Örnek Teşkil Edecek Muhteşem Dubleks Villalar

Burada sizler için örnek teşkil edebilecek muhteşem dubleks villa modelleri var! Her zevke, tarza ve bütçeye uygun 2021 trend villa projelerini mutlaka inceleyin. Bu makalemizde dubleks ev avantaj ve dezavantajlarından tutunda, satın almadan önce nelere dikkat edileceğine kadar iki katlı dublex evler hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Biz, muhteşem iki katlı dubleks ev projelerimizle hizmetinizdeyiz. Hızlı, güvenli, kaliteli şekilde sizleri hayallerinize kavuşturuyoruz.

Giriş

Örnek Teşkil Edecek Muhteşem Dubleks Villalar – Günümüz mimarisinde iki kattan oluşan dubleks villalar, hem daha kullanışlı olmaları hem de aynı yaşam alanı genişliğine sahip olan tek katlı evlerden daha ekonomik olmalarından dolayı, emlak piyasasında en çok rağbet gören konut tiplerinden birisidir. İki kattan oluşan ev veya villa modeli olmasının yanı sıra, son yıllarda daha geniş alan sunma özelliğiyle de, ev sahipleri ve yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen konut tiplerindendir. Tek katlı evlere nazaran apartman içi bahçe, ara kat ve çatı katı dubleks daireler, geniş ve kalabalık aileler için farklı katlarda yaşam imkanı sunmaktadır. Bu nedenle de, geniş ve kalabalık ailelerin olmazsa olmaz en önemli kriteri olmaktadır.

Fakat birbirinden farklı modern görünümleri ile son derece çekici ve görenleri kendisine hayran bırakan bu muhteşem dubleks villalar, bugün her ne kadar öne çıkan konut projelerini oluşturmuş olsa da, yatırımcı ve ev sahiplerinin dubleks ev satın almadan önce belli başlı şüpheleri olabiliyor. Bunun nedenine gelecek olursak; ısınma bakımından dublex evlerin daha zorlu olmaları ve çatı katı dubleklerinde düzenli bakım isteyen bazı ekstra özelliklerinin bulunmasıdır diyebiliriz. Peki bunların ne derece doğru olup olmadığını biliyormuyuz? İşte! Dekordelisi olarak bugünkü makalemizde, avantajıyla dezavantajıyla sizler için detaylı bir şekilde araştırıp derlediğimiz dublex villalar hakkında geniş bilgiler vereceğiz.

DEKORDELİSİ Farkı İle..

Dubleks Ev Avantaj ve Dezavantajları

  • Müstakil projeler söz konusu olduğunda hem ekonomik hem de inşaat bakımından pratiklik sağlayan avantajlara sahip dublex evler, çok kullanışlı mekan planlamalarına imkan sağlayan çift katlı yapılarıdır.

Elbette bu plan tiplerinde her ne kadar istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda farklı plan tipleri uygulansa da, evin sosyal ve özel alanları birbirinden ayrı olarak tasarlanarak ayrılabiliyor. Genellikle ilk kat mutfak, yemek odası, tuvalet ve salon gibi sosyal yaşam alanlarına ayrılırken, ikinci katta ise yatak odası ve özel banyolar bulunuyor. Yani böylece sosyal yaşam alanlarının özel alanlarla ayrı katlarda tasarlanması, işlevsel bir yapı oluşturulmasına imkan sağlamış oluyor.

  • Ev yaptırmayı düşünenler veya yaptıranlar için dubleks ev ve villaların en büyük avantajından bir diğeri de, oturum alanı sınırına uyumlu ama geniş yaşam alanlarına sahip ev planlarıdır.
muhteşem-dubleksler2

Ülkemizde son yıllarda giderek yaygınlaşan arazi üzerine ev yaptırma projelerinde, dubleks ev modelleri oldukça sık tercih ediliyor. Yasal olarak bir arazi üstüne projelendirme yaparken ilgili yönetmelik ve imar kanunlarına göre arazinin belirli bir metrekaresini oturum alanı olarak kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak; imar ruhsatınız 100 metrekarelik bir oturum alanı üstüne ise, evinizin zemini en fazla 100 metrekare olabilir. Fakat zeminde kullanabileceğiniz bu m2 sizin için yeterli değilse, bu noktada dubleks ev planlarını değerlendirebilir ve bu sayede daha geniş bir kullanım alanına sahip olabilirsiniz.

Yani bu demek oluyor ki; 100 metrekare oturum alanı sınırı bulunan bir araziye dubleks ev veya villa yaptırarak 200 metrekarelik bir alana sahip olabilirsiniz. Elbette bu da sizin açınızdan çok daha ekonomik bir inşaat maliyeti anlamına geliyor. Çünkü, 200 metrekarelik tek katlı bir ev yaptırmak için satın almanız gereken arazinin çok daha büyük olması gerekir. Kısacası özetlemek gerekirse arazi bedeli bir yana, dubleks evler çoğu zaman aynı metrekareye sahip tek katlı evlerden daha ucuza mal oluyor. Neden mi? Çünkü dubleks ev planları, daha kompakt ve pratik ev projelerden oluşuyor.

muhteşem-dubleksler9
  • Malzeme tercihi bakımından epeyce zengin olan dubleks villalar için, betonarme dublexlerle son derece modern, sıra dışı ve yenilikçi dış cephe planları yapılabiliyor.

Fakat araziye ev yaptırma projeleri söz konusu olduğunda, betonarme evlerin en az tercih edilen modelleri oluşturduğunu da belirtmeden geçemeyiz. Bunun nedenine gelecek olursak; toplu inşaat ve büyük projelerde betonun daha ekonomik ancak, tekil ve küçük projelerde daha pahalıya mal olan endüstriyel bir malzeme olmasıdır. Ayrıca daha ucuz ve pratik seçeneklerin öne çıkmasıdır.

Dubleks Ev Isınır mı?

Dubleks evler için en çok merak edilen konulardan birisi de, çatı katı dubleksi veya bahçe katında konumlanan dubleks daireler söz konusu olduğunda evin iki katınıda ısıtmanın çok maliyetli olup olmayacağıdır. Bu konuya açıklık getirecek olursak; elbette her ne kadar söz konusu dairenin özelliklerine göre değişiklik gösterse de, gerekli önlemler alındığı taktirde dublex evleri ısıtmakta sıkıntı yaşamayız. Şayet az masraflı ve dengeli bir ısınma istiyorsak, öncelikle izolasyon konusunda yatırım yapmamız gerekir. Özellikle de çatı yalıtımının bu noktada oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Çatı katı dublekslerde çatı yalıtımı, doğrudan yalıtım işlemi ve kullanılan malzemenin kalitesi ile ilgili olduğu için ayrıca önem arz etmektedir.

muhteşem-dubleksler4

Satın Almadan Önce

Isınma koşulları gözetilmeden planlanan dubleks dairelerde, özellikle merdiven alanındaki boşluklar gereksiz ısı kaybına yol açmaktadır. Bu nedenle dubleks bir ev satın alırken;

  • Özellikle merdiven alanının ısı kaybı oluşturmayacak şekilde tasarlanmış ve konumlandırılmış olmasına dikkat edilmelidir.

İşte Sizin İçin Seçtiğimiz Muhteşem Dubleks Villalar

Gezinti

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: dubleks ev proje çizimleri, betonarme dublex ev planları, müstakil dubleks ev projeleri, 3 boyutlu dublex ev modelleri, dubleks daire, dubleks villa, villa modeli, dubleks ev modelleri, dublex ev fiyatları,