecektir.

Mıcır ve Drenaj

Bu aşamada tüm hafriyat ve kazı çalışmaları eksiksiz bitirilmelidir. İnşaat nasıl yapılır diye internetten araştırma yapanlara önemli bir tavsiyemizdir; tüm çalışmaları eksiksiz ve hızlı bitirin. Arkanızda yarım iş bırakmayın. Geri dönüşler mutlaka zaman ve para kaybına sebep olacaktır.

Hafriyatı ve kazı işlerini bitirdikten sonra mutlaka zemin üzerinde silindir dolaştırın. Bunun amacı alttaki toprağın sıkışması ve gevşek kalmaması içindir. Bunu genellikle kimse yapmaz. Ama siz yapmaya gayret gösterin. Mıcır malzemesinin daha iyi sıkışmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca temel daha sağlam bir zemine oturacaktır. İnşaatınızın, temelden çatıya kadar sağlam ve kaliteli olmasına önem gösterin.

İlk kat mıcırı aynı kalınlıkta serin. Toplam mıcır kalınlığını en az 20 cm olarak hesaplayın. İlk kat mıcır kalınlığınız 7-8 cm olmalıdır. Sonrasında eğimi düzgün br şekilde verilmiş drenaj borularını döşeyin. Drenaj bağlantı ve eklerini titizlikle yapın. Drenajlar, yer altı sularının tahliyesi için çok önemlidir. Temel altında su birikmesi, ileride inşaatınızın temelden su almasına ve rutubet olmasına drenajlar engel olmaktadır. Bu yüzden her iş olduğu gibi, drenaj çalışmaları da çok önemlidir. Tüm drenajların eğimi çok önemlidir. Ana şebeke alt yapı giderine bağlayabilirsiniz. Eğer boş bir arazi ve yerleşim yerine yapılıyorsa inşaatınız, arazi dışına kadar drenajınızı taşıyın. Drenaj üzerine, en az 20 santimi tamamlayacak şekilde ikinci kat mıcırı dökün. Mıcırın tesfiyesini terazisinde güzelce yapın ve yayın. Gerekirse ikinci bir silindir ile tüm mıcır zemini hafifçe ezin ve düzeltin. Mıcır ve drenaj çalışmaları, inşaat nasıl yapılır diye araştırma yapanların genellikle atladıkları ve esgeçtikleri işler arasındadır. Hata yapıyorlar. Alt yapı çalışmaları, bir kaba inşaatın kalitesini ve ömrünü derinden etkiler.

Temel Öncesi Grebeton

Mıcır titizlikle tesviye yapılır. Mıcırın çevresine projesine uygun olarak en az 10 cm kalınlıkta olacak şekilde grebeton kalıbı çakılır. Drenaj borularının tıkanmaması ve zarar görmemesi için önceden önlem alın. Nivo ile teraziye ve ölçüye alınmış kalıplar içine boşluksuz olarak grebeton temel altı beton dökülür. Hafriyat ve kazı, mıcır ve drenaj, grebeton işleri çok önemli aşamalardır. Tüm bu işleri dikkatlice tamamlamak, kaba inşaat hazırlarımızın temelini oluşturmaktadır.

Bohçalama ve İzolasyon Koruma Betonu

Bir bebeği battaniye ile sardığımız gibi, temelide izolasyonla sarmaya başlıyoruz bu aşamada. Grebeton üzerine, proje ölçüsünden yaklaşık 10 cm yüksek olacak şekilde tüm kenarlara tuğla örülür. Bu tek sıra tuğla duvar, radye temel sınırlarında net olmalıdır. Fakat yüksekliği en fazla 10 cm olmalıdır. Bu 10 santim tuğla fazlalığı izolasyon üstü alt beton için gereken önemli bir imalattır. Tüm zemin 3’lük mebran ile yapıştırma sistemi ile bohçalanır. Örmüş olduğumuz çevre tuğla duvarın üzerine kadar boşluksuz olarak yapıştırılmasına dikkat edilir. İleride hiçbir sızıntı olmaması için mebran bohçalamayı özenle yapın. Mebran yapıştırma ve bohçalama işi bittikten sonra, ortalama 5 cm kalınlığında izolasyon koruma betonu atılır. Bu koruma betonu, radye temel demir işi imalatı sırasında mebranı korumak ve yırtılmalara karşı bir önlem olarak atılır. Tüm yapım aşamaları, kaba inşaat nasıl yapılır diye merak edenlere bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Kullanacağımız tüm beton kalitesi C30 ve üzeri olsun. Beton kaliteleri arasında pek bir fiyat farkı bulunmamaktadır. Kaba inşaat yapımı sırasında kullanacağımız fiyat farkı en fazla %10 etkilenir. Tüm temel altı ve üstü beton malzemesi içine kimyasal kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir inşaat olmasına imkan sağlayacaktır.

