Dekordelisi’nde sizleri onlarca ezber bozan triplex villalar bekliyor! Burada mutlaka sizin içinde birşeyler var. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için bizim gibi profesyoneller iş başında. Bu makalemizde nasıl villa sahibi olacağınızdan, tasarımda öne çıkan detaylara kadar en trend ezber bozan triplex villalar hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Giriş

Ezber Bozan Triplex Villalar – Günümüzde beton yığınları ve şehrin stresinden kaçarak, daha sakin bir yaşam tercih edenler için hem insana huzur veren, hem estetik bakımdan görkemli hem de son derece lüks ve konforlu villalar, farklı tasarımlarla karşımıza çıkıyor. Son yıllarda ülkemizde inşaat sektörünün gelişmesiyle ve kullanılan malzemelerin çeşitliliğiyle, farklı bütçeler için son derece şık, modern ve göz alıcı villalar tasarlanıyor. Adeta şehirleşmede yaşanan kargaşalığa da bir çözüm niteliğinde olan, gerek iç mimarisi gerekse dış görünümü özenle tasarlanan bu yapılar sizlere özel bir yaşam sunuyor. Daha çok yabancı ülkelerde görmeye alışkın olduğumuz genellikle havuzlu, bazen iki kat artı bir çatı katından bazen de tam olmak üzere üç katlı tripleks villadan oluşan modern villalar, artık ülkemizde de sıkça görülüyor.

Mimarların özenle hazırladıkları görenleri adeta kendine hayran bırakan bu ezber bozan triplex villa tasarımları, önündeki havuzundan tutunda, çocuk parkına hatta bahçesindeki kamelyasına kadar, isteyene modern bir yaşam isteyene ise eski köşkler gibi bir görünüme sahip küçük saraylar vadediyor. Kısacası yaşama kaliteli bir pencere açan bu ezber bozan birbirinden şık ve modern tripleks villalar artık günümüzde gitgide yaygınlaşıyor. Dekordelisi olarak bugünkü makalemizde, mimarisi ile büyülerken gerek malzemesi gerekse yapısal özellikleriyle çeşitli tekniklerle inşa edilen en lüks, en modern ve en trend tripleks villalar hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Tasarım detayları ile öne çıkan muhteşem bir villa. Sizce de öyle değil mi?

Villa Nedir?

Kelime anlamı olarak yazlık veya şehir dışı yerleşim alanlarında tercih edilen havuzlu, bahçeli ve son derece gösterişli yapılar olarak karşımıza çıkan, mimarisi ile gören herkesin ilgisini çekerek villa sahibi olma isteği uyandıran, müstakil ev türlerinin en güzellerinden biri olan ve kökeni Roma İmparatorluğu dönemine dayanan yapılara verilen isimdir. Genellikle şehir yaşamının yoğunluğundan ve stresinden bunalan insanların tercihi ile şehir dışına yakın kırsal veya deniz kenarı bölgelerde inşa edilir.

Aynı zamanda muhteşem doğa manzarasıyla büyüleyen, deniz manzaralı olarak da tercih edilebilen iki, üç ve hatta dört kata kadar çıkabilme özelliği sayesinde geniş yaşam alanı sunan ve müstakil evlere nazaran görselliğin ön plana çıkarıldığı yapılardır. Günümüzde genel olarak varlıklı insanlar adına inşa edildiklerinden dolayı, görkemli ve lüks görünüme sahip evler olarak karşımıza çıkan en trend tripleks villalar, gelişen mimari yapılar sayesinde dilediğiniz villaya istediğiniz özelliklerle ulaşmanızı da kolaylaştırıyor.

triplex-villa2

Nasıl Villa Sahibi Olunur?

Yapıları açısından yüksek metrekareli ve görkemli yapılar olan villalar için en önemli nokta, şehir dışına yakın ve imara uygun bir arazi bulmanız olacaktır. Diyelim ki! böyle bir araziniz var ve villa yaptırmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle sıkıntı yaşamamak adına arazinizin özellikleri ve imarı hakkındaki tüm detayları bilmelisiniz. Bilindiği üzere konumlarına göre arsaların farklı inşaat izinleri bulunur. Hal böyle olunca sahip olduğunuz arsa, yaptırmayı istediğiniz villa için yeterli büyüklükte görünse bile, bazen inşaat kısıtlamaları buna engel olabilir. Peki böyle bir durumda ne yapmalısınız?

