Bu zor Korona günlerinde çoğumuz evde vakit geçirmekteyiz. Stresten uzaklaştırmada oldukça güçlü ve motive edici bitkiler sayesinde doğa ile iç içe olmak isteyeceğimiz sıkıntılı bir hayatın içindeyiz. Bitkilerin ruha dinginlik veren geniş yelpazesi ile dekor ambiyansın’ da bir devrim yaratan evlerdeki ihtişamdan söz edeceğiz. Bu yazımızı okurken büyük keyif alacağınızı düşünüyoruz.

Bitkiler canlılığı ve arınmayı temsil eder. Hayatımızda bu konuda büyük bir yük üstlenmektedir. Bizleri eskiye dair bir huzur yolculuğuna çıkaran adeta yelken açan bir gemi misali yüksek bahçelerde dolaştırıyormuş hissi yaratır. Eve kapanmışlık ve doğadan uzak kalmışlık hissi stresi artırıp, enerjimizi düşürüyor. Peki, ne yapmalıyız? Dekorasyonun çabasız stilini temsil eden bitkiler en güzel çarelerden. Sizleri evinizin havasını bu kadar kolay ve ucuz yoldan değiştiren tüm ambiyansı büyüleyen yeni nesil bitkiler ile yenilemeye davet ediyoruz.

Doğa ile iç içe olacağınız her gün yeniden doğuşa tanık olacağınız bir güzellik, evlerinizi süsleyen ve size dost olan bir stil bu. Çağdaş dekorasyon anlayışının baş tacı her renge uyum sağlayan varlığı ve kokusu ile dikkatleri üzerine çeken yaşayan bitkiler. Onların size can olan dostlukları ile strese son veren doğal güzellikleri onları unutmaz iseniz sizlere hiç darılmaz dost olurlar. Her geçen gün yeni yaşam kokuları ile sizlere olan dostlukları ile huzur ve evinize sofistike bir  hava katacaklardır. Tabi bu konuda seçiler bitkilerinde önemi büyük. Bitkilerin yeterli ışık alması önemlidir. yani yerleştireceğiniz alanın ışık alması her zaman daha sağlıklı ve uzun ömürlü dostlar edineceğiniz anlamına gelir. En çok zaman geçirdiğiniz alanları yeşillendirerek bitkilerin dekorasyona verdiği büyüleyici değişiklere izin verin. Tabi bu konuda seçilen bitkilerinde önemi büyük. Bu konuda geniş yelpazeye sahip hem de makul fiyatları olan bitkilerin familyasından istediğiniz gibi zevkinize uygun renkleri ve duruşları ile adeta sizlere geniş bir dünya sunuyor.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  En Çok Tercih Edilen Parke Renkleri

Kaktüs ev dekorasyonunda en değerli bitkilerdendir. Birçok çeşit skala’ya sahip olan kaktüslerin bakımı çeşitlilik gösterse de genellikle benzerdir. Suyu depoladıkları için mutlaka kontrollü sulama yapılmalıdır. İhtiyacından fazla sulandığında bitki çürüyecektir. Bu yüzden toprağı suyu kolay drene edecek geçirgenliği olması gerekir. Birebir güneş al masada yaşayabilen bir bitki olduğu ve ev için en güzel dekor bitkisi seçeneklerinden. Pencereye yakın olması yeterli ışığı alması ve hava alması için güzel bir alandır.Kışın olduğu yeri sevmesi önemli çünkü baharda çiçeklenmesini mümkün kılar. Kaktüsler kışın kendilerini uykuya aldıkları için sulama sıklığı oldukça az olmalıdır.

Flamingo çiçeği geçmişten buyana ev içi bitkileri olarak tercih edilir, narin bir bitkidir. Bakımı pek kolay olmayan bir türdür. Fakat uzun süre çiçekli kalması ve canlı görüntüsünden dolayı ev dekorasyonuna uyumu ile seveni epey fazladır. Kökleri ve yaprakları ısıyı çok sever yalnız direk güneş ışığı aldığı zaman yaprakları canlılığını yitirir. Bulunduğu yer aydınlık olmalıdır, aynı zamanda havadar olması çok önemli. Sulama yaparken direk soğuk su kullanılması, uzun süre ıslak kalan toprakta olması bu bitkiyi üzer. Tabi toprağı uzun süre kuru da kalmamalıdır. Nemi azaldıkça sulanması önerilir. Bu çiçeğin kökleri hassastır yaprak kenarlarında kuruma çok sık rastlanan bir problem olduğu için hava almaya ihtiyacı vardır. Yapraklarından terleme yoluyla su kaybettiği için bitkinin yaprakları Öz suyundan dolayı düzenli silinmelidir.

Evimizin narin bebekleri orkideler. Kışın orkide alınmasını hiç tavsiye etmeyiz çünkü sera ortamında yetişen orkide ne yazık ki eve alışamadan ölüyor. Orkideler yılda iki defa çiçek açarlar ve 12 hafta kadar çiçekleriyle evimizde şölen yaratırlar. Orkide tropikal bir bitki olmasına rağmen yaz aylarında aşırı sıcak olan bölgelere uygun değildir. Orkidenin sağlıklı büyümeye devam etmesi için durduğu yerin serin olması şart ve güneş ışınlarına direk maruz bırakmamak önemlidir. Havadar alanda olmalı ve aydınlık bir bölgede olmalıdır. Daha azı veya daha fazlası uzun süreli olmadıkça gelişimi engellemese de uzun vadede bitkinize zarar verir. Bu bitkinin sulanması bitki ihtiyacına ve iklime göre değişir. Orkideler için sulama son derece önemlidir. Bitkiye fazla su verme orkidenin köklerine onarımı çok zor hasarlar verir. Ancak genellikle haftada bir kez ya da aynı ölçüdeki suyu iki ayrı güne bölerek ve dinlenmiş oda sıcaklığındaki su ile sulanmalıdır. İyi bakılmış bir orkide evi her zaman hoş gösterir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Küf temizliği

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek ev aksesuarları ve ev dekorasyonu konularında farklı bilgiler edinebilirsiniz .

İLGİLİ BAŞLIKLAR: bitkilerin dekorasyondaki yeri, dekorde kullanılacak bitkiler, ev bitkileri, karantinada dekorasyon, korona bitkileri,