Radye Hasır Demir İşleri

Daha önce çizdirdip onaylattığımız demir statik projesini uygulamaya başlıyoruz. Statik projesine uygun temel iç demirlerini döşeyin. Demilerin altına paspayları kesinlikle koyun. Paspay ölçüleri 7 cm’den aşağı olmamalıdır. Döşediğimiz tüm demirlerin arasında, faraday kafesi denilen statik elektrik yükünü deşarj etmek için şerit galvaniz kullanmalıyız. Statik mimari projesine uygun olacak şekilde ve hesaplanan kalınlıklarda demirleri kullanmalıyız. Kaba inşaat nasıl yapılır araştırmanıza en doğru bilgilerle devam ediyoruz. Tüm kolon-kiriş beton öncesi demir imalatlarını titizlikle yapmalıyız. Kaba inşaat çok önemlidir ve inşaatımızın iskeletini oluşturur. Bu yüzden kullanacağımız tüm malzemeler sağlam ve gereken ölçü ve miktarlarda olmalıdır. Hiç kimse kibrit kutusu gibi yapılarda güvenle oturmaz. Tüm paspay, demir döşeme ve galvaniz şerit işlerimizin eksisiz bittiğinden emin olmak için kontrollerinizi yapın veya yaptırın.

Temel Betonunun Atılması

Çizilen ve onaylanan statik projesinde belirlenmiş olan beton sınıfı kullanılmalıdır. Santrallerden temin edilen betona daha sonradan su katmadan veya bilinçsizce katkı maddeleri katmadan direkt olarak dökülür. Fakat akışkanlık derecesini arttırmak için kimyasal akışkan kullanılabilir. Yinede her hangi bir kimyasal malzeme kullanılmamasını tavsiye ediyoruz. Dökülen temel beton kalitesini arttırmak ve boşluksuz olması için hava vibratörü mutlaka kullanın. Vibratörü bilinçli ve işinin ehli bir usta kullanmalı.

Beton atımı süresince vibratör kullanılmasına dikkat edin. Bazı beton ekipleri uzun demir çubuklarla betonun havasını almaya çalışırlar. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Çünkü demir çubuklarla vurulan darbeler, alttaki demir bağlantılarına ve galvaniz şeritlere zarar verebilir. Hava vibratörü yapılan profesyonel beton döküm işlerinin vazgeçilmezidir. Beton atma işi yapılırken, gereken kaba düzeltme işleride peşinden yapılmalıdır. Mümkün olduğunca boşluksuz ve düz bir zemin elde edilmeye çalışılmalıdır. Kaba inşaat nasıl yapılır sorunuza, en doğru bilgileri vermeye devam ediyoruz. Özenli ve düzgün yapım aşamalarını bir bir tamamlamak, sizi de pozitif olarak etkileyecektir. Kaba inşaatınızı profesyonel olarak ilerletmek ve bitirmek için tüm kaba inşaat yapım aşamalarını titizlikle yapın. Temel beton atımı sonrası minimum 48 saat kuruma süresini beklemelisiniz. Sonrasında devam edecek olan aşağıdaki çalışmalara başlayın.