 • Böyle bir durumda arsanızın özellikleri ile ilgili en doğru bilgiyi alabilmek için, arsanın bağlı bulunduğu belediyenin ilgili departmanı ile görüşmelisiniz.
 • Gerekli bilgileri ve inşaat için izinleri alma işlemi tamamlandıktan sonra, uygun bir mimarlık firmasıyla anlaşarak projelendirme aşamasına geçmelisiniz. Zaten pek çok mimarlık firması kendi bünyesinde inşaat mühendislerinin ve ustaların bulunduğu bir inşaat firması ile çalışır.
 • Projeniz belediye tarafından onaylandıktan sonra, altyapı çalışmaları ile işe başlayarak inşaat aşamasına geçmelisiniz.
triplex-villa3

Tasarımda Öne Çıkan Detaylar

Son yıllarda çağımızda nüfus yoğunluğunun kent merkezlerinde toplanması, ikinci konut adı verilen yapıların da artmasına neden oldu. Yaşanılan bölgeye göre sahil evi, yayla evi ve kır evi şeklinde farklılık gösteren bu ikinci konutlarda, artık günümüzde villa tipi yapılara da sıklıkla rastlanıyor. Roma döneminden itibaren kullanılmaya başlanan ve günümüzde bulunduğu yere göre değişiklik gösteren bu villalar, yazlık ve kışlık kullanılabildiği gibi konut olarak da tercih edilebiliyor.

Genel olarak villalar dubleks veya tripleks olarak tasarlanıyor. Tasarımında en az dört oda ve salon bulunsa da, bu durum ev sahiplerinin istek ve beğenilerine göre farklılık gösterebiliyor. Bunun yanı sıra, lüks villa tasarımlarında şık villalar oluşturabilmek adına, en ufak ayrıntılara dahi dikkat edilmesi gerekiyor. Birbirinden şık ve görkemli triplex villalar ise genellikle yüksek gelirli kişilere hitap ediyor.

triplex-villa4

Villa Tasarımı Yaparken

 • Öncelikle yapılacak villa tasarımı ile ilgili yeterli bilgi ve birikime sahip olunmalı ve iyi bir arazi seçilmelidir.
 • Ardından, istenilen özellikte villa yapılması için ev sahibinin istek ve önerilerine cevap verecek detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Bunun yanı sıra, villa tasarımında öne çıkarılacak tüm iç ve dış tasarım detayları göz önünde bulundurularak, odak noktası belirlenmelidir.
 • Daha sonra belirlenen istek ve ihtiyaçlara uygun olacak şekilde proje hazırlanmalıdır.
 • Proje hazırlığında, alanında uzman iyi bir mimarlık firması ile anlaşılmalı ve bu mimarlık firması ile tüm detaylar konuşularak belli bir plan izlenmelidir.
 • Bu proje tüm detayları ile ele alındıktan sonra, villanın tasarım aşamasına geçilmelidir.
 • Ayrıca ana binanın yanı sıra hizmetliler için de bir bina oluşturulmalıdır.
triplex-villa5

Villa Alırken

Villa satın alırken genel olarak şehrin dışında bulunan villalar tercih edilse de, yazın deniz kenarındaki villalar da büyük talep görüyor. Bununla birlikte villaların iç ve dış tasarımı da oldukça ilgi çekiyor. Buna göre villa alırken;

 • Öncelikle villanın bulunduğu konuma dikkat edilmelidir.
 • Bunun yanı sıra, villanın dayanıklılığı ve yapı özellikleri de ön planda tutulmalıdır.
 • Sağlam ve depreme dayanıklı villalar tercih edilirken, villanın görsel donanımları da göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Ayrıca konforlu bir yaşam alanı sunmalıdır.
triplex-villa6

Villa Tadilatı

Villa yaptırmak her ne kadar heyecen verici olsa da, pek çok insan sıfırdan inşaatla uğraşmak istemediğinden dolayı, eski de olsa önceden inşa edilmiş hazır bir villa satın alarak ihtiyaçları ve beğenileri doğrultusunda, satın aldığı bu villayı yenilemeyi tercih ediyor. Yapılacak olan bu yenileme işlemi binanın eskiliğine veya stiline göre küçük çaplı bir tadilat da olabilir, yapıya komple yeni bir çehre kazandırmak için komple bir yenileme de olabilir. Buna göre böyle bir işe girişmeden önce;

 • Öncelikle yetkili belediyeden gerekli bilgilerin ve izinlerin alınması gerekmektedir.
 • Akabinde bir inşaat firması ile anlaşılarak mimari-iç mimari projeler çizilmeli ve yenileme çalışmasına başlanmalıdır.

NOT: Unutulmamalıdır ki! şayet satın aldığınız villa bir sitenin içerisindeyse, site yönetmeliğinde villanın mimari özelliklerinin değiştirilmesi ile ilgili kısıtlamalar olabilir.

Bu projeye bayıldım : )

Sizce nasıl?

Nasıl Bir Villa?

