Dekorasyon işleri tecrübe, disiplin ve bilgi gerektirmektedir. Bunlardan bir tanesinin eksikliği zamanınıza, paranıza veya emeklerinize zarar verebilir. Başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz ev dekorasyon işlerinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu makalemizde açıklamaya çalışacağız. Dikkatle okuduktan sonra, dekorasyon işlerinizde çok daha başarılı sonuçlar alacağınızı düşünüyoruz.

Dekorasyonda yapılan 5 büyük hata. Başarılı sonuçlar elde edebilmek için dikkat etmemiz gerekenler. Dekorasyon işlerinde doğru seçimler ve doğru bilgiler. Dekorasyon neden önemlidir? Dekorasyonun insan psikolojisine olumlu veya olumsuz etkileri nelerdir?

Dekorasyonda Yapılan 5 Büyük Hata

1- Yanlış Planlama

Hayatın her alanında olduğu gibi, ev tadilatı veya ev dekorasyon işleri de disiplin ve planlama gerektirmektedir. Tüm çalışmalar ve sıralamaları, ekip ve ekipmanların kusursuzca iş sıraları ve planlarına uymaları, malzeme ve para teminleri gibi işler büyük önem arz etmektedir. Bu planlamaları her ne kadar sizin için bir başka kişi veya firma yapıyor olsa da, asıl önemli karar mecii her zaman sizsiniz. Size danışılmadan verilen her karar veya yapılan plan, ilerde mutlaka sorunlarla kaşılaşmanıza sebep olabilir. Örneğin bir ev tadilatında, belirlenmiş bir ödeme gününü, belirlenmiş bir iş bitiminde vermeniz önceden size bildirilmeli. Bu planlamadan sizin mutlaka haberiniz olmalı. Ev tadilat fiyatlarını, dekorasyon fiyatlarını, ev dekorasyon ürün ve malzemelerini önceden kendiniz mutlaka araştırın. Tüm ödeme planlarını mutlaka kendinize göre ayarlayın. Çünkü bu konudaki bir aksilik tüm işleri olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısı ile hem maddi, hem iş kalitesi ve zamanınızı etkileyecektir.

2- Yanlış Bütçe Hesaplaması

Tadilat ve dekorasyon işlerine tamamen yabancı iseniz, mutlaka bizim gibi bir firmadan veya bilir kişiden net bilgiler alın. Zevkinize, tarzınıza ve bütçenize en uygun olan ev dekorasyon çalışmaları hakkında farklı yerlere danışın. Kullanacağınız ve beğendiğiniz malzeme fiyatları hakkında net bilgilere ulaşın. Tüm imalatlar, çalışmalar ve uygulamalar için gereken tüm işçilik ve malzeme fiyatlarını önceden öğrenin. İşin süresini de işçilik maliyetine göre doğru hesaplayın. Bir başka önemli konu ise, işin içine girdiğinizde hesapta olmayan mutlaka %10’luk ek giderler çıkacaktır. Bunu da mutlaka göz önünde bulundurarak maliyet ve bütçe hesaplaması yapın. İş sırasında ‘eyvahh bunun bu kadar pahalı olduğundan haberim yoktu’ demeyin. Çünkü ev tadilat ve dekorasyon çalışmaları birbirini takip eden ve uyumlu olmak zorunda olan çalışmaların bütünüdür. Tüm işlere negatif etki edecek büyük hatalardan bir tanesidir bu konu.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Tadilat Videolarımız 5

3- Yanlış Kişi veya Firma Seçimi

Günümüzde herkes rahatlıkla inşaat işlerine girebiliyor. Sabıka istemez, sicil kaydı istemez, tahsil istemez. Dolayısı ile farklı karakterlerde, ustalıkta, tecrübede ve yaşlarda birçok firma veya kişi ile karşılaşabilirsiniz. Bir dekorasyon ve tadilat işi, yüksek tecrübe ve bilgi gerektirmektedir. En az 3 kişiyi veya firmayı araştırın. Farklı teklifler alın. İşi ne çok ucuza, nede çok pahalıya yaptırmayın. Referansları mutlaka inceleyin. Geçmişte bitirdiği işleri mutlaka referans almaya çalışın. Genel duruş ve karakter çok önemlidir. İş tecrübesini sınayın. Yanlış bir seçim hem paranızın, hem zamanınızın, hem emeklerinizin, hemde evinizin zarar görmesine sebep olacaktır.

4- Yanlış Malzeme Seçimi

İç mimari, bilim ve teknolojinin ilerlemesi ile hızla değişmekte ve gelişmektedir. Her gün yeni bir imalat şekli, uygulama ve dekorasyon ürünü çıkmaktadır. Markalar büyük bir yarış halindedir. Hangi malzemeler en doğru seçim diye kendi bilginiz genellikle yetersiz kalacaktır. Yanlış malzeme seçimi yapmak istemiyorsanız mutlaka bir iç mimar veya dekorasyoncu ile çalışın. Biz 30 yıllık bir tadilat ve dekorasyon firması olarak, yanlış malzemeler kullanıldığı için zarar gören bir çok ev veya hayaller ile karşılaştık. Üzülen ve pişmanlık duyan bir çok ev sahini gördük. Mesleğimizin bir gereği olarak tüm iş verenlerimizi ve müşterilerimizi, doğru malzemeler konusunda her zaman bilgilendirdik. Pahalıya alınan fakat istenilen kaliteyi uygulanan dekorasyona sağlayamayan farklı malzemelerde bulunmakta. Nereye, hangi malzemelerin kullanılması gerektiği konusunda mutlaka bir iç mimardan yardım isteyin. Konuya hakim bizim gibi firmalarla mutlaka çalışın. Pahalı malzeme kullanıyorum diye kaliteli iş yaptırıyorum sanmayın. Yanılırsınız.

5- Yanlış Tasarım ve Uygulama

Her mekâna, her model ve uygulama yakışmaz. Küçük yerleri büyük göstermek, büyük yerleri ferah göstermek dekorasyonda psikolojik bir oyundur. Bunu başarmak, kaliteli bir çalışma olduğunun delilidir. Örneğin mobilyalara en uygun duvar boya renklerini seçmek. Yada doğru perde seçimi. Veya doğru mutfak dolabını yaptırmak. Doğru aksesuarları kullanmak… Bu ve bunun gibi br çok doğru seçimi yapmakla başarısız sonuçlara engel olmak gereklidir. Zeminlerden tavana kadar yanlış tasarımlar ve uygulamalar sizi iş sonunda fazlasıyla üzecektir. Mekanın şekline, ölçüsüne, kullanıcı zevkine ve tarzına en uygun tasarım ve uygulamaları yapabilmek dekorasyonda değişmez kuraldır. Dekorasyonda Yapılan 5 Büyük Hatadan sakındığınız sürece çok aha başarılı sonuçlar elde edebileceğinizi düşünüyoruz.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Evlerde aydınlatmanın önemi

Şu sayfalarımızı da mutlaka ziyaret edin

Ev Tadilat FiyatlarıDekorasyon FiyatlarıAnahtar teslim dekorasyon şirketi

dekorasyon işleri hataları, dekorasyonda yapılan büyük hatalar, dekorasyon nasıl yapılır, dekorasyon ve tadilat hataları, ev dekore ederken yapılan yanlışlar,