Su Basmanın Yapılması

Kaba inşaatımızın radyesi ile su basmanının arasında oluşturulacak olan ara kat beton perdelerinin imalatını yapacağız. Statik demir projemize uygu olarak dikey demirlerimizi subasman ölçüsünde çıkmalıyız. Tüm demir bağlantıları mühendisliğe ve mimariye uygun olarak yapılmalıdır. Projesine uygun olarak subasman perde beton kalınlığında kalıplar çakılmalıdır. Kalıp ve demir imalatı yapaca olan ekiplerimiz ve ustalarımızın seçimi kaba inşaatımız için çok önemlidir. Mutlaka işinin ehli ekip veya ekiplerden oluşmalıdır. Çünkü kalıp ve demir işleri, kaba inşaatımızın en önemli çalışmalarını oluşturmaktadır.

Kalıp çakılırken, alt yapı pis su gider borusu ağızlarını mutlaka bırakmalıyız. Bunu yapmaz isek ilerleyen aşamalarda pis su gider borularını dışarı çıkarmamız için delikler açmak zorunda kalacağız. Yapılan imalatı kırmak oldukça zor, masraf getiren ve zaman kaybına sebep olacak bir çalışmadır. Bunu imalat aşamasında kolayca yapmak size kâr sağlayacaktır.

Çift yüzey çakılan kalıplar ve arasına döşenen dikey demirler üzerine beton atılır. Perde beton için yapılan kalıp arası tamamen ve boşluksuz olarak beton doldurulur. Yine vibratör kullanmalıyız. Tüm beton atma işlerinde vibratör kullanmalıyız. Kaba inşaatımızda kalıp keresteleri olarak çam ağacı keresteleri kullanmanız daha faydalı olacaktır. Elbetteki bütçenizi etkileyecektir. Kavak ta kullanabilirsiniz. Fakat kavak, daha esnek ve kırılgan olduğu için kalıplarda istenilen verimi almakta zorlanabilirsiniz. Üstelik bir kaç defa kullandıktan sonra artk kullanılamaz hale gelebilir. Çam keresteler ise daha uzun ömürlü ve kullanışlıdır. 48 saat bekledikten sonra, betonu atılmış olan subasman perde kalıplarını sökmeye başlayabilirsiniz.

Subasman üst bitim ölçüsü ve aynı kodda oluşu çok önemlidir. Eğri büğrü veya aşağıda yukarıda oluşu statik hesaplamalar adına ileride size tehlike arzedecek yanlış imalatlardan bir tanesidir. Üst bitimleri ve genel ölçüleri aynı hizada ve yerine olmalıdır. Çünkü grebeton, kolon filizlerinin arasına girerse binanın sağlığına olumsuz yönde etki edecek ve tehlikeye sebep olacaktır.

Su Basman Dolgusu

Su basman perde beton kalıplarını söktükten sonra tüm ara boşlukları doldurmalıyız. Dolgu malzemesi olarak, hafriyat kazı çalışmalarında yerden çıkan moloz ve toprakları kullanabiliriz. Fakat taş ve kaya kullanamız ve üzerine su basmanımızın %30 ölçüsünde üst topraklama yapmamız daha sağlıklı olacaktır. Üst toprak dolgumuzu su basmanımızın en tepesine kadar tefsiyeli şekilde atmalıyız. Toprak üstüne mümkün olduğunca sık zaman aralıkları ile su dökmeliyiz. Dökülen su, toprağın çökmesine ve sert bir toprak yüzey olmasına olanak sağlayacaktır. Bunu bir kaç defa yaptıktan sonra tam kuruyunca, üzerinde silindir dolaştırmalıyız. Silindir, toprağı basacak ve sağlamlaştıracaktır. Böylelikle su basman dolgumuzu da bitirmiş olduk.

Hasırlı Grebeton ve Tabliye Kalıbı

Su basmanı topraklama ve dolgu işimiz bittikten sonra, pis su ve ana gider borulama imalatları projesine uygun şekilde yapılır ve döşenir. Alt yapı çalışmaları kaba inşaat nasıl yapılır sorunuzla yakından ilişkilidir ve çok önemlidir. Daha sonradan kırım yapmanız, size ve cebinize olumsuz etki yaratacaktır. Dikkatli bir şekilde ve uygun malzemelerle gider borulama işlerinizi tamamlamalısınız. Sonrasında tüm boruları kapatacak yükseklikte mıcır dökmelisiniz. Dökülen ve serilen bu mıcır, bir katman oluşturarak demiri ve grebetonu koruyacak. Önemli bir aşamadır. Mıcırlama işini genellikle kimse dikkate almaz. Fakat bu işlem, mühendislik açısından çok önemli bir çalışmadır.