Hepimizin bildiği üzere ülkemizde farklı yörelerin farklı mimari anlayışları olduğu için nasıl bir villa yaptıracağınıza karar vermeden önce, mutlaka yöresel mimariyi de göz önünde bulundurmalısınız. Aksi takdirde, yaptırmayı planladığınız yapı kendi başına ne kadar mükemmel olursa olsun, çevresi ile uyumsuz görünür. Eğer sıfırdan bir villa inşa ettirmeyi düşünüyorsanız, villanızın tasarımları için o bölgeden bir mimarı tercih etmelisiniz.

Çünkü böyle bir mimar yörenin mimarisine hakim olmakla kalmayacak, belediyenin bürokratik işlemleri konusundaki deneyimiyle de size yardımcı olacaktır. Ayrıca hem sizin ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak tasarım yapabilecek, hem de ortak bir paydada isteklerinizi buluşturabileceğiniz bir profesyonel ile anlaşma şansınız artacaktır. Aynı şey tadilat için de geçerli. Unutmayın! İşinin ehli deneyimli bir profesyonelin elinden çıkan yenileme çalışması sayesinde, eski ve yetersiz bir ev bile muhteşem bir villaya dönüşebilir.

Bunun yanı sıra, her alanda olduğu gibi inşaat sektöründe de teknoloji çok gelişti ve bu doğrultuda da seçenekler bir hayli arttı. Günümüzde betonarme evler popülerliğini halen korurken, prefabrik evler de epeyce yaygın hale gelmeye başladı. Prefabrik yapılar ahşap, hafif çelik yapı gibi seçenekler sunarak, birçok farklı mimari tarzda da üretiliyorlar. Ayrıca, geleneksel mimarinin değişmez malzemelerinden olan taş, ahşap ve hatta kerpiç yapılar da, sağlıklı ev seçenekleri sundukları için yeniden popülerlik kazanmaya başladılar.

triplex-villa8

Villa Çeşitleri

Haydi gelin şimdi birazda hayallerinizi süsleyen birbirinden güzel, lüks ve konforu bir arada bulabileceğiniz villa seçeneklerinin neler olduğuna göz atalım.

Tripleks Villalar

Uygun araziler üzerinde üç katlı olarak hazırlanan, kalabalık ailelerinde rahatlıkla tercih edebileceği, devamında bahçe ve isteğe bağlı havuz eşliğinde yapım aşaması tamamlanan ve villa triplex olarak adlandırılan bu konutlar, size son derece huzurlu bir yaşam imkanı sunar.

A Tipi Villalar

Kalabalık ve stresli şehir yaşamından uzak, özel bir yaşam alanı oluşturmak isteyenlerin tercih edebileceği A tipi diğer adıyla fourlex villalar kullanışlı yaşam alanında aradığınız herşeyi tek bir yerde size sunan evlerdir.

İnşaatı dört katlı olarak yapılan bu villalar; hamamdan tutunda spor salonuna, buhar odalarından açık ve kapalı havuzlara kadar tüm ihtiyaçlarızı içinde barındıran lüks yapılardır. Aynı zamanda çevresi izole edilmiş müstakil bahçe seçenekleri ile de villa severleri bekleyen, yüksek metre kareli mimarilerdir.

Dublex Villalar

Dubleks villaları kısaca tanımlamak gerekirse, iki katlı evler olarak açıklayabiliriz. Bahçe çıkışlı olarak tercihe sunulan bu villalar, ailelerin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği konut tipleridir.

Gerçekten göz kamaştırıcı öyle değil mi?

İkiz Villalar

Yapı bakımından üç tarafı açık, bir tarafı ile birbirine yapışık olan villalar dır. Tek bir parsel üzerinde bir arada kullanılan ve villaları birbirine bağlayan ortak noktalı yapılar olduğu için ikiz adını almıştır. Ayrıca genellikle kalabalık ailelerin tercih ettiği villa seçeneğidir.

Loft Villalar

Kelime anlamı olarak, çatı veya çatı katı olarak tanımlanabilir. Genel olarak, tek kat üstüne ek bir kat çıkması ile oluşan villa tipleridir. Prefabrik villa bahçe içinde parçaları birleştirilerek yapılan bu yapıları, ister konut isterseniz de ofis olarak kullanabilirsiniz. Loft Villaların ortaya çıkış amacı, çok amaçlı kullanım alanları oluşturmak isteyenlere çözüm olmaktır.

Gezinti

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: en trend tripleks villalar, lüks villa, modern villa, tripleks villa, triplex villa modelleri, villa tasarım, en trend tripleks villalar, villa tasarımı, villa çeşitleri, dubleks villa, loft villa, modern villa projeleri, havuzlu villa modelleri, triplekx villa planları, modern villa tasarımları,