Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür – Duvar kağıdı en kolay nasıl çıkarılır?

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür – Eskimiş duvar kağıdından kurtulmak veya yeni eşyalarınıza uygun bir boya yapmak istiyorsanız önce duvar kağıdınızı sökmelisiniz.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür – En fazla kullanılan dekorasyon ürünlerinden bir tanesi de duvar kağıtlarıdır. Duvarlar ne kadar eski ve kötü görünüme sahip olursa olsun duvar kağıtları yardımıyla tamamen değişik  bir hava oluşturabilirsiniz.

Şu ana kadar boya badana ve onarım işleriyle ilginiz olmadıysa ve sökülmesi gereken duvar kağıdı varsa ve bu duvar kağıdı eski tip duvar kağıdı ise, size önerimiz işinin ehli iyi bir boya ustasıyla anlaşmanız dır. Zira duvar kağıdı sökmek herkesin yapabileceği kolay bir iş değildir.

duvar kağıdını sökmek

duvar kağıdını sökmek

Duvar Kağıdı Sökmek İçin Gereken Malzemeler;

1- Hem zemininizin kirlenmesini önlemek için hem de dolap ve mobilyalarınızı korumak için, üstlerine naylon, muşamba gibi koruyucu örtüler örtün.

2- Elektrik prizlerini duvarda iz bırakmayan bantla kaplayın.

3- Duvar kağıdını ıslatmak için kova, ılık su, boya fırçası, rulo ya da sünger.

4- Rahatlıkla yapı marketlerde bulabileceğiniz duvar kağıdı sökücü alın ve üstündeki kullanma talimatına göre sulandırın.

5- Duvardan çıkarılan kağıtları atmak için çöp kovası ve çöp torbası.

6- Zor duvar kağıtlarında kullanmak için duvar kağıdı kazıyıcı, maket bıçağı, spatula, sert fırça ve merdiven.

7- İşlem sonrası duvarı temizlemek için deterjanlı su, dolgu macunu ve zımpara.

duvar kağıdı nasıl çıkarılır

duvar kağıdı nasıl çıkarılır

Duvar Kağıdı Sökme Metotları;

Duvar kağıdını duvardan çıkarma işleminde kullanılan en yaygın metot duvar kağıdını duvardan  ıslatılarak çıkarmaktır. Bu işlemin detayları:

1. Öncelikle eşyalarınızı kenara çekin ve zeminin kirlenip ıslanmaması için naylon, muşamba gibi malzemelerle zemini kaplayın. Elektrik prizlerini bantla kaplayın ve odanın sigortasından elektriği kesin.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Duvar Kağıdı Şıklığı ve Salon

2. Duvar kağıdının çok çabuk kurumaması ve suyu iyice emebilmesi için, odanın camları kapalı tutulmalıdır.

Duvarı Islatmak İçin Nasıl Bir Su Hazırlamalıyız?

1- Duvar kağıdını ıslatmak amacıyla hazırlayıp kullanacağınız su, sade su olmayacaktır. Bir kova ılık suyun içine yumuşatıcı deterjan, bulaşık deterjanı veya bir miktar kağıt tutkalı katın ve duvarları hazırlamış olduğunuz bu karışımla ıslatın. Kağıdı yumuşatmak amacıyla duvar kağıdı üstüne yeniden duvar kağıdı yapıştırıcısı sürmekte başka bir yöntemdir.

2- Söz konusu olan geniş bir yüzey değilse sert duvar kağıtları için, özel duvar kağıdı sökücü kimyasallar kullanılabilir. Duvar kağıdı sökücü kimyasalların ambalajının üstünde bulunan kullanma talimatına mutlaka uyun.

3- Duvar kağıdının hazırlamış olduğunuz suyu iyice emebilmesi için duvar kağıdında delikler açmanız gereklidir. Bu işlemi özel üretilmiş duvar kağıdı delicileri ile yapabilirsiniz. Ancak bu ürünü bulamazsanız maket bıçağı yardımı ile duvar kağıdına dikine olacak şekilde kesikler atabilirsiniz.

Duvar Kağıdının Sıvıyı Emmesi;

1- Hazırlamış olduğunuz karışımı zeminin genişliğine göre süngerle, boya veya rulo fırçasıyla duvar kağıdına sürün. Eğer duvar çok geniş değilse sprey şişe yardımı ile de duvarı ıslata bilirsiniz. Bu işlemin ardından duvar kağıdının sıvıyı emmesini bekleyin.

2- Sıvıyı emmiş olan duvar kağıdını elinizle ya da spatula ile sökmeye başlayın. Sökme işlemi esnasında duvarda kazınması gereken parçalar kalabilir. Kalan parçaları kazımak için duvar kağıdı kazıyıcı malzeme, sert fırça veya spatula kullanabilirsiniz.

3- Duvar kağıdınız kabarmıyor ve kolay sökülmüyorsa kağıdı biraz daha ıslatıp beklemelisiniz.

4- Duvar kağıdını aşağıdan yukarı doğru sökmelisiniz.

5-  Çok geniş olan duvarlarda, bir türlü sökülmek bilmeyen ağır duvar kağıtlarında, veya bir türlü suyu emmek bilmeyen duvar kağıtları için buharlı duvar kağıdı sökme makinesi kullanılması önerilir.

duvar kağıdı nasıl sökülür

duvar kağıdı nasıl sökülür

Sökme İşlemi Bittikten Sonra;

Ne kadar dikkatli olursanız olun duvar kağıdını sökerken altındaki alçı zarar görebilir. Eğer duvara tekrardan alçı yapılmayacaksa sökerken her adımda çok dikkatli olmalısınız.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Eski Duvar Kağıtları Nasıl Yenilenir

Duvarın artıklarından ve tutkaldan arındırılması için kağıdı söktükten sonra temizlenmesi gerekebilir. Bunun için zımparayla duvarı temizlemek, duvardaki delikleri macunla kapatmak gerekir ki herhangi bir işlem öncesi duvar yeniden pürüzsüz ve düz bir hale getirilsin.

Duvar kağıdı ile alakalı önemli diğer konuları okumak ve bilgi sahibi olmak için aşağıdaki sayfalarımızı da ziyaret edin;

Duvar kağıdı temizliği

Duvar kağıdı uygulaması

İthal duvar kağıtları

Duvar kağıdı seçimi

Duvar kağıdı fiyatları

Duvar kağıdı modelleri

2017 duvar kağıtları


duvar kağıdı nasıl sökülür, duvar kağıdı en kolay nasıl çıkarılır, duvar kağıdı sökme metotları, duvar kağıtları, dekorasyon ürünleri, boya ustası, onarım işleri, boya badana, zor duvar kağıtları, duvar kağıdını ıslatmak için, duvarı temizlemek, buharlı duvar kağıdı sökme, duvar kağıdı kazıyıcı, duvar kağıdı sökücü kimyasal, kağıt tutkalı, duvar kağıdı yapıştırıcısı, yumuşatıcı deterjan, duvar kağıdı nasıl çıkarılır, duvar kağıdı nasıl kaldırılır, eski duvar kağıdı nasıl çıkarılır