Serilen mıcır üzerine çelik hazır döşenmelidir. Tüm çelik demir hasırların bağlantıları yapılmalı. Yapılan hatalı bağlantılar veya yapılmayan hasır bağlantıları, çelik hasırı etkisiz bırakacaktır.

Dökülen bu mıcır üzerine ortalama 15 cm kalınlığında C-25 sınıfında beton atılır. Bu atmış olduğumuz grebeton, bina tamamlanınca oluşacak olan zemin çökmesi riskini ortadan kaldıracaktır. Şunu da kesinlikle unutmamalıyız; grebeton ana beton imalatınız ve malzemeniz değildir.

Beton dökmek için hazırladığımız bu tabliye, baka inşaat temelinizin anasını oluşturmaktadır. Tüm kalıp destekleri, asmolenlerin düzeni, kolonların demir filizleri ve kalıp dikmelerinin sıklığı çok önemlidir. Tamamen mühendislik hesaplamaları kullanılarak hazırlanmış mimari projelerdir. Bunların dışına çıkmak hem resmi olarak suç, hemde bina sağlamlığı ve kalitesi açısından büyük tehlike arz etmektedir. Kalıp takviyeleri ve güçlendiricileri, vibratör kullanan kişinin daha güvenli çalışmasını sağlayacaktır. Güvenli çalışmayan ve atlamalar yapan vibratör, statik zayıflıklara sebep olabilir.

Kolon ve Kirişler

Kolon ve tabliye kalıplarında kullanılacak olan kalıplar mümün olduğunca temiz ve sağlam olmalıdır. Günümüzde genellikle bu iş için plyvood kullanılmaktadır. İstenilen ölçüde tek parça kullanılarak, daha pürüzsüz ve yek pare bir görünüm elde edilmektedir. Hemde işçiliği de daha pratik ve zaman kaybını önlemektedir. Sağlamlık ve dayanıklılık açısından da istenilen kalitededir. Çünkü kolon betonu dökümlerinde, betonun kalıba uyguladığı basınç bir çok bölgede 15 tonu geçmektedir. Ek paspayları, demir donatı ve desteklerinin yeterli sağlamlıkta olmasına önem gösterilmelidir. Korosyon olmaması için, doğru yerlere doğru paspayların kullanılması gerekir. Tüm beton atımı için ön çalışmalarımızı tamamladıktan sonra, son kontrollerimizi titizlikle yapmalıyız. Varsa bozulmuş imalatlar ve asmolenler düzeltilmelidir.

Tabliye Betonunun Atılması

Tabliye beton atılması sırasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Asmolen sıralamalarının bozulmadan korunması.
 • Betona su katmamak. Akışkanlık malzemesi katılabilir.
 • Kesinlikle boşluk kalmaması için vibratör kullanın.
 • Soğuk derz kalmaması için soğuk derz sürelerine dikkat edin.
 • Beton tedarik santrali uzaklığına göre epoksi esaslı beton katkı malzemelerini hazır bulundurun.
 • Teras tabliye betonu için, üst kod hizasına mutlaka çıta çakmalısınız.
 • Bu çıta ile parapet duvarlarının ek yerlerinin görünmesini engellemelisiniz.
 • Demir filizler, parapet kalıbı ve tabliye kalıbı tek parça gibi hazırlanmalıdır.
 • Parapet malzemesi betonarme olmalıdır. Teras üstüne atılan tefsiye betonlarının ilerde parapetleri iterek izolasyon sorunlarına sebep olmalırını, beton kullanarak önleyin. Parapetlerde ahşap, demir konstrüksiyon veya diğer malzemelerden kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.
 • Tüm elektrik borulama işlerimizi bu aşamada tamamlamalıyız. Beton atmadan önce elektrik projesine uygun olarak elektrik beton altı imalatlarımızı tamamlamalıyız. Daha sonra bu boruların içinden elektrik kabloları geçirilecek.

Tuğla Duvar Yapımı ve İmalatı

Betonarme kargas imalatlarımız bitti. Şimdi duvar örme işlerimize başlayabiliriz. Beton kargas ve kalıp işlerimizde küçük ölçü sapmaları olabilir. Bu hataları kapatmak tuğla duvar örme işimizde alacağımız ince hesaplara bağlıdır. Şakül ile, sıva kalınlık payıda hesaplanarak duvar imalat ölçümüzü her cephede ayrı ayrı almalıyız. Bir bütünlük olması açısından, kaba inşaatımızı aynı ölçü üzerinde duvar ölçülerini yapmalıyız. Dış duvarları çift tuğla örüp, arasına XPS yalıtım malzemesi kullanın. Bu, soğuk ve sıcak ısı izolasyonu sağlayacak. İç duvarlar ise tek tuğla olmalı.

Kapı ve pencere lentoları betonarme olmalıdır. Kimileri kereste veya demir profil kullanmaktadır. Bunlar yanlış uygulamalardır. Çünkü sıva ve çimento esaslı malzemeler ile mukavemetleri yoktur. Sağlamlık açısından mantıklı çözümler değildir. Kapı ve pencere ölçülerinden en az 30 cm daha büyük ölçülerde lento kalıpları çakın. Çakılan lento kalıplarına demir döşeyin ve beton dökün. Lentonun iki ucuda kapı ve pencerelere ortalı olarak en az 15’er cm sağlı sollu oturmalı. Yapmış olduğunuz bu beton lentoların üzerine yine tuğla duvarı güvenle örmeye devam edebilirsiniz. Tabliye üst betonuna kadar örülen tuğla duvar ile tabliye arasında kalan boşluklar beton sıva ile sıkıca doldurulur. Ara ara köpük silikon ilede desteklenmelidir. Bu şekilde tuğla duvar, alt ve üst beton kargaslara sabitlenecektir.

İş Sağlığı, Temizlik ve Düzen

Kaba inşaat nasıl yapılır diye soranlara verdiğimiz ilk ve değişmez cevap, temiz ve düzenli olmanız gerekmektedir. Hayatın tüm anlarında olduğu gibi, kaba inşaat imalatlarında da temizlik ve düzen en önemli şarttır. İnşaatlarda meydana gelen ölümlü iş kazalarının %70’i kaba inşaatlar sırasında olmaktadır. Bu sebepten dolayı daima temiz olması gerekir inşaatın. Ayaklara giren çiviler, kafalaa düşen kalıp tahtaları, paslı demirlerle yapılan vücut temasları, ara katlardan düşmeler vs. Temizlik bu ve bunun gibi iş kazalarına en güzel önlemlerden bir tanesidir. Her yapım aşaması bittiğinde genel temizlik yapmalıyız. Dış ve iç temizlikler ayrıca, yaptığımız işe olan saygımızın da göstergesidir.

Kaba İnşaat Bitti

Yaptığımız kaba inşaatımızın sonuna geldik. Genel olarak yapmammzı gerekenler bunlardı. Elbetteki inşaatın sonu yok. İçerikleri değişkendir. Asansör, merdivenler, teraslar, verandalar bu kaba inşaat detaylarındandır. Fakat projesine uygun olarak yapılması gerekenler içinde bahsettiklerimiz buralar içinde bie bir uygulanır. Bu detaylar çoğaltılabilir. İlerleyen makalelerimizde, bu detaylara da cevaplar bulabileceksiniz. Şimdilik kaba inşaat nasıl yapılır sorusuna cevap olmaya çalıştık. Faydalı bilgiler ve görseller sunmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

Bizden Kaba İnşaat Fiyat Teklifi Alın, Kârlı Çıkın

Hata: İletişim formu bulunamadı.

Şu sayfalarımızı da mutlaka ziyaret edin

Ev Yaptırmak İstiyorumİnşaat FiyatlarıAnahtar Teslim Ev Fiyatları

İnşaat kabası nasıl yapılır, Bir kaba inşaatın yapım aşamaları nelerdir, Kaba inşaat yapımına başlamadan önce neler yapılır, Kaba inşaata başlamak için ne yapmam gerekiyor, Detaylı kaba inşaat yapımı bilgileri, Kaba inşaat yapmak için resmi başvurular nelerdir, İnşaatın kabasını yaptırmak istiyorum,